- Richardas Jonaitis, LRT OPUS laida „Švelnūs tardymai, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per vieną savaitę, mano jis. Tačiau kritinės situacijos ir stresas žurnalistą, jo teigimu, veikia priešingai nei daugelį: „Aš – tokio sukirpimo, mane gali pulti visi, man dėl to nėra pasikeitusi nuotaika, man apskritai net ūpas pakilęs.“ Galbūt tam įtakos turi ilgametė patirtis: žurnalistu dirbti E. Jakilaitis pradėjo dar pirmame kurse, spėjo padirbėti beveik visuose kanaluose, o karjerą pradėjo nuo Kalėdų senelio verslo. Ne mažiau įdomūs jam žada būti ir ateinantys metai. „Laukia įvairiausių dalykų ir asmeniškai, ir profesine prasme“, – mano žurnalistas.
– Pirmasis Jūsų pasirinkimas buvo informatika?
– Nesuvokiau savęs, kaip būsimo žurnalisto. Tačiau kažkokių saviraiškos formų ieškojau. Mokytojai mane skatino stoti į aktorinį arba į režisūrą, bet man neblogai sekėsi matematika, informatika, fizika. Pagalvojau, kad stosiu į Kauno technologijos universitetą.
Keturi klasiokai nuėjome mokytis informatikos ir visiškai neturėjome ką ten veikti, nes tai, ko ten mokė, mokėmės mokykloje prieš kelis metus. Sėdėdavome, krizendavome, bet kiek krizensi, nedarysi gi to ketverius metus, tai pakrizenome iki naujų metų ir trise išėjome. Vienas liko ir tapo rimtu specialistu.
Dar pasiblaškiau, norėjau tada stoti į Amerikos karo akademiją, perėjau milžinišką atranką ir užėmiau antrą vietą iš gal 300 norinčių. Man pasiūlė, jei teisingai atsimenu, į Švediją, bet tai net nebuvo aukštoji mokykla, o kažkokia aukštesnioji, tačiau nusprendžiau, kad nevažiuosiu.
Ieškojau savo gyvenimo kelio ir mano klasiokė man sako: pabandyk žurnalistiką, tau turėtų patikti. Nuėjau, pabandžiau ir man patiko. Antrame kurse persikrausčiau į Vilnių ir pradėjau dirbti LNK.
– Bet LNK buvo Kaune?
– Taip, bet aš dirbau žinių tarnyboje ir ji čia turėjo biurą, buvau Vilniaus korespondentu. Dažnai važinėdavau į Kauną. Šiek tiek vėliau į LNK, į „Savaitės panoramą“, atėjo Rita Miliūtė. Savaitgaliais važiuodavome į Kauną tam, kad sumontuotume laidą, nes Vilniuje nebuvo nei montažinių, nieko, tik korespondentų punktas.
Iki penktadienio dirbi žiniose, o šeštadienį ir sekmadienį montuoji „Savaitės panoramą“, taip kokį 40 savaičių be išeiginių per sezoną ir gyvendavai, dar tuo pat metu studijuojant Vilniaus universitete. Buvo ką veikti.
Aš – tokio sukirpimo, mane gali pulti visi, man dėl to nėra pasikeitusi nuotaika, man apskritai net ūpas pakilęs.
– M-1 buvo prieš tai ar po to?
– M-1 buvo prieš tai, bet labai trumpai, nes važinėjau į paskaitas. Ta pati R. Miliūtė mane priėmė į M-1 žinių tarnybą pasidarbuoti Kauno korespondentu. Buvo labai juokingas nutikimas, pamenu pirmą savo žurnalistinės praktikos pamoką. Tuo metu Kauno meras buvo Henrikas Tamulis, aš perdavinėju reportažą iš telefono automato esančio Kauno savivaldybėje. R. Miliūtė sako: stop, Jakilaiti, ką tu kalbi? O ką aš kalbu? Ji: radijuje nebūna H. Tamulio, ne spauda. Sakiau: Kauno meras H. [ne pilnas vardas, o tik inicialas] Tamulis. Jokio suvokimo.
– Košmarų nesapnuojate, kad bėgate kažkur, reikia transliuoti, žodžiai nepasisako, ar panašiai?
– Ne, mano psichika sukonstruota taip, kad mane įvairūs stresai ramina. Kai yra kažkokios kritinės situacijos, man – ramybė, maloni būsena, skaidriau mintys pradeda veikti.
Jau daug metų nėra taip, kad aš dėl kažkokių stresinių situacijų, dėl darbo ar kažko, blogai miegočiau, kad man kažko nesinorėtų, kristų nuotaika. Ne, man kuo blogiau, tuo geriau. Aš – tokio sukirpimo, mane gali pulti visi, man dėl to nėra pasikeitusi nuotaika, man apskritai net ūpas pakilęs, taip smagu, malonu ir labai natūrali man šita būsena. Man patinka.
V. Radžiūno (LRT) nuotr.
– Kokia Jums buvo praėjusi savaitė?
– Ši savaitė buvo tokia, kad daugeliui žmonių nežinau, ar tiek nutinka per visą gyvenimą, kiek nutiko per vieną savaitę. Fantastiška savaitė. Pirmadienį buvo dvi laidos – „Dėmesio centre“ ir „LRT forumas“. Vytenis Andriukaitis, kuris dalyvavo „LRT forume“, turėjo išskristi 18 val. į Briuselį, todėl buvau priverstas įsirašyti laidą iš anksto. Grįžau namo, žinojau, kad per „Lietuvos ryto“ televiziją bus laida apie visus reikalus, susijusius su LRT. Buvo suformuluotas klausimas: ar reikia E. Jakilaitį ištrenkti iš LRT? Ir aš jau buvau nusirengęs kostiumą, galvojau, pažiūrėsiu truputėlį. Kai pamačiau tą klausimą, pamačiau, kas vyksta… Įeinu į miegamąjį, o mano žmona jau migdo mūsų mažąją dukrelę. Sako: ko čia atėjai? Sakau: kostiumo. Ji: kam tau kostiumas? Aš: Važiuoju pas Rūtą Janutienę į laidą. Ji: Jėzau, tu gal pasitark su kuo nors. Ne, nesitarsiu, pasakiau, apsirengiau ir nuvažiavau.
Kai grįžau namo, mano žmona klausė, kaip sekėsi. Sakau: nežinau, man atrodo, blizgėjau, nes buvau be grimo. Ji sako: bet tu tai nerealus, grįžo jis iš karo ir rūpinasi grimu. Man atrodo, kad būčiau savęs negerbęs, jei bučiau likęs namie. Pamačiau, kad laida yra apie mane ir aš nenoriu, kad mane kažkas gintų. Man patinka pačiam gintis, man atrodo, kad aš galiu tai padaryti ir stengiuosi tai daryti visą gyvenimą. Mane kvietė į tą laidą, bet aš sakiau, kad pirmiausiai tai būtų gana kvaila, nes yra dvi laidos, rodomos tokiu pat metu. Aš, nors ir įsirašiau laidą, bet sėdėti vienu metu dviejuose kanaluose būtų nelabai normalu. Argumentavau tuo, nesiveliant į diskusiją apie anos laidos kokybę.
– Kaip manote, kas yra šios laidos auditorija?
– Manau, kad šį kartą ta auditorija buvo kur kas didesnė ir ta laida pasiekė savo visų laikų žiūrimumą. Matai kažkokį sapnininką skaitantį žmogų ir turi protingai reaguoti į pasąmonės srautą, kurį girdi, tačiau tai – nieko bendro su realybe. Kiek galėjau, sakiau, kad to nėra ir ano nėra, nėra, nes būti negali. Kiek žmonių išgirdo, tiek išgirdo.
– Ar tiesa, kad vienas pirmųjų Jūsų verslų buvo susijęs su Kalėdų seneliu?
– Kartą mokykloje reikėjo būti Kalėdų seneliu, pabuvau ir nusprendžiau, kad tai – visai gera idėja. Nuėjau į Kauno dramos teatro siuvyklą, pasisiuvau rūbų su barzdomis ir su keletu savo bičiulių baikerių, kurie daug rūkė, gėrė alaus, jų balsai buvo prikimę, pradėjome tokį Kalėdų senelio verslą. „Kauno dienoje“ buvau įdėjęs skelbimą: Kalėdų senelis į jūsų namus. Tai buvo kokie 1993 metai, buvau bebaigiantis mokyklą. Uždirbdavome 50 Lt už vieną iškvietimą į namus, tai buvo tokie dideli pinigai, kad nežinojome, ką su jais daryti. Mane pas klientus vežiojo pusbrolis, kuris turėjo zaporožietį. Vaikas išlydi tave ir mato, kaip 2 metrų Kalėdų senelis su didele barzda ir ilga lazda bando sulįsti į zaporožietį. Buvo labai smagu, daug žmonių, skirtingų įspūdžių, pamatai visokių šeimų, visokių santykių: vieni ant vaikų rėkia, kiti su vaikais maloniai bendrauja.
– Važinėjate motociklu?
– Taip, turiu motociklą „Triumph“. Man labai patinka. Tam tikros veiklos, kurios leidžia atsiriboti nuo visko ir pabūti su savimi, yra labai efektyvi poilsio forma. Dar man patinka bėgti, nes turi laiko pamedituoti, pabūti su savimi, pamąstyti. Šiemet keliavau motociklu į Naisius, norėjau pasižiūrėti, kaip atrodo tas, kaip Haroldas Mackevičius sako, „Potiomkino kaimas“. Kaimas kaip kaimas, nieko ten ypatingo, tik pripilta tų visų pylimų, pridrožta žalčių, pagoniškų šventyklų, miestelis – be bažnyčios, o su keistais drožiniais ir piliakalniais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
J. Statkevičiaus sėkmės paslaptys: į kolekcijos pristatymą Paryžiuje vežėsi švęstą vandenį9
Vienas garsiausių Lietuvos dizainerių Juozas Statkevičius dar ne taip seniai pribloškė savo gerbėjus surengęs naujosios kolekcijos pristatymą Paryžiuje, o vėliau jį pakartodamas ir Vilniuje. TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“ ži...
-
U. Siparės namuose jau sužibo įspūdinga eglė: nuo šiol mane vadina Kalėdų ambasadore10
„Didelio netikėtumo čia nėra – pas mane visada Kalėdos atkeliauja anksti“, – juokėsi jau šventiškai namus pasipuošusi televizijos laidų vedėja, naujoji LNK projekto „Kaukės“ detektyvė Ugnė Sipa...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
E. Dragūnas prisiminė skandalą sukėlusią frazę: man neleido nei pasisakyti, nei pasiaiškinti
2022 metais prasidėjus karui Ukrainoje, grupės „SEL“ lyderis Egidijus Dragūnas socialiniuose tinkluose pareiškė, jog šis žmonių gyvybes pasiglemžiantis reiškinys – „natūralus planetos išvalymas“...
-
A. Švilpauskas ir A. Oleinik atliko DNR tyrimą: norėjo įsitikinti, ar ne broliai1
Lietuvos muzikos padangėje: naujas duetas, kokio muzikos mylėtojai jau seniai nematė ir negirdėjo! Du žinomi atlikėjai: Arnas Švilpauskas ir Anatolijus Oleinik suvienijo jėgas pasivadindami „NeBroliais“, dueto gimimui pasirinkdami tra...
-
Šveicarai balsuos dėl finansavimo 2025-ųjų „Eurovizijai“2
Bazelio rinkėjai sekmadienį spręs, ar galima išleisti dešimtis milijonų eurų viešųjų lėšų 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui organizuoti – oponentai šią galimybę vadina viešųjų i&s...
-
L. Suodaitis: maisto išmetimas man yra didelė nepagarba gamtai ir įdėtam darbui6
Žinomas verslininkas, LNK projekto „Kaukės“ penktojo sezono komisijos narys Laurynas Suodaitis neslepia – kulinarija yra jo aistra, tačiau maisto švaistymo problema jam kelia ne tik nerimą, bet ir daugybę klausimų. Kodėl pasauli...
-
Ragina naujai atrasti žiemišką Lietuvą
VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ ragina keisti požiūrį į lietuvišką žiemą ir šaltąjį metų laiką skirti atradimams ir pažinčiai su dar neišbandytomis pramogomis. Siekdama paskatinti lietuvius keliauti po šal...
-
Naujas muzikinis projektas „Dovanota“ pristato pirmąjį savo kūrinį „Viena daina“1
„Dovanota“ – naujas projektas, įkvėptas sintezatorių skambesių bei šokių muzikos ir disco energijos. Jį įkūrė du Lietuvos naktinio gyvenimo scenos entuziastai: Ramūnas Tamošauskas (UraganiuS) ir Žilvinas Juodis (DJ Bl...
-
Šveicarijos regionas balsuos dėl išlaidų „šventvagiškai“ 2025 m. „Eurovizijai“3
Bazelio rinkėjai sekmadienį spręs, ar išleisti dešimtis milijonų dolerių 2025 metų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti, oponentai smerkia viešųjų lėšų „švaistymą“ nepadoriam muzikos reng...