Libijos režimas sako esantis pasiruošęs deryboms dėl reformų (papildyta)

Libijos vyriausybė antradienį pareiškė esanti pasiruošusi derėtis dėl reformų, tačiau kategoriškai atmetė galimybę tartis dėl šalies lyderio Muamaro Kadhafi atsistatydinimo.

"Kitas reikalas - kaip Libija valdoma? Kokia politinė sistema bus diegiama šalyje? Dėl to galima derėtis; mes galime apie tai kalbėtis, - vyriausybės atstovas Mussa Ibrahimas sakė žurnalistams. - Gali vykti bet kas - rinkimai, referendumai."

Tačiau jis pabrėžė, jog dėl M.Kadhafi ateities jokių derybų nebus, nes "bet kurių pakeitimus turi daryti mūsų lyderis".

"Niekas negali ateiti pas Libano žmones ir pasakyti jiems: "Jums teks prarasti savo lyderį, arba savo sistemą, arba savo režimą". Kas jūs tokie, kad galite mums tai sakyti?", - pareiškė M.Ibrahimas.

Šie komentarai nuskambėjo netrukus po to, kai opozicija griežtai atmetė esą planuojamą taikos susitarimą, pagal kurį vienas iš M.Kadhafi sūnų galėtų perimti karo nuniokotos šalies vairą.

M.Kadhafi yra šalies genčių ir žmonių "saugumo vožtuvas", sakė M.Ibrahimas.

"Manome, jog jis yra labai svarbus vadovaujant bet kokiai pereigai prie demokratinio ir skaidraus modelio", - pridūrė vyriausybės atstovas.

Tuo tarpu vienas M.Kadhafi pasiuntinys dalyvavo derybose Turkijoje ir Maltoje dėl galimų "kelio gairių", o JAV žiniasklaida praneša, jog du iš Libijos lyderio sūnų siūlosi prižiūrėti perėjimo prie demokratijos procesą, kurio metu M.Kadhafi pasitrauktų iš valdžios.

Tačiau Italija, buvusi Libijos dominija, pareiškė, jog tokios diplomatinės uvertiūros nepatikimos, nes įnirtingos kovos tęsiasi, o sukilėlių pajėgos iš naujo mėgina užimti Marsa al Buraikos miestą, kuriame veikia svarbi naftos perdirbimo įmonė.

Sukilėliai, siekiantis nuversti keturis dešimtmečius trukusį M.Kadhafi režimą, puolė Marsa al Buraikos priemiesčius, tačiau buvo atremti stiprios artilerijos ugnies.

Italija sako, kad M.Kadhafi ir jo šeima turi pasitraukti iš valdžios ir kad tarptautinė bendruomenė turi vieningai atmesti režimo diplomatiją.

"Kadhafi ir jo šeima turi pasitraukti", - Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini sakė naujienų televizijai SkyTG24.

Vis dėlto nesikeičiantis pastarosiomis dienomis M.Kadhafi kariuomenės ir sukilėlių pozicijų išsidėstymas šalies rytuose, kai kurių Libijos lyderio bendražygių pabėgimas iš šalies ir varginga taikių gyventojų padėtis verčia suaktyvinti pastangas išspręsti konfliktą diplomatiniu lygiu.


Kritiška gyventojų padėtis tebėra Misratoje, mieste Libijos vakaruose, kurį, nepaisydama Jungtinių Tautų sankcionuotų tarptautinės koalicijos oro smūgių į Libijos teritoriją, tebepuola vyriausybės kariuomenė.

Evakuoti iš Misratos, paskutinio stambaus maištininkų bastiono vakaruose, gyventojai sako, kad miestas virto "pragaru".

Pasak jų, M.Kadhafi kareiviai surengė "skerdynes", miesto gatvėse daugybė lavonų, o ligoninės perpildytos sužeistųjų.

Tuo tarpu aukštas šaltinis kaimyninio Alžyro saugumo pajėgose sakė "Reuters", pageidaudamas neskelbti savo pavardės, kad "al Qaeda" naudojasi konfliktu, siekdama gauti ginklų, tarp jų "žemė-oras" klasės raketų.

Pasak jo, Islamiškojo Magribo "al Qaeda" (AQIM), Šiaurės Afrikoje veikiantis "al Qaeda" sparnas, gauna ginklų Libijos rytuose ir persiunčia juos į kitas Afrikos šalis.

Turkija ir Indonezija ragina skelbti paliaubas

Turkija ir Indonezija antradienį paragino skelbti paliaubas Libijoje ir pažadėjo padėti atstatyti šalį, tuo tarpu sukilėlių ir vyriausybės pajėgos tęsė kovas dėl strategiškai svarbių rytinių miestų, tebegaliojant pagal Jungtinių Tautų (JT) mandatą paskelbtai neskraidymo zonai.

Ankaros ir Džakartos raginimai nuskambėjo po to, kai Libijos lyderio M.Kadhafi režimas praeitą penktadienį atmetė opozicijos pasiūlymą skelbti paliaubas, jeigu vyriausybės pajėgos nutrauks puolimus prieš opozicijos kontroliuojamus miestus.

Turkijos prezidentas Abdullah Gulas po Džakartoje vykusių derybų su Indonezijos vadovu Susilo Bambangu Yudhoyono pareiškė, kad laikas "sustabdyti kraujo liejimą Libijoje".

"Aptarėme šį klausimą..., kad liautųsi kraujo liejimas Libijoje. Infrastruktūra neturi būti griaunama, - Turkijos lyderis sakė per bendrą spaudos konferenciją, kur jo žodžius vertė Indonezijos vyriausybės vertėjas. - Neįmanoma išlaikyti uždaro režimo (Libijoje)... Demokratija ateis į šį regioną, o Libijos žmonės neturi ilgiau kentėti."

Abiejų lyderių bendrame komunikate "pabrėžiama Libijos suverenumo, nacionalinės vienybės ir teritorinio vientisumo išsaugojimo svarba".


Šiame straipsnyje: LibijaKadhafi

NAUJAUSI KOMENTARAI

Pikasas2

Pikasas2 portretas
Kai du libiai teroristai susprogdino PanAmerikan oro linijų lainerį su 259 keliaiviais ir 11 aukų buvusių žemėje, revoliucijos vadas gynėsi, kad jis nieko apie tai nežinojo. Dabar jau iš jo buvusių minastro lūpų aiškėja, kad tai buvo būtent jo teroristinis užsakymas. Šiaip jau, 68-erių pulkininkas M. Gaddafis yra mandagumo ir asmeninio žavesio įsikūnijimas. Jis visas šalies moteris nori laikyti, kaip savo haremu. Nors jis turi 10 vaikų (8 savo), tačiau tūkstančiai turėtų meilužių rodo jo gyvenimo naktis. Jis savo meilužėms buvo dosnus. Sekdavo kokia dovana ar sutuoktinio suradimas. M.Gaddafio galvoje buvo gimusi įdėja sukurti "superrasę" iš libių ir afrikiečių. Tuo tikslu jis siųsdavo libius į Afrikos šalis, liepdamas jiems ten kurti gausias šeimas. Kartą M.Gaddafis buvo išrinktas netgi Afrikos Valstybių Sąjungos lyderiu ir tada vadindavo save "karalių karalimi", tačiau perrinktas kitai kadencijai nebuvo. Libijos režimas pasižymėjo ir dar vienoje srityje. Jis tapo narkotikų gabenimo tarpininkų iš Afrikos šalių į Europa. Lėšos už tokį "verslą" taip pat guldavo šalia milijardų, gautų už "juodąjį auksą". Pats vadas buvo nuolat kankinamas paranojiškos baimės dėl savo gyvybės. Gal todėl, kad pats eilę metų skatino teroristinius pasikėsinimus Vakarų šalyse, leido šalyje ruošti Al Qaedos teroristines grupes ir t.t. Gyvendavo jis Azizijoje, karinėje bazėje esančioje beduinų kaime prabangioje palapinėje, kur priiminėdavo ir aukštus užsienio svečius. Po keturiasdešimt režimo metų Libijai bus labai sunku kurti demokratiją šalyje. Apie tokį kelią kalba dabar jau ir Italijos pripažintos Libijos tarybos vadovai. Net ir pradinei stadijai įgyvendinti būtinas M.Gaddafio šeimos klano teisių visiškas suspendavimas. Manau, kad taip anksčiau ar vėliau bus. Kuo anksčiau tai bus padaryta, tuo mažiau žus ar bus sužeista Libijos gyventojų, greičiau galės būti atstatyta šalis po sugriovimų.

Pikasas

Pikasas portretas
Pravardžiuojamo "Pasiutusiu Šunimi" M. Gaddafio sūnūs ir jo žmona norėtų perimti revoliucijos vado palikimą. Jei sūnūs norėtų gauti tai, ką galėjo paveldėti iš savo tėvo pats Muammaras, tai galėtų būti tik avių banda ir beduino kukli palapinė. Tačiau, dabar sūnūs nori gauti palikimu ne tik vadodavimą šaliai, bet ir milijardus dolerių ir tonas aukso, kurias valdo šis šeimos klanas. Jo žmonai tektų "tenkintis" Afrikietiškų deimantų kasyklų savininkės teisėmis. Sunku suvokti, kaip teisiškai, pagal tarptautinę praktiką apibrėžti M.Gaddafio revoliucijos vado postą. Revoliucija, kaip jis pats skelbė, įvyko dar 1969 metų rugsėjo 1d. Tada nežinia kaip atsirado revoliucinis komitetas ir 12 narių taryba. Tačiau jau virš keturiasdešimt metų praėjo, o šalyje nebuvo paskelbta jokia konstitucija, kurios pasėkoje galėjo atsirasti prezidento, premjero ar kokie kitokie valstybės vadovo postai. M.Gadafio parašyta "Žalioji knyga", kurią dabar masiškai degina sukilėliai, tik socializmo, islamo ir nacionalizmo kratinys. Nors M.Gaddafis laiko save islamo išpažinėju ir yra atlikęs hadžą, tačiau jis ir jo šeima ir paskutiniais metais daugiausia naudojosi šamanų iš Centrinės Afrikos bei Maroko paslaugomis. Pačioje Libijoje šamanų net keli tūkstančiai ir "darbo" jie turi... Tikro darbo drausmė, dažnai būna artima nuliui, nors kas 3 -4 libis priklausė slaptosiosms tarnyboms. Manu, kad būtent tokie šmikiai dabar tapo snaiperiais šaudančiais nuo Bengazio ar Mistratos namų stogų į viską, kas tik juda gatvėse. "Socialistinės džamahirijos" vadas visą laiką buvo kupinas paranojiškų idėjų. Aštunto ir devinto dešimtmečio metais jis aršiai kovojo prieš Vakarų valstybes. Lyg nežinia iš kur Didžiojoje Britanijoje ir JAV sproginėjo bombos, skraidė mirtį nešančios kulkos, o visų tų įvykių pėdsakai aiškiai vedė Libijos režimo link.

zarkow

zarkow portretas
taip atrodo,lyg pikaso vaziuos i libija ar noretu ten nuvaziuot ir keist reformas.zmones ten gyveno gerai,o gal ir labai gerai,tai nebevaryk tu obaminiu,sarkoziniu ir visu kitu gaujiniu tautu sudu-myzalu.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių