- Kristina Paukštytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užsienyje seniai išpopuliarėjusios virtualios prekybos virusas Lietuvoje plinta sparčiau už kiaulių gripą. Nė dienos be pirkinio!
Tokiu devizu vadovaujasi daugybė klaipėdiečių, kasdien internete sau žūtbūt norinčių surasti naujų prekių.
Veikia 600 parduotuvių
Lietuvoje ypač sparčiai kuriasi įvairias prekes siūlančios internetinės parduotuvės.
Tokių parduotuvių katalogo "eShops.lt" projektų vadovo Sauliaus Dackio teigimu, vien jo prižiūrimame kataloge yra per 600 šiuo metu veikiančių lietuviškų virtualių parduotuvių.
Jis teigė nuolat stebintis, kurios iš jų vykdo realią veiklą, o kurios ne – tam tikrą laiką neužsiimančios prekyba yra šalinamos iš šio katalogo.
Parduotuvių sąrašas nuolat papildomas – per savaitę į jį patalpinama mažiausiai po dvi naujai įkurtas virtualias prekyvietes.
"Seniai veikiančių interneto parduotuvių gyvavimas ir nuolat besikuriančių skaičius liudija, jog Lietuvoje internetinė prekyba klesti. Kad tokių parduotuvių poreikis auga, liudija ir didėjantys jų lankytojų skaičiai", – patikino S.Dackys.
Internete – perpus pigiau
Klaipėdietė Indrė jau dvejus metus įvairius daiktus perka iš Didžiosios Britanijos, Vokietijos bei JAV veikiančių internetinių parduotuvių.
Moteris teigė nuolat ieškanti internete įvairių prekių, laukia išpardavimų, todėl pirkdama tokiu būdu ji sutaupo krūvas pinigų.
"Internetu perku viską – vaikiškus žaislus, drabužėlius. Taip pat drabužius vyrui, sau, avalynę, buitines prekes, kosmetiką, kvepalus.Neperku tik greitai gendančių maisto produktų, tačiau sultinius, šokoladinius batonėlius, net ir juos perku internete", – pasakojo Indrė.
Pasak jos, įsigytos prekės iš užsienio parduotuvių yra ne tik kone perpus pigesnės nei parduodamos Lietuvoje, bet ir akivaizdžiai kokybiškesnės.
Indrės teigimu, kvepalai, kuriuos ji įsigijo prieš kelias savaites, jai atsiėjo 97 litus, kai tokie pat kvepalai Lietuvos kosmetikos parduotuvėse kainuoja apie 280 litų.
Taip pat ji prisiminė neseniai vaikui nupirktą žaislinį namą, už kurį sumokėjo 112 litų. Žaislų parduotuvėje toks pats namas kainuoja per 200 litų.
Geros kokybės, odinius moteriškus batelius internete ji šį rudenį įsigijo už 30 svarų sterlingų, tai yra už 115 litų. Tokius pat batus ji teigė Lietuvos parduotuvėse mačiusi už 490 litų.
Pasak Indrės, pastaruoju metu įvairias prekes, ypač vaikams, iš užsienio siunčiasi vis daugiau jaunų moterų, tad jos susikooperuoja ir daiktus užsisakinėja kartu. Kuo daugiau prekių įsigyjama vienu metu, tuo didesnės nuolaidos joms taikomos.
"Vien iš mano daugiabučio laiptinės prekes internetu perka šešios jaunos mamos. Pavyzdžiui, besilaukianti moteris visą kūdikio kraitelį susiperka iš užsienio. Net vaikiškas lovytes ir vežimėlius parsisiunčia iš svetur", – pasakojo Indrė.
Į parduotuvę – kaip į muziejų
Klaipėdietė teigė, jog kol kas nusivilti internete pirktais daiktais jai dar neteko.
Šiek tiek sunkiau, anot jos, įsigyti drabužių ar avalynės, kurių dydžiai ne visada atitinka, tačiau netikusias prekes galima grąžinti atgal.
Susidurti su internetiniais sukčiais jai taip pat dar neteko.
"Nesusidūriau su jokiais nesklandumais, tad pasitikėjimo nesu praradusi. Be to, internete apstu įvairių forumų, kuriuose žmonės dalijasi informacija, kur ką pirkti. Susirašinėju ir su užsienyje gyvenančiomis lietuvėmis, kurios suteikia daug žinių", – paaiškino Indrė.
Įsigytas prekes iš Didžiosios Britanijos ji teigė gaunanti per savaitę. Šiek tiek ilgiau jos siunčiamos iš Vokietijos, o iš JAV pirkti daiktai Lietuvą pasiekia po trijų keturių savaičių.
Už vieną kilogramą siuntinio, siunčiantis jį iš Didžiosios Britanijos, reikia mokėti apie 6 litus, iš Vokietijos – apie 10, o iš JAV – apie 14 litų.
Indrė prisipažino, kad iš Klaipėdoje veikiančių prekybos centrų ji jau seniai nieko nebeperka, o į parduotuves eina kaip į muziejų.
"Einu tik pasidairyti, pačiupinėti kokį daiktą. Kartais pasimatuoju tą, ką ketinu parsisiųsti, kad tiksliai žinočiau reikiamą dydį. Taip pat palyginu kainas. Tad kiekvieną kartą įsitikinu, kad pirkti internetu labai apsimoka", – kalbėjo moteris.
Žmonės nori ir maisto
S.Dackys įsitikinęs, kad lietuviai vis dažniau įvairių prekių ieško internetinėse parduotuvėse dėl to, kad čia galima rasti neįprastų, originalių daiktų – tokių, kokių įprastuose prekybos centruose nėra.
Be to, jos čia dažnai kainuoja gerokai pigiau.
Pasak S.Dackio, interneto parduotuvėse galima įsigyti visko – nuo vaikiškų prekių, suaugusiųjų drabužių, avalynės iki namų interjerui skirtų gaminių, buitinės technikos.
Taip pat jau veikia ir keli tinklalapiai, kuriuose galima įsigyti įvairių maisto produktų.
Klientai pateikia produktų sąrašą, pagal kurį parduotuvių darbuotojai superka prekes, kurias vėliau pristato užsakovams į namus.
"Tokios maisto prekių parduotuvės užsienyje itin populiarios. Gaila, jog Lietuvoje jų veikla dar nėra išvystyta. Keletas šalyje veikiančių prekybos tinklų žadėjo savo pirkėjams suteikti galimybę maisto gaminius pirkti ir internetu, bet prasidėjus sunkmečiui šios idėjos atsisakė. Tačiau tikrai tikiu, kad neužmiršo – pasikeitus ekonominei situacijai tai bus įgyvendinta", – įsitikinęs S.Dackys.
Prekybą skatino sunkmetis
Anot katalogo "eShops.lt" projektų vadovo S.Dackio, prekyba internetu Lietuvoje itin išpopuliarėjo prasidėjus sunkmečiui, kai vis daugiau darbo netekusių žmonių ėmė atidarinėti įvairias virtualias parduotuves, taip tikėdamiesi užsidirbti pragyvenimui.
"Matyt, žmonės įvertina, kad norint užsiimti internetine prekyba didelių kaštų nereikia. Net nebūtina kurti specialaus tinklalapio, tokią elektroninę parduotuvę galimą išsinuomoti. Jos nuoma mėnesiui kainuoja apie 100–200 litų. Kai prekybos ploto nuoma prekybos centre atsieitų keliolika kartų brangiau. Taip pat nereikia mokėti atlyginimų darbuotojams, už juos mokėti mokesčių valstybei", – vardijo virtualios parduotuvės privalumus.
Pasak specialisto, vien tik atidaryti internetinę parduotuvę nepakanka. Norint sulaukti pirkėjų, būtina ją reklamuoti, o tai kainuoja papildomai.
Kiek prekių bus parduodama ir per kiek laiko internetinė prekyvietė įgis klientų pasitikėjimą, anot S.Dackio, labiausiai priklauso nuo jos žinomumo bei populiarumo.
Perka ir užsienio tinklalapiuose
Nors lietuviškų internetinių parduotuvių pakanka, S.Dackys pripažįsta, kad daugiausiai lietuvaičiai vis dar apsipirkinėja užsienietiškuose tinklalapiuose.
Jis įsitikinęs, jog taip yra dėl to, jog žmonėms svetur veikiančios elektroninės parduotuvės atrodo patikimesnės.
"Matyt, bijo įvairių sukčių Lietuvoje, todėl perka iš užsienio. Tačiau jie be reikalo baiminasi, nes pas mus prekeiviai nenori susigadinti savo vardo, todėl nesukčiauja. Tie, kurie sukčiauja, greitai būna išaiškinami. Be to, daugelis prekeivių pradėjo taikyti tokią metodiką – pinigus jie iš kliento paima tik tuomet, kai atveža prekę", – paaiškino S.Dackys.
Pasak jo, Lietuvoje internetu užsakytas prekes, kaip ir visur, galima grąžinti atgal pardavėjui ir taip atgauti savo pinigus.
"Internetinėje prekyboje vartotojų teisės ginamos net labiau nei apsipirkinėjančiųjų prekybos centruose. Tai natūralu, nes internetas turi tokį trūkumą – perkamo daikto negalima apžiūrėti, pačiupinėti, tad tikėtina, jog pirkėjui jis gali ir nepatikti", – pabrėžė jis.
Pirkti užsienio interneto parduotuvėse, jo įsitikinimu, lietuviams patraukliau atrodo galbūt ir dėl čia veikiančios pinigų pervedimo sistemos "PaypPal".
Tai yra populiariausia elektroninių atsiskaitymų sistema pasaulyje. Jei klientas negauna užsisakytos prekės, jam pinigai grąžinami per šią sistemą.
Pasak S.Dackio, "PayPal" sistema jau kurį laiką veikia ir perkant Lietuvos tinklalapiuose, tačiau ja čia beveik niekas nesinaudoja.
Nustato aibę pažeidimų
Daugėjant perkančiųjų internetu, daugėja ir su šia prekyba susijusių skundų.
Anot Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos viešųjų ryšių specialisto Vito Jono Ūso, į jo tarnybą dėl teisių pažeidimų perkant prekes internetu pastaruoju metu kreipiasi vis daugiau lietuvių.
Jo duomenimis, dažniausiai pasitaikantys pažeidimai yra panašūs.
Vienas jų – interneto svetainėse ribota informacija apie pardavėją ar paslaugos teikėją, pavyzdžiui, nenurodomas buveinės adresas, telefono numeris, todėl vartotojams neaišku, kur kreiptis dėl iškilusių problemų.
Taip pat, anot V.J.Ūso, vartotojai skundžiasi, jog internetiniai prekybininkai siekia grąžinti tik dalį sumokėtų pinigų, išskaičiuodami tam tikrą procentą ar fiksuotą sumą kaip baudą už sutarties nutraukimą.
Tačiau, jo teigimu, remiantis Civiliniu kodeksu, vartotojai turi teisę per septynias darbo dienas nutraukti sutartį, sudarytą internetu.
Kitas pasitaikantis pažeidimas – itin dažnai prekės pristatomos pažeidžiant numatytus terminus.
Lietuviai – pasyviausiai pirkėjai * Nors pastaruoju metu daugėja lietuvių, apsipirkinėjančių internete, tai jie daro pasyviausiai iš visų ES šalių. * Praėjusią savaitę ES statistikos tarnyba "Eurostatas" paskelbė duomenis, iš kurių paaiškėjo, jog internete pirkusių prekių ar besinaudojusių paslaugomis Lietuvoje namų ūkių buvo bene mažiausiai visoje ES – vos 8 proc. * Mažesnis rodiklis buvo tik Rumunijoje, kur prekes ar paslaugas internetu pirko 2 proc. namų ūkių ir Bulgarijoje – 5 proc. * Aktyviausiai prekes internetu pirko Didžiosios Britanijos gyventojai – apie 66 proc. Šaltinis: "Eurostatas" Keletas patarimų perkantiems internetu * Būkite atsargūs nurodydami savo kreditinės ar ZI kortelės duomenis internetu. Visuomet išsiaiškinkite, ar įmonės interneto svetainė yra saugi. * Nerizikuokite pirkdami internetinėje parduotuvėje, kuri nepateikia savo adreso ir telefono, o nurodo tik elektroninio pašto adresą. * Atkreipkite dėmesį į dideles prekių siuntimo ir kitas paslėptas išlaidas, pavyzdžiui, mokesčius ar kitas privalomas įmokas, ypač jei prekės yra siunčiamos iš užsienio. * Turėkite galvoje, kad prekių siuntimas iš užsienio gali užtrukti. Pasiteiraukite įmonėje, kiek laiko tai truks, ir prireikus nurodykite pristatymo datą, iki kurios pageidaujate gauti užsakytas prekes. * Būtinai atsispausdinkite prekių užsakymo internetu dokumentą ir išsaugokite visas sąlygas bei taisykles, kurios nurodomos interneto svetainėje – jų gali prireikti iškilus problemoms. Šaltinis: Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba |
---|
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paluckas sureagavo į Neringos mero siūlymą statyti tiltą į Kuršių neriją
Neringos merui iš naujo keliant idėją pastatyti tiltą į Kuršių neriją, premjeras Gintautas Paluckas tikina šiai idėjai nepritariantis. Anot jo, tai nebūtų racionalus sprendimas. ...
-
Klaipėdoje – ažiotažas dėl eglutės
Klaipėdiečiai trečiadienį puolė dalintis vaizdo įrašu, kuriame užfiksuoti du vyrai, verčiantys viešoje vietoje eglutę. Žmonės piktinosi, kad vidury dienos kažkas vagia žaliaskarę, tačiau paaiškėjo, kad kalėdinę eglutę i&...
-
Klaipėdos savivaldybė parlamentarams suteiks patalpas
Trims Seimo nariams – „valstietei“ Ligitai Girskienei, konservatoriui Audriui Petrošiui ir „aušrietei“ Daivai Petkevičienei, išrinktiems vienmandatėse uostamiesčio apygardose, savivaldybė planuoja suteikti...
-
Rebusas – dėl pinigų
Uostamiestyje nuo kovo uždaromas Informacijos centras migrantams. Centro atstovai aiškina, kad finansavimas stringa, o gaunamų lėšų neužtenka net algoms. Klaipėdos savivaldybės vadovai akcentuoja, kad lėšas skiria ne algoms, o tink...
-
Danės upės krante netrukus užvirs darbai
Danės upės krante ties Botanikos sodu netrukus užvirs darbai, pranešė Klaipėdos savivaldybė. Siekiant apsaugoti nuo griūties, upės šlaitas bus tvirtinamas – įrengiamas apsauginis įlaidas ir formuojama laikanti atraminė sienutė. ...
-
Prie paviljono – sulūžęs suoliukas
Uostamiestyje prie Klaipėdos energijos stotelės paviljono – sulūžęs suoliukas. Nors čia autobuso laukiantiems keleiviams tai nėra didelė problema, kadangi paviljone yra dar vienas suoliukas, tikimasi, kad sulūžęs bus arba pašalintas, ar...
-
Gitaristas Lukas Isaak: muzika mane lydi nuo gimimo
Uostamiestyje studijuojantis ir muzikuojantis Vokietijoje gimęs ir užaugęs lietuvių kilmės gitaristas Lukas Isaak šiltai priimamas klaipėdiečių. Lukas savo koncertuose žavi ne tik talentu ir įstabiais klasikinės gitaros muzikos garsais, bet i...
-
Klaipėdos apšvietimo atnaujinimas: pirmasis žingsnis žengtas
Klaipėdos miesto savivaldybės valdoma bendrovė UAB „Klaipėdos paslaugos“ prižiūri ir aptarnauja beveik 22 tūkst. miesto šviestuvų. Tačiau tik pusė jų – naujos kartos ekonomiški LED šviestuvai. Modernizuoti vis...
-
„Orlen Lietuva“ skystuosius energijos išteklius Klaipėdos terminale kraus dar bent trejus metus
Lenkijos energetikos koncerno „Orlen“ įmonė Lietuvoje dar bent trejiems metams sudarė sutartį su skystųjų energijos produktų terminalo Klaipėdoje valdytoja „KN Energies“, per „Nasdaq“ biržą antradienį prane&scaron...
-
Netektis medikų bendruomenėje: mirė jauna Klaipėdos gydytoja1
Pirmadienį medikų bendruomenę sukrėtė liūdna žinia – mirė Klaipėdos gydytoja Aurelija Gestautienė. ...