- Vilmantas Venckūnas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda yra aktyvus vidaus politikoje, o jo elgesys nesiskiria nuo kitų buvusių valstybės vadovų, sako prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas.
Taip jis reagavo į kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus pasakymą, kad šalies vadovas neturi dalyvauti formuojant valdančiąją daugumą po Seimo rinkimų ir kištis į vidaus politiką.
„Prezidentas Nausėda jau 2019 metais, eidamas į rinkimus, deklaravo, kad jis norės būti aktyvus vidaus politikoje. Kaip valstybės vadovas, jis turi tam teisę. Ir šiuo atveju prezidento dalyvavimas vidaus politikoje nėra kažkas naujo“, – LRT radijui trečiadienį teigė F. Jansonas.
Anot jo, G. Nausėdos praktika nesiskiria nuo prieš tai prezidento pareigas ėjusių asmenų.
„Galime prisiminti ir to paties prezidento Valdo Adamkaus formuotą Naujosios politikos koaliciją dar XXI a. pradžioje, ir prezidentė Grybauskaitė pakankamai aktyviai dalyvaudavo formuojant daugumas ir vyriausybes. Tai šiuo atveju, tiek, kiek prezidentas pagal įstatymo jam numatytas galias turi galimybių, jis jomis naudojasi“, – teigė patarėjas.
V. Adamkus Žinių radijui antradienį teigė, kad prezidentas neturi kištis į vidaus politikos reikalus ir parodyti savo nusistatymo dėl politinių partijų.
Visgi buvęs šalies vadovas pabrėžė, kad G. Nausėdai iš esmės priekaištų šiuo klausimų neturi, nors pripažino, kad buvo atvejų, kai dabartinis prezidentas neišlaikė savo pozicijos ir vėlėsi į ginčus su politinėmis partijomis.
G. Nausėda prieš pirmąjį Seimo rinkimų turą organizavo susitikimus su parlamentinių partijų vadovais, tačiau nesusitiko su didžiausios valdančiosios partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu.
Valdančiosios koalicijos atstovai teigė, kad pradėdamas šį ciklą nuo pokalbių su opozicinėmis partijomis prezidentas kišosi į rinkimų kampaniją, Prezidentūra kaltinimus atmetė.
LSDP sekmadienį vykusiame balsavime daugiamandatėje apygardoje partija gavo 18 mandatų, dar du mandatus iškovojo vienmandatėse per pirmąjį turą. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ daugiamandatėje apygardoje gavo aštuonis mandatus, tuo metu LVŽS – šešis. Vienmandatėje du socdemai pelnė du, o konservatoriai – vieną mandatą.
Šios trys politinės jėgos – socialdemokratai, „valstiečiai“ ir demokratai – sutarė pasibaigus rinkimams formuoti valdančiąją daugumą.
Po pirmojo rinkimų turo G. Nausėda teigė, kad socialdemokratai akivaizdžiai laimėjo rinkimus, centro kairės politinių jėgų formuojama Vyriausybė išeis į naudą Lietuvai ir vylėsi, kad naujoji valdančioji dauguma turės „šiek tiek mažiau vėjavaikiškumo“.
Savo ruožtu konservatorė, premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad koaliciją lipdantiems socialdemokratams skelbtis valdžia dar anksti, nes po pirmojo rinkimų turo iš viso gavo tik dviem mandatais daugiau nei konservatoriai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vienas protesto organizatorių prašo G. Palucko paneigti žodžius apie „Dešimt tylos minučių“
Socialdemokratų kandidatui į premjerus Gintautui Paluckui viešai pasisakius apie koaliciją su „Nemuno aušra“ pasmerkusį protestą „Dešimt tylos minučių“, vienas akcijos organizatorių Mantas Meškerys pr...
-
Seimo seniūnų sueigoje – 21 parlamentaras
Kadenciją pradėjęs naujas parlamentas sudarė sesijų darbų programas bei posėdžių darbotvarkes svarstysiančią Seimo seniūnų sueigą. ...
-
F. Jansonas sako, kad prezidentas turėtų pasiūlyti kandidatą į užsienio reikalų ministrus
Prezidentūra leidžia suprasti, kad pavardę į užsienio reikalų ministrus pasiūlyti turėtų ne valdančiąją koaliciją suformavę socialdemokratai, bet šalies vadovas Gitanas Nausėda. ...
-
Su „valstiečiais“ ir LLRA-KŠS atstovais dirbsiantis I. Vėgėlė: frakcijos seniūno rotacija turbūt bus
Seime dirbsiantis advokatas Ignas Vėgėlė tikisi, kad naujai suformuotoje Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijoje vyks seniūno rotacija. ...
-
G. Paluckas neatsakė į protestuotojų kvietimą ateiti į mitingą: nepritariu pačiai idėjai
Seimo posėdžio pertraukos metu socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas nėjo susitikti su „Dešimt tylos minučių“ protesto dalyviais. ...
-
Seimo valdybą sudarys 7 nariai
Naujas Seimas sudarė ir naują valdybą, kurioje dirbs 7 nariai. ...
-
S. Skvernelis: ministro pirmininko kandidatūra Seimui turėtų būti pateikta antradienį1
Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį turėtų Seimui pateikti socialdemokrato Gintauto Palucko kandidatūrą į ministro pirmininko pareigas. ...
-
Seimas pripažino keturis neprisiekusius politikus netekus mandato1
Seimas ketvirtadienį pripažino keturis į parlamentą išrinktus ir vietos jame atsisakiusius politikus netekusiais mandato. ...
-
Seimo pirmininko pavaduotojais paskirti šeši parlamentarai3
Seimo pirmininko pavaduotojais ketvirtadienį paskirti šeši parlamentarai. ...
-
S. Skvernelis kalbėjosi su Ukrainos Aukščiausiosios Rados vadovu: išreiškiau besąlyginę paramą5
Ketvirtadienio vakarą išrinktas naujasis Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis telefonu kalbėjosi su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslanu Stefančuku. ...