- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lenkijoje žengta link analogiško suskystintųjų gamtinių dujų terminalo kūrimo, kuris veikia Klaipėdoje ir kurio nuotrauka pristatoma Gdansko terminalo informaciniuose blokuose.
Laivą nuomos iš japonų
Šiemet sausio 30 d. Lenkijos kompanija „Gaz-System“ paskelbė, kad išsirinko tiekėją, iš kurio nuomos išdujinimo laivą-saugyklą arba FSRU (Floating Storage Regasification Unit) įrenginį.
Lenkijos Gdansko įlankoje stovėsiantis FSRU laivas bus tokio pat dydžio ir dujų priėmimo talpyklių, kaip ir „Independence“ Klaipėdos uoste. Skirtumas tik tas, kad lenkai FSRU laivą nuomosis ne iš Norvegijos laivybos kompanijos „Hoegh LNG“, o iš ne mažiau pasaulyje žinomos Japonijos kompanijos „Mitsui O.S.K. Line“ arba MOL.
„Mitsui O.S.K. Line“ valdo per 800 laivų, daugiausia konteinervežių. Jos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) laivyną sudaro per 120 laivų, daugiausia dujų gabenimo laivai. MOL turi septynis FSRU laivus ir šis kiekis vertinant atskirą kompaniją yra pats didžiausias pasaulyje.
Pati dujų priėmimo FSRU laivais veikla pasaulyje yra dar palyginti jauna, skaičiuojanti tik trečią dešimtmetį.
MOL savo veiklą šioje srityje pradėjo 1983 m. nuo suskystintųjų gamtinių dujų transportavimo laivų. Ši kompanija buvo viena iš tų, kuri nuo 2018 m. kūrė Rusijos Šiaurės jūros kelią, naudojo savo laivus Rusijos Jamalo SGD projekte.
Svarba: „Gaz-System“ taip pristato Gdansko SGD terminalą, kurį laiko strateginiu visos Lenkijos projektu. / „Gaz-System“ nuotr.
Nesivaiko „lietuviškų“ kainų
Neatskleidžiama, už kiek lenkai iš MOL nuomos FSRU laivą.
Bet kuriuo atveju, tos nuomos sąlygos bus gerokai palankesnės nei analogiškas laivas buvo nuomojamas Klaipėdoje.
Po 2014 m., kai Klaipėdoje pradėjo veikti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas, Šiaurės ir Baltijos jūros regione pastatyti dar 4 analogiški terminalai Vokietijoje ir Suomijoje ir visi jie FSRU laivus išsinuomojo gerokai pigiau.
Lenkijos „Gaz-System“ valdybos viceprezidentas Andrzej Kensbok atskleidė, kad FSRU laivo tiekėją jie rinkosi itin kruopščiai. Išanalizavę rinką, kur FSRU laivų pasiūla nėra itin didelė, pasirinko ir analizavo dvi kompanijas, kurios siūlė geriausias FSRU pristatymo ir naudojimo sąlygas.
Sutartis su Japonijos kompanija „Mitsui O.S.K. Line“ dėl FSRU laivo nuomos bus sudaryta po to, kai jai galutinai pritars „Gaz-System“ kompanijos valdyba.
„Mitsui O.S.K. Line“ Europos ir Afrikos regiono vyriausiasis direktorius Toshinobu Shinoda pastebėjo, kad naujas terminalas padidins ne tik Lenkijos, bet ir viso regiono energetinį saugumą tiekiant mažai taršią energiją.
Klaipėdai nepalankus terminalas
Lenkija, skirtingai nei Lietuva, suskystintas gamtines dujas laiko palyginti švaria ir svarbia savo ateities energetine šaka.
Jau turintys stacionarų SGD terminalą Svinouiscio uoste, lenkai naują terminalą su „Mitsui O.S.K. Line“ kompanijos FSRU įrenginiu statys Gdansko įlankoje už 3 kilometrų nuo kranto. Tai bus 6,1 mlrd. kubinių metrų per metus dujų terminalas.
Gdansko SGD terminalą lenkai planuoja pasistatyti iki 2027 m. ir jo atsiradimas nebus naudingas Klaipėdos uosto verslui.
2023 metų gruodį vyko šio terminalo statybos vietos ir dujotiekio trasos geotechniniai tyrimai, kurie jau baigti. 2024 metų sausį vyko pokalbiai su galimais terminalo statytojais, kur dalyvavo net 20 kompanijų.
Procedūros itin kruopščiai vykdomos ir todėl, kad Europos Komisija Gdansko SGD terminalo statybai sutiko teikti paramą, ko neturėjo, pavyzdžiui, Klaipėdos SGD terminalo projektas. ES parama Gdansko SGD terminalo jūrinei daliai gali siekti iki 19,6 mln. eurų.
Gdansko SGD terminalą lenkai planuoja pasistatyti iki 2027 m. Šio terminalo atsiradimas nebus naudingas Klaipėdos SGD terminalui. Dabar per jį dujos tiekiamos į Lenkijos šiaurės rytų dalį, įskaitant ir Varšuvos regioną.
Kai Gdanske atsiras analogiškas dujų terminalas, koks yra Klaipėdoje, Lenkijos aprūpinimas dujomis iš Klaipėdos SGD gali mažėti ar net išnykti. Terminalas gali išlikti, jei Gdansko SGD terminalas labiau koncentruotųsi į kitų Centrinės Europos šalių, tokių kaip Slovakija ar Čekija, aprūpinimą dujomis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Karinės jūrų pajėgos NATO misijai Baltijos jūroje skyrė du laivus, jie išplaukė1
Karinės jūrų pajėgos NATO kritinės infrastruktūros apsaugos operacijai Baltijos jūroje skyrė du laivus, jie trečiadienį išplaukė į jūrą, BNS nurodė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Uostamiestis mini Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines1
Sausio 15-ąją uostamiestyje, Skulptūrų parke, prie paminklo „Už Laisvę žuvusiems“, tradiciškai buvo paminėtos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. Jų metu buvo prisiminti svarbūs 1923-iųjų istorin...
-
Vaikų „linksmybės“: sniego gniūžtėmis – į automobilius1
Vieno prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje buvo pastebėti du vaikai, į mašinas mėtantys sniego gniūžtes. Vyriškiui išlipus jų sudrausminti vos neįvyko nelaimė – vienas nepilnametis atsitrenkė į važiuo...
-
Olando Kepurės skardis – lankomiausias objektas
Aplinkosaugininkai pripažįsta, kad Olando Kepurės skardis – vienas lankomiausių šalies objektų. ...
-
Dėl vaizdo kameros Jūrininkų prospekte – sumaištis: kam šita „akytė“?
Jūrininkų prospekte esančio daugiabučio namo pirmojo aukšto balkone įrengta vaizdo stebėjimo kamera. Klaipėdiečiai svarsto, ką buto gyventojas stebi – vaikų žaidimų aikštelę, teritoriją po balkonu, o gal tiesiog praeivius? ...
-
Pristatytas Klaipėdos veiklos plano projektas 2025–2027 m.: kasmet prireiks per 500 mln. eurų
Klaipėdos gyventojams pristatytas 2025–2027 metų Strateginio veiklos plano projektas. Planuojama, kad programoms įgyvendinti kasmet prireiks po daugiau kaip 500 mln. eurų. ...
-
Klaipėdoje priedangų skaičius tebeauga
Klaipėdoje daugėja priedangų – jų skaičius šiuo metu siekia 90. Pavojaus atveju jose pasislėpti galėtų apie 31 tūkst. žmonių. Nuolatos ieškoma ir kitų galimų naujų priedangų vietų. O gyventojams skaitomos paskaitos civilin...
-
Tragiško likimo majorui Oksui skirs knygą1
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės šiandien bus minimos ne tik uostamiestyje, bet ir Kaune, kur bus pagerbtas ir vienas pagrindinių šios kovinės operacijos vadų – Juozas Tomkus, slapyvardžiu Oksas. Ši trag...
-
Naujovė bažnyčioje – mišios anglų kalba5
Nuo šiol kartą per mėnesį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje mišios vyks anglų kalba. Jos bus skirtos uostamiestyje ir aplink jį gyvenantiems užsieniečiams. Tikimasi, kad tai padės integruotis ir įsitraukti į bendruomen...
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...