Klaipėdiečių gyvenimo kokybei gerinti – naujos oro taršos stebėjimo stotelės

  • Teksto dydis:

Klaipėdos miesto savivaldybė plečia stacionarių oro taršos stebėjimo stotelių tinklą. Stotelės bus įrengiamos šešiose vietose, kurios atrinktos atsižvelgus į pramonės įmonių ir didžiausių transporto srautų pasiskirstymą mieste. Šiuo metu rengiamasi viešųjų pirkimų procedūroms, o stoteles numatoma įrengti per ateinančius metus, pranešė savivaldybė.

Priklausomai nuo stotelės vietos, bus matuojami didžiausią aplinkos oro taršą lemiantys elementai – kietosios dalelės, sieros vandenilis, amoniakas, lakieji organiniai junginiai. Gaunami duomenys padės operatyviai fiksuoti oro kokybės kaitą, analizuoti situaciją, tiksliau identifikuoti taršos šaltinius, atlikti išmetamų teršalų tyrimus avarijų, gaisrų, kitų ekstremalių įvykių atvejais. Kietųjų dalelių matavimų duomenys bus tinkami naudoti ir valstybinio monitoringo tikslais.

„Oro kokybės klausimai Klaipėdoje yra itin svarbūs dėl miesto specifikos – čia veikia nemažai pramoninių objektų, turime intensyviai naudojamų transporto arterijų. Patikimi ir tikslūs oro kokybės duomenys yra būtinybė, tik taip galime tinkamai reaguoti ir planuoti efektyviausias priemones, gerinančias situaciją. Siekdami sumažinti taršą kietosiomis dalelėmis, jau užtikrinome intensyvesnį gatvių valymą, tęsiame žvyrkelių asfaltavimą. Taip pat nuolat domimės pramonės įmonių aplinkosaugine situacija, siekiame, kad būtų taikomos visos įmanomos oro kokybę užtikrinančios priemonės. Naujos matavimo stotelės padės dar tiksliau identifikuoti oro taršos problemas ir operatyviai imtis reikiamų priemonių“, – sakė Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.

Patikimi ir tikslūs oro kokybės duomenys yra būtinybė, tik taip galime tinkamai reaguoti ir planuoti efektyviausias priemones, gerinančias situaciją.

Stotelės bus įrengtos Melnragėje, Molo gatvėje, Sportininkų mikrorajone, Sportininkų ir Švyturio gatvėse, Šilutės plente ties Budelkiemio gatve, taip pat ties Nendrių ir Žūklės gatvių bei Šermukšnių ir Rūtų gatvių sankryžomis. 

Oro taršos stotelėms įsigyti ir įrengti bus skiriamas Europos Sąjungos finansavimas, šį mėnesį pasirašyta sutartis su Centrine projektų valdymo agentūra. Numatoma bendra projekto vertė – 416 tūkst. eurų, iš jų 312,5 eurų – Europos Sąjungos lėšos, likusi suma bus skirta iš savivaldybės biudžeto. Skaičiuojama, kad įrengus stoteles, jų priežiūrai ir aptarnavimui kasmet reikės skirti po 20 tūkst. eurų.

Stacionarių stotelių plėtra reikalinga ir dėl efektyvaus gyventojų informavimo, kad pablogėjus oro kokybei, būtų galima laiku įvertinti rizikas ir imtis apsaugos priemonių. Tai ypatingai aktualu oro taršai jautriems asmenims: kūdikiams, vaikams, nėščiosioms, pagyvenusiems asmenims, asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo takų ligomis.

Klaipėdos mieste šiuo metu veikia dvi valstybinės nuolatinio aplinkos oro monitoringo stotys, jų matavimų duomenys viešai skelbiami. Naujų, savivaldybės planuojamų stotelių duomenys taip pat bus viešai prieinami, stotelės bus su integruota nuotoline duomenų perdavimo, saugojimo ir pateikimo įranga.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių