Klaipėdiečiams romų kaimynystė apkarto (papildyta)

Neapsikentę romų tautybės atstovų lėbavimų, kaimynai triukšmautojams iškvietė pareigūnus. Tačiau vėliau policijai pasiskundęs kaimynas buvo sumuštas. Vyras įsitikinęs, kad tapo keršto auka.

Aptalžė kaulus už skundą

"Mes bijome vaikus į kiemą išleisti, vyras sumuštas, o mums su mama nuolat grasinama. Kaip gyventi tokiomis sąlygomis?" – tikino kūdikį auginanti 26-erių Jovita Juzik.

Rugpjūčio pabaigoje šeima savo namuose šventė vaiko gimtadienį. Į namo laiptinę dėl ne kartą jau išlaužtų lauko durų su kaimynais aiškintis išėjo moters vyras.

"Mes įsikūrę pirmajame aukšte. Virš mūsų gyvena čigonai. Socialiniame būste gyvenantys nuomininkai ne kartą jau buvo išlaužę lauko durų spyną. Išspiria ir palieka", – pasakojo Jovitos motina Laima Karpienė.

Po trenksmų laiptinėje vyras pravėrė lauko duris ir susidūrė su kaimynais.

"Gal penki ten gyvena. Tačiau prasidėjus konfliktui, subėgo visi jų draugai. Pradėjo stumdyti laiptinėje, vėliau vyrą jie ištempė į kiemą", – pašiurpusi pasakojo Jovita.

Šeima neabejoja, jog kumščiais vyras buvo pamokytas, kad daugiau nesikištų į kaimynų reikalus.

Po muštynių į kiemą atvykusi policija abi konfliktuojančias puses išvežė į komisariatą.

"Tačiau po apklausos mano vyrą greitoji išgabeno į ligoninę. Jam diagnozuotas dešinės kūno pusės sumušimas, buvo nubrozdintos rankos, sumušta galva, sutrenktos smegenys, sumušta blužnis", – pasakojo Jovita.

Moteris tikino, jog vyras sumušimus gydėsi dvi savaites.

"Pamokė taip, kad daugiau nesiskųstume", – tikino moterys.

Uliojo keturias paras

Prieš kelias savaites šeima užsitraukė kaimynų nemalonę, nes iškvietė policiją. Antrajame aukšte gyvenantys kaimynai lėbavo keturias paras. Neapsikentę triukšmo, pirmojo aukšto gyventojai iškvietė pareigūnus.

"Nuo to incidento buvo praėjusios gal dvi savaitės. Spėjame, kad už triukšmavimą jie gavo baudą. Tai ir turėjo tuos žmones įsiutinti", – spėlionėmis dalijosi įbaugintos kaimynės.

Tačiau pareigūnus kvietusi šeima kaimynų nepasitenkinimo buvo sulaukusi ir anksčiau.

"Pamatėme, kaip iš svetimo sklypo kaimynai vagia malkas. Patys pastebėjome, kaip į ką tik mirusio kaimyno butą įsikėlę sugyventiniai jas tempia maišeliais. Pranešėme tarnyboms", – tikino A.Kvedarienė.

Moteris įsitikinusi, kad kiti taurelės nevengiantys žmonės šiame name taip pat nėra patenkinti ramaus gyvenimo trokštančių kaimynų uolumu.

"Taurelės daugelis čia neatsisako. Prasidėjus išgertuvėms, dėl įvairaus plauko bičiulių judėjimo pas daugelį durys neužsidaro", – tvirtino moterys.

Aiškinasi, kas šaudė

Antroji šio konflikto pusė aiškino, kad tai skundus rašanti šeimyna yra nesugyvenamo būdo.

Antrajame aukšte esančiame socialiniame būste gyvenanti Irena Brižinskienė aiškino, kad tai jos marti neįtinka pirmojo aukšto gyventojams.

"Ne pirmą kartą kaimynas ją užgaulioja. Niekas jo nemušė, jis išsigalvoja. Mano sūnūs jo nelietė. Nieko nežinau apie tas muštynes", – stengėsi įtikinti moteris.

Savivaldybės bute įsikūrusi klaipėdietė teigė, kad jos namuose ramu ir švaru.

"Pas mus tik draugai ateina. O pas ką svečiai neužeina? O kas? Negi pas kitus nebūna jokių švenčių?" – kaltinimus atrėmė I.Brižinskienė.

Kita kaimynė Diana Volkova aiškino, kad su J.Juzik ir L.Karpiene nesutaria ir kiti kaimynai.

"Aš šiukšles maišeliuose išnešiau, o mane malkų vagyste apkaltino", – tikino moteris.

Tačiau ji neneigė, kad tiek jos namuose, tiek gretimame bute neretos išgertuvės.

"Juk krepšinis buvo. Kas nepatriukšmauja? O šiaip mes į kaimynės pusę net neiname. Tiesa, vieną kartą teko susistumdyti, kaimynė mane apdraskė", – kaltinimus bėrė moteris.

Jos sugyventinis aiškino, kad per susistumdymą su romais esą kaimynas santykius ėjo aiškintis nešinas dujiniu pistoletu.

Kito buto gyventojai tikino, kad tai nukentėjusiu save laikantis kaimynas buvo išgėręs ir kieme švaistėsi dujiniu ginklu.

"Pistolete nebuvo net šovinių. Jis buvo mano kišenėje, per muštynes kažkas man jį ištraukė iš kišenės ir numetė kieme", – tikino Sergejus Juzikas.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šio incidento. Tik išklausius visas puses ir surinkus duomenis paaiškės, ar vyrai mušė kaimyną.

"Gėrėme ir gersime"

"Susprogdinti šį namą reikėtų. Niekada čia niekas nepasikeis, kol čia gyvens čigonai", – rėžė dar viena šio namo gyventojų.

Moteris neslėpė, kad į nuolat kieme santykius besiaiškinančių žmonių konfliktus stengiasi nesikišti.

"Čia ne juokai. Savivaldybė iš tiesų netramdo savo nuosavybės nuomininkų. Esą nepatogu romų tautybės žmonių pulti auklėti. O iš tiesų tai už skundų rašymą gali naktį kieme ir per galvą gauti", – aiškino kaimynė.

Paprašytos ramiai išdėstyti savo nuomonę, didžiausių nesutarimų plėšomos L.Karpienė ir I.Brižinskienė be riksmų ištvėrė vos kelias minutes. Netrukus jau abi moterys viena kitai svaidė kaltinimus.

Pirmajai kantrybė trūko I.Brižinskienei.

"Jei taip, gėrėme ir gersime, ir eikite po velnių. Jūs mūsų nekenčiate, nes mes čigonai", – barnį vainikavo I.Brižinskienės frazė.

Mušėsi tarnautojų akivaizdoje

Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vadovė Danguolė Netikšienė tikino nesistebinti tokiu romų charakteriu.

"Iš tiesų, kartais jie naudojasi tuo ir, vos pabandžius sudrausminti, šaukiama, kad mes juos diskriminuojame, nes jie esą romai. Netiesa, jie gavo šį būstą, kaip ir bet kuris kitas laukęs eilėje", – pastebėjo specialistė.

Pasak D.Netikšienės, konfliktai šiame name prasidėjo vos įsikrausčius I.Brižinskienei su šeima.

"Prieš metus pati vykau į šį namą. Buvo konfliktas dėl sandėliukų pasidalijimo", – prisiminė D.Netikšienė.

Tuomet konfliktuojančių moterų nuo muštynių nesustabdė net savivaldybės darbuotojos. Moterys į plaukus kibo kiemo viduryje.

Anksčiau Žvejybos uosto rajone gyvenusi I.Brižinskienė esą pati pasiprašė į mažesnį būstą su daliniais patogumais.

Tačiau buvusio buto kaimynai skundėsi I.Brižinskienės šeima.

"Vadinasi, problemų yra, jei niekur nesugyvena. Tačiau iš kitos pusės pripažinkime, kad moteris už patarnavimus stropiai susimoka, nėra skolininkė", – aiškino D.Netikšienė.

Skundas, kad esą ši šeima vagia elektrą, taip pat nepasitvirtino. Kol savivaldybė bylinėjosi su VST, šiam butui elektra buvo prijungta nuo bendrųjų tinklų.

Gyventojai aiškina, kad romų bute nuolat gyvena daugiau asmenų, nei čia deklaruota.

"Nelegaliai, neturėdami jokių nuomos sutarčių jie apgyvendina ten žmones", – skundus rėžė kaimynai.

"Vis dėlto reikia pasakyti, kad pas šią moterį niekuomet nesame aptikę nešvaros. Namai visuomet sutvarkyti, butas suremontuotas ir prižiūrėtas. Išgertuvių pėdsakų taip pat nesame aptikę", – aiškino D.Netikšienė.

Siūlo kreiptis į teismą

Savivaldybės specialistai tikino neturintys pagrindo kreiptis į teismą dėl šių nuomininkų iškeldinimo ir sutarties nutraukimo.

"Pasirašytos nuomos sutarties sąlygų nevykdymas gali būti pagrindu. Tačiau jei buvo kviesta policija, šie dalykai fiksuoti dokumentuose, galima būtų kreiptis dėl sutarties nutraukimo. Ieškinius juk reikia įrodinėti", – tikino D.Netikšienė.

Savivaldybės tarnautojai sakė neturintys jokių duomenų iš policijos dėl šių nuomininkų netinkamo elgesio.

"Jei yra užfiksuoti pažeidimai, ir nuomininkas sudaro kitiems gyventojams neįmanomas gyvenimo sąlygas, tai gali būti rimta priežastis nutraukti nuomos sutartį", – tvirtino D.Netikšienė.

Tačiau specialistė pabrėžė, kad Civilinis kodeksas numato teisę asmenims, kuriems savivaldybės ar valstybės nuomininkai sudaro nepakeliamas gyvenimo sąlygas, patiems kreiptis į teismą.

"Savo ieškiniais jie gali prašyti iškeldinti jiems trukdančius gyventojus. Tačiau tai neatleidžia nuo įrodymų rinkimo", – aiškino specialistė.

Papildyta

Per patikrinimus nieko blogo nepastebėta

Savivaldybei priklausančius butus administruojančios viešosios įstaigos „Klaipėdos butai“ direktorė Polė Maskeliūnienė tikino, kad Kretingos gatvėje esančiame name kylantys konfliktai yra policijos reikalas.

„Mes ne medikai ir ne policija. Mano nuomone, pasiskundęs sumušimu kaimynas yra pats kaltas. Jis konfliktuoja su visais, jam visi blogi“, – rėžė P.Maskeliūnienė.

Įstaigos vadovė aiškino, kad prieš savaitę „Klaipėdos butų“ darbuotojos lankėsi šiame name.

„Apėjome, išsiklausinėjome, jokių nusiskundimų romų tautybės žmonėmis nebuvo. Švaru, gražu, jokių problemų“, – sakė P.Maskeliūnienė.

Vis tik valdininkė pripažino, kad name problemų yra, tačiau privačiuose butuose gyvenančių asmenų įpročių valdininkai negali keisti. Socialinio būsto kaimynystėje gyvenantys žmonės esą tarnautojams negalėjo pasakyti nė vieno pikto žodžio.

Valdininkės nuomonės nepakeitė nei gyventojų skundai, kad socialiniame būste gyvenantys žmonės išlaužė bendro naudojimo patalpų duris.

„Gali būti, kad išlaužiamos durys. Jei prisigeria, gali kilti konfliktai. Kai apžiūrėjome tas duris, jos nebuvo nei išlaužtos, nei netvarkingos“, – aiškino P.Maskeliūnienė.

„Klaipėdos butų“ vadovė tikino, kad romų butas buvo tikrintas be išankstinio įspėjimo.

„Kartu buvo ir „Paslaugos būstui“ darbuotojai, tačiau per patikrinimą nieko tokio neaptikome. Ne visais atvejai kaltinimai romams būna teisingi“, – romus  gynė P.Maskeliūnienė.


Šiame straipsnyje: romai

NAUJAUSI KOMENTARAI

T

T portretas
prancūzai gerai su čigonais tvarkosi - jie ten net balso pakelti nedrįsta..

opa

opa portretas
kur Sarkozy Lietuvoje?

aha

aha portretas
O poto stebimasi kodel cigonu niekas nemegsta, kodel juos saudo ar deportuoja. As pats nuo cigonu nukentejau nekarta. Ka su jais daryti?
VISI KOMENTARAI 46

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių