Lietuva renka naują valdžią: 2024-ųjų Seimo rinkimai – pagrindiniai faktai

Lietuvoje sekmadienį renkamas naujas Seimas, rinkimų dieną agituoti už kandidatus ir partijas draudžiama.

Rinkimų apylinkės atidarytos 7 val. ir darbą baigs 20 valandą.

Iš viso rinkėjų sąrašuose įrašyta 2 mln. 375 tūkst. 800 Lietuvos piliečių.

Per keturias balsavimo iš anksto, namuose ir specialiuose punktuose dienas savo valią pareiškė 238 tūkst. 540 arba 10,25 proc. rinkėjų.

Sekmadienį, pagrindinę rinkimų dieną, likus septynioms valandoms iki balsavimo pradžios įsigaliojo agitacijos draudimas.

Lietuvoje renkamas 141 parlamentaras – 71 vienmandatėse apygardose ir 70 daugiamandatėje.

Daugumoje vienmandačių, tikėtina, prireiks antrojo turo, jis vyks spalio 27 dieną.

Iš viso į Seimo rinkimus kandidatuoja 1740 politikų. Partijos kelia 15 kandidatų sąrašų.

Kandidatų sąrašas gali gauti mandatų, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. balsavusių rinkėjų, o jungtinis sąrašas arba koalicija – ne mažiau kaip 7 proc. rinkėjų.

Vienmandatėje apygardoje išrinktu laikomas daugiausia rinkėjų balsų gavęs kandidatas, bet ne mažiau kaip penktadalį visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų.

Nė vienam kandidatui nesurinkus penktadalio visų tos apygardos rinkėjų balsų, po dviejų savaičių ten rengiamas pakartotinis balsavimas.

Pagrindiniai faktai

Lietuvos piliečiai renka 14-ąjį Seimą, tačiau po nepriklausomybės atkūrimo 1991 metais tai yra devinti eiliniai rinkimai.

Seimų numeracija skaičiuojama nuo praėjusio amžiaus pirmosios pusės, 1920–1940 metais veikusių I–IV Seimų, 1920–1922 metais veikęs Steigiamasis Seimas neskaičiuojamas. Nepriklausomybę atkūrusi Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas dirbo 1990–1992 metais.

Rinkėjų skaičius. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) patvirtintuose rinkėjų sąrašuose yra 2 mln. 375 tūkst. 800 balso teisę turinčių piliečių. Tai yra beveik 82 tūkst. daugiau rinkėjų nei 2020 metais.

Apygardos. Seimo rinkimuose ketverių metų kadencijai renkamas 141 parlamentaras: 70 – pagal sąrašus daugiamandatėje apygardoje ir 71 – vienmandatėse apygardose.

Kandidatai. Iš viso rinkimuose dalyvauja 1740 politinių jėgų iškeltų bei savarankiškai išsikėlusių kandidatų, 1090 arba 62,6 proc. vyrų ir 650 arba 37,4 proc. moterų. Lyginant su 2020 metais, šiemet į Seimą kandidatuoja keliolika asmenų mažiau. Prieš ketverius metus VRK buvo registravusi 1755, 2016-aisiais – 1416 kandidatų.

Portretas. VRK sudarė statistinį kandidato portretą, tai – 49-erių vyras vardu Andrius, kurio turtas, vertybiniai popieriai ir piniginės lėšos siekia beveik 166 tūkst. eurų.

Partijos. Į Seimą kandidatų sąrašus iškėlė 14 partijų bei viena koalicija. Per 2020 metų rinkimus kandidatų sąrašus daugiamandatėje apygardoje kėlė 17 partijų, iš jų į Seimą pateko šešios.

Kartelė. Daugiamandatėje apygardoje mandatų gauna partijos, surinkusios ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Partijų koalicijoms kartelė siekia 7 proc. nuo visų dalyvavusių rinkėjų balsų. Šiemet 7 proc. kartelė aktuali Taikos koalicijai (Darbo partija, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija) bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, sudariusiai jungtinį sąrašą.

Balsavimo laikas. Sekmadienį rinkimų apylinkės duris atvėrė 7 val. ir rinkėjų lauks iki 20 valandos.

Vienmandatės pirmajame ture. Įsigaliojus Rinkimų kodekso pataisoms vienmandatėje apygardoje išrinktu laikomas daugiausia rinkėjų balsų gavęs kandidatas, bet ne mažiau kaip penktadalį visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų. Per 2020 metų rinkimus kandidatas laimėjo jau pirmajame ture, jeigu rinkimuose dalyvavo ne mažiau kaip 40 proc. tos apygardos rinkėjų ir kandidatas surinko per 50 proc. balsų arba su mažiau kaip 40 proc. aktyvumu gavęs ne mažiau kaip penktadalį visų tos rinkimų apygardos rinkėjų balsų. Tuomet į Seimą jau pirmojo turo metu buvo išrinkti trys politikai.

Antrasis turas. Nė vienam kandidatui pirmajame ture nesurinkus penktadalio visų tos apygardos rinkėjų balsų, po dviejų savaičių ten rengiamas pakartotinis balsavimas. Antrasis Seimo rinkimų turas vyks spalio 27 dieną.

Priesaika. Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinktas Seimas susirenka į pirmąjį posėdį. Išrinktas Seimo narys įgaliojimus įgyja po priesaikos. Įprastai pirmas naujojo Seimo posėdis vyksta lapkričio viduryje.

Prašo rinkėjų padėti užtikrinti tvarką

Spalio 13-ąją, Seimo rinkimų sekmadienį, rinkėjai balsuoja 1895 rinkimų apylinkėse. VRK kreipiasi į visus sekmadienį balsuosiančius piliečius prašydama prisidėti, kad rinkimų diena praeitų sklandžiai ir ramiai.

VRK primena, kad dauguma rinkimų apylinkių yra įkurtos švietimo ir ugdymo įstaigų pastatuose, kurių teritorijose ir rinkimų dieną galioja draudimas vartoti tabaką, tabako gaminius bei su tabako gaminiais susijusius gaminius. Tikimasi, kad atlikdami savo pilietinę pareigą rinkėjai šiose teritorijose bus sąmoningi, nerūkys ir taip taps jaunajai kartai teigiamu pavyzdžiu.

VRK taip pat prašo rinkėjų ateiti į pagalbą rinkimų organizatoriams – praleisti į eilės priekį į balsavimo apylinkes atvykusius senolius, asmenis su negalia, besilaukiančias moteris ar šeimas su mažais vaikais.

Seimo rinkimų sekmadienį dirbs sustiprintos policijos pajėgos, uniformuoti ir neuniformuoti pareigūnai nuolat stebės situaciją, asmenų elgesį viešojoje erdvėje, vertins galimas grėsmes ir operatyviai reaguos, kai tik tam iškils poreikis.

Tam, kad rinkimų pažeidimams būtų užkirstas kelias, taip pat reikalinga ir rinkėjų pagalba.

Policija ir VRK prašo pilietiškų žmonių, pastebėjusių galimus pažeidimus, nedelsiant pranešti pareigūnams telefonu 112 arba VRK el. paštu rinkim@vrk.lt.



NAUJAUSI KOMENTARAI

nerimas

nerimas portretas
Panašu kad rinkėjų aktyvumas bus žemas, taigi laimėti socdemams ir konservams bus nesunku. Nejau žmonės nepabudo? nejau pasiekta riba kai viskas dzin? net Lietuvos ar vaikų ateitis?

Atgarsiai

Atgarsiai portretas
Įžvelgiu, kad kai kam įstatymas veikia tik popieriuje, bet ne realiame gyvenime. Įžvelgiu agitaciją, nors ji šiandien negalima. Galima tik kviesti nueiti iki rinkimų apylinkės ir atiduoti savo balsą. Balsą už vieną ar kitą politinę partiją, už vieną iš kandidatų rinkimų apygardoje. Tiksliau pasirinkti taip, kokias turite žinias apie politinių partijų, atskirų jų narių indėlį, kad mūsų gyvenimas būtų neblogas. Taigi, klaipėdiečiai, laikas pakelti sėdynes nuo sofos. Preliminarūs rezultatai rodo, kad klaipėdiečiai rinkėjai tik kol kas kas kalba, bet ne veikia. 11 val. duomenimis net 10 proc. nesiekia.

Vilnorus

Vilnorus portretas
Preliminariais duomenims pirmauja konservai surinke 99.9proc balsu iki 11 valandos
VISI KOMENTARAI 19

Galerijos

Daugiau straipsnių