Knygos tarp ąžuolų – skaitykite

Įsileidusi į savo erdves Mažąjį ąžuolyno parką, nuo šiandien „Ąžuolyno“ biblioteka atvira ir skaitytojams. Čia jie ras tūkstančius knygų ir net ramybės oazę su masažinėmis kėdėmis.

Nesidairo atgal

Biblioteka parke, parkas bibliotekoje – su tokia intencija po dvejų metų pertraukos duris atvėrė renovuota Kauno apskrities viešoji biblioteka – didžiausia ir moderniausia visoje šalyje. Pirmuosius skaitytojus ji pasveikino ne tik vizualiai regimais pokyčiais, bet ir su nauju „Ąžuolyno“ vardu.

„Esame įsikūrę nuostabios gamtos – istorinio Mažojo ąžuolyno parko – apsuptyje, kuris mums kiekvieną dieną dovanoja kerintį vaizdą pro langą, medžiuose pažymėto laiko, sukauptos išminties ir deguonies. Simboliškai semdamiesi įkvėpimo iš ąžuolyno, kviesime į deguonies smegenims erdvę – biblioteką – pažinti tūkstančius literatūrinių pasaulių, atrasti naujų saviraiškos galimybių ir patirti įkvepiančių intelektinių nuotykių“, – įeinančius sveikino bibliotekos direktorė Edita Urbonavičienė, vos prieš kelias dienas pasirašiusi sutartį dar penkerių metų kadencijai.

Tiesa, atnaujinimo sulaukė tik dalis patalpų. Dėl karo Ukrainoje pabrangus medžiagoms, pinigų pakako ne viskam. Erdvėse už durų, kurios tądien liko neliestos, – gilus sovietmetis. Į pastarąjį bibliotekos vadovė gręžtis nenorėjo – džiaugėsi ir didžiavosi jau nuveiktais darbais.

Atgaiva: bibliotekoje pailsės ne tik smegenys, bet ir kūnas. / Regimanto Zakšensko nuotr.

Kops kamienu

Patekti į „Ąžuolyno“ biblioteką nuo šiol galima ne tik pro pagrindines duris, vedančias į antrą aukštą. Įėjimas po paradiniais laiptais, kur įrengtas liftas neįgaliesiems ir tėvams su vaikų vežimėliais, kelionę po atnaujintas erdves leis pradėti nuo pirmo aukšto. Jį bibliotekininkai tapatina su ąžuolo šaknimis ir tikisi daugiausia šurmulio.

Kylant į viršų – ąžuolo vainiką, garso mažės. Pirmame aukšte įrengta Žvaigždžių salė, kurios lubos nusėtos mažomis, rugpjūčio dangų primenančiomis lemputėmis. Dieną jų mažiau, o sutemus žvaigždes virš galvos sunku suskaičiuoti. Salėje, skirtoje ne tik bibliotekos renginiams, sumontuota 171 sėdima vieta, įrengta operatorinė, atskiros patalpos artistams persirengti. Scena transformuojama, sukuriamos dvi atskiros erdvės. Žvaigždžių salėje nerasite lygių sienų – visos jos laiptuotos, faktūruotos, pritaikytos tobulai garso akustikai.

„Pasirinkome tokio lygio garso, vaizdo ir šviesų aparatūrą, kad galėtume organizuoti profesionalius renginius. Prieš atidarymo koncertą salėje lankėsi Lino Adomaičio garso operatoriai. Įvertinę akustinius sprendimus jie sakė, kad Žvaigždžių salė Kaune galės varžytis tik su „Žalgirio“ arenos amfiteatrine sale, – bibliotekos vadovė džiaugėsi ne tik išskirtinėmis sąlygomis, bet ir visuomenės susidomėjimu. – Dviem mėnesiams į priekį yra suplanuoti bibliotekos renginiai. Vėliau būsime atviri ir kitiems.“

Regimanto Zakšensko nuotr.

Žadins vaizduotę

Vaikų ir jaunimo erdvėje, kur sovietmečiu buvo įrengta kavinė, po renovacijos atsirado Išradimų būstinė. Joje vyks įvairios edukacinės programos ir teminiai užsiėmimai.

Iš anksto užsiregistravusios darželinukų, moksleivių grupės, šeimos ir pavieniai bibliotekos lankytojai kūrybos erdvėje galės kurti įvairius rankdarbius: siūti drabužius, meistrauti dėžutes, konstruoti robotus.

„Turime 3D spausdintuvą, lazerines graviravimo ir pjovimo stakles, ploterį, termopresą, siuvimo mašinų, medžio dirbtuvėles. Bandysime jaunimą sudominti, kad ateitų čia mokytis elektronikos pagrindų, inžinerijos. Tikimės, kad žmonės ateis kurti“, – kūrybinių dirbtuvių koordinatoriaus Paulius Malickas lankytojams garantavo patogią vietą ir įrankius, o medžiagomis ragino pasirūpinti patiems.

Įėjimo mokesčio nėra. Vienintelė sąlyga norint patekti į dirbtuves – nepažabota fantazija. Žmonės turės kurti savą produktą, neplagijuodami kitų.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Pasisėdėjimas lentynoje

Pakilusiems laiptais į antrą aukštą lankytojams atsivers dar kitos erdvės, kuriose jie galės patirti skaitymo ir bendravimo malonumą. Grožinės literatūros ir leidinių išdavimo skyriuje įrengta informacijos ir leidinių išdavimo vieta. Pietinėje pusėje – Ąžuolo salė. Iki pusšimčio lankytojų talpinančioje kamerinėje erdvėje su nuostabiu vaizdu pro langą vyks knygų pristatymai ir kiti literatūrinio pobūdžio renginiai. Erdvėse dominuoja natūralaus ąžuolo baldai, saulę primenantys apvalūs šviestuvai-gaubliai.

„Baltas knygų lentynas, šiek tiek pilkesnę grindų dangą pasirinkome specialiai, kad patalpos būtų šviesesnės, jaukesnės, kad labiau atsispindėtų knygų turinys ir linksmas tonas, kurį jos bibliotekai suteikia. Pasirinkome natūralaus ąžuolo faneruotės arba natūralaus ąžuolo baldus siekdami tikrumo, kad nebūtų nieko, kas netikra. Ko negalėjome sau leisti, to ir nesistengėme padirbinėti“, – E. Urbonavičienė kvietė išbandyti ir įvertinti ne tik po erdves pabirusius ąžuolinius baldus, bet ir lentynose įrengtas minkštas sėdimas vietas.

Anksčiau antrame aukšte stovėjusios marmuru dengtos kolonos liko nuogos, tik dabar padengtos balta spalva. Senieji elementai niekur nedingo – iš jų surinkta dekoratyvinė grindų juosta prie langų. Beje, senųjų grindų fragmentų galima rasti ir Išradimų būstinėje, šalia siuvimo mašinų.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Akcentas – žaluma

Trečiame ir ketvirtame bibliotekos aukštuose įrengti patogūs darbo ir susibūrimo kambariai. Pavieniai lankytojai ar grupės juos galės užsisakyti ir dirbti iki dviejų valandų nemokamai per dieną. Atnaujintos skaityklos, mokymų klasė – Žinių buveinė. Lankytojų patogumui veiks Tylioji skaitykla, skirta nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui ir ramiam darbui.

„Ąžuolyno“ bibliotekoje lankytojai ras erdvių atsikvėpti ir ieškoti  įkvėpimo. Viena jų – Parko skveras su žaliuojančia sala centre ir virš galvų kybančiu įspūdingu piramidės formos šviestuvu, tapusiu bibliotekos vizitine kortele. Iš 4 843 kolbų sudarytas šviestuvas per rekonstrukciją buvo išmontuotas, išplautas specialia indaplove. Atnaujinus karkasą ir apšvietimą, vėl buvo surinktas ir pakabintas.

Ateityje ketvirtame bibliotekos aukšte bus įrengtas senų ir retų spaudinių fondas, o kol kas čia įsikūrusios administracinės patalpos, erdvės dirbti su kompiuteriu, galerija, kurioje bus eksponuojamos parodos, ir nuostabus poilsio kampelis mintims galvoje surikiuoti.

„Prašom užeiti ir patogiai įsitaisyti“, – stabtelėjusi prie Poilsio oazės su masažinėmis kėdėmis ir siena tekančiu fontanu E. Urbonavičienė neabejojo, kad ši vieta bibliotekoje taps viena mėgstamiausių.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Susidūrė su iššūkiais

Bibliotekos pastato modernizavimo projekto vadovas Raimundas Labutis, architektai Ramūnas Grubinskas, Laura Amankavičiūtė, Laima Čijunskaitė ir bibliotekos vadovė E. Urbonavičienė neslėpė, kad per dvejus metus trukusius darbus sudėtingiausia buvo suderinti svajones su finansinėmis ir techninėmis galimybėmis.

„Finansavimas visada kelia iššūkių. Pagrindiniai buvo du. Visų pirma turėjome etapais suskirstyti rekonstrukcijos projektą. Antrasis iššūkis – geopolitinė situacija pasaulyje. Dėl tos priežasties turimais 11 mln. eurų negalėjome sutvarkyti viso pastato. Reikėjo 22 mln., todėl sutvarkėme tik pusę, bet ir tų 11 mln. nepakako. Kad sutvarkytume visą pastatą iš išorės ir pusę patalpų viduje, reikėjo 17,5 mln. eurų“, – E. Urbonavičienė skaičiavo, kad daugiausia atsiėjo moderni gaisro gesinimo sistema, kuri bibliotekai ypač svarbi.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Kviečia visus draugus

Šiandien po oficialios atidarymo ceremonijos prie bibliotekos paradinių laiptų lankytojai galės patyrinėti atsinaujinusias bibliotekos erdves, paieškoti staigmenų, dalyvauti žaidimuose, iniciatyvose ir kitose smagiose veiklose.

Šeštadienį nuotykių odisėja tęsis. Nuo 10 iki 15 val. bibliotekoje vyks socialinis renginys „Gyvosios knygos“, įkvėptas koncepcijos „Living library“. „Gyvosios knygos“ – žmonės – dalysis savo unikalia patirtimi, o bibliotekos lankytojai galės jas „perskaityti“. Kino gerbėjai turės progą pasimėgauti Mindaugo Survilos kino filmo „Sengirė“ peržiūra. Tai unikalus filmas apie gamtą, užburiantis magiškais atokiausių Lietuvos gamtos kampelių, jų gyventojų vaizdais ir stebuklinga miško simfonija.

Beje, atidarymo proga parengtos net keturios nuotaikingos, daug naujo ir įdomaus lankytojų akims ir mintims suteiksiančios ekskursijos, nukelsiančios į netikėčiausius Mažojo Ąžuolyno praeities epizodus, o jau turimą žinių bagažą papildysiančios įdomiausiais faktais apie Ąžuolyno bibliotekos raidą, ekologinės ir technologinės bibliotekos pažangos istorijos kelią. Ekskursijos vyks sausio 24, 31 d., vasario 7, 10, 14, 21, 28 d.



NAUJAUSI KOMENTARAI

lukka

lukka portretas
oj Jūs visai tundra. architektas...čia living library, masažas, koncertas, striptizas, ateityje ir užmiršit kad buvusi biblioteka, bus naktinis klubas (kaip žilinske planuoja), gal net pokeris ir kazino. suskaičiuokit kiek kartų straipsnyje apie biblioteką paminėtas žodis knyga. Ir viskas bus aišku.

> Lygis

> Lygis portretas
Jei neklystu, pagal Lietuvos įstatymus, po pastato atvaizdu ar tekste turėtų būti paminėtas pastato architektūros autorius?

Lygis

Lygis portretas
O kas gi tą architektą paminės, jei bibliotekos atnaujintojų lygis toks, kad greičiausiai nei kas žino, nei kam įdomu - nenorima gręžiotis į sovietmetį. Laukiama tik pagyrų savo nuopelnams. Tiesa, viskas atnaujinta, gražu, šviesu, bet nebelikę tenai pagarbos nei bibliotekos kūrėjų nuopelnams, nei knygoms, nei žmonėms - tik tamsa ir primityvizmas... Nepatiko vadovams kas iš darbuotojų - eik lauk! Jaunoji kolektyvo dalis suvertė knygas į "tačkę", pasifotografavo ir į Feisbuką - ai, nežinom, kuo ta knyga nuo plytos skiriasi, bet svarbiausia, kad mums patiems smagu! Mirė ilgametė darbuotoja - ai, čia tik informacija, kurią reikėtų paskelbti taip, kad kolektyvas būtų mokomas naujų komunikacijos būdų... Liūdna, labai liūdna, kad gražėjant išorei, bibliotekos vidus degraduoja...
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių