- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daugiau kaip 80 proc. Europos Sąjungos natūralių buveinių yra prastos būklės ir būtina labiau stengtis jas apsaugoti, sakoma pirmadienį paskelbtoje Europos aplinkos agentūros (EAA) ataskaitoje.
2013–2018 metus apimanti ataskaita rodo, kad padėtis pablogėjo palyginti su 2007–2012 metų laikotarpiu, kai 77 proc. natūralių buveinių būklė buvo „nepalanki“.
„Mums Europoje aiškiai reikia didelio masto atkūrimo“, – žurnalistams sakė vienas ataskaitos autorių, EAA ekspertas Carlosas Romao.
„Tai privaloma net tik dėl bioįvairovės, bet ir dėl klimato kaitos darbotvarkės“, – sakė jis.
Įprastos dirbamų žemių rūšys, tokios kaip dirviniai vieversiai, ir buveinės, tokios kaip drėgni viržynai, nyksta visame žemyne.
Buveinės ir rūšys patiria įvairų spaudimą, įskaitant intensyvų ūkininkavimą, miestų plėtimąsi, turizmą ir rekreaciją, netvarią miškininkystę, taršą.
Iššūkį taip pat kelia klimato kaita, nulemianti didesnes sausras ir kritulių kiekio mažėjimą.
Per stebėtą šešerių metų laikotarpį 28 ES narėse, įskaitant dabar jau išstojusią Jungtinę Karalystę, EAA užregistravo per 67 tūkst. žmogaus veiklos tipų, kenkiančių aplinkai.
Mažiau nei pusės – 47 proc. – paukščių rūšių ES apsaugos būklė yra „gera“. 2007–2012 metų periodu tokių rūšių buvo 5 proc. daugiau.
Kita susirūpinimą kelianti sritis yra apdulkintojams svarbios buveinės, nes jos turi didžiulę reikšmę planetos bioįvairovei. Jų apsaugos būklė pablogėjo labiau nei kitų, rodo ataskaita.
Tačiau ne visos išvados bauginančios.
„Geros“ apsaugos būklės gyvūnų rūšių yra 27 proc. – nors ir mažai, bet 4 procentiniais punktais daugiau nei ankstesniu laikotarpiu.
Be to, gamtosauginės pastangos atsiperka.
Tos gamtinės buveinės, kurias apima ES saugomų teritorijų tinklas „Natura 2000“, laikosi geriau už kitas buveines, nurodė EAA.
Todėl virtinės rūšių ir buveinių, tokių kaip varlės Rana dalmatina Švedijoje, pakrančių lagūnos Prancūzijoje ir barzdotieji grifai visoje ES, būklė pagerėjo.
„Natura 2000“ saugomos teritorijos sudaro 18 proc. ES sausumos – šis skaičius nesikeičia nuo 2012 metų – ir 10 proc. jūrų: 4 proc. daugiau.
Tačiau danų aplinkosaugos organizacija „Noah“, priklausanti organizacijų grupei „Friends of the Earth“, nurodo, kad to nepakanka.
„Mažiausiai 30 proc. sausumos ir 30 proc. jūrų teritorijų Europos Sąjungoje turėtų būti apsaugotos įstatymu, o aplinkos koridoriai turėtų tapti realaus visos Europos gamtos tinklo dalimi“, – sakoma spalio pradžioje paskelbtame „Noah“ tyrime.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atskilęs didžiausias pasaulyje ledkalnis – rimta grėsmė: gali smarkiai padidinti mirtingumą
Didžiausio pasaulio ledkalnio skersmuo siekia daugiau kaip 30 kilometrų, o jo didžioji dalis yra po vandeniu. Tačiau virš bangų iškilusi įspūdinga, net 40 metrų aukščio ledo siena. Šis ledkalnis atitrūko nuo Antarktidos le...
-
Debesnų draustinis Varnių regioniniame parke bus geriau pritaikytas lankytojams
Žemaitijos Varnių regioniniame parke esantį Debesnų draustinį iki 2027 metų rudens ketinama dar labiau pritaikyti lankymui. ...
-
Paukščių giesmės sausį: žiemoja ar grįžo?
Lietuvoje turėtų būti gilus viduržiemis, bet gamta nesnaudžia, o gal ir nebuvo rimtai įmigusi. Žmonės pastebi triukšmingus varnėnų būrius. ...
-
Šalčiui apėmus didelę JAV dalį, sniegas nustebino Naująjį Orleaną
Oro masės iš Arkties antradienį nulėmė šalčius daugiau kaip pusėje JAV teritorijos, įskaitant prie Meksikos įlankos esantį Naująjį Orleaną, kur užfiksuotas didžiausias per kelis dešimtmečius snygis. ...
-
Trumpai ir aiškiai: kur kreiptis mieste pastebėjus gyvūno gaišeną?5
Ne vienas esame pastebėję negyvą gyvūną gatvėje, parke ar kur kitur mieste. Tokiais atvejais norėtųsi imtis veiksmų, bet dauguma sutrinka, ką tiksliai reikėtų daryti, kur kreiptis? ...
-
Sausį – gamtos išdaigos: ši žiema tikrai stebina
Sausiui dar nepasibaigus lietuviai socialiniuose tinkluose dalijasi gamtos išdaigų vaizdais. ...
-
Obelynėje skaitmeninami želdiniai
Nuo 2024 m. prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos obelų sode ir dendrologiniame parke vykdomas projektas „Obelynės parko želdinių inventorizavimas ir skaitmeninimas“ – pirmasis skaitmenizuotas želdynų projektas Lietuvoje. ...
-
Ministerija – už švelnesnę miškų kirtimų pasienyje tvarką nei siūlo Seimo nariai
Grupei Seimo narių siūlant nuo 2026 metų apriboti plynuosius miškų kirtimus pasienyje ir pakelėse tam tikru atstumu nuo Rusijos ir Baltarusijos sienos, Aplinkos ministerija (AM) siūlo Vyriausybei švelnesnį variantą. ...
-
Pražydo sausio viduryje
Pajūryje galima išvysti augalų, kurie žydi net ir sausio viduryje – darželiuose ir gėlynuose saulutės taip ir nebuvo nustojusios žydėti, akį džiugina ir pražydę hamameliai. ...
-
Spalvingas paukštelis neša mirtiną pavojų2
Naujosios Gvinėjos gyventojas, spalvingas paukštelis pitohas (lot. pitohui), tik iš pažiūros gali atrodyti nekaltai gražus sparnuotis. Švilpikinių šeimos paukščių genties atstovas, pasirodo, neša mirtiną pavoj...