Premjerės prašoma pateikti informaciją apie viešinimui skirtus viešuosius pirkimus

Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ oficialiu raštu kreipėsi į ministrę pirmininkę Ingridą Šimonytę, kurios prašo pateikti informaciją apie 2021 metais visų ministerijų, joms pavaldžių įstaigų ir institucijų įvykdytus, vykdomus ar planuojamus vykdyti viešinimo viešuosius pirkimus, nepriklausomai nuo pirkimo būdo ar sumos.

Kaip sakoma frakcijos pranešime spaudai, rašte paminėta „Kitokių pasikalbėjimų“ laida su sveikatos apsaugos ministro visuomeniniu konsultantu, kuri nebuvo pažymėta kaip reklaminė, joje nenurodyta, kad už šią laidą sumokėjo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Nurodoma, kad pokalbių šou beveik nekalbėta apie vakcinaciją nuo COVID-19, vietoj to visuomeninis konsultantas daugiausiai pasakojo apie save ir savo darbo kasdienybę.

Taip pat rašte minima, kad šių metų birželį viename naujienų portale buvo paskelbta informacija apie SAM vakcinacijos nuo koronaviruso informavimo ir skatinimo kampanijai tarp gyventojų skleisti gautas 24 paraiškas. Iš jų finansavimui atrinktos aštuonios paraiškos už bendrą 755 tūkst. eurų sumą. Straipsnyje įvardytos įmonės, kurioms galimai bus skiriamas finansavimas ir kitos galimai skandalingos aplinkybės, įvairūs įmonių tarpusavio ryšiai.

Be to, publikacijoje teigiama, kad SAM papildomai pirko ir dar vieną paslaugą – už 12 tūkst. eurų iš reklamos bendrovės įsigyta komunikacijos strategijos konsultacijų. Kaip pranešė portalas, ši sutartis sudaryta neskelbiamų derybų būdu gavus vienintelio dalyvio pasiūlymą ir jį pasirinkus.

Pasak frakcijos seniūno Sauliaus Skvernelio, šiandien vertinant visą naujienų portaluose skelbiamą informaciją, galima daryti išvadą, kad dar vasaros pradžioje SAM inicijuotos komunikacijos priemonės nesulaukė tinkamo visuomenės dėmesio.

„Jeigu tuo metu Vyriausybė būtų sureagavusi ir skyrusi laiką išsiaiškinti, kas vyksta su Sveikatos apsaugos ministerijos viešinimo kampanija, dabar nebūtų skandalo, nereikėtų kalbėti apie ministro Arūno Dulkio politinę etiką ir atsakomybę, o visuomenė išlaikytų bent nedidelį pasitikėjimo valdžia mandatą“, – teigia S. Skvernelis.

Rašte premjerei pažymima, kad dažnai būtent viešinimo kampanijoms įsigyti valstybinės institucijos ir įstaigos pasirenka neskelbiamų pirkimų būdą, kai procedūros atliekamos pagal perkančiosios organizacijos taisykles. Dėl to pirkimų skelbimai nėra viešai pasiekiami, dalyvauja tik pakviesti tiekėjai.

„Šiais atvejais nėra skelbiamos derybos ir supaprastinti pirkimai. Tokie viešieji pirkimai kelia padidintas nepagrįsto konkurencijos ribojimo, neefektyvaus lėšų panaudojimo ir korupcijos rizikas. Atsižvelgiant į kilusius skandalus, frakcijos vardu teiraujamės, ar neatsiranda minėtų rizikų dėl šios Vyriausybės ir jai pavaldžių institucijų viešųjų pirkimų, kurie buvo skirti informacijos viešinimui“, – akcentuoja Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Stončaitis.

Frakcija atkreipia dėmesį į tai, kad valdžios įstaigos tarnauja žmonėms, o valstybinės institucijos ir jos tarnautojai savo veikloje turi pareigą veikti skaidriai ir atsakingai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Romualdas

Romualdas  portretas
Kodel premjere dėvi apynasri , gal nepasikiepijo
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių