- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ar galite įsivaizduoti kuo kvepėjo Napoleonas ar grožio ikona Kleopatra? O kuo kvepinosi Barbora Radvilaitė? Visa tai galite patirti patys. Lietuvoje pirmą kartą eksponuojama didžiausia kvepalų kolekcija. Istorinių asmenybių kvepalai kurti Lietuvoje, tačiau ingredientai atkeliavo iš viso pasaulio, o kvapai atkurti atliekant istorinius tyrimus.
Šafranas, kardamonas, rožės, vanilė, kedro aromatai – tai pagrindiniai kvapai, kuriuos naudojo gaminant kvepalus nuo Kleopatros iki Napoleono Bonaparto laikų.
Teigiama, kad pirmasis Prancūzijos imperatorius labiausiai mėgo rozmarinų aromatą.
„Napoleono kvepaluose yra rozmarinas, nes jis labai mylėjo Korsiką, gimtąją salą, norėjo, kad kvepaluose tai jaustųsi. Vienas iš pagrindinių ingredientų – citrina. Buvo ir apelsinmedžio žiedų, ir medienos“, – pasakojo parfumerė Jolanta Cinaitienė.
Napoleonas taip mėgo kvepalus, kad jais ne tik kvepindavosi.
„Gėrė. Manoma, kad jis išgerdavo 50 kvepalų buteliukų per mėnesį“, – teigė J. Cinaitienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kuo kvepinosi istorinės asmenybės galima pajusti išskirtinėje parodoje Lietuvos švietimo muziejuje, kur eksponuojami pagal mokslinius šaltinius atkurti tikrieji imperatorių, faraonų ir kitų asmenybių kvepalai.
„Kiekvienų kvepalų ingredientus, būdingus tam laikotarpiui ir tai gyvenamai vietai, pavyko atrasti istoriniuose šaltiniuose“, – sakė J. Cinaitienė.
Parfumerė kai kuriuos ingredientus parsivežė iš viso pasaulio, o kvepalus gamino Vilniuje. Esą labiausiai nustebino Liudviko XIV kvapas.
„Tuo laikotarpiu ir buvo labiausiai naudojama ambra, kuri turėjo dezodoruoti, permušti natūralius kūno kvapus“, – pasakojo J. Cinaitienė.
Kleopatra buvo ne tik išskirtinė moteris, bet turėjo ir išskirtinį kvapą. Nors labiausiai mėgo rožes, tačiau kvepalų pagrindinės natos gerokai stipresnės.
„Kleopatra buvo laikoma grožio etalonu. Išskirtinis buvo ir jos kvapas. Pagrindinis igredientas kvepaluose buvo cinamonas. Kvepalus taip pat sudarė kardamonas ir mira“, – kalbėjo J. Cinaitienė.
Stiprius kvepalus mėgo ir Lietuvos didikės, pavyzdžiui, Barbora Radvilaitė.
„Pagrinde buvo naudojami prieskoniniai kvapai: gvazdikėliai, kardamonas, muskatas“, – sakė J. Cinaitienė.
Baroko laiku žmonės nesiprausdavo. Arba prausdavosi tik kartą per metus, gydytojui prirašius. Įsivaizduokite, kokio stiprumo turėjo būti kvepalai, nes jie turėjo dezodoruoti kūno kvapus.
Stiprių kvapų reikėdavo ne dėl išrankumo.
„Baroko laiku žmonės nesiprausdavo. Arba prausdavosi tik kartą per metus, gydytojui prirašius. Įsivaizduokite, kokio stiprumo turėjo būti kvepalai, nes jie turėjo dezodoruoti kūno kvapus“ – aiškino J. Cinaitienė.
Didikai niekada nepurkšdavo kvepalų ant kūno.
„Buvo kvepinami drabužiai, kurie turėjo stipriai kvepėti arba buvo naudojami pomanderiai, papuošalai į kuriuos įsidėdavo kvapnūs prieskoniai“, – pasakojo J. Cinaitienė.
Muziejus sako, kad teko ne tik patirti kvapų kelionę per epochas, bet ir sužinoti, kaip ingredientai būdavo išgaunami. Kai kuriuos kvapus šiais laikais sunku suprasti.
„Kašaloto skrandžio turinio ir iš jo išgaunamos medžiagos, ambros, kuri yra viena brangiausių parfumerijos sudedamųjų dalių“, – kalbėjo Lietuvos švietimo muziejaus Kultūrinės veiklos skyriaus vedėja Loreta Kurmienė.
Pasak muziejaus, nors ši paroda tokia, kur kiekvienas gali pats pajusti kvapą paspaudęs buteliuką, lankytojams įdomiau tai kas autentiška, o ne interaktyvu.
„Grįžtama nuo perkrautų technologijomis ekspozicijų prie tikrų, autentiškų eksponatų, tikrų replikų“ – teigė Lietuvos švietimo muziejaus direktorės pavaduotoja Indrė Bočkutė.
Parodoje taip pat atkurti persų kilmės gydytojo Avicenos, Austrijos imperatorienės ir Vengrijos karalienės Elžbietos, Mogolų imperatorienės, Liudviko XIV, Marijos Antuanetės naudoti kvapai ar kvepalai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Sugrįžimas į Velykų salą
Norvegijos „Kon Tiki“ muziejus atiduoda eksponatus Čilės Velykų salai. XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigoje norvegų tyrinėtojo ir antropologo paimtus artefaktus ir žmonių palaikus Oslo muziejus grąžina į atokią Velykų salos te...
-
Kino teatrui „Daina“ Kaune ir kitiems 12 kultūros infrastruktūros projektų – 8 mln. eurų4
Kauno kino teatrui „Daina“ ir 12 kultūros infrastruktūros objektų regionuose skirta daugiau nei 7,8 mln. eurų, ketvirtadienį pranešė Kultūros ministerija. ...
-
Įsivaizduojamas J. Meko ir kolegos iš Senegalo pokalbis, virtęs filmu
Atidūs Jono Meko (1924–2019) biografijos žinovai suklus: amerikietiškojo avangardo kino krikštatėvio bičiulių rate nerastume Afrikos kino pradininko, rašytojo ir režisieriaus iš Senegalo Ousmane’o Sembène&rs...
-
H. Woods „Lėtesnis gyvenimas“ – ramesnio gyvenimo filosofija norintiems skubėti mažiau
Praūžus koronaviruso pandemijai, daugelio iš mūsų mąstymas pasikeitė. Esminis pokytis, kurį pajutome beveik visi – sustabdyta kasdienybė. Būtent karantino laikotarpiu daugelis buvome priversti sustoti, prilėtinti tempą ir būti dabar, &...
-
Anykščiuose vyks necentrinių miestų forumas2
Anykščiuose ketvirtadienį rengiamas necentrinių miestų forumas. ...
-
Britų rašytoja S. Harvey laimėjo „Booker“ premiją už kosmoso romaną
Britų rašytoja Samantha Harvey (Samanta Harvi) antradienį laimėjo prestižinę „Booker“ premiją už savo trumpą romaną „Orbital“, kurio siužetas sukasi aplink šešis astronautus, stebinčius Žemę iš T...
-
Kaip atrodo vaizdas po vandeniu šimtus metų skaičiuojančiuose fortuose?2
Šaltis, tamsūs užkaboriai, siauros angos ir nuo seno po žeme likę įvairūs karo reliktai – tokius vaizdus mato užpiltuose Kauno fortuose besitreniruojantys narai išminuotojai. Panerti į tokias siauras erdves iššūkis ne...
-
Menas karo šiukšles paverčia vilties laiškais
Po pasaulį keliaujanti ukrainiečių menininkų darbų paroda kasdienybės skubėjime paskendusiems žmonėms neleidžia pamiršti, kad Europoje tebevyksta žiaurus karas. Ant šovinių dėžių nutapyti šventieji pasitinka į Nacionalinį ...
-
G. Markučio abstraktieji peizažai4
Ąžuolyno bibliotekoje veikia tapytojo Gito Markučio tapybos darbų paroda „Abstraktus peizažas“, kviečiantis pasimėgauti šio nuoširdaus garliaviškio kūrėjo darbais. ...
-
Atmintinų dienų sąraše – kultūrai, giminėms, miškininkams, vynui skirtos dienos
Kadenciją baigiantis Seimas į atmintinų dienų sąrašą įtraukė 6 naujas dienas. ...