- Greta Zulonaitė, Augustas Stankevičius / BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad būsimas Lietuvos atstovas Europos Komisijoje (EK) turėtų stiprinti Europą ir Lietuvą joje.
„Man atrodo, kad turi važiuoti ir dirbti Europos Komisijoje tas žmogus, kuris gali geriausiai ne atstovauti Lietuvai, nes čia nėra Lietuvos vėliau pozicija, yra Europos Komisija, bet iš esmės daugiausiai nuveikti stiprinant Europą ir Lietuvą joje“, – antradienį žurnalistams Seime kalbėjo ministras.
Jis taip pat pridūrė Lietuvoje matantis tą galinčių padaryti žmonių, tačiau konkrečių pavardžių neįvardijo.
Nauja Komisija formuojama po Europos Parlamento rinkimų, kurie įvyko praėjusį sekmadienį. Lietuvoje juos laimėjo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), iškovoję tris iš 11 mandatų, antri rinkimuose liko opoziciniai socialdemokratai su dviem mandatais.
Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį teigė neketinanti pretenduoti tapti EK nare.
Leidinys „Politico“ taip pat minėjo paties G. Landsbergio kandidatūrą užimti eurokomisaro pareigas, tačiau klausiamas, ar norėtų jas užimti, TS-LKD lyderis tiesaus atsakymo, kaip ir anksčiau, vengė.
„Aš niekada nesivėliau į diskusijas, apie tai, kad kas ko norėtų ar nenorėtų, ne grožio konkursas yra“, – žurnalistams kalbėjo G. Landsbergis.
Po vieną eurokomisarą deleguoja kiekviena Europos Sąjungos šalis.
Dabartinėje Europos Komisijoje iš Lietuvos dirba Virginijus Sinkevičius, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę.
Lietuvoje kandidatui į komisiją turi pritarti Vyriausybė, Seimas ir prezidentas, dėl visų kandidatūrų galiausiai dar spręs Europos Parlamentas.
EP rinkimų rezultatus Prancūzijoje G. Landsbergis vadina išraiškingu rinkėjų skambučiu
G. Landsbergis išraiškingu rinkėjų skambučiu vadina Europos Parlamento rinkimų rezultatus Prancūzijoje, kur daugumą mandatų iškovojus kraštutinės dešinės atstovams šalies lyderis paskelbė pirmalaikius parlamento rinkimus.
Nepaisant tam tikrų indikacijų europinių, vis dėlto mes matome, kad turbūt daugiau yra kairės trupėjimas ir dešinės stiprėjimas.
„Rinkėjų skambutis yra išraiškingais. Tas yra tikrai suvokiama. Turbūt tai yra ir platesnio signalo, nuskambėjusio Europoje, dalis, kuomet mes matome, kad daugelyje valstybių centro partijos neatlaiko spaudimo“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Prancūzijoje daugiausia balsų surinko kraštutinių dešiniųjų Nacionalinis sambūris (RN), gavęs 30 mandatų. Jis aplenkė centristinę prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) stovyklą, gavusią 13 vietų. Dar tik pasirodžius porinkiminėms apklausoms, E. Macronas pranešė paleidžiantis parlamentą ir paskelbė naujus rinkimus birželio 30-ąją. Jis pripažino, kad EP rinkimų rezultatai „nėra geri Europą ginančioms partijoms“.
Vokietijoje EP rinkimuose pirmi buvo konservatoriai, antrą vietą užėmė kraštutiniai dešinieji „Alternatyva Vokietijai“ (AfD), o kanclerio Olafo Scholzo (Olafo Šolco) socialdemokratai liko treti. Italijoje užtikrintą pergalę rinkimuose pelnė Giorgios Meloni (Džordžos Meloni) kraštutinių dešiniųjų partija „Italijos broliai“, taip ji tapo viena iš nedaugelio Europos Sąjungos lyderių, po balsavimo sustiprinusių pozicijas.
„Tačiau, jei mes žiūrime platesnį vaizdą, vienintelė iš centro partijų spaudimą atlaikiusi ir balsų skaičių Europos Parlamente padidinusi yra Europos Liaudies Partija – konservatorių partija, kuriai priklauso ir Tėvynės sąjunga“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Pirminiais duomenimis, Europos liaudies partija iškovojo 186 vietas. Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso (S&D) frakcija turėtų būti antra pagal dydį su 135 vietomis. Trečia vieta turėtų atitekti frakcijai „Renew Europe“ su 79 mandatais.
Nuo jų atsilieka dvi kraštutinių dešiniųjų frakcijos – Europos konservatoriai ir reformistai (73) bei mažesnė Identiteto ir demokratijos frakcija (58).
„Nepaisant tam tikrų indikacijų europinių, vis dėlto mes matome, kad turbūt daugiau yra kairės trupėjimas ir dešinės stiprėjimas. Aš džiaugiuosi, kad centro dešinė, laikydama ir centrą, tą spaudimą atlaiko ir užsitikrina solidų balsų skaičių naujajame EP“, – svarstė ministras.
EP rinkimus Lietuvoje laimėjo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, iškovoję tris iš 11 mandatų. Antri rinkimuose liko opoziciniai socialdemokratai su dviem mandatais, po vieną mandatą gavo „valstiečiai“, Laisvės partija, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS), Liberalų sąjūdis ir Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai).
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Po prezidento pasisakymo – Žemaitaičio atkirtis: kam Kalėdos, o kam intrigos
Prezidentui Gitanui Nausėdai pareiškus, jog mato „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio norą „siūbuoti koalicijos laivą“, pastarasis atmeta tokius svarstymus ir tikina – kalbėdamas apie padėtį valdan...
-
Keli ministrai prasiilgino šventinį savaitgalį: kai kurie prie darbų grįš tik po Naujųjų7
Nors premjero Gintauto Palucko Vyriausybė dirba vos dvi savaites, keletas ministrų Kalėdų laikotarpiu suplanavo atostogas ir prasiilgino šventinį savaitgalį – gruodžio 27 d., penktadienį, keturi ministrai darbe nepasirodys. Keli jų ilsės...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Nausėda apie Žemaitaičio ultimatumus: tai kelia tam tikrų minčių30
Prezidentas Gitanas Nausėda tikina matąs „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio norą „siūbuoti koalicijos laivą“. ...
-
Šalies vadovai sveikina žydus su Chanukos šventės pradžia27
Prezidentas Gitanas Nausėda, premjeras Gintautas Paluckas bei užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys trečiadienį sveikina Lietuvos bei pasaulio žydus su Chanukos šventės pradžia. ...
-
Žemaitaitis: matau, kad Skvernelis nerimsta90
Nešventiškos Kalėdų išvakarės vos pradėjusioje dirbti koalicijoje. Remigijus Žemaitaitis grasina, kad jo nepaskyrus į Seimo vadovybę, Seimo Pirmininko postą reikėtų atimti ir iš Sauliaus Skvernelio. Šis ragina susik...
-
Jei ne Šimonytė, tai kas?54
Konservatoriai prieš didžiąsias metų šventes sulaukė nemalonių naujienų. Ekspremjerė Ingrida Šimonytė, laikyta pagrindine kandidate į partijos pirmininkes, paskelbė nesieksianti šio posto ir atsitrauksianti į užkulisius....
-
Politologai: Šimonytės sprendimas gali lemti krizę dešiniajame partijos flange21
Buvusiai premjerei Ingridai Šimonytei paskelbus, kad nesieks Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkės posto, dešiniajam partijos flangui gali pritrūkti lyderių, svarsto politologai. Pasak Mykolo Romerio...
-
Pavilionis sieks konservatorių partijos pirmininko posto20
Konservatorius Žygimantas Pavilionis sieks tapti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininku. Apie tai politikas pranešė antradienį socialiniame tinkle „Facebook“. ...
-
Mano, kad Blinkevičiūtė nedalyvaus socialdemokratų partijos pirmininko rinkimuose7
Artėjant Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko rinkimams, kairiosios politinės jėgos nariai neabejoja, kad tarp siūlomų kandidatų atsidurs premjero Gintauto Palucko ir dabartinės lyderės Vilijos Blinkevičiūtės pavardės. Visgi, social...