- Eglė Plytnikaitė, Grynas.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Po to kai Lietuvoje buvo legalizuotos pluoštinės kanapės, laikas susimąstyti, kur ir kaip šį augalą galimą panaudoti efektyviausiai.
Daugybė alternatyvios statybos puoselėtojų teigia, kad tai nepakeičiama statybinė medžiaga ir kad būtent čia galima panaudoti tiek kanapių stiebus, spalius, tiek patį pluoštą.
Kanapė – itin ekologiška medžiaga
Vienas didžiausių kanapės privalumų yra tai, jog ji puikiai auga be trąšų ir pesticidų, tad galime būti tikri, kad toks namas būtų visiškai natūralus ir sveikas. Užsienio specialistai teigia, jog kanapė – pats ekologiškiausias augalas pasaulyje, mat jos nemėgsta kenkėjai, auginimui nereikalingi jokie cheminiai preparatai, o vos per 100 dienų ji gali pasiekti keturių metrų aukštį.
Šie augalai – tai tarsi atsvara pasauliniam klimato atšilimui. Džiugina ir tai, jog šis gamtinis išteklius atsinaujina kiekvieną sezoną ir todėl yra itin draugiškas aplinkai. Teigiama, kad iš vieno hektaro kanapių galima gauti pakankamai žaliavos 160 kvadratinių metrų namui. Toks rezultatas išties viliojantis.
Kanapių betono gamyba
Kanapę galima naudoti jau po pirminio perdirbimo, tad tam nereikia nei brangios technikos nei daug energijos. Statybos iš kanapės pluošto pagrindu ir laikančiuoju karkasu tampa vadinamasis kanapinis betonas, kuris susideda iš spalių (sumedėjusių stiebo šapelių) sumaišytų su rišamąja medžiaga. Dažniausiai tam naudojamos kalkės arba molis.
Kai kurie gamintojai į mišinį įdeda ir daugiau organinių junginių, taip išgaudami geresnį masės sukibimą, tačiau kuo mišinyje daugiau kalkių bei molio – tuo prastesnė gaminio šiluminė varža, tad persistengti taip pat nevertėtų. Iš tokio mišinio galima gaminti įprastinės formos blokelius arba jį versti tiesiai į klojinius ir lieti panašiai kaip pamatus arba plaušmolio namus, konstrukciją sutvirtinant mediniu karkasu.
Daugybėje pasaulio šalių kanapių betono blokeliai jau plačiai žinomi ir naudojami masinėje statyboje, tačiau Lietuvoje tai - vis dar naujovė. Žinoma, šalyje, kurioje šis augalus buvo uždraustas, tikėtis tokios statybos klestėjimo yra mažų mažiausiai naivu, tačiau galima viltis, kad legalizuota kanapė sugebės išsikovoti savo vietą rinkoje.
Kanapių betono privalumai
Kuo šie blokeliai pranašesni už įprastinius? Be jau minėto ekologinio faktoriaus, reikėtų pabrėžti puikias kanapės šiluminės varžos savybes, kurios prilygsta šiaudams. Žinoma, tiksli statinio sienos varža priklauso nuo mišinio sudėties bei sienos storio, tačiau bet kokiu atveju ji gerokai pralenktų įprastinių mūro blokelių varžos rezultatus. Kanapių pluošto namai nedega atvira liepsna, jų nemėgsta kenkėjai, tokie blokeliai stebina savo ilgaamžiškumu – jie gali atlaikyti daugiau nei 500 metų ir net tuomet, kai statinys tampa nebereikalingas, juos lengva perdirbti.
Beje, kanapių stiebai tinka baldų plokščių gamybai ir yra puikus nendrių pakaitalas, tad jais galima dengti ir stogus.
Kanapių plaušo panaudojimas
Kanapių spalius panaudojus namo konstrukcijos gamybai, nuo jų atskirtą plaušą galima naudoti namo apšiltinimui skirtai vatai gaminti, tačiau šiam gaminiui reikia papildomos gamybinės įrangos.
Užsienyje tokią vatą gaminančių kompanijų apstu, Lietuvoje - tai dar viena neišnaudota rinkos niša.
Kanapių vata išsiskiria savo ekologiškumu, o jos šiluminis laidumas labai artimas putplasčiui, akmens vatai bei kitoms termoizoliacinėms medžiagoms. Vis gi, tokia vata yra nekenksminga, su ja daug maloniau dirbti, o ją gaminant galima apsieiti be pavojingų cheminių medžiagų.
Užsienio patirtis
Australijoje bei daugumoje Europos šalių kanapių betonas statyboje naudojamas jau nuo 1960 metų. Azijoje bei Viduriniuosiuose Rytuose ši statybinė medžiaga jau skaičiuoja tūkstantmečius.
2010 metais pirmasis kanapių pluošto namas buvo pastatytas ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šioje šalyje, kaip ir Lietuvoje, buvo draudžiamas bet kokių kanapių auginimas, tad tokia statyba daugeliui atrodė nepriimtina bei nesuprantama.
Vis gi, išanalizavę visas galimas įprastinės statybos alternatyvas, naujojo namo šeimininkai nusprendė paaukoti nemažą pinigų sumą ir atsivežti kanapių pluošto iš svetur. Nors pasirinkę tokį statybos būdą naujakuriai turėjo nemažai vargo, jie teigia, kad viskas atsipirko su kaupu. Pora tapo puikiu pavyzdžiu ir kitiems JAV ekologinio gyvenimo būdo puoselėtojams, o tokie namai šalyje ėmė dygti vienas po kito.
Trumpą video reportažą iš pirmojo kanapių pluošto namo JAV galite išvysti čia:
Kanapių pluošto namų perspektyvos Lietuvoje
Galbūt pagaliau legalizavus pluoštinę kanapę tokie namai taps populiarūs ir Lietuvoje, o kol kas puikus metas eksperimentuoti ir ieškoti mūsų klimatui geriausiai pritaikyto kanapių betono mišinio sudėties.
Teigiama, kad kanapių spalių varža yra tokia gera, jog iš šių blokelių sumūrytai sienai nereikia jokio apšiltinimo, užtenka vos apdailinio sluoksnio, tačiau pasiekti, kad blokelis būtų ir termoizoliacinis ir kartu konstrukcinis – gana sunku. Dažniausiai tam naudojamos dvi skirtingos medžiagos – laikantysis namo karkasas bei apšiltinimas. Vis gi yra entuziastų, tikinčių, kad tinkamai parengtas mišinys leis atsisakyti apšiltinimo būtinybės ir žymiai sumažins statybos kaštus bei sutrumpins namo statybos laiką. Ar šos viltys pasiteisins – pamatysime po kelerių metų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Neištvėrė baisaus poveikio vaikams: ketiname išvyti šį banditą iš savo kaimynystės2
Albanijos ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) šeštadienį pareiškė, kad vyriausybė nuo 2025-ųjų bent vieneriems metams uždarys socialinį tinklą „TikTok“. ...
-
Protingiausiu pasaulio žmogumi tituluojamas vyras tikina turįs atsakymą, kas vyksta po mirties17
Christopheris Langanas, kurio intelekto koeficientas (IQ), teigiama, yra aukštesnis nei Alberto Einšteino, pasidalijo savo teorija apie pomirtinį gyvenimą. ...
-
Įstrigę kosmose: NASA vėl atidėjo dviejų astronautų sugrąžinimo misiją
Jau kelis mėnesius Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigę du JAV astronautai ten liks bent iki kovo pabaigos, antradienį pranešė amerikiečių kosmoso agentūra NASA. ...
-
JK svarsto DI autorių teisių įstatymą, kad padėtų apsaugoti menininkų teises
Jungtinės Karalystės vyriausybė antradienį pradėjo konsultacijas dėl planų suteikti dirbtinio intelekto kūrėjams aiškumo autorių teisių klausimais, siekdama paremti menininkų pajamas ir paskatinti ekonomiką. ...
-
„TikTok“ lygties sprendimų ieško ir Rumunija, ir ES8
Rumunijos politinė sistema išgyvena precedento neturintį sukrėtimą. Kai antrojo prezidento rinkimų turo išvakarėse Konstitucinis teismas anuliavo pirmojo turo rezultatus, kilo poreikis skubiai įsivertinti, kas kelia didesnį pavojų demokr...
-
Žiniasklaida: sutriko socialinių tinklų veikla1
Trečiadienio vakarą sutriko socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ veikla, praneša naujienų portalas „Delfi“. ...
-
Artėjant Kalėdoms „Meta“ stiprina kovą su internetinio apsipirkimo sukčiavimu
JAV technologijų bendrovė „Meta“ pirmadienį paskelbė apie pasaulinę kampaniją prieš sukčiavimą internete, skirtą apsaugoti socialinių tinklų naudotojus nuo internetinių sukčių prieš didžiąsias metų šventes. ...
-
Paviešinta, ko lietuviai ieškojo „Google“ 2024 metais: kas labiausiai kurstė smalsumą?1
Antradienį, „Google“ pateikė sąrašus tendencijų, ko šiemet internete ieškojo Lietuvos gyventojai. Dėmesio centre 2024-aisiais atsidūrė „Eurovizijos“ ir vasaros olimpinių žaidynių herojai, Europos futbolo ...
-
Europos raketa „Vega-C“ po atidėjimų iškėlė palydovą į orbitą
Naujoji Europos raketa nešėja „Vega-C“ ketvirtadienį buvo paleista iš Prancūzijos Gvianos ir pirmą kartą po nesėkmingo 2022 metų skrydžio iškėlė į orbitą palydovą. ...
-
Paleisti du Europos palydovai, turintys imituoti Saulės užtemimus
Į orbitą ketvirtadienį buvo paleisti du Europos palydovai, vykdysiantys pirmąją dirbtinių Saulės užtemimų misiją preciziška rikiuote kosminėje erdvėje. ...