- Jurgita Šakienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šiemet Kaune užregistruota ketvirtadaliu daugiau mirčių nei gimimų, tačiau savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Agnė Augonė teigė, kad šie skaičiai neatspindi miesto demografijos, nes nuo šių metų čia registruojami ir kitų Lietuvos miestų, rajonų gyventojų gyvenimo faktai.
Tuoktuvės izoliatoriuje
Svarbiausius kauniečių ir ne tik jų gyvenimo įvykius registruojančio Kauno miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja A.Augonė apžvelgdama praėjusius metus konstatavo, kad jie nestokojo nei meilės, nei staigmenų.
Palyginti su praėjusiais metais padaugėjo santuokų ir sumažėjo ištuokų. Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai taip pat pastebi, kad Kauno mieste linkę tuoktis vis vyresni žmonės.
"Populiariausias amžius santuokai registruoti šiuo metu yra nuo 26 iki 40 metų. Sutuokta 20 vyresnių nei 61 metų amžiaus porų. Niekaip negalime pamiršti vienos puikios, nestokojusios gero humoro ir energijos poros, kai jaunikis buvo 1938 m. gimimo Švedijos pilietis", – pasakojo A.Augonė.
Jaudulio jai ir kitiems darbuotojams netrūko ne tik dėl interesantų gilių kilnių jausmų viešo išpažinimo ir priesaikų kartu nugyventi gyvenimą, kad ir kas nutiktų.
"Negalime su kolegomis pamiršti atvejo, kai mūsų skyriuje Valstybinės sienos apsaugos pareigūnai sulaikė tris Pakistano piliečius, norėjusius su suklastotais dokumentais įregistruoti santuoką", – pasakojo A.Augonė.
Negalime su kolegomis pamiršti atvejo, kai mūsų skyriuje Valstybinės sienos apsaugos pareigūnai sulaikė tris Pakistano piliečius, norėjusius su suklastotais dokumentais įregistruoti santuoką.
Nemažai santuokų kauniečiai ir miesto svečiai nusprendžia įregistruoti ne rotušėje, o pasirinktinoje sau brangioje ar tiesiog gražioje vietoje. Ar ten, kur leidžia įkalinimo įstaigos atstovai.
"Keisčiausios, netikėčiausios vietos, kuriose šiemet teko tuokti negalėčiau išskirti, nes kauniečiai renkasi įprastas vietas, bet norėčiau pastebėti, kad šiais metais į Kauno tardymo izoliatorių vykome gana dažnai ir ten sutuokėme net dešimt porų", – skaičiavo skyriaus vedėja.
Pageidavo vadintis Jaguaru
Tarp neįprastų situacijų A.Augonė minėjo, kai registruojant naujagimį teko padėti tėveliams apsispręsti, kurį vieną iš kelių vardų vaikui suteikti. Tėvai niekaip negalėjo išsirinkti tarp Augusto ir Patriko. "Darbuotojoms teko žiūrėti ir statistiką, kuris vardas populiaresnis Kaune", – prisiminė A.Augonė.
Šiemet Kaune užregistruota 3 851 naujagimių (pernai 4 130), o mirusiųjų – 4 849 (pernai 4 256).
Kaip įdomiausius 2017 m. mergaitėms suteiktus vardus A.Augonė paminėjo Akmėja, Upyna, Olatokunbo. Berniukams: Damiras, Teo, Mozė, Ragnaras.
Kalbant apie retus, ilgus, neįprastus vardus peršasi išvada, kad ne vienas užaugę tokį vardą nori pasikeisti.
Kaip įdomiausius 2017 m. mergaitėms suteiktus vardus A.Augonė paminėjo Akmėja, Upyna, Olatokunbo.
Šiemet iš viso gauta 410 prašymų pakeisti vardą ar pavardę. Kas penktas norėjo keisti vardą.
"Vardus dažniau keičiasi jaunesnio amžiaus piliečiai. Pavyzdžiui, Ugnė tapo Luka, Elena – Jelena, Danutė – Daniele, Kastytis – Mariumi. Tačiau buvo atvejis, kai asmuo norėjo pasirinkti Jaguaro vardą", – vardijo A.Augonė.
Pavardes dažniausiai keičia moterys. Keturios iš penkių pageidauja susigrąžinti iki santuokos buvusią pavardę, dažnai renkasi ir dvigubas pavardes, t.y. prie mergautinės pavardės prisideda sutuoktinio pavardę. Kas penktas besikeitęs pavardę buvo vyras. Jie dažniau pageidauja turėti senelių ar kitų protėvių pavardę.
Septynerios deimantinės vestuvės
2016 m. Kaune buvo sutuokta 2 451 pora, o šiemet iki gruodžio 21-osios – jau 2 470 porų. Padavę prašymus apsigalvoja kas 16–17 pora (6 proc.).
"Džiugu, kad sumažėjo ištuokų. Pernai jų buvo 1 275, šiemet – 1 120", – sakė A.Augonė. 2017 m. Kauno miesto rotušėje atšvęstos net septynios deimantinės, kai asmenys kartu pragyvena 60 metų, vestuvės.
Beje, šiemet padaugėjo santuokų su kitos šalies piliečiais (šiemet tokių porų buvo 13 proc., o 2016 m. – 9 proc.).
"Galėtume pastebėti, kad Lietuvos vyrai dažniausiai veda ruses, ukrainietes, baltaruses, keletas vedė kines ir japones, o moterys teka už vokiečių, anglų, norvegų, Nigerijos piliečių", – geografiją apžvelgė A.Augonė.
Praėjusiais metais daugiausia Kaune įregistruotų, bet užsienyje pasaulį išvydusių naujagimių gimė Jungtinėje Karalystėje, Airijoje ir Norvegijoje gyvenantiems lietuviams.
Populiariausi berniukų vardai
1. Matas; 2. Lukas, Jonas; 3. Herkus , Adomas; 4. Dominykas, Domas, Jokūbas; 5. Nojus; 6. Kajus; 7. Dovydas; 8. Benas; 9. Augustas, Gabrielius; 10. Domantas.
Populiariausi mergaičių vardai
1. Gabrielė, Emilija, Austėja; 2. Sofija; 3. Ieva; 4. Kamilė, Amelija; 5. Luknė; 6. Lėja, Patricija; 7. Ema; 8. Liepa; 9. Adelė; 10. Urtė, Rugilė, Barbora, Elija.
Atsisakyta popierizmo
Šiemet buvo visiškai atsisakyta popierinių liudijimų. Gerinant viešųjų paslaugų teikimą kauniečiams, Civilinės metrikacijos skyrius pradėjo vykdyti vietos deklaravimo funkciją ir asmuo, atėjęs užregistruoti vaiko gimimo, iš karto gali deklaruoti jo gyvenamąją vietą ir užpildyti prašymą dėl vienkartinės piniginės išmokos gimus vaikui gavimo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno musulmonai savo teises ketina ginti Strasbūre
Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) galutinai atmetus Kauno miesto musulmonų religinės bendruomenės skundą dėl neatlygintino žemės suteikimo, bendruomenė ketina ginti savo teises Strasbūro teisme. ...
-
„Pienocentro“ remontas: paskaičiavo, kokią žalą padarė rangovas
Pažeidžiant paveldosaugos reikalavimus „Pienocentro“ rūmus Kaune tvarkęs rangovas padarė 855 tūkst. eurų siekiančią žalą, kurią darbų vykdytojui siūloma atlyginti atkuriant fasadą, BNS nurodė Kultūros paveldo departamentas (KPD). ...
-
Tautiečiai atranda Pažaislį: užsieniečius keičia lietuviai
Po pandemijos, kai viskas užsidarė ir tautiečiai ėmė keliauti po Lietuvą, išpopuliarėjo Pažaislis. Pasak gidės Liudos Vitkienės, ši tendencija nenuslopsta. ...
-
Draudimas rūkyti balkonuose: kodėl kai kurie lieka nenubausti
Jau kelerius metus gyventojai gali kreiptis į savivaldybę su prašymu, kad daugiabučio namo balkonuose būtų uždrausta rūkyti. Pasitaiko atvejų, kai toks sprendimas atšaukiamas. ...
-
Jaunuolių idėja nustebino pasaulį: fantastiškas jausmas padaryti tai, ko niekas kitas nepadarė
Iš mokyklos suolo – į nuosavą verslą. Eligijus Girdenis ir Damiras Samarinas sukūrė pirmąjį pasaulyje stalo žaidimą akliesiems ir silpnaregiams ...
-
Po išpuolio prieš teisėją – kol kas jokių konkrečių siūlymų
Teisingumo ministerija tikisi vasario pradžioje gauti konkrečius siūlymus dėl skubiausių priemonių, būtinų teismų saugumo užtikrinimui. ...
-
Konvojus 73: IX forte sušaudytas ir vengrų muzikos virtuozas
Žydų kilmės kompozitorius Pal Hermann 1944 m. konvojumi iš Prancūzijos atvežtas į Kauno IX fortą ir netoli forto esančiame masinių žudynių lauke sušaudytas su kitais pasmerktaisiais. ...
-
Bažnyčios ankstyvuoju tarpukariu: vizijos ir realybė
Kaip katalikų maldos namų stygiaus klausimas spręstas tarpukario Kaune? Kokių meninių idėjų turėjo ir kaip jas realizavo bažnyčių architektai ir inžinieriai? Atsakymų į šiuos klausimus paieškų rezultatais sakralinio meno paveldo ty...
-
Dvigubas tiltas: nuo žodžių iki gestų
Norėdami integruotis svetimoje šalyje atsidūrę klausos negalią turintys Ukrainos piliečiai turi įveikti dvigubą kliūtį: išmokti lietuvių ir lietuvių gestų kalbas. ...
-
Kauno apylinkės teisme bręsta permainos?
Teisėjų taryba pritarė Prezidentui atleisti Arūną Purvainį iš Kauno apylinkės teismo pirmininko pareigų pasibaigus kadencijai. Jo pirmininkavimo metus lydėjo įvairūs sopuliai. Kas bus toliau? ...