Neįgalus 15-metis lietuvis Airijoje – sporto sensacija

Tapo jauniausiu rinktinės nariu

Iš viso Airijoje yra aštuoni tokio futbolo klubai, Naglis priklauso Dublino komandai. O šį žaidimą žaidžiančių sportininkų – net keli šimtai. Keli šimtai sunkiai sergančių, negalinčių pajudėti, tačiau salėje visomis išgalėmis kovojančių dėl kamuolio. Kiekvieno jų svajonė – žaisti geriausioje lygoje, dalyvauti varžybose. O didžiausias stebuklas tokiems žmonėms – patekti į šalies rinktinę, kuri keliauja po skirtingas šalis ir net žaidžia pasaulio čempionate.

Visi šie norai nepilnamečiui lietuviui išsipildė. Jis tapo tikra Airijos ir viso pasaulio sensacija – būdamas vos penkiolikos metų sugebėjo aplenkti vyresnius, daugiau metų žaidžiančius ir papuolė į rinktinę, kurioje yra jauniausias narys.

Futbolo aikštelėje jis negailestingas, nesustabdomas ir gerai apgalvojantis kiekvieną judesį – taip lietuvį apibūdina geriausi treneriai iš Anglijos ir Airijos. Nors Naglį treniruoja ne vienas profesionalus treneris, savo didžiausiu mokytoju jis vadiną tėtį. Sako, kad būtent jo dėka nuėjo tokį tolimą kelią ir pasiekė, atrodo, neįmanomo dalyko.

Savo žaidimu Naglis nori užkariauti visą pasaulį, pavergti tūkstančius gerbėjų ir kada nors dalyti parašus ant marškinėlių, kaip tai daro jo mylimas Neymaras iš Brazilijos futbolo rinktinės.

„Jis iš pradžių norėjo būti vartininku, bet paskui pasirodė, kad ten mažai judesio, o jis daugiau veiksmo nori, tai perėjo į puolimą. Nors dabar kol kas dar tikroji pozicija nenustatyta, dar viskas dėl rinktinės yra procese“, – pasakoja Almantas.

Vaikino tėvai sako, kad šios sporto šakos žaidėjai rungtyniauja ne tuo, kuris yra greitesnis ar muša stipresnius įvarčius, o savo protu ir sugebėjimu nuspėti, kur tiksliai kamuolys nuskries. Viską, ko negali padaryti savo kojomis, neįgaliųjų futbole Naglis daro specialiu Amerikoje pagamintu vežimėliu. Jis specialiai pritaikytas prie žaidėjo kūno, kad būtų kuo paprasčiau jį valdyti. Vežimėlį reikia įkrauti, jame yra pultas greičiui – galima važiuoti dviem greičiais.

Kitą vasarą su šeima Naglis keliaus į Floridoje vyksiantį neįgaliųjų futbolo pasaulio čempionatą. Reikės pereiti daugybę testų, bandymų, patikrų. Jis sako, kad įprasto sporto šakose atliekami dopingo tyrimai, o štai žaidžiant tokį futbolą tikrinami vežimėliai.

Kad toliau galėtų siekti futbolo aukštumų, Nagliui reikia nemažai pinigų – kaip ir užsiimant bet kuria sporto šaka, todėl tėvai talentingam sūnui stengiasi surasti rėmėjų. Vien sportinis vežimėlis kainuoja apie 10 tūkst. eurų, taip pat kainuoja salių nuoma, kiekvienas išvažiavimas į varžybas, nes reikia transportuoti ir du vežimėlius – sportinį ir įprastą.

„Airijoje labai daug kas padeda. Ypač sportininkams, futbolininkams. Noriai remia, lietuviai irgi prisideda“, – džiaugiasi Daiva.

Svajonėse – koledžas ir vaistai neįgaliesiems

Nors futbolo aikštelėje Naglis savarankiškas ir nenugalimas – vis dėlto gyventi be kitų pagalbos jis negalėtų. Su juo nuolat turi būti artimas žmogus. Jam reikia pagalbos norint paimti kokį nors daiktą ar netgi apsiversti ant šono, tad, nors namai ir pritaikyti judėti su vežimėliu, šalia visada kas nors turi būti. Šeimos nariai net turi susidarę grafiką, kas ir kada būna su Nagliu. Ir, kaip sako Daiva, tai šeimos nė kiek nevargina – per tiek metų tai tapo įprasta.

Naglio sesuo Ineta sako, kad stengiasi parodyti broliui, jog jis daug ką gali padaryti ir pats. Pasak jos, brolis nori jaustis savarankiškas, todėl ji stengiasi nekontroliuoti kiekvieno judesio.

„Paauglystė, man atrodo, jam labai sunki, nes, aišku, kyla emocijos, visokie jausmai ir mokykloje nėra labai gera. Jis pats negali nei rašyti, nei, iš tikrųjų, vienas sėdėti tame suole, nes jam reikia pagalbos, kad kažkas rašytų už jį. Man atrodo, tai jam trukdo, nes jis yra priklausomas nuo kažko“, – pasakoja sesuo.

Savo broliu Ineta labai didžiuojasi. Ji net neabejoja, kad netolimoje ateityje Naglis išgarsės ne tik visoje Airijoje, bet ir visame pasaulyje. O vežimėlis jam – ne kliūtis siekti svajonių.

„Jis man vis tiek – stipriausias žmogus, kokį esu sutikusi gyvenime“, – pabrėžia Ineta.

Kaip sako pats Naglis, jis stengiasi negalvoti, kad yra kitoks, ir prašo to nepriminti kas sekundę. Blogų emocijų Naglio namuose beveik niekada nebūna. Nuo vaikino veido nedingsta šypsena net ir tada, kai kas nors nepavyksta. Jis žino, kad dėl rezultato reikia pasistengti, todėl vadina save kovotoju.

Iš medikų ne kartą girdėję liūdniausių prognozių, Naglio tėvai jomis niekada netikėjo. Ir darė viską, kad jų sūnus būtų kuo laimingesnis. Berniuko mamą labiausiai džiugina tai, kad jis kalba, kas bus ateityje, dėlioja planus.

„Aš tiesiog noriu leisti ateičiai ateiti pas mane. Jei ką galėsiu padaryti, bandysiu eiti į koledžą“, – sako Naglis.

Taip pat jis pabrėžia, kad ateityje norėtų išrasti vaistus tiems vaikams, kurie sėdi neįgaliųjų vežimėliuose ir negali pasveikti.

„Emigrantai“ – kiekvieną antradienį 19:30 val. per LRT TELEVIZIJĄ.



NAUJAUSI KOMENTARAI

VISKAS GRAŽU. ŽAVIUOSI TUO VAKINU...

VISKAS GRAŽU. ŽAVIUOSI TUO VAKINU... portretas
Tik...ko taip garsiai klykauja Lietuvos portalai. Tai vyksta AIRIJOJE, bet ne Lietuvoje, kur sveikiems vaikams ne visada vietos atsiranda darželyje. Nekalbant, kad ketvirtadalis jų ne visada sotūs.

taip

taip portretas
Koks tikslas tu laidu EMIGRANTAI ir i ja panasiu. Gal tikslas ir yra, kad visa Lietuva emigruotu.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių