E. Gražys – kaunietis, įsimylėjęs pajūrį

Studijas Kaune baigęs Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas urologas Evaldas Gražys patraukė į uostamiestį. Jo žodžiais tariant, gyvenimas pajūryje turi daug privalumų. Tarp savo kolegų vienas jauniausių gydytojų mėgsta itin aktyvų laisvalaikį – slidinėjimą, keturračių sportą, pasiplaukiojimus kateriu. O labiausiai – tolimas keliones motociklu. Juo per savo gyvenimą jau yra nukakęs šimtus tūkstančių kilometrų, savo plieniniu žirgu jis atskuba ir į darbą.

Motociklu – į Gibraltarą

– Nepasiilgstate gimtojo Kauno?

– Tai kad dažnai aplankau tėvus, kurie gyvena Kaune. Tiesa, iki penktosios klasės augau Raudondvaryje. Jame prabėgo pačios gražiausios vaikystės dienos. Ir vėliau nepamiršau šio miestelio, ten gyveno mano amžinatilsį močiutė, todėl neretai Raudondvaryje leisdavau atostogas.

– Esate vienintelis medikas savo šeimoje?

– Taip, visi mes skirtingų specialybių atstovai. Mano tėtis – stalius-dailidė, mama – ekonomistė, na o sesuo – žinoma Lietuvoje advokatė.

– Kodėl pasirinkote uostamiestį?

– Klaipėdą 2010-aisiais pasirinkau savo noru, niekas iš Kauno nevijo. Prieš renkantis, kur dirbti, teko nemažai pakeliauti po Lietuvos miestus, bet Klaipėda visada imponavo. Man čia tiesiog gera. Turime daug privalumų – puikų dviračių taką, pajūrį, nėra spūsčių ir stresą keliančių situacijų, o žmonių skaičius – neerzinantis. Be to, gyvename mažoje šalyje, todėl užsinorėjęs galiu atsidurti bet kur, ypač kai važinėju motociklu.

– Gana pavojinga. Mėgstate ekstremalius pojūčius?

– Nesutikčiau, kad pavojinga. Viskas priklauso nuo to, kaip vairuoji, kokį greitį renkiesi. Šiuo metu turiu kelioninį motociklą, apskritai savo gyvenime jų esu pakeitęs keturis, gal penkis. Anksčiau vairavau pusiau "čioperį", vadinamąjį street (liet. miesto) motociklą, nes mėgstu ilgas ir tolimas keliones, esame nuvažiavę net iki Gibraltaro. Prieš trejus metus su vienu kolega per dvi savaites nukakome 8,5 tūkst. km, aplankėme dvylika šalių. Dar po metų motociklais išnaršėme Italiją, persikėlėme į Korsiką, Sardiniją. Irgi susidarė nemenkas, apie 10 tūkst. km, atstumas. Važiuodamas motociklu esi laisvas, užuodi visus kvapus, toks jausmas, kad pasirinktą kelionės maršrutą tu apkeliauji pėsčiomis.

– Ir į darbą motociklu važiuojate?

– Dažniausiai. Vienu metu, kai neturėjau automobilio keturis mėnesius, važinėjau kasdien. Pastačiau tik tuomet, kai pašalo ir paslydau ant ledo. Juk mašinų stovėjimo aikštelės užgrūstos automobiliais, o motociklu turiu privilegiją patekti į ligoninės kiemą. Labai patogu, nereikia sukti galvos. Tiesa, tai brangus malonumas, kartais ne visai apsimoka.

Pavažinėtos "Deltos" vargai

– Yra tekę papulti į ekstremalią situaciją?

– O taip, visko yra buvę. Iš viso per savo gyvenimą motociklu esu nuvažiavęs ne mažiau kaip šimtą tūkstančių kilometrų. Pietų Prancūzijoje teko greitai stabdyti, užblokavo priekinį motociklo ratą, tai vos neatsitrenkiau į mašinos galą. Keliaujant Norvegijoje, staigiame posūkyje kliudėme migruojančią avių bandą, slydau į šoną, tačiau laimingo atsitiktinumo dėka nepargriuvau. Būna situacijų, kai lekiu labai greitai, dviejų šimtų ir daugiau kilometrų per valandą greičiu, tačiau tai darau tik dienos metu, kai galiu aiškiai viską matyti, ir kelias yra tuščias. Niekas nėra apsaugotas, pavojingos situacijos tyko nuolat. Bet jei pats save saugosi, tai ir Dievas tave apsaugos. Aš vadovaujuosi tokiu principu.

– Kada įsigijote pirmąją savo transporto priemonę?

– Dvylikos metų, tai buvo mopedas. Susitaupiau dar gyvendamas Raudondvaryje ir dirbdamas klapčiuku pamaldose. Sekmadieniais už patarnavimą kunigėlis duodavo rublį ar du. Tai neišleisdavau šokoladui, o atsidėdavau. Kai bažnyčios rūsyje kasėme griovį šiluminei trasai, gaudavau tiek pat, kiek ir vyresnieji. Nusipirkau pavažinėtą mopedą "Delta" iš vietinio Raudondvario chuliganėlio. Jis man aiškino, kad tai pats geriausias ir greičiausias mopedas visame miestelyje. Aš patikėjau, o be reikalo, nes paskui kokius metus jį remontavau. Pirkinys buvo visai blogas, net neįsijungdavo variklis. Tėvams esu dėkingas už teisingą auklėjimą – nors jie turėjo galimybių man nupirkti mopedą ar kokį kitą daiktą, niekada nepuldavo tenkinti mano užgaidų. Siekdavo, kad pats įgyvendinčiau savo norus. Žinoma, jie nuveždavo į turgų nusipirkti detalių, bet remontuodavau pats. Užtat kiek džiaugsmo buvo, kai mopedas pagaliau važiavo. Vėliau jį pelningai pardaviau kaimynui.

– Esate tikintis?

– Taip. Močiutė išugdė tikėjimą. Nesu davatkėlė. Turiu savas nuostatas, požiūrį į dalykus, tačiau kartais man reikia pabūti su savimi, todėl nueinu į bažnyčią.

Monotoniško darbo nenorėtų

– Kodėl pasirinkote mediciną?

– Man puikiai sekėsi tikslieji mokslai, tačiau tie skaičiai pasirodė didelė nuobodybė. Niekada nepatiko monotoniškas darbas, todėl naujų pojūčių, tobulėjimo galimybė pastūmėjo pasirinkti mediciną. Žinoma, tai atrodė ir vis dar atrodo nepaprastai įdomu. Ėjome kupini entuziazmo, užsidėję rožinius akinius – baltas chalatas, žmonių gydymas skambėjo didingai. O sužinojęs, kad reikės dirbti su lavonais, pagalvojau: "Čia tai neįtikėtina". Apskritai džiaugiuosi savo pasirinkimu. Studijų metais visi norėjo tapti širdies gydytojais, bet paskui susivokiau, kokioje srityje iš tikrųjų galiu dirbti, kur sekasi geriausiai. Urologijoje svarbesnis už teoriją yra darbas su pacientais ir operacijų praktika. Todėl nedelsdamas pradėjau operuoti.

– Atsimenate savo pirmąją operaciją?

– Iš pradžių tik stebėjau kitų medikų darbą, asistavau. O pirmąją operaciją atlikau būdamas rezidentūroje. Jei gerai pamenu, tai buvo vaikų chirurgijos skyriuje, dariau apendicito operaciją. Jaučiausi netvirtai, tokiose situacijose streso neišvengsi, bet "už rankos laikė" atsakingas gydytojas. Viskas vyko sklandžiai. Dabar per savaitę vidutiniškai tenka atlikti apie šešias operacijas. Tai dar priklauso nuo apimties, pavyzdžiui 5 cm akmens pašalinimas iš inksto užtrunka apie keturias, penkias valandas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Pacientas

Pacientas portretas
Pasisaugokite šios personos, gražiai pačiulbės, dantis užkalbės, ir papjaustys nesėkmingai, ir.....išlėks į eilines atostogas, palikęs Jus su jo pridarytomis klaidomis, kitiems daktarams jas taisyti..... Gaila žmonių, kurie pas jį pakliūva......

Pacientas

Pacientas portretas
puikus daktaras, keleta metu esu jo pacientas, nors tinka man i sunus, bet labai dziaugiuosi, kad pakliuvau pas Ji. Dziugu, kad pasirinko Klaipeda, linkiu cia baigti karjera ir pasiekti kvalifikacijos aukstumu!!!

Respekt

Respekt portretas
Aš ne pacientas, niekada nebuvau, bet paskaičius straipsnį nebijočiau juo tapti. Geras žmogus atrodo.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių