- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
„Įsivaizduokite sankryžą, kurioje galima sukti tik į kairę arba – į dešinę. Fluxus pasirinkimas būtų rauti į viršų!“ – sako Tomas Erbrėderis, rugsėjo 8-ąją vyksiančio „Fluxus festivalio“ režisierius. Ne kartą tokiuose renginiuose kaip žiūrovas dalyvavęs menininkas į tradicija tapusį renginį šiemet kviečia pažvelgti kaip į virsmą.
„Netikėtumas, impulsas kažką padaryti visiškai nurautai, kitaip. Tik ne suplanuotai, bet tarsi savaime, – paklaustas, kas jam yra fluxus, sako režisierius. – Kadangi man pačiam fluxus judėjimas ir Jurgio Mačiūno fenomenas yra nuoširdžiai įdomūs ir verti įsigilinimo, tad natūralu, kad tai, ką perskaičiau, nusėdo kažkur smegenyse ir tarsi koks lėlininkas patampo už virvučių. Tačiau išties fluxus pavyksta tuomet, kai apie tai negalvoji.
Man labai patinka, kad Jurgio Mačiūno brėžiamame fluxus kelyje nereikia daug priemonių, pasiruošimo. Tiesiog čiumpi tai, kas yra po ranka, ir sukuri gražų, smagų dalyką. Taip, kaip tai daro vaikai: jei pažiūrėsite, kaip žaidžia vaikai, pamatysite, kad jie iš tiesų gerai fliuksina! Daiktus ir aplinką paversdami žaidimo vieta, vaikai kuria smagumą, kuriame dominuoja vidinis tikėjimas tuo, ką darai. Tiki – ir to pakanka. Tau jau pavyko. Labai panašus mechanizmas veikia ir „Fluxus festivalyje“: fliuksinti gali iš to, ką turi. Pagaliau, fluxus juk apskritai yra pats žmogus. Tu tiesiog imi ir atrandi kitą kelią, nugriauni esamą struktūrą ir pamatai ją kitokią – su netikėtomis alternatyvomis.“
Tomas Erbrėderis. D. Rimeikos nuotr.
– Kokį pats regite „Fluxus festivalį“ ir kokį norite parodyti šiemet?
– Kauno „Fluxus festivalis“ ir kopimas į Parodos kalną yra atradimo kelionė, todėl šiemet sakome: kol neužkopsi, nesuprasi. Tai galimybė pasireikšti ir užkopti į kalną savo būdu. Kiekvienas žmogus ateina su savo suvokimu, su įgyvendinta fantazija. Tai yra gražu.
Fluxus įneša į mūsų kasdienį gyvenimą smagumo, juoko, santykio pasikeitimo. Man atrodo, kad fluxus yra kartu ir drąsa: ne kiekvienas išdrįsta tapti kopiančiųjų į Parodos kalną dalimi. Esama daug autoironijos, kuriai taip pat reikia drąsos – gebėti pasijuokti iš savęs.
Tačiau, jei vienais metais buvai pasyvus stebėtojas, galbūt kitais jau ateisi su savo fliuksišku kūriniu ir kopsi su kitais fliuksintojais. Nes tai – užkrečiamas dalykas.
Kai sutinki panašių į save kūrėjų, fliuksiškų žmonių, tai tampa puikiu vaistu nuo rutinos ir įprastumo. Iš čia ir šių metų festivalio idėja: receptas – kaip metodas pasveikti, pagyti.
– Ar pačiam teko fliuksinti ankstesniuose festivaliuose?
– Taip, žinoma! Nuolat susigalvodavome kažką keisto. Kartą savo dalyvavimą su bičiuliu pavertėme nedideliu performansu renginio viduje: ant baltų marškinėlių lipnia juosta užsiklijavę atspausdintus Jurgio Mačiūno portretus, išsitraukėme lagaminą, pilną pačių įvairiausių formų ir spalvų akinių, o tada juos matavomės, kviesdami pažvelgti į fluxus per J. Mačiūno akinius, kaip tai galėtų atrodyti šiandien. Netikusius akinius metėme į šalia pastatytą unitazą. Va, tokia smagi improvizuota mažytė patirtis.
– Ar sutiktumėte su Ryčio Zemkausko apibūdinimu, kad „Fluxus festivalis“ – tai intelektualus karnavalas?
– Kodėl gi ne? Man atrodo, pati fluxus samprata yra apie tai, kad jis gali būti kiekvienam dalyviui vis kažkas kitas ir pasiduoda labai įvairioms interpretacijoms.
Juolab kad karnavališkumo ir intelektualumo išties netrūksta: jei pasiruošiau kopti, apgalvojau, kodėl mano kostiumas toks, su kuo asocijuojasi, vadinasi, jau esu įdėjęs nemažai intelektualinių resursų. Tai kodėl tai ne intelektualus karnavalas?
Ribų nėra. Yra laisvė ir laisvės karnavalas: kaip tau tą dieną atrodo, taip ir daryk.
Iš tiesų, kopimas į kalną – metai iš metų išliekanti tradicija. Tarp ryškesnių festivalio pokyčių bus tai, kad šiemet brėšime ryškesnę siužetinę liniją, o festivalį suskirstėme tarsi į tris lygmenis.
– Festivalis vyksta jau šeštą kartą, tad natūralu, kad jame atsirado tam tikrų tradicijų. Kaip balansuojate tarp palikimo ir tradicijas savo pačia esme laužančio fliuksiškumo?
– Iš tiesų, kopimas į kalną – metai iš metų išliekanti tradicija. Tarp ryškesnių festivalio pokyčių bus tai, kad šiemet brėšime ryškesnę siužetinę liniją, o festivalį suskirstėme tarsi į tris lygmenis.
Pirmasis bus kalno papėdėje, kur J. Mačiūno namas virs Mačiūno registratūra, „virškinančia“ ir „keičiančia“ tuos, kurie į jį užeina.
Antruoju taps pats kalnas, virsiantis tyrimų laboratorija su animatoriais, mano pramintais „mačiūniukais“. Šie taip pat stengsis sąveikauti su kopiančiais į kalną žmonėmis ir personažais, mėgins juos įtraukti, provokuoti. Žinant, kad kiekvienas kopiantis būna labai individualus ir paprastai siekia pabrėžti savo idėją, bus įdomu stebėti, kaip visa tai skleisis, juolab kad mūsų sumanymus padės sustiprinti techniniai sprendimai.
Trečiasis etapas lauks kalno viršuje – ten bus atidarytas Fluxus reivo kabinetas, kuriame pasitiks elektroninės muzikos orkestras ir paties Jurgio Mačiūno personažas, ir jo asistentė.
Nežinau, ar tai kažkas stipriai naujo, bet norisi, kad atėjęs žmogus išsineštų ir kažkokią mintį: kur jis dalyvavo, kas čia atsitiko? Kokį postūmį ar impulsą davė šis fluxus vyksmo receptas? Mūsų užduotis, kad kiekvienas dalyvavęs grįžtų šiek tiek pasikrovęs fliuksiškos energijos, kuri jį maitintų iki kitų metų kopimo.
Idėja – visus sujungti taip, kad tiek kopiantieji, tiek žiūrovai pasijustų vyksmo dalimi. Tai nemažas iššūkis, bet, manau, jis įgyvendinamas.
– Vienas svarbių šio festivalio bruožų yra bendra kūryba – tiek dalyvių, tiek organizatorių, tiek ir žiūrovų. Kiek jos bus šiemet ir kokiais pavidalais ji skleisis?
– Čia, kaip ir spektakliuose: įvykus premjerai, ir aktoriai, ir režisierius neretai nustemba, kad žiūrovai reaguoja į visai kitus akcentus ir spektaklio vietas, nei buvo tikimasi. Tad ir šiame renginyje, nors mąstome apie metodus, kurie techniškai ir režisūriškai padėtų įtraukti dalyvius, kad šie taptų renginio sumanymo dalimi, tačiau galutinio rezultato nežinome ir negalime žinoti.
Idėja – visus sujungti taip, kad tiek kopiantieji, tiek žiūrovai pasijustų vyksmo dalimi. Tai nemažas iššūkis, bet, manau, jis įgyvendinamas. Kiekvienas dalyvis atsineša savo fliuksišką indėlį, iš kurių sulipdome bendrą veiksmą, šurmulį. O kaip jis užsives ir į kurią pusę pakryps, sunku tiksliai atspėti. Šiaip ar taip, visa tai, kas vyks rugsėjo 8 d., kviečia žmones pabūti sau ir savaime, pabėgti iš savo kasdienio užburto rato, rutinos ir džiaugsmingai pasimėgauti aplinkiniais, leisti sau švęsti ir juoktis.
Kas? „Fluxus festivalis“.
Kur? Parodos kalno prieigos.
Kada? Rugsėjo 8 d. 22.30 val.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Parodoje – roboto atspausdintas porcelianas2
„Nors darbus sukūrė robotas, kūrybinis procesas reikalavo žmogiškos širdies“, – sako šiuolaikinės keramikos kūrėjas dr. Rokas Dovydėnas. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje pristatoma jo 3D molio spausdintu...
-
Kauno sporto halėje po 20 metų pertraukos ir vėl skambėjo „G&G Sindikatas“7
Lapkričio 23-iąją Kauno sporto halėje įvyko ilgai lauktas „G&G Sindikato“ koncertas, kuris subūrė pilnutėlę salę lietuviško repo gerbėjų. Šis koncertas buvo ypatingas dėl dviejų sentimentalių progų: grupė sugr...
-
Šokio spektaklyje – saiko ir pertekliaus ribos
Du atlikėjai, valandą trunkantis pasirodymas, nenutrūkstamas ryšys, balansuojantis tarp pusiausvyros ir ribų nebuvimo. Taip jau visai netrukus žiūrovus pasitiks naujausias „Nuepiko“ šokio trupės kūrybinis darbas, šokio ...
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!3
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone lapkričio 26–gruodžio 1 d.
LAPKRIČIO 26 D. Babtų kultūros centras: 10 val. – Kauno rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų dainų festivalis „Skambėk, dainele“. Rokų laisvalaikio salė: 18 val. – Ričardo Elijošiaus (Nakvi&s...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...
-
Mitologinėse ganyklose: V. K. Slavinsko atminimui
Gaivinu atmintyje ne taip seniai įvykusį apsilankymą menininko Viliaus Ksavero Slavinsko (1943–2023) namuose. Senojo Kauno dvasią tebesaugančioje vietoje – Žaliakalnyje, prie pat Ąžuolyno. Namuose, kuriuos galima vadinti galerija dėl juose...
-
Kauno miesto muziejus kviečia laukti šv. Kalėdų kartu1
Penki Kauno miesto muziejaus (KMM) padaliniai – Kauno rotušė, Kauno pilis, M. ir K. Petrauskų namai, Tautinės muzikos muziejus bei Juozo Gruodžio namai – pradeda gyventi šv. Kalėdų laukimu. Nuo laiko kartu kuriant kalėdines dov...
-
Dainos mus lydi visada: šauliai rengia moksleivių patriotinių dainų konkursą3
Lapkričio 26 d., antradienį, 10–15 val., Lietuvos karininkų ramovėje, Kaune, jau devynioliktą kartą rengiamas tradicinis Kauno miesto ir rajono moksleivių patriotinių dainų konkursas. ...
-
Vidinės erdvės choreografiniai tyrinėjimai
Jei jautiesi supratęs save, būsi suprastas ir žiūrovų, sako šiuolaikinio šokio menininkė Ugnė Kavaliauskaitė. Kartu su šokėju, choreografu, pedagogu Pauliumi Prieveliu ji pristato savo debiutinį spektaklį „Sauliaus ir Alex...