- Milda Skiriutė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Automobilių išlaužytos tvoros, mašinų prigrūstos siauros gatvelės, poilsiautojų keiksmai – tai turi kasdien iškęsti pajūrio gyventojai.
Valdžios atstovai jų pagalbos šauksmo negirdi jau dešimtmetį, o vairuotojai atšauna, kad ratų į pliažą nenusineš.
Su karstu – per spūstį
Mašinų įkaitais kiekvieną vasarą tampa Pirmosios Melnragės, Girulių, Karklės gyventojai.
Sudėtingiausia situacija Karklėje, Klaipėdos rajone esančioje gyvenvietėje. Ši teritorija priklauso Pajūrio regioniniam parkui.
"Situacija nevaldoma jau daug metų. Kadangi keliukuose, vedančiuose jūros link, nėra jokių eismą draudžiančių ženklų, karštomis dienomis jos prigrūstos automobilių. Neįmanoma nei namo parvažiuoti, nei vaiko iš kiemo išleisti", – guodėsi Karklėje gyvenanti Kretingalės seniūnaitė Rasa Bučienė.
Karklėje yra dvi gatvelės, kuriomis galima privažiuoti prie pat jūros – viena driekiasi pro vietos kapines, kita – prie buvusio pasieniečių bokšto. Jos senos, nepritaikytos dideliems automobilių srautams.
Siaurose gatvelėse sunkiai prasilenkia du automobiliai, o poilsiautojai savo transporto priemones sustato abiejose kelio pusėse.
"Karštomis dienomis, norint palaidoti žmogų, neįmanoma įvažiuoti į kapines, tiek mašinų būna pristatyta. Nei pėsčiasis čia gali praeiti, nei dviratininkas važiuoti. Eini ir bijai, kad tavęs neužmuštų. Nors lipk į medį, kad išvengtumei nelaimės", – piktinosi karkliškė.
Šiukšles meta per tvorą
Anot moters, dažniausiai siaurose gatvelėse mašinas palieka poilsiautojai, kurie nenori mokėti už stovėjimą. Tai būna jauni, tik ką vairuotojo pažymėjimą gavę asmenys.
"Jie nori ne prie jūros nueiti, o ratais į ją įvažiuoti. Dažniausiai jaunimas atvyksta pasiausti, pašiukšlinti. Taip niokojamas Pajūrio regioninis parkas", – pasakojo seniūnaitė.
Gyventojų skundų automobilius Karklės gatvelėse paliekantys vairuotojai nepaiso. Į karkliškių pastabas jie paprastai atsako keiksmažodžių lavina.
Poilsiautojai meta šiukšles į gyventojų kiemus, o statydami mašinas išlaužo kiemą juosiančias tvoras.
"Pasistatai gražią medinę tvorelę ir, žiūrėk, po kelių dienų ji sulaužyta. Turime aukščiausiomis betoninėmis užtvaromis apsistatyti, kad apsisaugotume nuo atvykėlių", – guodėsi gyventoja.
Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius pasakojo, jog daug rūpesčių kyla ir nuo Girulių link Karklės vedančiame kelyje, kuris taip pat yra siauras. Čia mašinomis užstatomi net ir dviračių takai.
"Tikras chaosas. Klaipėdos rajono savivaldybė niekaip neįrengia tinkamų vietų automobiliams statyti. Palikti mašinas vairuotojai gali nemokamai, srautai labai dideli. Pasigendame ir policijos dėmesio", – dėstė D.Nicius.
"Darau, ką noriu"
Karkliškiai jau dešimt metų pagalbos prašo rajono savivaldybės, bet rezultatų nematyti.
R.Bučienės teigimu, gyventojai siekia, kad siauromis gatvelėmis būtų leidžiama važiuoti gyventojams, jų svečiams, mašinas paliekantiems kiemuose, ir žvejams, kurie turi Pajūrio regioninio parko leidimą.
Automobilius poilsiautojams karkliškiai siūlo leisti statyti vienoje per Karklę besidriekiančio pagrindinio kelio pusėje. Anot karkliškės, poilsiautojai taip mašinas galėtų palikti, kad ir iki Palangos.
Taip pat prašoma, kad keliukai, vedantys jūros link, būtų sutvarkyti, pritaikyti dviratininkams ir pėstiesiems, čia būtų įrengti suoliukai.
"Tada visi būtų patenkinti. Visi turime teisę nueiti prie jūros. Turi būti patvirtintos taisyklės, kur statyti automobilius, o ne "darau, ką noriu". Pastačius ženklus, užtektų kelių policijos reidų, ir mašinų neliktų. Taip buvo išspręsta Pirmosios Melnragės Molo gatvės problema", – prisiminė R.Bučienė.
Valdžia išeities nemato
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Česlovas Banevičius tikino, jog problemą bandoma spręsti. Tam yra sudaryta speciali komisija. Vakar ji buvo nuvykusi į Karklę įvertinti situacijos.
"Išeities nėra. Neturime vietos, kur galėtume įrengti stovėjimo aikšteles. Šalia esanti žemė – privati. Bijome, kad, jei išvis uždrausime statyti automobilius gatvelėse, gali būti nesaugu. Policija žadėjo dažniau prižiūrėti tas vietas", – teigė vadovas.
Karklėje yra tik viena privati mašinų stovėjimo aikštelė prie stovyklos "Žiogelis", bet ir ji dažniausiai būna pustuštė. Gyventojų manymu, viena 10–20 automobilių aikštelė nieko išspręsti negali.
Klaipėdos rajono policijos Kelių policijos poskyrio specialistas Vaidas Lukšas tvirtino, jog protokolai už ne vietoje paliktą automobilį surašomi pagal Pajūrio regioninio parko atsiųstą sąrašą.
Pastarasis jau yra išaiškinęs 20 pažeidėjų, eilės laukia dar 30. D.Niciaus teigimu, pažeidėjų šiemet kur kas daugiau nei ankstesniais metais.
Už vietą kieme – mokestis
Karštomis dienomis automobilių prigrūstos ir Pirmosios Melnragės gatvelės.
Anot Klaipėdos policijos Patrulių rinktinės 1-os kuopos vado Kęstučio Mitkaus, gyventojai šiemet į mašinas žiūri geranoriškai.
Tačiau pamokyti poilsiautojus melnragiškiai bando patys. Saulėtą dieną iš paplūdimio grįžusi klaipėdietė Vitalija buvo šokiruota. Moteris pasakojo, kad važiavo į Pirmosios Melnragės moterų pliažą. Vietos automobiliui pagrindinėje gatvėje ji nerado. Tad pasuko į šalutinę, neasfaltuotą.
"Automobilį pastačiau kelkraštyje. Jis niekam netrukdė. Grįžusi radau jį "įkalintą" – iš priekio ir galo jis buvo užstatytas kitomis mašinomis. Jos vos nesirėmė į mano automobilį. Iš karto supratau, jog tai padaryta specialiai", – pasakojo klaipėdietė.
Vitalija pradėjo ieškoti, kam priklauso transporto priemonės. Pro šalį ėję vaikinai pažadėjo pakviesti savininką. Įtūžęs vyras išėjo iš šalia esančio kiemo.
"Jis rėkė nesirinkdamas žodžių. Šaukė, jog čia mašinas gali statyti tik gyventojai ir jų svečiai. Maniau, jog prireiks policijos pagalbos. Pasijutau nusikaltėle, nors mano mašina niekam netrukdė. Negaliu jos susilankstyti ir nusinešti į pliažą", – prisiminė Vitalija.
Kai kurie arti jūros gyvenantys melnragiškiai ir karkliškiai naudojasi situacija ir ėmėsi nelegalaus verslo. Už kelių litų mokestį poilsiautojams mašinas leidžia pastatyti savo namo kieme.
Aikštelės būna perpildytos
Prie jūros esančiose gyvenvietėse yra penkios mokamos stovėjimo aikštelės – Pirmosios Melnragės centre, prie molo, Antrojoje Melnragėje, Giruliuose ir neįgaliųjų paplūdimyje. Jose telpa apie 800 mašinų.
Mokestis jose imamas kasdien nuo 10 iki 20 val. Palikti mašiną pusantros valandos aikštelėje kainuoja litą.
Viešosios įstaigos "Klaipėdos keleivinis transportas" direktorius Gintaras Neniškis tvirtino, jog automobiliais užpildomos Pirmosios Melnragės centre, Antrojoje Melnragėje ir Giruliuose esančios aikštelės. Karštomis vasaros dienomis vietų čia jau nebebūna dar priešpiet.
Sudėtingiausia situacija – Antrojoje Melnragėje. Ji populiariausia tarp klaipėdiečių ir poilsiautojų.
Anot G.Neniškio, problemų sukelia ir neveikianti švieslentė, kuri informuoja, kiek vietų liko aikštelėje. Atsitiko taip, jog teko nukelti užkardą, nes jis atsidūrė privačiame sklype.
"Stengiamės ją užprogramuoti, kad rodytų nulius arba brūkšnelius. Tačiau ne visi supranta. Vairuotojai vis tiek suka į aikštelę, susidaro spūstys. Kyla konfliktų. Gali būti, jog ateityje vietų šioje aikštelėje bus mažiau, nes dalis jos patenka į privatų sklypą", – tvirtino G.Neniškis.
Mažiau užpildytos prie neįgaliųjų paplūdimio ir Pirmojoje Melnragėje prie molo esančios aikštelės. Pirmoji pilna tik karščiausiomis dienomis.
"Dauguma vairuotojų mano, jog čia mašinas gali statyti tik neįgalieji. Taip nėra. Neįgaliesiems yra pažymėtos vietos. Keista, jog neužpildoma aikštelė, esanti prie molo, nors mašinos statomos ir ant žolės. Gal trūksta informacijos?" – svarstė G.Neniškis.
Sustiprino kontrolę
Karštomis vasaros dienomis pajūryje esančiose aikštelėse vykdoma griežtesnė kontrolė, ar automobilių vairuotojai susimoka už stovėjimą.
G.Neniškio teigimu, į pagalbą tenka pasitelkti ir policijos ekipažą. Dviejų kontrolę atliekančių automobilių nebeužteka.
„Viskas priklauso nuo situacijos, nuo skundų“, – teigė vadovas.
Anot G.Neniškio, situacija pajūrio aikštelėse yra tokia pati kaip ir mieste. Dažniausiai už stovėjimą nesusimoka iš kitų miestų atvykę poilsiautojai.
„Ratų užblokuojama daug. Nemažai ne vietoje pastatytų mašinų nuvežamos. Turime, ką veikti. Problemų nekyla tik mokamose aikštelėse, kur dirba žmonės“, – pabrėžė vadovas.
Įstaiga atlieka ir prevenciją. Ant automobilių vairuotojams paliekami informaciniai lapeliai, kad stovėjimas mokamas.
G.Neniškis tvirtino, jog pasigendama aplinkosaugininkų dėmesio. Karštomis dienomis vairuotojai palieka mašinas bet kur – ant pamiškėse esančių žaliųjų vejų.
„Nepastebime aplinkosaugininkų darbo. Jie galėtų sudrausminti kontrolę. Policijos galimybės ženkliai mažesnės nei aplinkosaugininkų. Pastarųjų straipsniai yra griežtesni“, – teigė vadovas.
Aplinkosaugininkų teigimu, pajūrio miškeliuose patikrinimai yra atliekami.
Mokamose aikštelėse prie paplūdimių telpa automobilių: Antrojoje Melnragėje – 180 Giruliuose – 120 Neįgaliųjų paplūdimyje – 450. |
---|
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po incidento progimnazijoje prabilo apie mokyklų saugumą: reikia daryti du dalykus
Klaipėdoje vyrui patekus į progimnaziją ir pavogus moksleivių telefonus, švietimo, mokslo ir sporto viceministras Ignas Gaižiūnas teigia, kad stiprinant ugdymo įstaigų saugumą, svarbiausia užtikrinti aplinkos stebėjimą ir patekimo į pastat...
-
Mokslininkai įminė 80 metų senumo mįslę: nustatė senojo Nidos švyturio vietą
Baigiantis Švyturių metams Neringoje ir Klaipėdoje bei minint senojo Nidos švyturio įžiebimo 150 metų sukaktį, Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius tech“) mokslininkai nustatė tikslią senojo švyturio viet...
-
Eglučių kiemelio konkurse – 45 dalyviai
Į gruodį vyksiantį Kalėdų eglučių kiemelio konkursą užsiregistravo net 45 klaipėdiečių organizacijos. Lapkričio 20-oji buvo paskutinė registracijos diena, tačiau dar devynių dalyvių sulaukta kitą dieną, terminui jau oficialiai pasibaigus. ...
-
Lietuvos kariams – padėka ir pagarba
Žvarbų penktadienio vidurdienį klaipėdiečiai kartu su kariais atžygiavo į Kruizinių laivų terminalą, kuriame vyko Lietuvos kariuomenės 106-ųjų atkūrimo metinių ceremonija. Skambėjo sveikinimo kalbos, aidėjo salvės, virš susirinkusiųj...
-
Terminalo pavadinimas – ne vienas
Kruizinių laivų terminalas gali būti vadinamas dvejopai – ne tik visiems įprastu oficialiu pavadinimu, bet ir kitu – Karo ir kruizinių laivų terminalu. Taip esą nuspręsta dėl to, kad šiame terminale švartuojasi ne tik kruizin...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
Lapkričio pabaiga – nežiemiška
Sinoptikų pranešimai pajūryje gyvenantiems žmonėms neleidžia tikėtis nei didesnių šalčių, nei ypatingos šilumos. Viskas bus taip, kaip ir paprastai būna lapkričio gale – stiproki vėjai vaikys debesis, o kai jie nurims, ga...
-
Į svečius pas merą – „pasimatuoti“ kėdės1
Klaipėdos vadovo Arvydo Vaitkaus feisbuko paskyroje atsirado šmaikštus vaizdo įrašas, kuriame visiems žinomas aktorius klaipėdietis Giedrius Savickas prašo „pasimatuoti“ mero kėdę. Šiuo vaizdo įrašu ...
-
Dėl keistos antenos – spėlionės3
Žmones šią savaitę stebino neįprastas objektas. Jie nepatikliai dairėsi į vieną automobilį, pastatytą Gargžduose prie prekybos centro. Mat iš transporto priemonės stogo netikėtai į orą iškilo stovas su grybo formos įrenginiu...
-
Vakarų Lietuvoje – sniego pusnys: dalis žmonių liko be elektros
Vakarų Lietuvą penktadienio rytą pasitiko žiema. Socialiniuose tinkluose žmonės dalijosi įvairiuose miestuose užfiksuotais sniego pusnių vaizdais. ...