- Vereta Rupeikaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
K.Škirpos g. 15-ojo namo dauguma gyventojų sutiko ne tik sienas aprengti, pakeisti visus langus ir duris, bet ir investavo daugiau kaip 150 tūkst. litų į vakuuminius saulės kolektorius, kurie sumontuoti ant stogo.
Stiklo vamzdelių karūnas ant atnaujinto devynaukščio pastebėję kauniečiai svarsto, ar šis sumanymas atsipirks? Lietuvoje plinta ir kiti alternatyvūs energijos šaltiniai, kurie, tikimasi, sumažins sąskaitas už šilumą.
Pirmūnas – devynaukštis
Seno daugiabučio namo sienų šiltinimas jau nestebina. Kai kuriems gyventojams to negana – norisi sutaupyti dar daugiau, todėl ryžtamasi būti pirmūnais ir griebiantis gerai neištirtų sumanymų.
K.Škirpos g. 15-ojo namo dauguma gyventojų sutiko ne tik sienas aprengti, pakeisti visus langus ir duris, bet ir investavo daugiau kaip 150 tūkst. litų į vakuuminius saulės kolektorius, kurie sumontuoti ant stogo.
Audrius Račkauskas, K.Škirpos g. 15-ąjį ir dar keturis aplinkinius namus šioje gatvėje prižiūrinčios bendrijos pirmininkas, saulės kolektorių įrengimą patikėjo šios srities specialistams ir nenarstė jau įgyvendintų pavyzdžių keliuose Panevėžio daugiabučiuose. Pagrindinis motyvas, kodėl kauniečiai pasirinko saulės teikiamą energiją – noras mažiau priklausyti nuo tiekiančiųjų šilumą centralizuotai, siekis gyventi taupiau. Saulės kolektoriai šildys buitinį vandenį, kitaip tariant, praustis, indams plauti.
Ant minėto devynaukščio įrengti kolektoriai, bendrijos pirmininko teigimu, dar tik pritaikomi naudoti, įjungiami į bendrą šildymo sistemą. Apie jų teikiamą naudą bus galima kalbėti tik kitų metų pavasarį. Šiam 54 butų namui jo šiltinimas, įskaitant saulės kolektorius, kainavo daugiau kaip 1,5 mln. litų, 40 proc. šios sumos turėtų padengti valstybė.
Pakilo darbų kaina
Tiesa, 15-ojo namo renovaciją realiai administruoja ne pats A.Račkauskas, o keli iniciatyvūs šio namo gyventojai. Penkis namus administruojančios bendrijos vadovas gyvena kitame K.Škirpos g. daugiabutyje, kuris dar neatnaujintas.
"Jau trejus metus šnekinu žmones, kad reikia namą atnaujinti", – pasakojo pirmininkas. Jei jo kaimynai tam ryšis, A.Račkauskas pirmumą nebūtinai teiks saulės kolektoriams.
"Yra ir kitų būdų taupyti. Priklausys nuo to, ko žmonės norės, kiek galės į renovaciją investuoti. Gali būti diegiama kolektorinė šildymo sistema, kad kiekvienas butas tvarkytų atskirą apskaitą, reguliuotų šilumą. Tada butai galėtų papildomai šiltinti savo sienas, perdangas ir panašiai", – komentavo bendrijos vadovas.
Jo teigimu, priemonių taupymui yra be galo daug, nes namas – tik dėžutė, visa kita yra pasenę: vamzdynai, elektros instaliacija, lauko ir laiptinių apšvietimas.
Kadangi valstybės parama šiuo metu siekia 40 proc., gyventojai palankiau žiūri į renovaciją. Vis dėlto A.Račkauskas pastebi, kad laimima nedaug, nes statybininkai esą pakėlė kainas – pabrango medžiagos, padidėjo darbų įkainiai.
Nesulaukia palaiminimo
Apie saulės kolektorius jau senokai svajoja ir Olegas Mackevičius, P.Lukšio g. 4-ąjį ir 12-ąjį namus administruojančios bendrijos vadovas. Jam pavyko sutelkti gyventojus ir prieš kelerius metus šie namai apšiltinti, atnaujinti. Po to gimė ir saulės kolektorių bei šilumos siurblio idėja. Šios priemonės būtų taikomos vandeniui pašildyti.
Kol kas sumanymai lieka sumanymais. "Būsto energijos taupymo agentūra vis nepatvirtina investicijų plano. Kol kas aiškinamės, kaip tai padaryti. Pasirodo, yra sąlyga, kad naujai diegiamos priemonės turi taupyti ne mažiau kaip 20 proc. šilumos. Mūsų planuojamos priemonės realiai turėtų taupyti tiek šilumos, bet nėra metodikų, kaip tai apskaičiuoti ir įrodyti, kiek sutaupoma", – kalbėjo O.Mackevičius. Pasak jo, K.Škirpos g. namo patirtimi nesidomėjo, nes jų projektas kiek kitoks.
"Mes planuojame įrengti ir vadinamąjį šilumos siurblį. Jis surinktų iš patalpų per ventiliacijos angas išeinančio oro šilumą ir grąžintų ją atgal į pastatą vėdinimui ir šildymui", – atskleidė pirmininkas.
Pasak O.Mackevičiaus, gyventojai dėl šių naujovių dar nebalsavo, bet jis spėja, kad dauguma neprieštaraus. Mat galima pasiekti, kad pusę metų namui vandenį pašildys saulė, nereikės šios paslaugos pirkti iš "Kauno energijos". Bendrijos vadovo žiniomis, pastatui šildyti saulės energijos neužtektų.
Šilumos siurblys – ir vėdinimui
Nauji planuojami įrenginiai – saulės kolektoriai ir šilumos siurblys vienam devynaukščiui, pasak O.Mackevičiaus, gali kainuoti 250–300 tūkst. litų. Tikimasi, kad 40 proc. šios sumos padengs valstybė. Be to, būtų imamas lengvatinis kreditas su 3 proc. palūkanomis.
Pirmininkas teigė, kad svarstomi ir kitokie variantai. Pavyzdžiui, grąžinti paskolą iš sutaupomų lėšų. Kitaip tariant, gyventojai už vandens šildymą mokėtų panašiai tiek, kiek anksčiau, bet kartu išpirktų naujus įrenginius, o grąžinus paskolą, vandens pašildymas gerokai atpigtų.
O.Mackevičius atkreipė dėmesį, kad saulė vandenį efektyviai šildytų tik saulėtais mėnesiais, o šilumos siurblys vandenį šildytų ištisus metus, jo pagaminta šiluma kainuotų 30 proc. mažiau nei dabar. Taikyti alternatyvius energijos šaltinius daugiabučio pastato patalpoms šildyti, pasak bendrijos pirmininko, nesvarstyta.
"Nėra Lietuvoje analogų, kad būtų galima aiškiai apskaičiuoti, kiek šilumos energijos sutaupo saulės kolektoriai, kiek – šilumos siurblys. Tik intuityviai žinoma, kad tai naudinga", – aiškino pašnekovas.
O.Mackevičiaus teigimu, apšiltinus daugiabutį, sąskaitos už šilumą perpus mažesnės nei kaimyniniuose nemodernizuotuose namuose.
"Jei sprendimai bus palankūs, saulės elementus ir šilumos siurblį planuojame įrengti kitų metų pavasarį", – vylėsi bendrijos vadovas.
O.Mackevičiaus teigimu, šilumos siurblys pasitarnaus ir kaip vėdinimo sistema, kurios name iki šiol nebuvo. "Kai šiltinome namą, vėdinimo sistemos neįrengėme. Senose programose buvo ribojama valstybės parama vienam kvadratiniam metrui, todėl priverstinio vėdinimo neįrengėme. Dabar kai kuriuose butuose yra problemų dėl drėgmės. Natūralaus vėdinimo nebepakanka", – pripažino bendrijos pirmininkas. Jo žiniomis, dabartinėse modernizavimo programose priverstinis vėdinimas yra privaloma priemonė.
Komentaras
Būsto energijos taupymo agentūra direktorius Valius Serbenta
Negalėčiau pasakyti, kad alternatyvių energijos šaltinių panaudojimas daugiabučiuose namuose yra dažnas reiškinys, tačiau tai populiarėja. Prieš kelerius metus saulės kolektoriais pasipuošė daugiabutis namas Panevėžyje, jo gyventojams paruošiama karšto vandens ir šildomi vadinamieji gyvatukai. Tačiau reikėtų vertinti individualiai kiekviename name, ar tokia priemonė yra ekonomiškai efektyvi. Yra namų, kurie vandeniui pašildyti įkinko šilumos siurblius – šie surenka per ventiliacijos angas prarandamą šilumą ir grąžina ją atgal gyvatukams pašildyti. Teko girdėti, kad Lietuvoje penki daugiabučiai namai ketina šildytis geotermine šiluma. Vieno tokio namo Alytuje bendrijos pirmininkas minėjo, kad metinė kaina už šilumą bus labai nedidelė, investicijos atsipirks per 4–5 metus. Priemonė gal ir efektyvi, bet mes manome, kad į viską žiūrėti reikia kompleksiškai. Jei mieste ženkliai sumažės centralizuotą šilumą vartojančių daugiabučių namų, gali išaugti šilumos kaina likusių daugiabučių gyventojams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Artimieji šokiruoti: iš Jonavos ligoninės paimtas ne tas kūnas ir kremuotas21
Jonavoje – neeilinė drama. Iš morgo dingo moters palaikai. Pasirodo, jos kūnas iš ligoninės per neapsižiūrėjimų, o gal aplaidumų virtinę, vietoje kitos velionės atsidūrė krematoriume ir buvo kremuotas. ...
-
Prezidentas iš pareigų atleido Kauno apylinkės teismo teisėją V. Jegorovienę8
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasirašė dekretą, kuriuo iš pareigų atleido Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėją Vidą Jegorovienę. ...
-
Restauruojamo namo langus papuošė karikatūrų paroda7
Šv. Gertrūdos ir Birštono gatvių sankirtoje atgyja ilgus metus trūnijęs pastatas. Sutvarkius fasadą ir laukiant naujų darbų, savininkai sugalvojo laikinai papuošti pastato langus karikatūromis, tad fasado akcentais tapo karikatūri...
-
Prekybos centre „Savas“ nelieka „Rimi“ parduotuvės: jau aišku, kas bus vietoj jos43
Kauniečių pamėgtame prekybos centre „Savas“ laukia pokyčiai. Eina paskutinės dienos, kai čia dirba „Rimi“ parduotuvė. Kalbama, kad kitų metų pradžioje čia duris atvers „Maxima“. ...
-
Lietuvos „Carito“ vadovė: mūsų tikslas – kalbėti ne apie, o kalbėti su (interviu)19
Šiemet organizacija „Caritas“ Lietuvoje minėjo 35-erių metų jubiliejų nuo jos veiklos atkūrimo. Vien per šiuos metus „Caritas“ padėjo daugiau kaip 65 tūkst. žmonių. „Mūsų tikslas – kalbėti ne apie, ...
-
Kur sutiksite Naujuosius metus? Kaune!7
Ar esate girdėję posakį, kad kaip sutiksite Naujuosius, tokie ir bus visi metai? Kokių 2025 m. sau ir savo artimiesiems palinkėtumėte? Daugiau laiko sau? Daugiau laiko su artimaisiais? Įdomių, kūrybingų, pilnų atradimų, o gal tiesiog ramių, bet u...
-
Gatvės menas – laikina puošmena ar nesuprastas paveldas?6
Kauną būtų galima pavadinti tikru gatvės meno miestu. Pastatų sienas ir kitas viešąsias erdves čia puošia ne viena įspūdinga neofreska, dažną praeivį priverčianti bent trumpam stabtelėti. Piešinių tiek daug, kad netgi siūlo...
-
Statybos Kaune: kas laukia kitais metais?109
Šiemet Kaune netrūko darbo statybininkams, tokia pati tendencija išsilaikys ir kitąmet. „Mokslo sala“ jau atidaryta, pradėtų statyti tiltų darbai tęsis ir kitais metais. ...
-
Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė 2 tūkst. gyvūnų3
Sausį Kauno rajone atidarytas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė beveik 2 tūkst. laukinių gyvūnų, ketvirtadalis jų – paleisti atgal į laisvę. ...
-
Vilniuje bus statoma Nacionalinė koncertų salė, Kaune – M. K. Čiurlionio koncertų centras53
Didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio – savivaldybių atstovai dalinasi projektais, kurie juose bus pradėti ar baigti per 2025 metus. Daugiausia dėmesio sulauks kultūros, susisiekimo ir sporto...