- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Meno kūrinių vertinimas – dar iki galo neišnaudota verslo niša. Klaipėdietis keramikas ir galerijos savininkas Isroildžonas Baroti jau keliolika metų užsiima meno kūrinių vertinimu ir pataria kolekcininkams, kurie jų patys perspektyviausi pelningai investicijai.
Meno kūrinių vertinimas – dar iki galo neišnaudota verslo niša. Klaipėdietis keramikas ir galerijos savininkas Isroildžonas Baroti jau keliolika metų užsiima meno kūrinių vertinimu ir pataria kolekcininkams, kurie jų patys perspektyviausi pelningai investicijai.
Unikali verslo niša
Tadžikų tautybės I.Baroti Klaipėdoje gyvena jau 22 metus. Galeriją uostamiestyje menininkas įkūrė 1992 m.
Kai buvusioje Tarybų Sąjungoje prasidėjo perestroika, žmonėms, turintiems verslo gyslelę, suteikta daugiau laisvių. Tada tokie žmonės pradėjo kažką kurti.
"Tuo metu su draugais svarstėme, kad ir mes turime ką nors daryti. Aš – menininkas, jie – kitų sferų specialistai. Nusprendėme kurti bendrovę. Pats užsiėmiau tik menais, nes nesu nei statybininkas, nei vadybininkas. Nusprendėme steigti meno galeriją", – pradžią prisiminė I.Baroti.
Skambiu pavadinimu galerija "Baroti" įsikūrė XVIII a. statytame Klaipėdos senamiesčio fachverkiniame pastate.
Pirmajame aukšte nuolat vyksta parodos, tačiau esą kai kurios jų – edukacinio pobūdžio ir didžiulio pelno nekrauna.
"Prieš 15 metų pradėjo atsirasti pirmieji kolekcininkai, kurie domėjosi profesionaliu menu ir siekė investuoti į meno kūrinius. Tad mes ir ėmėme ieškoti kūrėjų darbų, kurie būtų tinkami šiam tikslui. Mūsų praktika parodė, kad tokios investicijos į meną pasiteisina. Prieš penkerius metus už 3 tūkst. litų pirktų paveikslų vertė dabar išaugo iki 10 tūkstančių", – pasakojo I.Baroti.
Kolekcininkai greitai suprato šių investicijų naudą, nes nė vienas bankas tokių palūkanų neduoda.
I.Baroti neslėpė, jog pradžia buvo nelengva, reikėjo daugybės pastangų, kol pagaliau meno kūrinius perkantys žmonės suvokė, kokia puiki tokia investicija.
Isroildžonas teigė, kad su kolekcininkais daugiau dirba jo žmona Andželika, o jis pats nemažai laiko skiria savo paties kūrybai.
Įžvelgia būsimas žvaigždes
Pasaulyje yra populiarūs meno aukcionai, kuriuose paveikslai parduodami už milijonus. Kai kam kyla klausimas, kodėl už V.van Gogho, P.Picasso ar S.Dali kūrinius mokami tokie milžiniški pinigai?
Vakarų pasaulyje tokie klausimai beveik nepateikiami. Žmonės žino, kad tokių kūrinių vertė kasmet auga.
"Mes gi kolekcininkams padedame atsirinkti. Pavyzdžiui, matome, kad jaunas dailininkas turi perspektyvą ir jo darbai ateityje neabejotinai bus vertingi, matome, kad jis tobulės, o ne laikinai sužibėjęs dings iš Lietuvos kultūros arenos", – dėstė I.Baroti.
Kai kurių menininkų perspektyvos matomos plika akimi.
Pavyzdžiui, vilnietis Vilmantas Marcinkevičius – vienas žymiausių ir įsimintiniausių Lietuvos neoekspresionistų – pakviestas tapyti Danijos karališkosios šeimos portretus. Šio autoriaus darbai turi perspektyvą investicijoms, įsitikinę ekspertai.
"Jį ėmėsi globoti viena Danijos meno galerija, kurios savininkas įsigijo nemažai V.Marcinkevičiaus darbų ir yra pats suinteresuotas, kad jo turimų paveikslų vertė kiltų. Tad stengiasi šiuos meno kūrinius populiarinti", – teigė I.Baroti.
Ne visi liks istorijai
Tačiau I.Baroti pripažino, jog yra tokių kūrėjų, kurių darbus įsigyti, tikintis, kad jų vertė ateityje išaugs, yra rizikinga. Yra tokių darbų, kurie neturi komercinės vertės, nėra gilūs savo esme.
Nutapoma nemažai paveikslų, kurie gražūs, efektingai atrodo, bet patirtis byloja, kad tai vienadienis talento žybsnis menininko, kuriam nelemta išgarsėti.
Teigiama, kad labai svarbu aktyviai dalyvauti parodose, ne tik tapyti, bet ir populiarinti savo darbus.
Pasak galerijos savininko, kuo daugiau autorius dalyvauja parodose, tuo daugiau šansų jam įsitvirtinti komercinėje meno rinkoje.
"Turime pavyzdžių, kaip kai kurių dailininkų darbai tarsi ištirpsta istorijoje. Tokius stengiamės įžiūrėti iš anksto, nes investuoti į jų darbus beprasmiška, jų vertė, kaip bebūtų gaila, nekyla. Mums tenka atskirti grūdus nuo pelų. Turime tam gebėjimų, nes mokėmės meno istorijos, patys kuriame. Dirbame ne tik su Klaipėdos, bet ir su visos Lietuvos menininkais", – teigė I.Baroti.
Mėginantys įsitvirtinti dailininkai siekia darbų originalumo. Yra tokių, kurie piešia ne iš natūros, kaip įprasta šiuo metu, o patys sugalvoja siužetą, turi savo filosofiją, mintis perteikia simboliais.
"Kai pernai Vilniuje vyko meno mugė, pamatę vieno klaipėdiečio darbus profesoriai buvo nustebę, kad dar kai kas dirba tokiu stiliumi. Jo darbai nedings iš istorijos. Tačiau reikia, kad tuos darbus kas nors propaguotų. Nes jei menininkas to nedarys, jis liks beveik nežinomas ir bus jau ne menininkas, o tik amatininkas", – mano I.Baroti.
Teigiama, kad yra kūrėjų, kurie patys sugeba savo darbus parduoti. Tačiau tie, kurie tokių savybių neturi, turėtų samdyti vadybininkus arba dirbti su meno galerijomis.
"Vilniuje menininkai puikiai moka savo darbus pristatyti, periferijose situacija – prastesnė. Klaipėdos menininkai yra pasyvesni nei sostinėje. Problema ta, kad čia yra mažai jaunų kūrėjų. Visas menas yra Vilniuje, nes ten yra sąlygos siekti karjeros. O čia reikia labai daug dirbti, kad kas nors pripažintų", – teigė I.Baroti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vladimiro Konstantinovo laukia debiutas prestižinėje Niujorko koncertų salėje
Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) atlikėjų meistriškumu netrukus galės įsitikinti ir užjūrio publika: vasario mėnesį teatro vyriausiasis chormeisteris Vladimiras Konstantinovas keliaus į Jungtines Amerikos Valstijas, kur maestro Da...
-
„Mane vadina Kalendorium“ autorius susitiko su aktoriais: iškart supratau, kas vaidins Oskarą
Klaipėdos dramos teatre jau kurį laiką vyksta latvių režisieriaus Elmārs Seņkovs kuriamo spektaklio „Mane vadina Kalendorium“ repeticijos. Spektaklis statomas pagal Latvijoje didžiulio populiarumo sulaukusios knygos tuo pačiu pavadinimu in...
-
„Karaliaus Rodžerio“ kostiumus kūrė tarptautinį pripažinimą pelniusi dizainerė Magdalena Brozda
Balandžio 5-ąją Lietuvos publika ne tik išgirs, bet ir pirmą kartą išvys Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) scenoje rodomą Karolio Szymanowskio operą „Karalius Rodžeris“. Žinomiausią lenkų kompozitoriaus moderni...
-
Dirigentas Tomas Ambrozaitis: Čiurlionio muzikoje atrandu Lietuvą
Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras (KVMT), kaip ir visa Lietuva, 2025-aisiais minės vieną reikšmingiausių šalies nacionalinei kultūrai sukakčių – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo 150-ąsias metines. Išplėstinis ...
-
Nuaidėjo Kalėdinių giesmių festivalis
Įsimintinas 2024-ųjų pabaigos akcentas – Kalėdinių giesmių festivalis, įvykęs Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje. Čia koncertavo chorai ne tik iš Klaipėdos, bet ir iš kitų Lietuvos miestų. ...
-
Teatro aikštėje – šventiniai pasirodymai ir diskoteka
Tarpušvenčiu uostamiestyje renginių netrūko. Pagrindinėje miesto aikštėję susibūrę klaipėdiečiai ir miesto svečiai stebėjo ledo čiuožykloje vykusius įspūdingus dailiojo čiuožimo pasirodymus. ...
-
Kalėdinių giesmių festivalis Klaipėdoje: giedokime Lietuvą iš širdies į širdį
Gruodžio 28 d. Klaipėdos miesto chorinė bendrija „Aukuras“ kartu su Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia organizuoja tradicinį Vakarų Lietuvos krašto bažnytinių chorų Kalėdinių giesmių festivalį. ...
-
Išskirtiniame renginyje – dėmesys ne tik žmogui
Šeštadienio vakarą Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete vyko šventinis vakaras, kurio metu ne tik skambėjo gražūs sveikinimai, koncertas, bet ir Klaipėdos Rotary klubų įsteigto „Vėtrungės“ apdovan...
-
Kretingoje pirmą kartą rengiamos mandarinų valgymo varžybos
Kretingoje šeštadienį pirmą kartą rengiamos mandarinų valgymo varžybos. ...
-
Į Teatro aikštę sugrįžta „Pilnatis“
Šiandien į Teatro aikštę sugrįš atnaujinta instaliacija „Pilnatis“, o visą savaitgalį čia tęsis ir kalėdinės linksmybės bei renginiai. Klaipėdiečiai bus laukiami ne tik ledo čiuožykloje, bet ir šalia jos &n...