- Raminta Majauskaitė, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kadenciją baigianti premjerė Ingrida Šimonytė iš Vyriausybės tikina išeisianti pakelta galva. Nors ji ir neslepia nuovargio, palengvėjimo dėl to, kad Ministrų kabinetui nevadovaus dar ketverius metus sako nejaučianti.
„Nuoširdžiai dirbau ketverius metus – neplepėjau, nebandžiau flirtuoti, nebandžiau pabėgti nuo sunkių klausimų. (...) Tai turi įtakos ir tam, kaip jautiesi, tačiau nėra palengvėjimo dėl to, kad nebereikės dirbti dar ketverius metus“, – pirmadienį Eltos surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo I. Šimonytė.
„Truputį apmaudu, kad taip lengva yra sukurti bangą prieš bet ką, kas yra valdžioje. (...) Tačiau išeisiu iš Vyriausybės aukštai pakelta galva“, – pridūrė ji.
Galvoja rašyti knygą: turinio bus
Darbą Vyriausybės vadovės poste baigianti I. Šimonytė planuoja rašyti knygą. Pasak jos, turinio iš premjeravimo darbo tam tikrai pakaktų.
„Mane truputį kita mintis aplankė – pagalvojau, ar aš turėsiu apie ką parašyti knygą? Ir aš tikrai turėsiu apie ką parašyti, vertindama tai, ką Vyriausybei pavyko nuveikti, kokiomis aplinkybėmis, su kokia trapia dauguma. Taip, ne viską, bet tikrai knygą parašyti apie ką turėsiu“, – tvirtino ministrė pirmininkė.
Nėra jokios vertės rašyti apie žmones, su kuriais galbūt kažkokiais klausimais nesutari.
Praėjusią savaitę apie knygos rašymą užsiminė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Joje jis ketina daugiau papasakoti apie santykius su konservatoriais. Tačiau, premjerė atkerta – rašyti apie žmones, su kuriais turi nesutarimų yra beprasmiška.
„Nėra jokios vertės rašyti apie žmones, su kuriais galbūt kažkokiais klausimais nesutari. Tai (I. Šimonytės knyga – ELTA) galėtų būti apie politiką ir apie tai, ką pavyko nuveikti“, – akcentavo Vyriausybės vadovė.
„Nerašysiu knygos apie G. Nausėdą, nes tikrai yra gyvenime įdomesnių ir svarbesnių dalykų, apie kuriuos norėčiau parašyti knygą“, – pažymėjo ji.
Kaip skelbta anksčiau, šalies vadovas teigė kitąmet planuojantis išleisti knygą ir papasakoti apie 2019 metų įvykius. Tuomet konservatoriai siūlė G. Nausėdai tapti jų remiamu kandidatu prezidento rinkimuose.
Įvertino rinkimų rezultatus: nei gyvenimas prasidėjo su rinkimais, nei jais pasibaigs
TS-LKD Seimo rinkimuose iškovojo 28 mandatus. Anot premjerės, tai nėra nei itin puikūs, nei pernelyg blogi pasiekimai.
„Kaip sakoma kinematografijoje not great, not terrible (nei puiku, nei tragiška – ELTA), toks būtų rezultatas, taip jį galėčiau apibūdinti“, – sakė I. Šimonytė.
„Aišku, apmaudu, kad keletas vienmandačių išslydo iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų rankų tikrai labai mažu skirtumu. Bet ką matėme, matėme ir tam tikrą mobilizaciją balsuoti prieš. Tą, turbūt, reikia pripažinti“, – aiškino ji.
Tačiau susiklosčiusios situacijos po rinkimų parlamentarė nebuvo linkusi dramatizuoti.
„Nei gyvenimas prasidėjo šiais rinkimais, nei jais pasibaigs. Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad pavyko gana sudėtingomis sąlygomis su trapia koalicija išdirbti visą kadenciją ir nuveikti tikrai nemažai darbų. Labai džiaugiuosi, kad ateinanti Vyriausybė neras nieko panašaus, į tai, ką rado mano Vyriausybė, kai pradėjo dirbti ir turėjo tvarkytis su tuo metu COVID-19 situacija“, – 2020 m. prisiminė konservatorė.
„Išmoksime pamokas ir ruošimės 2028 metams“, – pridūrė I. Šimonytė.
Apie V. Blinkevičiūtės retoriką dėl premjerės pozicijos: gali indikuoti norą pasilikti atsitraukimą
Socialdemokratų lyderei Vilijai Blinkevičiūtei aiškiai neatsakant, ar imsis vadovauti Vyriausybei, I. Šimonytė pastebi, kad rinkimus laimėjusios partijos vadovės sprendimas nekandidatuoti vienmandatėje apygardoje gali sietis su noru ieškoti „atsitraukimo“ kelių.
„Yra klausimų, kuriuos galima sau užduoti, kodėl populiariausios partijos lyderė nesiėmė kandidatuoti vienmandatėje, čia toks yra gal netipiškas elgesys, kurs gal indikuoja kažkokį norą ir galimybes pasilikti kažkokį atsitraukimą. Aišku, tie rinkimų rezultatai galėjo visaip susiklostyti, tai gal tas buvo skaičiuojama“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Visgi politikė V. Blinkevičiūtės retorikos vertinti nesiėmė ir tikino, kad tai daryti turėtų partijos rinkėjai.
„Nemanau, kad aš turiu vertinti – manau, kad turi vertinti socialdemokratų rinkėjai, o aš nesu viena iš jų ir todėl mano vertinimas šiuo atveju turbūt būtų nei šioks, nei toks“, – pabrėžė I. Šimonytė.
Liberalams tapus naujos koalicijos dalimi būtų matomos tokios pat problemos, kaip dabar
Esant tikimybei, kad Liberalų sąjūdis gali tapti būsimos valdančiosios koalicijos dalimi, I. Šimonytė mano, jog minėta partija tokiu atveju susidurtų su problemomis atstovaujant savo poziciją. Anot jos, galėtų pasikartoti dabartinės valdančiosios daugumos situacija, kuomet liberalai nesutaria su koalicijos partneriais dėl mokestinių klausimų.
„Liberalų sąjūdis yra savarankiška politinė jėga. Jų reikia klausti ar jie mano, kad jiems, kaip partijai prasmingiau dirbti opozicijoje ar jungtis prie valdančiosios daugumos“, – paklausta, kaip vertina galimą liberalų jungimąsi prie socialdemokratų lyderiaujamos koalicijos, teigė I. Šimonytė.
„Turint mintyje, kaip formuojama valdančioji dauguma pagal konvencinį supratimą, šiuo atveju centro kairės išskyrus Ramūną Karbauskį, Liberalų sąjūdžiui, kuris yra centro dešinė, tai reikštų panašias problemas, kaip ir šioje koalicijoje“, – pastebėjo ji.
Premjerės teigimu yra sunku įsivaizduoti socialdemokratų ir liberalų bendradarbiavimą pastariesiems išlaikant savo vertybes.
„Socialdemokratų rinkimų kompanijoje buvo daug pažadų apriboti, uždaryti ar uždrausti privačią mediciną ar švietimą. Tai čia jau tokie ideologiniai klausimai, kur neaišku, kaip nepaminus vertybių įmanoma koalicijoje būti“, – sakė ji.
ELTA primena, kad sekmadienį įvyko antrasis Seimo rinkimų turas. Daugiausia mandatų laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija – ji turės 52 vietas parlamente.
Antroje vietoje liko dabartiniai valdantieji konservatoriai su 28 mandatais, trečioje vietoje esanti „Nemuno aušra“ gaus 20 vietų parlamente.
Kitame Seime taip pat bus Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ su 14 mandatų, Liberalų sąjūdis su 12 ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LVŽS) su 8 vietomis parlamente.
Į parlamentą taip pat pateko trys Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai – Jaroslav Narkevič, Rita Tamašunienė ir Česlav Olševski. Pirmą kartą Seime atsidūrė ir Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica. Mandatą gavo ir „Laisvės ir teisingumo“ pirmininkas Artūras Zuokas, save išsikėlę Viktoras Fiodorovas ir Vitalijus Šeršniovas.
Pakartotinio balsavimo metu prie balsadėžių išreikšti savo pilietinę valią atėjo 41,31 proc. Lietuvos rinkėjų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda: iki šiol netrūksta linkinčių mums blogo – neleiskime to1
Laisvės gynėjų dienos minėjimuose dalyvaujantis prezidentas Gitanas Nausėda ragina niekada nenusileisti vis dar gajiems bandymams ištrinti ir suklastoti Lietuvos istoriją. ...
-
Grybauskaitė: laisvė bet kada gali būti vėl testuojama4
Dabartinėje geopolitinėje situacijoje laisvė bet kada gali būti vėl testuojama, sako kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. ...
-
Prezidentas: siūlymas Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena – rimtas ir svarstytinas
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymas Sausio 13-ąją paskelbti nedarbo diena yra rimtas ir svarstytinas. ...
-
Grybauskaitė apie valdančiąją koaliciją: aišku, kam krenta atsakomybė2
Dešimtmetį šaliai vadovavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad pastarosiomis savaitėmis besitęsiančios įtampos valdančiosios daugumos gretose nestebina – anot jos, visos naujos koalicijos „šiek tiek pasistumdo&ldq...
-
Nausėda: laisvę iškovojome amžiams6
Lietuvai minint 34-ąsias sausio 13-osios metines, šalies prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienio rytą lankėsi Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijoje, kur dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Pergalės šviesa“. ...
-
Laisvės premijos laureatas: pati laisvė yra didžioji premija1
Laisvės premijos laureatas, neginkluoto antisovietinio pasipriešinimo dalyvis, kunigas Julius Sasnauskas sako, kad pati laisvė yra premija. ...
-
Ragina Sausio 13-ąją paskelbti valstybine švente: ar žinote reikšmingesnę datą?3
Sausio 13-oji Lietuvoje turėtų būti ne atmintina diena, o valstybės šventė, sako 1991 metais Seimo gynybos štabui priklausęs Liutauras Vasiliauskas. ...
-
Naujausi duomenys: Adamkus vis dar lieka klinikose1
Kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus būklė stabili, tačiau jis lieka klinikose stebėjimui, pirmadienį pranešė Vilniaus Santaros klinikos. ...
-
Skvernelis siūlo kitąmet Vilniuje vėl susirinkti per Sausio įvykius budėjusius žmones4
Lietuvoje minint Laisvės gynėjų dieną, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo suregistruoti visus per Sausio įvykius prie šalies institucijų budėjusius žmones arba jiems kitąmet susirinkti Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje. ...
-
Vytautas Landsbergis: prastoka padėtis, bet jie taip nutarė9
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis sako, kad socialdemokratų dominuojamoje valdančioje koalicijoje įsiplieskė nesutarimai, nes tarp politikų nėra vienybės. ...