- Paulius Perminas (BNS), Vilmantas Venckūnas (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nepaisant politinės krizės Pietų Korėjoje, prezidentas Gitanas Nausėda neatsisako plano vykti į šią valstybę.
„Taip, mes turime planą aplankyti Pietų Korėją ir įgyvendinti mūsų ankstesnį planą aukščiausio lygio vizitui Pietų Korėjoje“, – trečiadienį žurnalistams sakė prezidentas.
„Žinoma, dabartiniai įvykiai komplikuoja šį mūsų planą, tikiuosi, kad vienokį ar kitokį situacijos išrišimą mes turėsime“, – pridūrė jis.
G. Nausėdos teigimu, praėjusią savaitę šioje Azijos valstybėje lankėsi jo vyriausiasis patarėjas ir būsimas užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
„Mes čia šiek tiek juokaujame, kad ponas Kęstutis Budrys praėjusią savaitę lankėsi Seule su tam tikru pavedimu dėl dvišalių santykių su Pietų Korėja, tikrai tas pavedimas nebuvo sukelti vidaus krizę“, – kalbėjo prezidentas.
Anot jo, šis regionas Lietuvai yra svarbus, nes Korėjos pusiasalyje yra kita valstybė, kuri yra ne Vakarų, o Rusijos sąjungininkė – Šiaurės Korėja.
„Yra tame regione kita šalis, kuri kartu su Rusija, Iranu ir kitomis valstybėmis kursto geopolitinę įtampą. Tai, kas vyksta Pietų Korėjoje, negali palikti mus abejingais“, – sakė G. Nausėda.
Antradienį Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas (Jun Sukjolas) paskelbė karo padėtį. Tokiu ėjimu jis šokiravo visą pasaulį, tačiau įstatymų leidėjams nubalsavus prieš įvedimą, tą patį vakarą karo padėtis buvo atšaukta.
Yoon Suk-yeolo bandymas pirmą kartą per daugiau nei 40 metų įvesti karo padėtį sukėlė šalyje didžiausią politinį chaosą per visą jos modernios demokratijos istoriją.
G. Nausėda susitikime su Baltijos šalių kolegomis kels vizito į Sakartvelą klausimą
Lietuvos prezidentas G. Nausėda šią savaitę vyksiančiame susitikime su Baltijos šalių, Lenkijos kolegomis žada kelti vizito į Sakartvelą klausimą.
„Šį penktadienį Klaipėdoje susitinku su Latvijos, Estijos ir Lenkijos prezidentais. Ketinu kelti šitą klausimą dėl to, kokią situaciją jie mato (...) ir, žinoma, kaip vieną iš galimų klausimų aš kelsiu apsilankymo Sakartvele klausimą“, – trečiadienį žurnalistams sakė šalies vadovas, pabrėždamas, jog tai neatima galimybės jam vienam vykti į šalį.
„Noriu padaryti gerai surengtą vizitą, kad jis duotų naudos, o nesukeltų dar daugiau problemų“, – pabrėžė jis.
Pasak prezidento, Pietų Kaukazo šalyje susidariusi situacija yra labai nevienareikšmė.
„Labai nuvilia tai, kad Sakartvelas juda priešinga kryptimi nuo tos, kurią anksčiau deklaravo ir kurią mes visapusiškai rėmėme“, – sakė G. Nausėda.
Po ginčijamų spalį vykusių rinkimų Sakartvele kilo politinė krizė, o pastarosiomis dienomis į gatves išėjo dešimtys tūkstančių proeuropietiškų protestuotojų, nusiteikusių prieš valdančiąją partiją „Sakartvelo svajonė“.
Antradienį šalyje šeštą dieną iš eilės vyko masiniai protestai. Jie kilo po to, kai praėjusią savaitę ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė paskelbė, kad vyriausybė atidės derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą (ES) iki 2028 metų pabaigos.
Reaguodama į smurtą prieš protestuotojus Lietuva ir kitos Baltijos šalys uždraudė į šalį įvažiuoti valdantiesiems Sakartvelo politikams. Tarp dėl žmogaus teisių pažeidimų sankcionuotų politikų atsidūrė „Sakartvelo svajonės“ įkūrėjas Bidzina Ivanišvilis, vidaus reikalų ministras Vachtangas Gomelauris, vidaus reikalų viceministrai, specialiųjų pajėgų vadas Zviadas Charazišvilis bei jo pavaduotojai, Patrulinės policijos departamento direktorius ir Kriminalinės policijos vadas.
Sprendimą įšaldyti siekti tapti ES nare, kaip prieštaraujantį Konstitucijai ir vedantį šalį „į tarptautinę izoliaciją“, kritikavo ir daugiau nei 200 Sakartvelo diplomatų. Kai kurie Sakartvelo ambasadoriai, tarp jų ir šios šalies ambasadorė Lietuvoje, atsistatydino.
Šalies vadovas teigė trečiadienį susitikęs su ambasadore. Jis sakė, norėjęs išgirsti „ne formalų, o labai žmogišką įspūdį ir įvertinimą“.
Protestuotojai, daugiausia jaunimas, kaltina „Sakartvelo svajonę“ veikiant pagal Rusijos nurodymus ir baiminasi, kad šalis vėl atsidurs Rusijos įtakos sferoje.
Sakartvelo krizei plečiantis, premjeras atsisako nusileisti ir antradienį taip pat pagrasino nubausti politinius oponentus, apkaltindamas juos dėl smurto per masinius protestus. Šalies policija, trečiadienį surengusi reidą opozicinės partijos biure, sumušė ir sulaikė opozicijos lyderį.
Opozicija boikotuoja naująjį parlamentą, o provakarietiška prezidentė Salomė Zurabišvili per šalies Konstitucinį Teismą siekė panaikinti rinkimų rezultatus. Lapkričio pabaigoje ji pareiškė, kad nesitrauks iš posto, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai. Teismas galiausiai tokį prašymą atmetė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Čmilytė-Nielsen prabilo apie nematytus ženklus Žemaitaičio elgesyje4
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis valdančiosios koalicijos partneriams rodo silpnumo ženklus, kad su juo ir jo vadovaujama partija galima „elgtis be...
-
Hofmanas vyksta pirmojo vizito į Berlyną1
Žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas penktadienį vyksta pirmojo vizito į Vokietiją, kur dalyvaus Berlyne vykstančioje 89-oje tarptautinėje žemės ūkio, maisto produktų ir sodininkystės parodoje „Žalioji savaitė“. ...
-
Vilniuje vyks tradicinė užsienio ir saugumo politikos konferencija „Sniego susitikimas“2
Vilniuje, Valdovų rūmuose, penktadienį vyks kasmetinė užsienio ir saugumo politikos konferencija „Sniego susitikimas“. ...
-
VGT svarstys ginkluotės įsigijimo planus, traukimąsi iš Otavos konvencijos
Pirmą kartą posėdžiausianti naujos sudėties Valstybės gynimo taryba (VGT) penktadienį ketina aptarti gynybos finansavimą, divizijos kūrimo planus, ginkluotės įsigijimus ir galimą jų ankstinimą. ...
-
ES siekiama suvienodinti moterų ir vyrų atstovavimą įmonių valdybose: kvotą įvesti turės ir Lietuva3
Nors Lietuvos rodikliai, užtikrinantys lyčių lygybę darbo vietoje, pastaraisiais metais gerėjo, šalies darbo rinkoje moterys vis dar nepakankamai atstovaujamos. ...
-
Nutraukus tyrimą dėl Žemaitaičio, Seimo vadovas sprendimą dėl vicepirmininko žada kovą2
Nepaisant Remigijaus Žemaitaičio atžvilgiu nutraukto tyrimo dėl šmeižto ir neapykantos kurstymo, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis sprendimą dėl „aušriečių“ lyderio skyrimo parlamento vicepirmininku žada kovą. ...
-
Budrys susitikime su Rumunijos diplomatijos vadovu: turime stiprinti NATO gynybinius pajėgumus2
Pastaruoju metu vis dažniau pastebimi Rusijos bandymai rengti provokacijas bei kištis į demokratinius Europos šalių sprendimus, teigia Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys, ketvirtadienį susitikęs su Rumunijos užsienio reikalų mi...
-
Susirūpino įtakingos įstaigos skaidrumu: auditas dar niekam nepakenkė1
Seimui ketinant pavesti Valstybės kontrolei atlikti Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) veiklos auditą, premjeras Gintautas Paluckas remia pastarąją iniciatyvą. ...
-
Palionis prasitarė apie naujas pareigas: siūlymą gavau iš ministro
Tris kadencijas į Seimą Prienų rajone rinktas ir žemės ūkio ministru dirbęs Andrius Palionis teigia sutikęs užimti žemės ūkio viceministro postą. Kiti kandidatai į viceministrus kol kas viešai neįvardijami. ...
-
Laisvės partijai – rimti nemalonumai dėl Žalimo kostiumo7
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį pripažino Laisvės partiją pažeidus Rinkimų kodeksą, kai ši pernykščių prezidento rinkimų kampanijos metu pirko savo kandidatui Dainiui Žalimui kostiumą ir įsigijo alkoholinių gėrim...