Robote „Philae“, pabusk, pasaulis laukia naujienų

  • Teksto dydis:

Ketvirtadienį vėl kilo sujudimas dėl laukiamų iš kosmoso naujienų – mokslininkai vėl ėmė klausytis, ar atgijo robotinė laboratorija „Philae“, nutupdyta ant 67P/Čuriumovo-Gerasimenko kometos už 460 mln. kilometrų nuo Žemės.

Socialiniame tinkle „Twitter“ padrąsinančios žinutės ėmė plisti su žyma #WakeUpPhilae, kai nuo 1 val. Grinvičo (3 val. Lietuvos) laiku atsivėrė seniai lauktas ryšio langas tarp Žemės ir skalbyklės dydžio zondo, praėjus lygiai keturiems mėnesiams nuo jo atvykimo į kometą.

Tačiau „Philae“ neskuba atsiliepti, pranešė Europos kosmoso tyrimų agentūra (ESA) ir perspėjo, kad laukti gali tekti ilgai, kol zondas prabils savo „motinai“ – erdvėlaiviui „Rosetta“, jeigu iš viso prabils.

„Mes tik bandome“, – paaiškino telefonu naujienų agentūrai AFP „Rosetta“ misijos vadovas Patrickas Martinas (Patrikas Martinas).

Kometai priartėjus arčiau Saulės, pirmosios ryšio galimybės tikimasi nuo kovo 12 iki 20 dienos.

„Mes vėl bandysime, jeigu šią savaitę nepavyks, – sakė P.Martinas. – Mes dar turėsime daug galimybių ateinančiomis savaitėmis ir mėnesiais“.

Apie 100 kilogramų masės Europoje sukurtas zondas nutūpė ant 67P/Čuriumovo-Gerasimenko kometos paviršiaus pernai lapkričio 12 dieną, 10 metų skriejęs kartu su savo erdvėlaiviu „Rosetta“.

Vis dėlto tūpimas nebuvo visai sėkmingas – du kartus atšokęs kaip plunksnelė nuo kometos paviršiaus, zondas sustojo klifo šešėlyje.

Jo baterijoje energijos pakako eksperimentams atlikti maždaug 60 valandų, bet šviesos jam teko per mažai, kad galėtų pakrauti saulės baterijas ir tęsti darbą.

Tad lapkričio 15 dieną, zonde „Philae“ buvo įjungtas „miego“ režimas.

Kometai atsidūrus arčiau Saulės, viliamasi, kad stipresnė šviesa pakraus zondo saulės baterijas, tuomet jis gal pabustų, susisiektų su erdvėlaiviu ir Žeme, gal net gal imtųsi naujų eksperimentų.


Šiame straipsnyje: PhilaeESAPatrickas Martinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

as

as portretas
dyvų -dyvai
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių