- Lina Stankevičiūtė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Horizontai: festivalio svečiai iš Italijos ir Japonijos savo atliekamiems kūriniams – itališkos operos arijoms ir legendinei geišos meilės istorijai – suteiks autentiškų atspalvių.
-
„Operetė Kauno pilyje“: Japonijos spalvos, „Madam Baterflai“ ir legendinė italų opera
-
„Operetė Kauno pilyje“: Japonijos spalvos, „Madam Baterflai“ ir legendinė italų opera
-
„Operetė Kauno pilyje“: Japonijos spalvos, „Madam Baterflai“ ir legendinė italų opera
-
„Operetė Kauno pilyje“: Japonijos spalvos, „Madam Baterflai“ ir legendinė italų opera
-
„Operetė Kauno pilyje“: Japonijos spalvos, „Madam Baterflai“ ir legendinė italų opera
Kasmet vidurvasarį Nemuno ir Neries santakoje įsikuria festivalis „Operetė Kauno pilyje“, kviečiantis kauniečius ir miesto svečius į spalvingą muzikos šventę, jau tapusią tradiciniu miesto muzikinio gyvenimo akcentu. Čia skamba įvairiažanrės koncertinės programos, pristatomi talentingi Lietuvos ir užsienio šalių atlikėjai.
Šiemet XXIII festivalis „Operetė Kauno pilyje“ ir jo organizatoriai – Laima Kuzmickaitė-Milašienė, Gediminas Maciulevičius, Danielius Vėbra – pagrindinius renginius, vyksiančius liepos 5 ir 6 d., skiria pasauliniu mastu minimoms ryškiausio italų verizmo atstovo kompozitoriaus Giacomo Puccini 100-osioms mirties metinėms pažymėti. Valstybės dienos išvakarėse skambės G. Puccini opera „Madam Baterflai“, antrąjį vakarą atsivers G. Puccini ir jo amžininkų italų veristų gražiausių operų fragmentų partitūra.
Liepos 5 d. lauko scenoje prie Kauno pilies rodomas G. Puccini operos „Madam Baterflai“ spektaklis minės ne tik kompozitoriaus 100-ąsias mirties metines, bet ir operos sukūrimo 120-metį. Kūrinio pasirinkimą lėmė ypatingas Kauno ir Japonijos ryšys, kurio inspiracija – prieš 85-erius metus diplomatinei tarnybai į Lietuvą paskirto Chijunės Sugiharos pagalba holokausto persekiojamiems žmonėms. Dėl šios operos festivalio organizatoriai užmezgė ryšius su Japonijos ambasada Lietuvoje ir šios šalies menininkais.
Japonijos ambasadorius Lietuvoje Ozaki Tetsu nuoširdžiai sveikina festivalio dalyvius su šiuo ir Lietuvai, ir Japonijai ypatingu įvykiu – operos „Madam Baterflai“ ir iškilmingo koncerto įgyvendinimu. Dėkodamas festivalio organizatoriams ir rėmėjams – asmenims, įmonėms ir organizacijoms, suteikusiems paramą Japonijos atlikėjams dalyvauti renginiuose, – už supratingumą ir pagalbą įgyvendinant šį projektą, ambasadorius dalijosi praėjusių metų įspūdžiais: „Buvau pakviestas į „Operetę Kauno pilyje“ ir matyto spektaklio jėga sukrėtė mano sielą, privertė suvokti muziką kaip tikrą kultūrinę patirtį. Dabar toje pačioje vietoje vyks tikri Lietuvos ir Japonijos kultūriniai mainai. Tikriausiai daugiau žodžių ir nereikia.“
Organizatorių nuotr.
Istorija, kultūra, atlikėjai
Operą „Madam Baterflai“ diriguos japonų dirigentas Maestro Hirofumi Yoshida, didžiąją dalį savo kūrybinės veiklos skyręs būtent G. Puccini muzikai. Siekdamas atspindėti operos „Madam Baterflai“ siužeto Tolimųjų Rytų spalvas, Maestro H. Yoshida Japonijoje ir Bolonijoje (Italija) surengė dainininkų atrankas į pagrindinius operos vaidmenis. Jose dalyvavo kelios dešimtys solistų.
Svarbiausią – Čio čio san – partiją operoje atliks Junko Ueda, dainavimą studijavusi Japonijoje ir Jungtinėje Karalystėje, stažavusi Italijoje, tapusi kelių tarptautinių konkursų laureate.
Solistės kūrybiniame bagaže – keliolika pagrindinių vaidmenų operose ir operetėse. Madam Baterflai tarnaitės Suzuki vaidmeniui atrinkta Mae Hayashi, aktyviai koncertuojanti Japonijoje ir užsienyje, išsiskiria plačiu repertuaro diapazonu – nuo mecosoprano ir kontralto partijų baroko kūriniuose iki šiuolaikinės muzikos opusų.
Vedybų agento Goro, suorganizavusio fiktyvias Madam Baterflai ir Jungtinių Amerikos Valstijų laivyno leitenanto Pinkertono sutuoktuves, vaidmenį atliks Tsukasa Ide. Tenoras studijavo vokalą Japonijoje ir Italijoje, dalyvauja operų pastatymuose, koncertuose ir festivaliuose Europoje, Azijoje, yra pelnęs ne vieną apdovanojimą tarptautiniuose konkursuose.
Čio čio san dėdės Bonzo vaidmuo atiteko bosui baritonui Masashi Tomosugi. Jo repertuaras apima įvairių žanrų ir stilistikos kūrinius – nuo barokinės operos iki šiuolaikinių kompozicijų, bet labiausiai dainininkas išsiskiria charakterinių personažų atlikimu.
Kitus vaidmenis operoje atliks žymūs Lietuvos solistai – Tomas Pavilionis (Pinkertonas), Laimonas Pautienius (Šarplesas), Ramūnas Urbietis (Jamadoris), Gabrielė Kuzmickaitė (Keitė Pinkerton). Gros Kauno valstybinio muzikinio teatro (KVMT) orkestras, kurį paruošė festivalio vyriausiasis dirigentas Jonas Janulevičius. Operą Kauno pilies slėnio scenai ruošia režisierius Kęstutis S. Jakštas, scenovaizdį kuria Kotryna Daujotaitė ir Vaidotas Jakutis, choreografas – Dainius Bervingis, dalyvaus KVMT choras, paruoštas teatro vyr. chormeisterės Rasos Vaitkevičiūtės. Už spektakliui paskolintus kostiumus festivalio organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Estijos Tartu miesto teatrui „Vanemuine“.
Organizatorių nuotr.
Operos režisierius K. S. Jakštas, realizuodamas šią kamerinę jaunos merginos dramą lauko scenoje, susiduria su sudėtingais techniniais ir meniniais uždaviniais. Pasiruošti sklandžiam kūrybiniam procesui režisieriui padėjo ypatingas prisilietimas prie G. Puccini operos „Madam Baterflai“, paskatinęs gilintis į japonų kultūrą, ja remiantis apsvarstyti operos personažų poelgius ir pasistengti juos suprasti.
„Operą galima drąsiai vadinti genialiu japoniškomis tradicijomis grįstos šekspyriškos dramaturgijos pavyzdžiu. Garbės išsaugojimas aukojant savo gyvybę tampa operos istorijos ašimi. Pagal šintoizmo tradicijas ritualinė savižudybė nėra gyvenimo pabaiga, o jo tęsinys. Šintoizmas moko, kad žmogaus siela persikūnija į gamtos reiškinius ar objektus. Statant šią operą buvo įdomu atrasti šintoizmo ir lietuviškos pagonybės panašumų. Tiek šintoistinėje, tiek pagoniškoje kultūroje mirusieji buvo laidojami su savo artimaisiais, ištikimiausiais gyvūnais ar svarbiais daiktais. Nepaisant geografinio atstumo, turime daugiau bendro su japonų kultūra, nei galėtume įsivaizduoti“, – inspiracijas atskleidė K. Jakštas.
Italų operos žvaigždė
Liepos 6 d. festivalio organizatoriai prie Kauno pilies kviečia į iškilmingą operos koncertą „G. Puccini ir jo amžininkai“, kuriame skambės gražiausi jo ir kitų italų kompozitorių veristų kūriniai – ištraukos iš Ruggero Leoncavallo, Pietro Mascagni, Francesco Cilea, Umberto Giordano operų.
Į koncerto programą įtraukti ir keli XIX–XX a. sandūros italų kompozitorių Ottorino Respighi ir Arrigo Boito, nepritarusių verizmo idėjoms, opusai. Dainuos Lietuvos ir jau minėti Japonijos solistai.
Išskirtinis svečias programoje – italų tenoras Gregory Bonfatti, garsėjantis raiškiais charakteriniais vaidmenimis. Per daugiau nei 30 teatrinės karjeros metų G. Bonfatti dainavo garsiausiuose Italijos ir užsienio teatruose: Teatro alla Scala, San Carlo Neapolyje, Covent Garden Londone, Statsoper Berlyne, Concertgebow Amsterdame, Teatro dellʼ Opera Romoje, „Théâtre des Champs Champs Elysées“ Paryžiuje, Bunka Tokijuje ir gausybėje kitų. Solistas bendradarbiavo su itin vertinamais dirigentais Riccardo Muti, Danieliu Barenboimu, Danieliu Orenu, Antonio Pappano, Zubinu Mehta, Carlo Maria Giuliniu, Danieliu Hardingu ir kitais, vaidmenis kūrė vadovaujamas pasaulinio garso operos režisierių: Daniele Abbado, Roberto Carseno, Giancarlo Cobelli, Piero Faggioni, Michaelo Hampe, Jonathano Kento, Gabriele Lavia, Lucos Ronconi ir Luigi Squarzinos, o scenoje dirbo su garsiais kolegomis Placido Domingo, Ruggero Raimondi, Leo Nucci, Mariella Devia, Barbara Frittoli, Ambrogio Maestri, Michele Pertusi, Juanu Diego Florezu, Williamu Matteuzzi, Renato Brusonu, Samueliu Ramey, Diana Damrau. Pastaruosius daugiau nei penkiolika metų menininkas kūrybinę koncertinę veiklą gretina su pedagogika: dalijasi vokalo meistriškumo paslaptimis su jaunaisiais dainininkais, nuo 2018 m. dėsto Giovanni Battista Martini konservatorijoje, geriau žinomoje kaip Bolonijos muzikos licėjus.
Japonijos, Italijos ir Lietuvos solistų būriui gros KVMT simfoninis orkestras, dainuos teatro choras. Diriguos svečiai H. Yoshida, Erki Pehk (Estija) ir visi Kauno muzikinio teatro dirigentai J. Janulevičius, J. Geniušas, O. Madaraš, V. Visockis.
Organizatorių nuotr.
Pagarba L. Truikio talentui
Renginiuose prie Kauno pilies festivalio organizatoriai nutarė žiūrovams priminti dar vieną iškilų Lietuvos teatro jubiliejų – šiemet minimos Lietuvos teatro dailininko Liudo Truikio 120-osios gimimo metinės.
Menininko kūrybai pristatyti skirta vaizdo ekspozicija „Scenovaizdžio alchemikas: Liudui Truikiui 120“, parengta bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio, Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejais.
L. Truikys kūrė scenovaizdį įvairių žanrų spektakliams, bet labiausiai mėgo operą ir tapo itin ryškia Lietuvos operos istorijos dalimi. Vaizdo ekspozicijoje, kurią sukūrė žinomas vaizdo menininkas Arvydas Strimaitis, bus pristatyti scenografijos ir kostiumų eskizai, sukurti Kauno ir Vilniaus scenoms, ją numatyta demonstruoti prieš renginius ir pertraukų metu.
Organizatorių nuotr.
Spalvingos muzikinės programos
Festivalis „Operetė Kauno pilyje“ neapsiriboja vien renginiais prie Kauno pilies. Žiūrovai kviečiami į kitas miesto erdves, kito turinio muzikinės programas.
Liepos 28 d. Vilkijoje, Šv. Jurgio bažnyčioje, miestelio ir apylinkių gyventojai po mišių kviečiami į dvasinio susikaupimo koncertą – „Sakralinės muzikos valanda: „Ave Marija“.
Programa jau skambėjo festivalio pradžios koncerte gegužės 26 d. Kauno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje. Programai parinktos originalios dainos, perdirbtos ar aranžuotos giesmės, fragmentai iš sceninių kūrinių – operų, miuziklų. Klausytojus pamalonins žinomos kompozitorių F. Schuberto, G. Jautakaitės, C. Francko, G. Bizet, G. Verdi, P. Mascagni, R. Cocciante, F. Abto, J. S. Bacho, Ch. Gounod'o, L. Coheno kūriniai, o koncertą vainikuos kerinti C. Saint-Saenso giesmė „Ave Maria“.
Dainuos Karolina Činikaitė-Stankevičienė, Iveta Kalkauskaitė, Ingrida Kažemėkaitė, Gabrielė Kuzmickaitė, Viktorija Zeilikovičiūtė, grieš Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras (vyr. dirigentas Vytautas Lukočius), diriguos maestro J. Janulevičius.
Festivalis „Operetė Kauno pilyje“ ėmėsi iniciatyvos kultūriškai įveiklinti naują Nemuno salos erdvę, tad rugpjūčio 23 d. čia jau antrą kartą vyks renginys, kuriame vienas brandžiausių miesto kolektyvų „Kauno bigbendas“ (vad. Tomas Botyrius) ir valstybinis choras „Vilnius“ (meno vadovas ir vyr. dirigentas Artūras Dambrauskas) kvies kauniečius ir miesto svečius paminėti 35-ąsias Baltijos kelio metines specialia programa – „Gėlių vaikai in Jazz“.
„Restauruotos“ hipių laikų muzikos koncertą diriguos Giedrius Pavilionis. Šia koncertine programa norima priminti, o jaunimui iš naujo pristatyti lietuviško bigbyto pradžią. Nesiekta identiškai atkartoti praeities skambesio, tad kompozitoriai Zita Bružaitė ir Jievaras Jasinskis, aranžavę dainas chorui ir bigbendui, atnaujino senąsias bigbyto dainas.
Kaip ir kasmet, festivalis kvies drauge minėti Mokslo ir žinių dieną Laisvės alėjoje ties Miesto sodu. Rugsėjo 2 d. ši koncertinė erdvė bus užpildyta intriguojančio austrų kolektyvo „Beggl Musi“ tirolietiškų dainų programa, kurią pristatys Giedrius Prunskus.
Organizatorių nuotr.
Kas? G. Puccini opera „Madam Baterflai“.
Kur? Prie Kauno pilies.
Kada? Liepos 5 d. 20 val.
Kas? Koncertas „OPERA GALA G. PUCCINI IR JO AMŽININKAI“.
Kur? Prie Kauno pilies.
Kada? Liepos 6 d. 20 val.
Kas? Tradicinis Tautinės giesmės giedojimas.
Kur? Prie Kauno pilies.
Kada? liepos 6 d. 21 val.
Kas? Koncertas „Sakralinės muzikos valanda: „Ave Maria“
Kur? Vilkijos Šv. Jurgio bažnyčioje.
Kada? Liepos 28 d. 13 val.
Kas? Koncertas „Gėlių vaikai in Jazz“.
Kur? Nemuno saloje, ant centro „Mokslo sala“ stogo.
Kada? Rugpjūčio 23 d. 19 val.
Kas? Folkmuzikos kolektyvo „Beggl Musi“ (Austrija) tirolietiškos dainos koncertas.
Kur? Restorano „Miesto sodas“ terasoje.
Kada? Rugsėjo 2 d. 16 val.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Parodoje – roboto atspausdintas porcelianas1
„Nors darbus sukūrė robotas, kūrybinis procesas reikalavo žmogiškos širdies“, – sako šiuolaikinės keramikos kūrėjas dr. Rokas Dovydėnas. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje pristatoma jo 3D molio spausdintu...
-
Kauno sporto halėje po 20 metų pertraukos ir vėl skambėjo „G&G Sindikatas“7
Lapkričio 23-iąją Kauno sporto halėje įvyko ilgai lauktas „G&G Sindikato“ koncertas, kuris subūrė pilnutėlę salę lietuviško repo gerbėjų. Šis koncertas buvo ypatingas dėl dviejų sentimentalių progų: grupė sugr...
-
Šokio spektaklyje – saiko ir pertekliaus ribos
Du atlikėjai, valandą trunkantis pasirodymas, nenutrūkstamas ryšys, balansuojantis tarp pusiausvyros ir ribų nebuvimo. Taip jau visai netrukus žiūrovus pasitiks naujausias „Nuepiko“ šokio trupės kūrybinis darbas, šokio ...
-
Ilgai laukta „Bohemos“ premjera įvyko!3
Kauno valstybinis muzikinis teatras lapkričio 23 ir 24 dienomis pristatė jau antrąją šio sezono premjerą – scenoje karaliavo legendinė, po šešių dešimtmečių į Kauno teatrą sugrįžusi, Giacomo Puccini opera „B...
-
Kultūros ir sporto renginiai Kauno rajone lapkričio 26–gruodžio 1 d.
LAPKRIČIO 26 D. Babtų kultūros centras: 10 val. – Kauno rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų dainų festivalis „Skambėk, dainele“. Rokų laisvalaikio salė: 18 val. – Ričardo Elijošiaus (Nakvi&s...
-
Jaunieji muzikos lyderiai išpildys svajonę groti su orkestru2
„Užlipusi ant scenos pasimėgausiu akimirka, kurios taip ilgai laukiau“, – sako keturiolikmetė pianistė Kotryna Janavičiūtė. Su kitais aštuoniais jaunaisiais muzikantais ji pasirodys Kauno valstybinės filharmonijos scenoje. Kart...
-
Mitologinėse ganyklose: V. K. Slavinsko atminimui
Gaivinu atmintyje ne taip seniai įvykusį apsilankymą menininko Viliaus Ksavero Slavinsko (1943–2023) namuose. Senojo Kauno dvasią tebesaugančioje vietoje – Žaliakalnyje, prie pat Ąžuolyno. Namuose, kuriuos galima vadinti galerija dėl juose...
-
Kauno miesto muziejus kviečia laukti šv. Kalėdų kartu1
Penki Kauno miesto muziejaus (KMM) padaliniai – Kauno rotušė, Kauno pilis, M. ir K. Petrauskų namai, Tautinės muzikos muziejus bei Juozo Gruodžio namai – pradeda gyventi šv. Kalėdų laukimu. Nuo laiko kartu kuriant kalėdines dov...
-
Dainos mus lydi visada: šauliai rengia moksleivių patriotinių dainų konkursą3
Lapkričio 26 d., antradienį, 10–15 val., Lietuvos karininkų ramovėje, Kaune, jau devynioliktą kartą rengiamas tradicinis Kauno miesto ir rajono moksleivių patriotinių dainų konkursas. ...
-
Vidinės erdvės choreografiniai tyrinėjimai
Jei jautiesi supratęs save, būsi suprastas ir žiūrovų, sako šiuolaikinio šokio menininkė Ugnė Kavaliauskaitė. Kartu su šokėju, choreografu, pedagogu Pauliumi Prieveliu ji pristato savo debiutinį spektaklį „Sauliaus ir Alex...