- Akvilė Vitkauskaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
"Tai yra labai unikalų kraštovaizdį ir augmeniją, gyvūniją, nuostabaus grožio parkus, džiungles ir dykumas turinti sala", – apie įstabųjį Madagaskarą pasakoja jį kartu su aktoriumi Leonardu Pobedonoscevu tyrinėjęs Audrius Bružas. LNK televizijos rodomą laidą "Leo ir Bružo nuotykiai Madagaskare" sukūręs duetas mėgino įsivaizduoti, kaip legendomis apipinta Rezervinė Lietuva galėtų atrodyti egzotiškame Madagaskare.
Prisitaikyti ar ne?
Tris savaites Madagaskare keliavę aktoriai savo kelionę vadina aliuzija į XX a. mąstytojo, geopolitiko Kazimiero Pakšto idėją sukurti Atsarginę Lietuvą, kuri galėjo atsidurti būtent Madagaskare.
"Kadangi su Bružu esame "Mažojo teatro" augintiniai ir vaidinome Rimo Tumino bei Mariaus Ivaškevičiaus spektaklyje "Madagaskaras", mums ši upotinė istorija atrasti Rezervinę Lietuvą ir ją perkelti kitur, yra artima. Norėjome pažinti salą ir suprasti, ar lietuviai adaptuotųsi, ar mūsų etninės grupės pripažintų multikultūrinį Madagaskarą. Aiškinomės, ar čia įmanoma cepelinus virti, ar galima šaltibarščius gaminti, ar kalnai ne per aukšti, ar jūra tinkama, ar įmanoma žvejyba", – pasakoja L.Pobedonoscevas.
"K.Pakštas tikėjo, kad XX a. pirmosios pusės Lietuvos kaimynai šaliai kėlė potencialią grėsmę. Jis rezervinės Lietuvos ieškojo ne tik Madagaskare, bet ir Argentinoje, kitose Afrikos šalyse, pavyzdžiui, Angoloje. Mūsų tikslas buvo sukurti labai gerą nuotykių laidą apie tai, kaip du lietuviai aktoriai keliauja po Madagaskarą, susipažįsta su papročiais, su kraštovaizdžiu, žmonėmis, muzika, vietiniais skambesiais, kvapais, skoniais", – dalijasi A.Bružas.
Jis pats sako su nekantrumu laukiantis laidų pasirodymo, keistų, įdomių nuotykių istorijų keliaujant po unikalios gamtos šalį.
L.Pobedonoscevas tiki, kad lietuvis ir Antarktidoje prisitaikytų, todėl adaptacija Madagaskare nebūtų pernelyg sudėtinga užduotis. "Mes tikrai nesame kaprizinga tauta, esame ištvermingi. Tik klausimas, ar verta mums ten keltis", – svarsto aktorius.
Neįtikėtini reginiai
O Madagaskaras – išties įstabus, tikina Leo. "Gamta unikali, vienintelė tokia visame pasaulyje. Prisimenant ir Meksiką, kurioje lankėmės kartu su Bružu, likimas lėmė mums patirti planetos rojaus kampelius, kuriuose gamta tokia yra tik toje vietovėje. Dievulis nusprendė, kad būtent ten yra tokia unikalių gyvūnų ir augalų koncentracija", – pasakoja jis.
Abu keliautojai pažino daug skirtingų kultūrų, aplankė daugybę šalių. "Madagaskare yra panašumų į kai kurias Kolumbijos, Amerikos vietas. Tai yra labai unikalų kraštovaizdį ir augmeniją, gyvūniją, nuostabaus grožio parkus, džiungles ir dykumas turinti sala. Kiekvienas žiūrovas pasirinks, ar norės lyginti, ar nenorės. Vieni pasaulyje mato skirtumus, kiti mato panašumus. Man svarbu, ką matau tą akimirką, kokias emocijas man teikia baobabų alėja ar lemūrų šokis, juos laisvėje matant pirmą kartą gyvenime. Žiūrovai taip pat galės pasimėgauti, nes operatoriai nuostabiai padirbėjo", – tvirtina A.Bružas.
Madagaskare yra visko. Yra rasių, religijų, kultūrų samplaika, daugybė etninių grupių.
Nors šalis turi įvairių resursų, naudingųjų iškasenų, Madagaskaras yra gana skurdus. "Lietuvą gelbsti mažas lopinėlis jūros, upės, ežerai ir jų ypatinga energija. Tiek klimato zona, tiek iškasenos, tiek ūkio pramonė mūsų nelepina. Galime pasidžiaugti grybais, uogomis, mediena, žuvimis, pieno pramone. O Madagaskare yra visko. Yra rasių, religijų, kultūrų samplaika, daugybė etninių grupių. Tai tokia šalis, kuri tarsi lauktų savo aukso amžiaus, bet net nepriartėjo prie pradžios", – požiūrį atskleidžia L.Pobedonoscevas.
Tačiau, pasak laidos herojų, žmonės šioje saloje labai paprasti, šilti, bendraujantys. "Jei Europoje su kamera darytume savo tyrimą, į mus žiūrėtų kaip į keistuolius, prisibijotų mūsų ar gėdytųsi. Ten traukiame akį, bet atrandame kontaktą, bendraujame – tarsi viskas būtų surežisuota, nors viskas vyko natūraliai. Laidoje labai daug improvizacijos", – atvirauja jis.
Kita vertus, laukiniuose kaimuose, kur driekiasi sudėtingos bekelės, nėra elektros, vietiniai namuose pasišviečia žvakėmis, žmonės tave tarsi nuskenuoja iš karto. "Pamato, ar turi bent menkiausią blizgutį. Vaikai kaip skėriukai aplimpa tave ir klausia, ką turi kišenėje, kuprinėje. Akyse yra alkio", – aiškina aktorius.
"Nepasimokau iš klaidų. Esu buvęs Siera Leonėje. Kelionėje turėjau visokių niekučių, kamuoliukų vietiniams, teko patirti laukinių reakcijų. Madagaskare patyriau deja vu – kai duodi žaisliuką ar nematytą skanėstą, jie puola, plėšo, laužo, kariauja kiekvienas už save. Norėjau gero, atsivežiau pusę lagamino gėrybių, bet, sakyčiau, tai yra klaida", – priduria jis.
Kitoks gyvenimas
Sostinėje Antananaryve gyvenimas atrodo kiek kitaip. "Norėtųsi poetiškai pradėti… Sostinė tarp kalnų, kalvų, viduryje miesto yra ežeras, gražūs parkeliai, ne viena pilis, europietiškas architektūrinis stilius – senovinis, gražus. Bet viskas atrodo labai paprastai. Yra atskiros juvelyrikos gatvės, nes Madagaskaras garsėja savo safyrais, – jos galėtų prilygti analogiškoms Ženevos gatvėms, nes saloje žaliavos netrūksta, yra ir užsienio investuotojų ambicijos, tačiau labai jaučiama, kad viskas tarsi siurbiama iš žemės, bet neinvestuojama", – įspūdžiais dalijasi L.Pobedonoscevas.
"Visi nori darbo – darbo nėra, visi tave palydi, padeda, bet už to slypi noras gauti arbatpinigių. Šalis nėra išvystyta turistams, keliai labai prastos būklės, kai kuriuose miestuose negalima vaikščioti sutemus, mus lydėjo patikimi žmonės, kurie visada nerimavo, kad atsiliekame nuo grafiko, kad jau temsta. Zebu – masyvaus jaučio dideliais ragais ir pagrindinio Madagaskaro simbolio – tyko vagys, vyksta ilgai besitęsiantis partizaninis judėjimas, užpuolami ir turistai. Ekstremalių atvejų tikrai netrūko. Buvo ir tokių, kuriuos prisiminsime ilgam", – neslepia keliautojas.
Nepaisant pavojų ir kitų sunkumų, Leo mėgavosi it magnetas traukiančios gamtos dovanomis. "Man, kaip romantikui, labai patiko baobabų girios. Ten filmavome kelis saulėlydžius, saulėtekį. Tai yra aštuntas pasaulio stebuklas… Baobabai – milžinai, keistai išsimėtę po milžinišką erdvę. Buvau taip įkvėptas, kad norėjau nuvažiuoti ir pamatyti įsimylėjusį baobą – kai du baobabai susipynę tarpusavyje. Filmavau vienas, nes komanda atsiliko. Sutikau mažus piemenukus. Kartu bandėme nuskinti baobabo vaisių, primenančių Kijevo kotletą, kurių viduje yra sėklų, daug vitaminų ir labai mielas aksominis paviršius. Atsidėkodamas piemenukams padovanojau dukros žaisliuką. Ta akimirka buvo labai ryški", – svajingai pasakoja jis.
"Didžiulis Cinži de Bemarahos nacionalinis parkas su aštriomis uolomis pakrantėje – klaidžiojome kaip per milžinišką aukštą šakotį. Aplankėme piratų salą, bene vieninteles piratų kapines pasaulyje. Kadangi užaugau su piratų istorijomis, daug knygų skaitydavau, piešdavau laivus, apsilankymas čia buvo šventas dalykas", – šypsosi aktorius.
"Leo ir Bružo nuotykiai Madagaskare" – trečiadieniais 20 val. per LNK
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kalėdinė magija jau gaubia pasaulio miestus
Nepaisant visos komercijos, Kalėdų magija jau gaubia įvairiausius pasaulio miestus – nuo Kopenhagos ir Vienos iki tolimojo Honkongo ir net Tokijo. Nors iki tikrųjų Kalėdų dar visas mėnuo, jų gerbėjai jau švenčia. ...
-
Tarpiniai rezultatai: Bazelio rinkėjai pritarė 2025-ųjų „Eurovizijos“ finansavimui1
Šveicarijos Bazelio miesto rinkėjai sekmadienį pritarė, kad 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui surengti būtų skirta beveik 38 mln. eurų, rodo tarpiniai rezultatai, gauti netrukus po balsavimo pabaigos. ...
-
J. Statkevičiaus sėkmės paslaptys: į kolekcijos pristatymą Paryžiuje vežėsi švęstą vandenį10
Vienas garsiausių Lietuvos dizainerių Juozas Statkevičius dar ne taip seniai pribloškė savo gerbėjus surengęs naujosios kolekcijos pristatymą Paryžiuje, o vėliau jį pakartodamas ir Vilniuje. TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“ ži...
-
U. Siparės namuose jau sužibo įspūdinga eglė: nuo šiol mane vadina Kalėdų ambasadore17
„Didelio netikėtumo čia nėra – pas mane visada Kalėdos atkeliauja anksti“, – juokėsi jau šventiškai namus pasipuošusi televizijos laidų vedėja, naujoji LNK projekto „Kaukės“ detektyvė Ugnė Sipa...
-
Kam važiuoti į Laplandiją, jei turime Palangą?!3
Nuo jaukių vakarienių, pramogų šeimai iki energingų renginių ir fejerverkų – šventiniu laikotarpiu Palanga stengiasi patenkinti kiekvieno poreikius. Šiųmetis švenčių laukimas mylimiausiame kurorte prie jūros bus pers...
-
E. Dragūnas prisiminė skandalą sukėlusią frazę: man neleido nei pasisakyti, nei pasiaiškinti
2022 metais prasidėjus karui Ukrainoje, grupės „SEL“ lyderis Egidijus Dragūnas socialiniuose tinkluose pareiškė, jog šis žmonių gyvybes pasiglemžiantis reiškinys – „natūralus planetos išvalymas“...
-
A. Švilpauskas ir A. Oleinik atliko DNR tyrimą: norėjo įsitikinti, ar ne broliai2
Lietuvos muzikos padangėje: naujas duetas, kokio muzikos mylėtojai jau seniai nematė ir negirdėjo! Du žinomi atlikėjai: Arnas Švilpauskas ir Anatolijus Oleinik suvienijo jėgas pasivadindami „NeBroliais“, dueto gimimui pasirinkdami tra...
-
Šveicarai balsuos dėl finansavimo 2025-ųjų „Eurovizijai“2
Bazelio rinkėjai sekmadienį spręs, ar galima išleisti dešimtis milijonų eurų viešųjų lėšų 2025-ųjų „Eurovizijos“ dainų konkursui organizuoti – oponentai šią galimybę vadina viešųjų i&s...
-
L. Suodaitis: maisto išmetimas man yra didelė nepagarba gamtai ir įdėtam darbui6
Žinomas verslininkas, LNK projekto „Kaukės“ penktojo sezono komisijos narys Laurynas Suodaitis neslepia – kulinarija yra jo aistra, tačiau maisto švaistymo problema jam kelia ne tik nerimą, bet ir daugybę klausimų. Kodėl pasauli...
-
Ragina naujai atrasti žiemišką Lietuvą
VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ ragina keisti požiūrį į lietuvišką žiemą ir šaltąjį metų laiką skirti atradimams ir pažinčiai su dar neišbandytomis pramogomis. Siekdama paskatinti lietuvius keliauti po šal...