Privačių šeimos klinikų pacientams reiktų būti budriems

Privačių šeimos klinikų pacientams pravartu būti budriems: pas šeimos gydytoją gydantis nemokamai, už specialistų konsultacijas ir tyrimus gali tekti nemažai pakloti iš savo kišenės.

Patogu, bet klaidu

Šiandien jau nieko nebestebina privačios gydymo įstaigos. Draugišku požiūriu į pacientus, neilgomis eilėmis, patogiomis, jaukiomis sąlygomis iš didelių poliklinikų jos perviliojo daugybę pacientų.

Esminis privačių gydymo įstaigų pranašumas yra tas, kad už gydymąsi jose, prisirašius prie konkretaus šeimos gydytojo ar turint jo siuntimą, mokėti nereikia, kaip ir valstybinėse gydymo įstaigose.

Vis dėlto pinklių ir pagrindo pasipinigauti čia yra. Juk privačioms gydymo įstaigoms steigiantis galvojome, kad jos skirtos turtingiesiems, todėl piktintis, kad reikia primokėti ar sumokėti, yra nesolidu.

"Atitinkamos kvalifikacijos gydytojų konsultacijos ar tyrimo įkainiai yra vienodi, kad kur jie dirbtų – valstybinėje ar privačioje gydymo įstaigoje", – pagrindinį argumentą įvardijo Kauno teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėjas Kazimieras Varžgalis.

Esminis dalykas yra, ar gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su ligonių kasa, kuri apmoka įstaigai už jos pacientams teikiamas paslaugas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.

Mokėti nesutiko

Iš kur visa tai žinoti pacientams, juolab kad niuansų yra daug?

Su vienu jų susidūrė Lašo šeimos klinikos pacientė I.D. (vardas ir pavardė redakcijai žinoma). Moteris yra prisirašiusi prie šioje klinikoje dirbančio šeimos gydytojo. Pas jį lankosi palyginti retai, nes sveikata nesiskundžia.

Neseniai šiai Lašo šeimos klinikos pacientei I.D. prireikė ginekologo konsultacijos. Moteris sužinojo, kad viena šio specialisto konsultacija per metus yra nemokama, o už kitas reikia mokėti. Klinikos pacientę tai nustebino, tačiau dar labiau ji buvo priblokšta, kai nuėjo į kliniką.

"2014 m. rugsėjį pagimdžiau vaikutį. Praėjusiais metais gegužės mėnesį lankiausi pas ginekologą pagal Gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programą. Už patikrą mokėti nereikėjo, tik už apklotą, kainos nepamenu", – I.D. savo pasakojimą pradėjo nuo priešistorės.

Šiemet ji pas Lašo šeimos klinikoje dirbančią ginekologę užsiregistravo dėl sveikatos problemų.

"Gydytoja mane pakonsultavo ir buvo atlikta echoskopija. Tuomet gydytoja išrašė lapelį, ant kurio pažymėjo: aštuoniolika eurų. Nurodė nueiti į klinikos registratūrą ir tiek susimokėti", – pasakoja Lašo šeimos klinikos pacientė I.D.

Moteris nesutiko mokėti, nes yra įsitikinusi, kad tai jai nepriklauso. Visų pirma, sakė ji, pagal Lašo šeimos klinikos nuostatą ginekologo konsultacija prie klinikos šeimos gydytojo prisirašiusiems pacientams vieną kartą per metus yra nemokama.

"Antra, esu visus mokesčius mokanti Lietuvos Respublikos pilietė, o pagal Sveikatos priežiūros įstatymą gydytojų konsultacijos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto", – argumentus pateikė I.D.

Ligoniams nežinomi rebusai

"Privačioje klinikoje, kuri yra sudariusi sutartį su ligonių kasa dėl šeimos gydytojo paslaugų teikimo, gali dirbti ir gydytojai specialistai: ginekologai, neuropatologai, kardiologai bei kiti, teikiantys antrinio lygio paslaugas. Tačiau dėl jų apmokėjimo įstaiga gali neturėti sutarties su ligonių kasa, todėl pacientai turi susimokėti patys", – aiškino Kauno teritorinės ligonių kasos skyriaus vedėjas K.Varžgalis.

Jis atkreipė dėmesį į dar vieną aspektą: gydytojo specialisto konsultacija pagal jo sutartį su ligonių kasa gali būti nemokama, o jo atliekamas tyrimas, pavyzdžiui, echoskopija ar endoskopija – jau mokama. Jei gydytojas neturi tam licencijos, pacientą siunčia kolegai. K.Varžgalis išaiškino ir tai, kuo pasidomėti ir ką  žinoti eiliniam gydytojų pacientui minties niekada nekiltų. Pasirodo, kardiologai privalo mokėti atlikti savo pacientams širdies tyrimą ultragarsu, vadinamąją kardioechoskopiją, o ginekologai – ne.

"Ši prievolė yra įrašyta į gydytojo kardiologo medicinos normą ir konsultuodamas pacientą gydytojas šį tyrimą privalo atlikti. Į ginekologo medicinos normą tyrimas ultragarsu nėra įrašytas, todėl ginekologai savo pacientus gali siųsti pas echoskopuotoją", – aiškina K.Varžgalis.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

saule

saule portretas
visos gydymo paslaugos t.b. nemokamos-nes taip yra vokietijoj.del to mokam sveikatos draudima o jis juk branguis pasgal uzdarbi ,net per brangus ir tu privaciu nereikia tik zmones maiso.kam tada sveikatos draudimas,biurokratizma is lietuvos reik isgyvendinti.

zzzzzzzzz

zzzzzzzzz portretas
manau ambulatoriniai punktai pasivadine didingai klinikom ir tik mokekit pinigus.as tik uz poliklinikas kur viskas aisku

Mindaugas

Mindaugas portretas
iki 1 metų - 8,42 eur., 1-4 m - 4,81 eur. 5-6m - 3,69 eur.; 7-17 m. - 2,46 eur., 18-49 m. - 1,73 eur. 50-65 m. - 2,73 eur.; virš 65 metų - 3,17 euro.
VISI KOMENTARAI 28

Galerijos

Daugiau straipsnių