- Jūratė Skėrytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Planuojamas Lietuvos parlamentarų vizitas į Taivaną trečiadienį sukėlė abejonių Seimo valdyboje.
Kviečiančiajai pusei įsipareigojus apmokėti visas Seimo narių išlaidas, „valstiečių“ ir „darbiečių“ atstovai įžvelgė galimą interesų konfliktą ar net papirkimą.
Pagal projektą sausio 8–15 dienomis į Taivaną turėtų vykti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, parlamentarai Edita Rudelienė, Eugenijus Sabutis ir Dovilė Šakalienė.
Jie turėtų dalyvauti susitikimuose su Taivano valdžios ir nevyriausybinių organizacijų atstovais.
Per valdybos posėdį paaiškėjo, kad į šią salą Rytų Azijoje planuoja skristi ir Audronius Ažubalis, tik dar nespėjo pateikti dokumentų.
Dėl to Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pasiūlė atidėti sprendimą dėl šios Seimo narių kelionės, kol paaiškės galutinė delegacijos sudėtis.
„Valstietis“ Jonas Jarutis dėl šio vizito įžvelgė galimą Lietuvos parlamentarų papirkimą.
„(...) kelionė yra apmokama kviečiančiosios pusės, ir tai ne pirmą kartą. Man kyla klausimų dėl tam tikro papirkinėjimo dėl tų sprendimų, kurie priimti dėl Taivano Lietuvoje, dėl atstovybės įkūrimo. Nepritarsiu (komandiruotei – BNS) bet kokia apimtimi“, – sakė jis.
Man kyla klausimų dėl tam tikro papirkinėjimo dėl tų sprendimų, kurie priimti dėl Taivano Lietuvoje, dėl atstovybės įkūrimo. Nepritarsiu.
Panašių abejonių kėlė ir Darbo partijos lyderis Andrius Mazuronis.
„Ar niekam nekyla abejonių, čia ne pirma tokia kelionė, kai apmoka kita pusė, tuo metu mes čia sprendimus priimame nuolat susijusius su užsienio politika, Kinijos, Taivano klausimais. Jeigu yra didelis noras vykti, gal reikėtų bent apsimokėti patiems, kad būtų išvengta toliau interesų konflikto?“ – klausė jis.
„Taivano pusė ne pirmą ir ne antrą kartą tokią poziciją paėmusi, kad apmokame, verslo klase skriskite, važiuokite, viskas tvarkoje, o paskui čia sprendimai priimami. Nežinau, ar čia nėra prekybos poveikiu požymių“, – tvirtino A. Mazuronis.
Pirmasis Seimo vicepirmininkas konservatorius Jurgis Razma kėlė klausimą, ar delegacijos nariams reikia mokėti dienpinigius, jei visas jų išlaidas ketina padengti Taivanas.
„Tai yra tokia kelionė, kur priimančioji šalis viskuo aprūpina iš esmės: ir maitinimas, ir transportas, ir apgyvendinimas. Ar būtina tokiais atvejais skirti dienpinigius vykstantiesiems? Paskui metų gale pritrūkstame pinigų, gal iš karto reikia pradėti naudoti taupiau“, – sakė jis.
J. Razmai taip pat klausimų sukėlė delegacijos sudėtis, kodėl joje įrašyti du konservatoriai ir du socialdemokratai, kai kitų frakcijų, išskyrus Liberalų sąjūdžio, atstovų išvis nėra.
„Gal galima pasikalbėti su delegacijos vadovu, kad kiek įmanoma plačiau visas frakcijas apimtų, „valstiečiai“, suprantu, vyks tik į Kiniją, jiems tai netinka, bet visos kitos gal norėtų vykti“, – teigė J. Razma.
Lietuva pernai leido Taibėjui atidaryti atstovybę šalyje Taivaniečių pavadinimu. Šis žingsnis sukėlė Kinijos valdžios nepasitenkinimą – jis apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą, tačiau pastaruoju metu prekybos rodikliai tarp šalių vėl auga.
Nepaisant tvyrančios įtampos, šešių Lietuvos Seimo narių delegacija Taivane lankėsi pernai lapkritį, jie su kitų Baltijos šalių parlamentarais dalyvavo Atviro parlamento forume.
Šių metų liepą Vilniuje viešėjo Taivano parlamento vadovas You Si-Kunas (Ju Sikunas) su delegacija.
Pekinas taip pat piktai reagavo į Vakarų delegacijų vizitus į Taivaną ir surengė didžiules karines pratybas, protestuodamas prieš JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) apsilankymą Taibėjuje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyras – atvirai: padariau klaidą, kad prasidėjau su Žemaitaičiu
Vilniaus apygardos teismas penktadienį toliau nagrinėjo parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio baudžiamąją bylą, kurioje politikas kaltinamas neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu, viešu pritarimu tarptautiniams nusikaltimams, ...
-
Paluckas: tai turi tapti pavyzdžiu
Su Lenkijos kolega Donaldu Tusku telefonu kalbėjęsis Gintautas Paluckas sako, kad abiejų šalių investicijos į gynybą turi tapti pavyzdžiu sąjungininkams. ...
-
Seimo narys darbe – kaip adata šieno kupetoje?
Eilinė darbo savaitės diena, tačiau Seimo rūmuose – tuštuma. Posėdžių sesija baigėsi, o nauja prasidės tik kovo mėnesį. Seimo nariams šiuo metu ne atostogos, jie turi dirbti su dokumentais, bendrauti su rinkėjais, tačiau pastat...
-
Žemaitaitis pripildė kantrybės taurę: rėžė – postmodernus „vatnikas“
Remigijus Žemaitaitis jau seniai bandė ribas, tačiau atrodo, šį kartą – jau rimtai prisidirbo. Po „Nemuno aušros“ lyderio bandymo sumenkinti prieš Rusiją kovojančią Ukrainą, po jo aiškinimų, kad Lietuvos ...
-
Apie Atgimimo aikštę – Seimo nariams: tai yra nenormalu
Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus vakar Vilniuje dalyvavo Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje ir kalbėjo apie nenormalią padėtį dėl vis dar neišminuotos uostamiesčio Atgimimo aikštės. ...
-
Pekinas išdėstė viltis dėl Lietuvos
Kinija penktadienį pareiškė besivilianti sugrąžinti santykius su Lietuva į „įprastas vėžes“ ir teigia, kad dialogo durys visuomet atviros. ...
-
Karbauskis įsitikinęs: „Nemuno aušra“ bus pašalinta iš koalicijos
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis neabejoja, kad dėl pasipiktinimą viešoje erdvėje keliančių Remigijaus Žemaitaičio pareiškimų politiko vadovaujama partija „Nemuno aušra&ldq...
-
Žydų gelbėtojos vaikaitis: Žemaitaičio pasisakymuose nėra jokio antisemitizmo
Seimo nario, partijos „Nemuno aušra“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio byloje dėl neapykantos kurstymo prieš žydus liudijęs žydų gelbėtojos vaikaitis Arvydas Damijonaitis sako, jog politiko rašytuose pranešimuose...
-
LSDP valdyba aptars gynybos finansavimą, Žemaitaičio retoriką
Valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) valdyba penktadienį aptars rengiamą Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo planą, gynybos finansavimą, koalicijos partnerės „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitai...
-
Šakalienė įvardijo, ką įžvelgia siūlyme atnaujinti gynybos susitarimą
Krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė opozicinių konservatorių siūlymą atnaujinti prieš trejus metus pasirašytą partijų susitarimą dėl gynybos vadina šios politinės jėgos pirmininko rinkimų atspindžiu. ...