- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jau kurį laiką Lietuvoje vyrauja pasirengimo karui retorika, kurią kursto ir aukšti valdžios vadovai.
Okupantai saugotų vertybes?
Šiuo metu Vyriausybėje yra rengiami įvairūs su galimu karu susiję sąrašai. Yra tvirtinami išskirtinę kultūrinę vertę turintys statinių kompleksai, atskiri pastatai ir patalpos, kitas kilnojamasis turtas, kultūros paveldo vietovės.
Šis Lietuvos turtas būtų ženklinamas UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu skiriamuoju simboliu. Dar 1954 m. Hagoje buvo priimta UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencija, kuri numato, kad turi išlikti pagarba kultūros vertybėms.
Netoleruotina, jei ginkluoto konflikto metu kultūros vertybės naudojamos kaip karinės priedangos objektai. Nurodoma, kad okupuotoje teritorijoje turi būti garantuojamas kultūros vertybių išsaugojimas. Kitaip tariant, okupanto valdžios institucijos turi imtis priemonių, kad kariai neišgrobstytų vertybių iš jų užimtos šalies.
Jau yra parengtas ir numatoma tvirtinti bendrą krašto apsaugos, vidaus reikalų ir susisiekimo ministrų įsakymą dėl objektų Jūros rajone ir Kuršių mariose atpažinimo tvarkos.
Nėra vertingų jūros objektų
Lietuvos išskirtinę kultūrinę vertę turinčių nekilnojamojo kultūros paveldo objektų sąraše yra 141 objektas: pilys, dvarai, bažnyčios, vienuolynai, mokslo kompleksai, atskiri namai, rotušės, siaurojo geležinkelio kompleksai, sakraliniai ansambliai.
Sąraše yra trys Klaipėdos objektai: Pilies ir bastionų kompleksas, Klaipėdos pašto statinių kompleksas, Didžiosios Vandens gatvės namas ir sandėliai.
Saugotinų vietovių sąraše yra 52 Lietuvos objektai. Tarp jų iš Klaipėdos regiono minima vienintelė Kuršių nerija, kuri turi UNESCO statusą.
Kilnojamųjų kultūros vertybių sąraše yra 77 objektai. Iš Klaipėdos jame yra Lietuvos jūrų muziejus, Kopgalio fortas, Laikrodžių muziejus, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Prano Domšaičio galerija, Klaipėdos regioninis valstybės archyvas.
Iš tiesų liūdna, kad Klaipėdoje nėra nė vieno vertingo, išskyrus Jūrų muziejų, su uostu, laivybos ir kita su jūrų veikla susijusio objekto.
Realybė: Kopgalis su Jūrų muziejumi yra viena vertingiausių teritorijų šalia Klaipėdos. / „Wikipedia.org“ nuotr.
Stiprins vandenų stebėjimą
Lietuvoje esant galimo karo nuojautai, formuojami ir kitokie sąrašai. Tarp jų ir reikšmingų oro uostų, kitų strateginių objektų sąrašai. Gali būti, kad ginkluoto konflikto metu strateginiuose objektuose būtų gerokai sustiprinta jų apsauga tiek nuo žemės, tiek iš oro.
Jau 2022 m. buvo patvirtintas krašto apsaugai svarbių mobilizacinių objektų sąrašas. Tarp jų minimas Klaipėdos jūrų uostas ir Palangos oro uostas.
Jau 2022 m. buvo patvirtintas krašto apsaugai svarbių mobilizacinių objektų sąrašas
Ginkluoto konflikto atveju, jei Lietuva nuo Lenkijos būtų atskirta per Suvalkų koridorių, Klaipėdos jūrų uostas taptų beveik vieninteliu itin svarbiu aprūpinimo iš Vakarų Europos tašku.
Neatsitiktinai Lietuva rengiasi stiprinti tiek Baltijos jūros, tiek Kuršių marių stebėjimą. Šiuo metu yra parengtas ir numatoma tvirtinti bendrą krašto apsaugos, vidaus reikalų ir susisiekimo ministrų įsakymą dėl objektų Jūros rajone ir Kuršių mariose atpažinimo tvarkos aprašo.
Jame išdėstoma griežtesnė tvarka, kaip turi būti stebimi Kuršių marių ir teritoriniai Baltijos jūros vandenys, nurodoma, kokios stebėjimo priemonės turi būti naudojamos, kokia turi būti įvairių pareigūnų reakcija teritoriniuose vandenyse susidūrus su neatpažintu objektu.
Į Lietuvos teritorinių vandenų stebėjimo sistemą įvedama ne tik Lietuvos kariuomenė, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, bet ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, Lietuvos transporto saugos administracija. Bent jau šių institucijų vadovai tvirtins stebėjimo duomenų įvedimo tvarkos aprašą. Tai reiškia, kad dėl valstybės saugos kiekvienas į Lietuvos teritorinius vandenis tiek jūroje, tiek Kuršių mariose įplaukęs objektas bus fiksuojamas ir įtraukiamas į sąrašus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Aiškinamasi, kodėl pajūryje aptikta dešimtys kritusių paukščių
Savaitgalį pajūriu vaikštinėję klaipėdiečiai ties Karkle pastebėjo kritusius paukščius. Gyventojai sunerimo – kas galėjo pražudyti tiek sparnuočių? ...
-
Neringos savivaldybė prašys UNESCO lėšų krantinių rekonstrukcijai: tam reikėtų 40 mln. eurų
Sausio pradžioje dėl pasenusių ir nepakankamai aukštų krantinių Kuršių marios užliejo Nidą, Pervalką ir Juodkrantę. Todėl reaguodama į tai Neringos savivaldybė planuoja dėl krantinių rekonstrukcijai reikalingų lėšų kreipt...
-
Pajūrio kempingas turi perspektyvą: juo mėgaujasi ne tik lietuviai
Giruliuose esančio kempingo veikla yra pelninga. Per trejus metus pajamos iš kempingo veiklos išaugo daugiau nei penkis kartus. Tai paaiškėjo po atlikto audito. Pajūrio kempingą yra pamėgę tiek lietuviai, tiek užsieniečiai. ...
-
Medžiai irgi kuria miesto istoriją
Klaipėdos universiteto biologas Egidijus Bacevičius, uostamiestyje ėmęsis ieškoti ir aprašyti vardinius bei ypatingoms progoms pasodintus medžius, suprato – šis darbas neturi pabaigos, kaip jos neturi ir miesto istorija. ...
-
Rietavo policijos komisariatui vadovaus Donatas Lukas
Konkursą Rietavo policijos komisariato vadovo pareigoms užimti laimėjo Donatas Lukas, paskelbė Klaipėdos rajono Vyriausiasis policijos komisariatas (VPK). ...
-
Siekia lygių galimybių: moterims ir vyrams – vienodas atlyginimas
Klaipėdos savivaldybės administracijoje darbuotojų daugumą sudaro moterys. Tačiau vadovaujamuose postuose jų yra mažiau nei vyrų, kurių atlyginimų vidurkis gerokai didesnis. Savivaldybės programoje šiemet numatyta siekti panaikinti darbo užm...
-
Uostamiestyje bus šilčiau
Baigiantis sausiui, uostamiestyje vyraus nežiemiška oro temperatūra, nestiprūs vėjo gūsiai, taip pat sulauksime lietingų dienų, tad apskritai sausio pabaiga labiau primins vėsų rudenį. Anot sinoptikų, paskutinis kalendorinės žiemos mėnuo, ...
-
„Okinaviečiams“ – šūsnis įvertinimų
Klaipėdos sporto klubo „Okinava“ sportininkai, treneriai ir teisėjai metiniame Kyokushin karate federacijos renginyje gavo gausybę apdovanojimų už 2024 metais pasiektus rezultatus. 2024 metų trenere išrinkta Diana Mačiūtė, kurios au...
-
Susitikimas moksleiviams paliko įspūdį
„Aukuro“ gimnazistai viešėjo dienraščio „Klaipėda“ redakcijoje. Vizito metu moksleiviai susipažino su žurnalistų darbo specifika ir profesiniais iššūkiais. Po viešnagės gimnazistai pripažino s...
-
Sportui Palangoje – prioritetas
Palanga – vienas nedaugelio Lietuvos miestų, kuriame vaikai sporto treniruotes lanko nemokamai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus įsitikinęs – palangiškiai turi kuo pasidžiaugti, kartu neatmeta realybės ir yra pasiryžęs spręsti ...