- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Netikėtas įrenginys buto vonioje sutrikdė santechnikus, atėjusius pakeisti gyvatuko. Darbininkai nustebo pamatę, kad senajame gyvatuke buvo stacionariai sumontuotas čiaupas, pro kurį galima leisti karštą vandenį tiesiai iš šildymo sistemos. Pats gyventojas teigė, kad toks čiaupas reikalingas tik nuorinti, vandens jis tokiais būdais nevartojęs.
Čiaupas – ant gyvatuko
Centrinėje miesto dalyje gyvenantis žinomas klaipėdietis Henrikas Labrencas išsikvietė meistrus ir paprašė pakeisti jo vonios patalpos šildytuvą.
Vyrai įžengė į vonią ir išvydo, kad prie gyvatuko privirinta atšaka baigėsi čiaupu, nuo jo tįsojo lanksti žarna, kurios galą galima buvo nukreipti į kriauklę. Panašios žarnos paprastai naudojamos vandeniui į skalbimo mašinas prileisti.
Tokiu būdu yra įmanoma iš šildymo sistemos leisti karštą vandenį už tai nieko nemokant.
Informacija apie įtartiną radinį netrukus pasiekė bendrovę "Klaipėdos vanduo".
Įmonės Pardavimų departamento direktorė Eglė Alonderienė paaiškino, kad bendrovė tiekia vartotojams šaltą vandenį, o vandens išleidimas minėtu būdu gali būti vertinamas kaip savavališkas vandens vartojimas.
Nukentėjusiąja puse tokiais atvejais vadinama bendrovė "Klaipėdos vanduo", nuostolių turi ir visi vartotojai.
To vandens savo reikmėms nenaudojau.
"Jeigu visi nesąžiningai elgtųsi, vandens kaina išaugtų. Iš gyvatukų žmonės vandenį neteisėtai naudoja retai, per metus išaiškiname vos porą tokių atvejų. Kai yra nustatomas savavališkas vandens vartojimas, skaičiuojama, kad tas vartotojas vieną mėnesį leido vandenį visu pajėgumu, pinigais tai vertinama apie 200 eurų suma. Už tokį veiksmą taikoma administracinė atsakomybė, surašomas administracinių teisės nusižengimų protokolas. Mes susigrąžiname pinigus už savavališkai vartotą vandenį", – paaiškino E.Alonderienė.
Įstatymas bendrovei leidžia išieškoti minėtą sumą tik už vieną mėnesį. Administracinės teisės pažeidimo protokolą surašo savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai.
Čiaupas – orui išleisti
H.Labrencas labai paprastai paaiškino, kodėl prisijungė prie gyvatuko čiaupą ir žarnelę.
Vyras patikino, kad, gyvendamas penktajame, paskutiniame, namo aukšte, turi prievolę išleisti vamzdžių sistemoje susikaupusį orą.
Pasak vyriškio, viršutiniuose aukštuose gyvenantys žmonės taip pat nuorinti turi ir radiatorius. Tai dažniausiai daroma pro specialius vožtuvus.
Kai kuris nors kaimynų po jo butu remontuoja ar keičia vamzdžius, oro patenka į sistemą ir šį orą būtinai reikia išleisti, tik tada pradeda veikti cirkuliacinė sistema.
"Atsukti sklendę tenka retai, gal tik kartą per du mėnesius, kartais tik kas tris mėnesius. Kaimynai nedažai remontuojasi. Penktajame aukšte tam tikslui būtinai reikia sumontuoti automatinį nuorinimo vožtuvą. Mano gyvatukas senas, jis nuo namo pastatymo 1967 metais nepakeistas, virintas ir pervirintas, viduje yra šlako, jis pateko po virinimo, todėl dažnai užsikemša. Jį būtinai reikia pakeisti. To vandens savo reikmėms nenaudojau", – tikino H.Labrencas.
Iš tiesų čiaupas buvo sumontuotas viršutinėje gyvatuko vietoje, kuri yra tinkamiausia nuorinimui.
Vyras spėliojo, kad kaimynai šalia veikiausiai elgiasi panašiai, kai kurie galbūt turi specialius vožtuvus.
Pats jis pasakojo prie radiatorių pritaisęs plastmasinius kibirėlius, kad orą išleidžiant sykiu ištekantis vanduo iškart patektų į juos.
Bandys ieškoti tiesos
"Klaipėdos vandens" Pardavimų departamento direktorė tikino niekada nesusidūrusi su atveju, kad ant gyvatuko žmonės būtų įsirengę nuorinimui skirtą čiaupą.
"Tokio fakto, kad kranelis būtų įrengtas nuorinimui, ir mes būtume tai fiksavę, kaip savavališką vandens vartojimą, nėra buvę. Ketiname patikrinti viso namo butus", – patikino E.Alonderienė.
Ji pasakojo apie kitą atvejį, kai įmonės darbuotojai aptiko prie gyvatuko prijungtą čiaupą, tada buvo akivaizdu, kad žmogus savo reikmėms naudojo iš jo tekantį karštą vandenį.
Kur kas dažniau gyventojai įsirengia papildomą vamzdį prieš apskaitos prietaisus.
Dažniausiai nutverti neteisėtai vandenį vartojantys žmonės tvirtina jokių pakeitimų savo buto vamzdžiuose nedarę, tai be jo žinios padarę santechnikai.
Kitas melas – tokius įrenginius žmogus esą radęs jau įsikėlęs į šį butą. Visi kaip vienas tvirtina patys esantys nekalti.
"Klaipėdos vandens" specialistai turi metodikas įsitikinti, ar įtariamas suktybe žmogus sako tiesą, ir paneigti melą. Tam atliekamas atskiras tyrimas.
Pažeidimai dažniausiai fiksuojami keičiant vandens apskaitos skaitiklius arba kai kontrolieriai tikrina skaitiklių veiklą.
Pasak E.Alonderienės, butuose gyvenantys žmonės kur kas rečiau vagia vandenį, dažniau taip elgiasi privačius namus turintys klaipėdiečiai.
Labai dažnai naujus namus besistatantys žmonės neįsirengia skaitiklių, o kai juos pričiumpa "Klaipėdos vandens" darbuotojai, naujakuriai tikina manę, kad už jų naudojamą vandenį moka kvartalo savininkas.
Skaičiai ir faktai
Šiemet Klaipėdoje užfiksuota 118 savavališkų prisijungimų prie vandentiekio, aplenkiant arba neįsirengiant apskaitos prietaisų.
18 jų – daugiabučiuose namuose.
Visi kiti – privačiuose pastatuose.
Pernai nustatyta 103 savavališkų prisijungimų prie vandentiekio atvejai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdoje siaučia stiprus vėjas
Lapkričio 1-ąją, Visų Šventųjų dieną, Klaipėdoje stiprus vėjas plėšo lapus, keltai iš Senosios perkėlos neplaukia, tačiau norintys patekti į Smiltynę keliami Naujojoje perkėloje. ...
-
Iš policijos vado – į valdininko kėdę2
Paskutiniąją spalio dieną Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai atsisveikino su komisariato vadu Alfonsu Motuzu. Po 11 metų tarnybos vadovaujant Klaipėdos apskrities policijai jis tapo Vidaus reikalų sistemos pensininku ir t...
-
Smiltynės perkėla laikinai stabdo keltų reisus iš Senosios perkėlos
Dėl nepalankių oro sąlygų penktadienį Smiltynės perkėla laikinai stabdo visus keltų reisus Senojoje perkėloje. ...
-
Mažėja įvažiavimo į Neringą mokestis, dvi dienas mokėti nereikės3
Nuo penktadienio kelioms transporto priemonių grupėms pradedami taikyti mažesni vietinės rinkliavos už įvažiavimą į Neringą dydžiai. ...
-
Klaipėdoje keičiasi socialinių paslaugų kreipimosi ir eilės sudarymo tvarka
Siekiant pagerinti asmenų, kuriems reikalingos socialinės paslaugos, aptarnavimo kokybę, Klaipėdos miesto savivaldybė nuo pirmadienio įveda naują prašymų priėmimo ir eilės sudarymo tvarką. ...
-
Ketinama atgaivinti Senojo turgaus aikštę
Klaipėdoje bus atnaujinama dar viena vieša erdvė. Miesto savivaldybė pradėjo įgyvendinti „Turgaus aikštės su prieigomis atgaivinimo“ projektą, skirtą atnaujinti vieną seniausių miesto viešųjų erdvių ir pritaikyti j...
-
Projektas „Tavo idėja“: prasideda balsavimas! Išsirinkite labiausiai patikusias idėjas
Šiandien – diena, kai galite pradėti balsuoti už labiausiai patikusias 2024 metų idėjas. Jūs turite net tris balsus, kuriuos galite atiduoti bet kurioje kategorijoje už bet kokį projektą. Šiais metais į balsavimą pateko net 27 id...
-
Daliai Klaipėdos gyventojų buvo laikinai nutrauktas šildymas
Vakar, apie 12.35 val., įmonė, vykdanti vandentiekio ir nuotekų įvedimo į gyvenamuosius namus darbus, Klaipėdos Baltikalnės mikrorajone pažeidė šilumos tinklų magistralę. ...
-
Klaipėdoje – protesto akcija: mes tik norime išlikti ir toliau maitinti žmones
Žvarbią ketvirtadienio dieną Klaipėdos Teatro aikštėje per garsiakalbius skamba pranešimas, paaiškinantis, kodėl čia susirinko kelios dešimtys žmonių, stovi automobiliai su gedulo kaspinais, o ant staliukų dega gedulo žva...
-
Teismo įkurtuvės – dar negreitai
Buvusios sovietmečio prekybos valdybos pastate dirbantis Klaipėdos apygardos teismas vis dar laukia pokyčių ir panašu, kad laukimas gali tęstis dar labai ilgai. Planai 2026-ųjų pabaigoje švęsti įkurtuves naujuose rūmuose tampa nerealia ...