- Dominykas Datkūnas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo rinkimuose dalyvaujančių partijų debatuose kilo ginčas dėl energetikos strategijos Lietuvoje.
Keletas politikų akcentavo, kad Lietuva pastaraisiais metais pati pasigamina vis daugiau elektros energijos ir ateityje netgi taps eksportuotoja, tuo tarpu kiti atkreipė dėmesį į strategiškai svarbių įmonių valdymą.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas Ignas Vėgėlė teigė, kad blogai yra tai, jog Lietuva įsileidžia privatų kapitalą į strategiškai svarbias energetikos įmones ir pabrėžė, kad reikia kalbėti apie įmonės „Ignitis“ nacionalizavimą.
„Klausimas ne tai, kad yra blogai, jog yra privatus kapitalas, o tai, jog mes infrastruktūrą savo, pradedant nuo „Igničio“, kur yra kritinė, strateginė infrastruktūra Lietuvai įsileidžiame privatų kapitalą ir nebegalime dėl to kontroliuoti strateginės įmonės“, – pirmadienį TV3 televizijos debatuose aiškino I. Vėgėlė.
Jam atkirto Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąrašo lyderis Virginijus Sinkevičius, kuris akcentavo, jog bendrovė „Ignitis“ yra ne privatizuota, o dalinai listinguota.
„Igničio“ 25 proc. listinguoti, 75 proc. yra valstybės rankose. Tos lėšos, kurios buvo gautos iš listingavimo, jos padėjo šiai Vyriausybei amortizuoti kainas gyventojams. Tai šiuo atveju jūs meluojate“, – atsakė V. Sinkevičius.
Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas teigė, kad elektros energijos krizės metu, valstybė galėjo geriau ją suvaldyti, nustatydama „Igničio“ veiklos prioritetus.
„Akcininkai užsako įmonės veiklos parametrus ir akcininkų lūkesčių laiškas lemia kaip elgsis įmonė. Turint galvoje, kad Lietuvos valstybė vis dar valdo tuos 73-75 proc. niekas netrukdė Finansų ministerijai ir Vyriausybei pasakyti, ko mes norime“, – akcentavo jis.
Energetikos ministras, konservatorius Dainius Kreivys teigė, kad šią kadenciją buvo padarytas didžiausias Lietuvos proveržis energetikoje. Pasak jo, elektros energijos generacija išaugo 4 kartus, o šiuo metu virš 60 proc. elektros energijos gaminame pas save.
„Yra padaryta strategija, kuri yra priimta Seime, leis mums elektros energijos gamintis tiek kiek jos mums reikia ir tai užtikrins ne tik žemas kainas, bet ir papildomų investicijų, kurios reikalauja elektros energijos, atėjimą į Lietuvą“, – kalbėjo jis.
Liberalų sąjūdžio atstovas Romualdas Vaitkus tikino, kad šalis yra pajėgi pasigaminti užtektinai atsinaujinančios elektros energijos. Jis prognozuoja, jog 2038 metais Lietuva taps elektros energijos eksportuotoja.
„Tikrai galime pasigaminti. Vakar Kelmėje buvo atidarytas vienas didžiausių vėjo jėgainių parkas 105 megavatai ir būtent dabar mes gaminame praktiškai 50 proc. mums reikiamo kiekio. Iki metų pabaigos bus pasiekta 68 proc. mums reikalingo kiekio, o iki 2038 metų tapsime eksportuojančia valstybe“, – tvirtino Seimo narys.
Partijos „Nemuno aušra“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sukritikavo žaliosios energetikos plėtrą dirbamų žemių plotuose. Buvęs Seimo narys daugiausia kritikos skyrė saulės jėgainėms.
„Lietuvoje žemės plotyje yra sumažinta, o mes skatiname saulės jėgainių statyba ant dirbamos žemės. Šiandien 3 megavatai vėjo jėgainių užteka 20 arų, 3 megavatai saulės – 10 hektarų. Man nėra nieko baisiau, kai Lietuvoje ant dirbamos žemės mes statome saulės jėgaines“, – teigė jis.
ELTA primena, kad birželį Seimas priėmė atnaujintą Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją (NENS), kuri iki 2050 metų leis Lietuvai tapti klimatui visiškai neutralia valstybe, eksportuojančia iš atsinaujinančių šaltinių pagamintą elektrą.
Strategija numato galimybę vystyti branduolinę energetiką, šalyje įrengiant ketvirtosios kartos modulinius branduolinius reaktorius (MBR), kurie, anot ministro D. Kreivio, yra mažesni ir saugesni už pasaulio rinkose eksploatuojamus šiuo metu.
Ministro teigimu, norint ateityje įsirengti tokių branduolinių reaktorių, politinis sprendimas turės būti priimtas iki 2028 metų. Tokiu atveju pirmasis 0,5 GW (gigavatų) galios branduolinis reaktorius galėtų pradėti veikti 2038 metais, o likusieji – iki 2050 metų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vytautas Landsbergis: prastoka padėtis, bet jie taip nutarė
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis sako, kad socialdemokratų dominuojamoje valdančioje koalicijoje įsiplieskė nesutarimai, nes tarp politikų nėra vienybės. ...
-
Premjeras dėl naujos nedarbo dienos: abejonių nėra, bet kažko teks atsisakyti2
Norint Sausio 13-ąją paskelbti valstybės švente reikalinga diskusija, kurios šventinės dienos galima būtų atsisakyti, sako premjeras Gintautas Paluckas. ...
-
Paluckas: į skandalą įklimpęs viceministras gali likti su viena sąlyga1
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad jei finansų ministras pasitiki Gegužės 9-ąją mininčiu viceministru Valentinu Gavrilovu, jis gali eiti savo pareigas. ...
-
Linkevičius apie Trumpo pareiškimus dėl Grenlandijos: nereikia skubėti su apokaliptinėmis išvadomis6
Lietuvos ambasadorius Švedijoje Linas Linkevičius sako, kad provokuojantys Donaldo Trumpo pareiškimai – jam būdingas stilius, todėl į JAV prezidento užmojus užimti Grenlandiją skandinavai kol kas reaguoja santūriai. Tokią Ši...
-
Vytautas Landsbergis laisvės gynėjų susitikime: alternatyva Europai yra putinizmas96
Kryžkelėje atsidūrusi Europa renkasi tarp savo senųjų idealų ir putinizmo arba žvėriškumo, todėl Lietuvos laisvės kova dar nėra baigta, sako pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis. ...
-
Skvernelis siūlo įamžinti visus Sausio 13-osios pasipriešinimo dalyvius atminimo lentoje13
Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis siūlo įamžinti visus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios pasipriešinime – surašyti jų vardus ant atminimo lentos ir ją iškilmingai pakabinti prie Seimo. ...
-
Skvernelis – apie didžiausius iššūkius, ligą ir tai, dėl ko užverda kraujas11
Kiekvieną sekmadienį humoristas Mantas Katleris „Paskutinei vakarienei“ kviečia vis kitą garsų Lietuvos žmogų. Tarp jų – ir sportininkai, ir muzikos pasaulio atstovai, ir politikai. Šį sekmadienį TV3 žiūrovai išvys a...
-
LŽP pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė3
Neparlamentinės Lietuvos žaliųjų partijos (LŽP) pirmininke dvejų metų kadencijai perrinkta Ieva Budraitė. ...
-
VRK panaikino „čekiukų“ byloje nuteistos Birštono tarybos narės Zdanavičienės mandatą2
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) panaikino „čekiukų“ byloje kalta pripažintos Birštono savivaldybės tarybos narės Dainos Zdanavičienės mandatą. ...
-
V. Tutkus išėjo iš krikščioniškosios demokratijos partijos: pasirinko kitą8
Laikinai Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partijai (LKDP) vadovavęs Valdas Tutkus grįžo į Lietuvos regionų partiją. ...