- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Įspėjimas: nors pastarasis gaisras Černobylio miškuose Lietuvos žmonių sveikatai jokios įtakos, regis, neturės, tačiau, pasak radiacinės saugos specialistų, 30 metų senumo atominės katastrofos palikimą pas mus „tebesaugo“ miškuose dygstantys grybai.
-
Mastai: bene didžiausias gaisras užkrėstuose Černobylio miškuose kilo pernai, kai liepsnos apėmė beveik 400 hektarų žaliųjų plotų netoli AE avarijos zonos.
Šią vasarą gausiai užderėję grybai masina grybautojus. Jų neatgraso net žinojimas, kad šios gamtos dovanos savyje geba kaupti radioaktyvias medžiagas, o jų valgymas sveikatos neprideda. Tai yra 30-ies metų senumo Černobylio atominės katastrofos palikimas. Šio fakto žmonės nepaiso net tada, kai radiacinė šmėkla vėl priminė apie save.
Nerimo skambučiai
Pastarąsias kelias dienas Radiacinės saugos centre netilo gyventojų skambučiai. Žmonės sunerimo dėl miško gaisro prie Černobylio AE.
Ar galima būti lauke? Ar galima degintis saulėkaitoje?
Ar pavojingi debesys, sumišę su radioaktyviais pelenais, dar nepasiekė Lietuvos? Galbūt reikėtų aklinai užsidaryti buto langus?
Gal siekiant apsisaugoti nuo apšvitos reikėtų vartoti jodą?
Tokių klausimų lavina užgriuvo radiacinės saugos specialistus.
Turimais duomenimis, netoli Černobylio, toje vietoje, kur palaidota atominę avariją likvidavusi technika, 15 ha teritorijoje užsidegė miškas.
Buvo pranešama, kad gaisrą gesina specializuotosios pajėgos ir kad "ten nuolat stebimi radiacinės būklės pokyčiai, tačiau radiacinio fono padidėjimo nenustatyta".
Pokyčių nenustatyta, nes ir taip ten radiacinis fonas gana aukštas.
Žmonės puikiai supranta, kad kiekvienas gaisras šioje vietoje tarsi nuo skersvėjo besidarinėjantys pragaro vartai, kai nebereikia net atominio karo.
Nerimą kėlė pranešimai, kad ugniagesių gelbėtojų darbus sunkino nepastovios krypties stiprus vėjas, dėl kurio didėjo tikimybė, jog užsidegs vis nauji miško plotai.
Tačiau netrukus Ukrainos valstybinė avarinių situacijų valdymo tarnyba informavo, kad, nepaisant sudėtingų oro sąlygų, kelias paras trukę gaisrai sėkmingai užgesinti.
Debesis aplenkė Lietuvą
Lietuvos gyventojų baimė natūrali, nes jie turi karčios patirties.
Po 1986 m. įvykusios Černobylio AE avarijos radioaktyviuoju ceziu (Cs-137) buvo užteršta 2,3 mln. hektarų teritorija ne tik Ukrainoje, Baltarusijoje, bet ir Lenkijoje, Latvijoje, Švedijoje, Vokietijoje, taip pat Lietuvoje.
Apie įvykusią nelaimę Sovietų Sąjungoje tada informacija nuo piliečių buvo slepiama kelias savaites. Ir tai turėjo bjaurių pasekmių žmonėms, taip pat ir mūsų šalies gyventojams.
Todėl dabar viešojoje erdvėje tik pasirodžius pranešimams apie staiga kilusius miško gaisrus Černobylio AE zonoje, jie puolė domėtis, kaip apsisaugoti nuo grėsmių.
Apie tai, kad Lietuvoje oro tarša neužfiksuota, o radiacinis fonas nepakitęs, netrukus paskelbė Aplinkos ministerija: "Radiacinio fono padidėjimas neužfiksuotas nei automatinėmis gama dozės galios stotimis, nei automatine aerozolių stotimi Vilniuje. Šios stotys fiksuoja realų radiacinio fono padidėjimą, kai privalu vertinti, ar nereikia imtis apsaugos priemonių. Kaimyninėse valstybėse radiacinio fono padidėjimo taip pat nematyti."
"Turime įsigiję specialias programas, todėl pačią pirmą gaisro dieną, remdamiesi meteorologinėmis sąlygomis, stebėjome, į kurią pusę slenka gaisro sukeltas debesis iš Černobylio AE zonos. Turime jo judėjimo schemą, kuri buvo fiksuojama kas valandą. Debesis nuplaukė į pietinę žemyno dalį, paskui pasidavė Rusijos link, į Uralo pusę, vėliau apsisuko ir vėl grįžo į pietus, bet Lietuvos nepasiekė", – teigė Radiacinės saugos centro vadovas Albinas Mastauskas.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, artimiausią savaitę Lietuvoje turėtų vyrauti šiaurės krypčių vėjas.
Todėl pavojaus, kad tarša iš Černobylio galėtų pasiekti Lietuvos teritoriją, tikimybė esą labai menka.
Situaciją gali stebėti patys
Radiacinės saugos centras suskubo nuraminti susirūpinusius gyventojus, kad net jei gaisro pelenai su radioaktyviosiomis dalelėmis (nedideliu kiekiu radioaktyviojo Cs-137) ir pasiektų Lietuvos teritoriją, pavojaus žmonių sveikatai esą nebūtų.
"Norime atkreipti dėmesį, kad nereikia vartoti jodo, nes pelenų sudėtyje negali būti radioaktyviojo jodo, o tik radioaktyviojo cezio pėdsakų. Jodo profilaktika taikoma tik tais atvejais, kai yra tikimybė, kad į aplinką gali pasklisti radioaktyviojo jodo. Tokios profilaktikos tikslas – blokuoti skydliaukę nuo galimo radioaktyviojo jodo įsisavinimo", – tikino A.Mastauskas.
Be to, Lietuvoje nuolat veikia Radiacinio monitoringo ir ankstyvojo perspėjimo sistema.
Šios sistemos stotys, išdėstytos visoje teritorijoje, matuoja gama dozės galią.
Duomenų kitimą gali stebėti bet kuris gyventojas Radiacinės saugos centro interneto svetainėje (aktyvi nuoroda "Radiacinis fonas Lietuvoje").
Teigiama, kad apie bet kokius radiacinio fono pakitimus Lietuvoje gyventojai bus informuojami papildomai.
Šiuo metu radiacinio fono pakitimų Lietuvoje nepastebėta.
Vakar rytą Klaipėdoje vidutinis gama dozės galios lygis siekė 0,066 µS/h, Kaune – 0,038 µS/h, Vilniuje – 0,044 µS/h, Latvijos pasienyje su Lietuva ties pajūriu – 0,1 µS/h, ties Sankt Peterburgu – 0,162 µS/h.
Natūralus radiacinis gamtinis fonas Lietuvoje paprastai būna nuo 0,1 iki 0,08 µS/h.
Tad po gaisro Černobylyje akivaizdžių pokyčių nematyti.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdoje siaučia stiprus vėjas
Lapkričio 1-ąją, Visų Šventųjų dieną, Klaipėdoje stiprus vėjas plėšo lapus, keltai iš Senosios perkėlos neplaukia, tačiau norintys patekti į Smiltynę keliami Naujojoje perkėloje. ...
-
Iš policijos vado – į valdininko kėdę2
Paskutiniąją spalio dieną Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai atsisveikino su komisariato vadu Alfonsu Motuzu. Po 11 metų tarnybos vadovaujant Klaipėdos apskrities policijai jis tapo Vidaus reikalų sistemos pensininku ir t...
-
Smiltynės perkėla laikinai stabdo keltų reisus iš Senosios perkėlos
Dėl nepalankių oro sąlygų penktadienį Smiltynės perkėla laikinai stabdo visus keltų reisus Senojoje perkėloje. ...
-
Mažėja įvažiavimo į Neringą mokestis, dvi dienas mokėti nereikės3
Nuo penktadienio kelioms transporto priemonių grupėms pradedami taikyti mažesni vietinės rinkliavos už įvažiavimą į Neringą dydžiai. ...
-
Klaipėdoje keičiasi socialinių paslaugų kreipimosi ir eilės sudarymo tvarka
Siekiant pagerinti asmenų, kuriems reikalingos socialinės paslaugos, aptarnavimo kokybę, Klaipėdos miesto savivaldybė nuo pirmadienio įveda naują prašymų priėmimo ir eilės sudarymo tvarką. ...
-
Ketinama atgaivinti Senojo turgaus aikštę
Klaipėdoje bus atnaujinama dar viena vieša erdvė. Miesto savivaldybė pradėjo įgyvendinti „Turgaus aikštės su prieigomis atgaivinimo“ projektą, skirtą atnaujinti vieną seniausių miesto viešųjų erdvių ir pritaikyti j...
-
Projektas „Tavo idėja“: prasideda balsavimas! Išsirinkite labiausiai patikusias idėjas
Šiandien – diena, kai galite pradėti balsuoti už labiausiai patikusias 2024 metų idėjas. Jūs turite net tris balsus, kuriuos galite atiduoti bet kurioje kategorijoje už bet kokį projektą. Šiais metais į balsavimą pateko net 27 id...
-
Daliai Klaipėdos gyventojų buvo laikinai nutrauktas šildymas
Vakar, apie 12.35 val., įmonė, vykdanti vandentiekio ir nuotekų įvedimo į gyvenamuosius namus darbus, Klaipėdos Baltikalnės mikrorajone pažeidė šilumos tinklų magistralę. ...
-
Klaipėdoje – protesto akcija: mes tik norime išlikti ir toliau maitinti žmones
Žvarbią ketvirtadienio dieną Klaipėdos Teatro aikštėje per garsiakalbius skamba pranešimas, paaiškinantis, kodėl čia susirinko kelios dešimtys žmonių, stovi automobiliai su gedulo kaspinais, o ant staliukų dega gedulo žva...
-
Teismo įkurtuvės – dar negreitai
Buvusios sovietmečio prekybos valdybos pastate dirbantis Klaipėdos apygardos teismas vis dar laukia pokyčių ir panašu, kad laukimas gali tęstis dar labai ilgai. Planai 2026-ųjų pabaigoje švęsti įkurtuves naujuose rūmuose tampa nerealia ...