Gimnazijoje – pažintis su naiviuoju menu

Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijoje nuolat vyksta profesionalių dailininkų ir tautodailininkų parodos. Šįkart parodą pristatė ir atvirą pamoką surengė tautodailininkas Tadas Makūnas.

Akademijos Ugnės Karvelis gimnazijoje nuolat vyksta profesionalių dailininkų ir tautodailininkų parodos. Šįkart parodą pristatė ir atvirą pamoką surengė tautodailininkas Tadas Makūnas.

Atneša sielos dalį

T.Makūnas – tautodailės studijos "Piliuona" narys, respublikinių ir tarptautinių primityviojo (arba naiviojo) meno parodų dalyvis. Parodoje eksponuojami per pastaruosius kelerius metus jo sukurti peizažai, natiurmortai. "Paroda gimnazijoje atrodo eilinis įvykis. Tačiau visos jos – ypatingos, nes kiekvienas dailininkas taip atneša savo sielos dalį ir parodo kitiems", – atkreipė dėmesį gimnazijos direktorius Rolandas Kučiauskas.

T.Makūno kūrybą pristačiusi muziejininkė Daiva Rukšienė užsiminė, kad pirmieji autoriaus darbai buvo labai iškentėti, užspausti. "Vėliau Tadas pastebimai išlaisvėjo. Tas išlaisvėjimas geriausiai matyti drobėje "Puokštė". Čia tautodailininkas naudoja ryškias, žaižaruojančias, tiesiog sprogstančias geltoną, oranžinę spalvas, nebūdingas lietuvių liaudies menui. Nors mėgstamos Tado spalvos (kaip matyti kituose paveiksluose) – mėlyna, žalia, ruda – yra tipiškos lietuvių liaudies menui."

Ragino sugrįžti į vaikystę

Gimnazistams D.Rukšienė priminė, kad primityvizmas, arba naivusis menas, – dailėje ne naujiena. Garsiausi primityvistai pasaulyje – prancūzai Paulis Gauguinas, Henri Rousseau ir gruzinas Niko Pirosmani – gyveno XIX–XX a. sandūroje. "Primityvistai kuria paprastus tapybos darbus. Bet paprastas nereiškia prastas. Šiuo atveju paprastas – tai nenaudojantis gausaus spektro dailės priemonių, pagrįstas pirmuoju įspūdžiu. Primityvistai dažnai remiasi vaiko pasaulėjauta ir pasaulėžiūra, ją išreiškia", – sakė muziejininkė ir į atvirą naiviojo meno pamoką susirinkusius 11–12 klasių moksleivius kvietė mintimis sugrįžti į 3–4 klasę.

T.Makūnas pasiūlė temą "Pakeliui namo". Gimnazistams išdalytuose popieriaus lapuose ėmė ryškėti kontūrai: kelias, medžiai, dangus, pastatai. "Piešiau savo kelią į mokyklą vasarą: pievą, žydinčias gėles, takelį, karvę – jos šiltuoju metų laiku dažnai trukdo man praeiti", – šyptelėjo vienuoliktokė Ugnė Miškevičiūtė. Gimnazistės teigimu, tokios atviros pamokos – labai įdomios, smagesnės nei tradicinė dailės. "Pažymių tikrai nerašysiu", – tikino parodos autorius, dalijęs patarimus moksleiviams, padėjęs tepti potėpius.

Sujaukė pradedančiųjų mintis

T.Makūno paroda gimnazijoje pakeitė garsaus kauniečio dailininko Antano Obcarsko tapybą. Gimnazistams ir mokytojams įsiminė jo surengta atvira dailės pamoka. "Pats dailininkas kaip rūpestingas pedagogas nepaliko savo ugdytinių likimo valiai. Davęs jiems keletą patarimų, kiekviename lape jis brūkštelėjo pirmąjį potėpį, sakydamas: nebijokite eksperimentuoti! – prisiminė mokytoja, gimnazijos projektų vadovė Kristina Dikšaitytė. – Kaskart prieidamas jis vis pamargindavo lapus pačiomis netikėčiausiomis spalvomis, sujaukdamas pradedančiųjų dailininkų mintis. Neįprasta, bet veiksminga – mokinių bei mokytojų darbuose atsirado ne tik daugiau spalvų, netikėtų potėpių, bet ir savitumo."

Anksčiau gimnazijoje savo darbus eksponavo kaunietis dailininkas Alfredas Šatas. Ši amžinybėn iškeliavusio dailininko paroda tapo paskutiniąja, surengta jam esant gyvam.



NAUJAUSI KOMENTARAI

!

! portretas
Jeigu kiemsargiai ves pamokas mokykloje, tai nieko gero, todel sujaukė pradedančiųjų mintis
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių