- Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Politologai sutaria, kad šį sekmadienį vykstantys rinkimai į Europos Parlamentą (EP) yra ypač svarbūs, nes nuo jų baigties priklausys, kokią įtaką naujos sudėties parlamente įgis prorusiškos jėgos. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad šias Rusijai rinkimuose simpatizuojančias politines jėgas vienijančios idėjos aiškiai pastebimos ir Lietuvoje.
Rusijai simpatizuojančios politinės jėgos gali vaidinti svarbų vaidmenį naujajame EP
Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) docentas, politologas Ignas Kalpokas įsitikinęs, kad Rusijai simpatizuojančios politinės jėgos vaidins reikšmingą vaidmenį naujajame EP.
„Iš tiesų mes galime stebėti, kad tos prorusiškos arba bent jau draugiškiau į Rusiją žiūrinčios jėgos stiprėja ir tikrai gali vaidinti svarbų vaidmenį naujos sudėties Europos Parlamente“, – Eltai teigė I. Kalpokas.
Visgi, pasak politologo, esminis klausimas, ar šioms prorusiškoms jėgoms pavyks sutelkti tokį palaikymą, kad jos realiai galėtų daryt įtaką naujosios EP valdančiosios koalicijos formavimui.
„Iškyla klausimas, ar ta įtaka bus reikšminga, ar tai tik bus nauja, triukšminga frakcija EP. Tai, ko gero, mums pats netinkamiausias scenarijus būtų, jeigu ta nauja frakcija pasidarytų, kas angliškai vadinama king maker. Tai frakcija, nuo kurios priklausytų, kas valdys, kas sudarys valdančiąją koaliciją. Tada tokios politinės jėgos gali reikalauti neproporcingų savo dydžiui nuolaidų“, – pabrėžė jis.
Visgi I. Kalpokas teigė, kad kol kas realiausias scenarijus, jog naujajame EP šioms jėgoms lemiamos įtakos nepavyks įgyti, todėl bus suformuota tradicinė didžioji koalicija tarp Liaudies partijos ir socialistų.
Prorusiškų jėgų suaktyvėjimas pastebimas ir Lietuvoje
VDU docentas atkreipė dėmesį ir į tai, kad panašios tendencijos dėl prorusiškų jėgų suaktyvėjimo pastebimos ir Lietuvoje vykstančiuose rinkimuose į EP. Pasak I. Kalpoko, daugelį šių jėgų vienija taikos idėjos.
„Raktažodžiai kai kurie yra labai panašūs. Pavyzdžiui, Europoje kaip tyčia prieš šituos EP rinkimus pridygo įvairaus plauko taikos koalicijų, taikos partijų, kas labai stipriai rezonuoja ir su mūsų politiniu kontekstu. Jos visos, aišku, sako, kad nereikia karo, kuris yra naudingas tik ginklų pramonei, amerikiečiams ir t.t., sako, kad reikia pasikliauti diplomatija, draugauti su visais kaimynais ir t.t.“ – atkreipė dėmesį politologas.
Visgi I. Kalpokas mano, kad Lietuvoje didelės paramos šios koalicijos neturėtų sulaukti. Pasak jo, tam įtaką daro tai, kad Lietuvos gyventojų gretose euroskepticizmą palaikančiųjų nėra daug, o šią politinę kryptį palaikančios jėgos yra susiskaldžiusios.
Mes esame gerokai didesni optimistai nei, tarkime, kokie nors prancūzai, ispanai ir pan.
„Tradicinis šioms politinėms jėgoms būdingas euroskepticizmas Lietuvoje yra tiesiog mažiau gajus. Mes esame gerokai didesni optimistai nei, tarkime, kokie nors prancūzai, ispanai ir pan. Kitas dalykas, pas mus ir tos taikos idėjos yra mažiau populiarios, mažiau aktualios. Čia, ko gero, tas universalus dėsnis galioja, kad kuo toliau nuo Rusijos, tuo populiaresnės taikos idėjos šiuo metu“, – sakė VDU politologas.
„Dėl šios priežasties Lietuvoje ta grupė žmonių, iš kurios palaikymą gali pasiimti tokios jėgos, yra sąlyginai siaura. Be to, pas mus tos politinės jėgos dar turi tiesiog neįtikėtiną talentą tarpusavyje susipykti“, – pridūrė jis.
Kremliaus įtaka yra netiesioginė
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, politologas Nerijus Maliukevičius taip pat sutinka su I. Kalpoku, kad Lietuvoje prokremlišką naratyvą atkartojančios politinės jėgos aktyviai naudojasi EP rinkimų platforma.
„Mes šiuo metu esame tie tikrieji Vakarai, kur lygiai taip pat tokie taikos judėjimai ir taikos koalicijos dalyvauja rinkimų procese, debatuose ir pan.“ – Eltai teigė N. Maliukevičius.
Politologas pabrėžė, kad šių politikų retorika yra palanki Kremliui. Visgi jis abejoja, kad šie politiniai veikėjai yra kaip nors tiesiogiai veikiami Rusijos.
„Nenoriu, kad mes gyventume tokiame kraštutiniame įsivaizdavime, kad viskas yra kontroliuojama ir valdoma kažkur iš Kremliaus. Kremlius veikia labai oportunistiškai – jis žiūri, kur gali paremti, labiau pademonstruoti per savo kanalus tam tikrus veikėjus, bet tai nereiškia, kad jis tiesiogiai sukuria kokį nors Vaitkaus fenomeną. (...) Kremlius tiesiog išnaudoja šituos veikėjus“, – sakė N. Maliukevičius, primindamas Šaltojo karo metu naudotą terminą „naudingi idiotai“.
Kremliui naudingi idiotai, kurie pikti ant sistemos, pikti, kad neranda vietos savo politinei karjerai toliau įgyvendinti.
„Dabar galioja lygiai tas pats (...). Kremliui naudingi idiotai, kurie pikti ant sistemos, pikti, kad neranda vietos savo politinei karjerai toliau įgyvendinti“, – sakė jis.
ELTA primena, kad šiemet į EP kandidatų sąrašus Lietuvoje kelia 14 politinių partijų ir viena koalicija.
Lietuvoje rinkimai į EP vyks šį sekmadienį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Laisvės partijos pirmininku išrinktas T. V. Raskevičius6
Laisvės partijos pirmininku išrinktas buvęs parlamentaras Tomas Vytautas Raskevičius. ...
-
„Laisviečiai“ ragina nesuteikti „Nemuno aušros“ kandidatams postų valdžioje5
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija priėmė rezoliuciją, kuria smerkia antisemitizmą ir ragina prezidentą bei valdančiuosius nesuteikti „Nemuno aušrai“ pozicijų parlamente ir vykdomojoje valdžioje. ...
-
A. Armonaitė: Laisvės partijos greitis Lietuvai ir partiečiams galėjo būti per didelis2
Buvusi Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė svarsto, kad politinės jėgos greitis partijai ir Lietuvai galėjo būti per didelis. ...
-
Laisvės partija suvažiavimo metu rinks naują pirmininką9
Į Seimą nepatekusi Laisvės partija šeštadienį Vilniuje suvažiavimo metu rinks naują politinės jėgos pirmininką. ...
-
J. Pinskus tikina tebevadovaujantis Lietuvos regionų partijai4
Nors lapkričio pradžioje Lietuvos regionų partijos taryba laikinuoju pirmininku paskyrė Vytautą Kamblevičių, buvęs Seimo narys Jonas Pinskus tikina tebevadovaujantis šiai politinei jėgai. Politikas nurodo, jog tai patvirtino ir Teisingumo minis...
-
G. Paluckas kritusių V. Blinkevičiūtės reitingų nesureikšmina8
Po Seimo rinkimų pasirodžius pirmiesiems reitingams, paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas nesiima vertinti stipriai smukusio visuomenės palankumo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkei Vilijai Blinkevičiūtei. Anot jo, tai politologų pr...
-
V. Čmilytė-Nielsen atkirto F. Jansonui: liberalai dieną po rinkimų nepamiršta savo pažadų11
Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen nesutinka su prezidento vyriausiojo patarėjo Frederiko Jansono mintimis, neva jos vedama partija turėjo galimybę tapti naujos Seimo daugumos dalimi ir išstumti „Nemuno aušrą&ldqu...
-
Trys Kinijos atstovybės nariai paskelbti nepageidaujamais Lietuvoje13
Lietuva tris Kinijos atstovybės personalo narius paskelbė nepageidaujamais šalyje, Pekinui įteikta diplomatinė nota. ...
-
G. Paluckas viliasi, kad kandidatai į ministrus prezidentui paliko gerą įspūdį2
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas viliasi, kad kandidatai į ministrus prezidentui Gitanui Nausėdai paliko gerą įspūdį. ...
-
Ūkininkų protestus rengusio I. Hofmano patirtį G. Paluckas laiko privalumu2
Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas „didžiuliu privalumu“ laiko tai, jog kandidatas į žemės ūkio ministrus Ignas Hofmanas organizavo šių metų pradžioje vykusius ūkininkų protestus. ...