Kaunas bus dar atviresnis – pristatomas kultūros prieinamumo gidas

"Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022" programa "Dizainas laimei" pristato kultūros prieinamumo gidą "Kaunas visiems".

Negalią pasimatavo patys

Tai pirmasis tokio pobūdžio leidinys, skirtas objektų valdytojams, kultūros organizacijoms ir renginių organizatoriams, siekiant kultūros taškus ir renginius padaryti prieinamesnius visiems, ypač specialiųjų poreikių turintiems žmonėms: neįgaliesiems, senjorams, šeimoms su mažamečiais vaikais ar kitakalbiams.

Prieinamumo gidas – komandinis darbas, trukęs ne vieną mėnesį ir kainavęs daug pastangų.

"Kurį laiką mes dalyvavome įvairiuose partnerių renginiuose, skaitėme metodinę medžiagą, vaikščiojome užrištomis akimis, išbandėme neįgaliojo vežimėlį. Vėliau konsultavomės su neįgaliųjų bendruomenėmis Lietuvoje, kad jie patikrintų, ar viską gerai surašėme", – "Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022" vadovė Virginija Vitkienė vylėsi, kad 2022-aisiais, kai į Kauną kryps visos Europos akys, neteks raudonuoti. – Į miestą ir rajoną suvažiuos daugybė žurnalistų iš visos Europos. Savi pirštais dar nebado, tačiau svečiai tikrai pastebės, jei būsime neprieinami ir neįtraukūs. Todėl turime tinkamai paruošti namų darbus, kad jie tarnautų ne tik 2022-aisiais, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje."

Prieinamumo didinimo tema, anot V.Vitkienės, buvo ir šiųmetės Laimės dienos akcentas. Prie šventės prisijungė kone pusantro šimto skirtingų iniciatyvų ir organizacijų, kvietusių į ekskursijas, skirtas akliesiems, nemokamas mankštas senjorams ar spektaklius kurtiesiems. Pačios Laimės dienos šūkis – "Duok laimei kelią" atkreipė dėmesį, kad labai dažnai kultūrinis miesto gyvenimas ir viešosios erdvės prieinamos jauniems ir sveikiems, o kiti žmonės neretai pamirštami.

Visiems aktuali tema

"Pirmiausia pakalbėkime apie tai, kas yra prieinamumas? Tai situacija, kai kiekvienas žmogus gali naudotis infrastruktūra, paslaugomis ar įrenginiais, savarankiškai, saugiai ir patogiai įsitraukti į veiklas be trečiųjų asmenų pagalbos", – prieinamumo gidą pristačiusi "Kaunas 2022" programos "Dizainas laimei" kuratorė ir viena iš leidinio autorių dr. Jūratė Tutlytė uždavė dar vieną klausimą: kodėl svarbu prieinamumas?

Todėl, kad jis yra arba gali būti aktualus visiems. Net jei šią akimirką esate sveikas ir darbingas, neapdairiai ant žemės numesta banano žievė ar prie vairo apakinusi saulė laikinai gali apriboti jūsų judėjimo galimybes. Jei vis dar nesutinkate, atsakykite sau į daugelį kitų klausimų. Ar auginate mažamečius vaikus ir naudojate vežimėlį? Ar slaugote vyresnio amžiaus giminaitį? Ar turite augintinių? Ar keliaudami susiduriate su žmonėmis, kurie nemoka jūsų kalbos? Ar pastebite visas nuorodas sveikatos priežiūros įstaigoje, ar jos aiškios?

Jau praėjo tas laikas, kai nebuvo kairiarankių, neįgalių ar kitų specialius poreikius turinčių žmonių.

"Jau praėjo tas laikas, kai nebuvo kairiarankių, neįgalių ar kitų specialius poreikius turinčių žmonių", – dr. J.Tutlytė priminė istorijos tarpsnį, žmones padariusį atšiaurius.

Dabar esą atėjo metas pokyčiams ir didesniam kultūros prieinamumui – parodoms, skirtoms vyresnio amžiaus žmonėms, kurios būtų paprastesnės, tačiau ne prastesnės savo turiniu, ar informaciniams pranešimams koncertų salės prieigose, kad dėl šviesos blyksnių epilepsija sergantiems žmonėms čia geriau nesilankyti.

"Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad dabartis yra pritaikyta sveikiems, 25-erių metų žmonėms", – J.Tutlytė nesikartojo, kiek ir kokių žmonių yra šalia mūsų, tik priminė, kad visiems jiems – neturintiems laiko, sveikatos ar galimybių aplinkai ištyrinėti, reikia informacijos. Dažniausiai čia ir dabar, nesunkiai suprantamos ir greitai pamatomos.

Aiškesnė ženklinimo sistema

Prieinamumo gidas sudarytas iš dviejų dalių – praktinės ir metodinės. Su pastarąja plačiau galima susipažinti puslapyje kaunas.pilnas.lt. Praktinė dalis – universali ženklinimo sistema, suteikianti informaciją apie pastatų, renginių, kultūros ir turizmo objektų prieinamumą žmonėms su negalia ar kitais specialiaisiais poreikiais, visuomenės dar nepasiekė. Tačiau tai tik laiko klausimas.

Kol kas tik laikmenoje, bet labai greitai ženklai virs informacinėmis lentelėmis.

"Objekto charakteristikos žymėjimas yra aktualus dviejuose etapuose – kelionei planuoti ir lankantis objekte. Planuodami kelionę įvairių poreikių turintys žmonės ieško informacijos, ar apskritai galės jame apsilankyti, o jei galės – ko tikėtis atvykus. Antrame etape žmonės ieško orientavimosi erdvėje pagalbos, tad ženklai tampa nukreipiamieji", – ženklus, skirtus Kaunui ir kitiems Lietuvos miestams, pristatė dizaino agentūros  "Critical" strategas, dizaino fasilitatorius Jonas Liugaila.

Ženklų sistema, anot jo, nuosekli, universali, lengvai adaptuojama ir realizuojama, pagrįsta universalaus dizaino principais. Joje – apie 40 naujausių tarptautinių ženklų, rodančių kultūros ir turizmo objektų prieinamumą ar jų ribotumą.

"Atrastas ir optimalus ženklų kabinimo aukštis. Tekstas turi būtų gerai matomas ar perskaitomas tiek stovinčiam, tiek sėdinčiam neįgaliojo vežimėlyje, tiek aklajam, tiek silpnaregiam ar kitas negalias turinčiam žmogui", – kalbėjo J.Liugaila.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Jonas

Jonas portretas
Stengiamasi supaprastinti kultūrą iki tokio lygio, kad kiekvienam debilui ir invalidui būtų prieinama, bet mielos ponios - tai jau ne kultūra, o mėšlas. Pasirodysim visai europai kaip sugebame devalvuoti kultūrą.

Žilvinas Ručys

Žilvinas Ručys portretas
Kaunas šūdais prasmirdes miestas – Europos kultūros sostinė 2022 .

graudu

graudu portretas
Puikiausias pavyzdys kaip mazgoti babkes. Idėjom labai daug pastangų, kad pateisinti pilstymą iš tuščio į kiaurą ir pasiimti babkes. Per savaitę geras studentas padarytų su alaus pagėrimais. Tokios tuštybių mugės jau seniai neteko matyti
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių