- Saulius Jakučionis/ BNS, Vilmantas Venckūnas/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Amerikiečiams balsuojant prezidento rinkimuose, Lietuvos vadovo vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys sako tikintis ilgalaikiais Vašingtono įsipareigojimais Vilniui, bet neatmeta, jog JAV kariai gali būti siunčiami į taškus, kur to dar labiau reikalauja saugumo situacija.
„Tikrai ko negalime leisti ir aš netikiu, kad taip atsitiks, kad suklibės, sušlubuos kolektyvinio saugumo įsipareigojimai iš JAV pusės, nes transatlantinio ryšio suaižėjimas yra pabaiga ir bendrai Europos sąrangai, ir NATO tolimesnei ateičiai“, – antradienį Žinių radijui sakė prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas.
G. Nausėda dar rugsėjį sakė, kad Lietuvos tikslas yra nepertraukiamas JAV karių buvimas Lietuvoje, nepaisant to, ar JAV rinkimus laimės demokratė Kamala Harris, ar respublikonas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).
K. Budrys antradienį teigė, kad „nuo planavimo ir politinės diskusijos“ priklausys, kiek JAV karių ilgainiui bus Lietuvoje, tačiau ragino nesureikšminti svarstymų apie svyruojančius Vašingtono įsipareigojimus.
„Mes čia kalbame apie daug svarbių dalykų ir geostrateginė situacija šiuo metu pasaulyje su tiek konkuruojančių polių, su kylančiomis branduolinėmis valstybėmis, (...) (yra sudėtinga – BNS)“, – sakė prezidento patarėjas.
„Taip kad visam to sulaviravimui JAV turės išlaikyti dėmesį ir įsitraukimą į Europos bendrus reikalus. Tai reiškia, kad mes turėsime labiau įsitraukinėti į tai, kas vyksta Indijos–Ramiojo vandenyno erdvėje, ir tas pasaulis taps dar labiau sujungtas tarp demokratijų“, – pridūrė jis.
Taip kad čia yra sudėtingas rebusas, na, ir nebus taip, kad čia bataliono pastumdymas iš Vokietijos į Lietuvą, iš Lietuvos dar kažkur... Čia bus tik maža išdava didelio paveikslo.
„Taip kad čia yra sudėtingas rebusas, na, ir nebus taip, kad čia bataliono pastumdymas iš Vokietijos į Lietuvą, iš Lietuvos dar kažkur... Čia bus tik maža išdava didelio paveikslo“, – kalbėjo K. Budrys.
JAV Lietuvoje yra dislokavusi bataliono kovinę grupę, ją daro iki tūkstančio karių.
G. Landsbergis: nepaisant rinkimų, tikiuosi, kad JAV išliks pagrindiniu saugumo partneriu
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tikisi, kad nepaisant to, kas laimės Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento rinkimus, Vašingtonas išliks pagrindiniu Lietuvos saugumo partneriu.
„Neturime prabangos rinktis, diversifikuoti, sakyti, kas labiau patinka ar nepatinka, Jungtinės Amerikos Valstijos yra ir bus pagrindinis Lietuvos strateginis saugumo ir gynybos partneris“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
„Aš tik tikiuosi, kad nepaisant to, kas būtų išrinkta, ta kryptis nesikeis iš JAV pusės, to mums reikia tikėtis“, – pridūrė jis.
Pasak G. Landsbergio, tokioms valstybėms kaip Lietuvai didesnis iššūkis yra ne vieno ar kito kandidato pergalė, o tai, kad JAV požiūris į mūsų regioną gali pasikeisti.
„Kad dėmesio, pagalbos reikia mažiau, kad Ukrainai nebėra taip svarbu, tai gali būti bet kuriuo atveju, tie pokyčiai būna. (...) JAV sukasi nuo Europos ir ne administracijos čia problema, tai yra jų valstybės sprendimas“, – dėstė ministras.
„Mūsų keliamas uždavinys – kaip tą sukimąsi lėtinti, diversifikuoti, išlaikyti dėmesį mums, nes mes kol kas alternatyvų JAV skėčiui neturime“, – teigė jis.
Mato „tvyrančią išdavystės nuotaiką“ dėl Ukrainos
G. Landsbergis teigė esantis ramus, kad Lietuva turės pakankamai argumentų įtikinėti naująją administraciją skirti dėmesį regiono saugumui.
„Mes tikrai turime puikių argumentų tiek dėl gynybos finansavimo, tiek dėl įsigijimų iš JAV, tiek dėl mūsų Indijos-Ramiojo vandenynų strategijos ir kitų panašių faktorių, kurie yra svarbūs abiem pusėms“, – sakė ministras.
Anot jo, kyla klausimas, kaip išlaikyti JAV dėmesį paramai Ukrainai.
„Tie argumentai nevyravo debatuose, kaip viena ar kita Ukrainoje vykstančio karo baigtis lemtų Europos ar transatlantinį saugumą“, – teigė G. Landsbergis.
Lietuvos diplomatijos vadovas sakė, kad mažiau dėmesio Ukrainai skiriama ne tik JAV prezidento rinkimų kontekste, bet apskritai Vakaruose.
„Aš matau Vakarų totalinį nuovargį ir, ką aš pavadinčiau, tvyrančia išdavystės nuojauta“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Anot jo, „tvyranti išdavystės nuojauta“ realybe gali virsti, jei Kyjivui nebus skiriama pakankamai paramos.
G. Landsbergio teigimu, nėra iki galo aiški nė vienos rinkimuose dalyvaujančios pusės strategija karo Ukrainoje atžvilgiu.
„To reikia palaukti, reikia būt pasiruošus savo argumentus, reikia būt pasiruošus ir scenarijams, kurie nebūtų labai geri“, – kalbėjo ministras.
Aš matau Vakarų totalinį nuovargį ir, ką aš pavadinčiau, tvyrančia išdavystės nuojauta.
„Dirbti reikės bet kuriuo atveju“
Anot Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, nepaisant to, kas dirbs Baltuosiuose rūmuose, toliau bus dedamos pastangos aktyviai plėtoti parlamentinę diplomatiją.
„Šioje kadencijoje buvome labai rezultatyvūs šioje srityje, buvo ir vizitų aukščiausiu lygiu, tikiu, kad tą tęsime ir toliau“, – sakė parlamento vadovė.
„Sprendimas Amerikos, dirbti reikės bet kuriuo atveju, Jungtinės Amerikos Valstijos mums yra tikrai kertinis partneris, sąjungininkas gynybos ir kitose srityse“, – teigė ji.
D. Trumpo poziciją dėl NATO ir situacijos Ukrainoje V. Čmilytė-Nielsen sieja su rinkimine kampanija.
„Pas mus rinkimų metu lygiai taip pat retorika politikų būna vienokia, po rinkimų ji kartais keičiasi, tai kažkokių klaustukų yra, tačiau bet kokiu atveju, koks bebūtų Amerikos žmonių apsisprendimas, mes dirbsime“, – sakė Seimo pirmininkė.
Vakarai baiminasi, kad D. Trumpui laimėjus rinkimus NATO laukia neramūs laikai.
D. Trumpas, eidamas prezidento pareigas, kritikavo NATO sąjungininkus dėl, jo nuomone, nepakankamų išlaidų.
Vasarį jis įspėjo, kad skatins Rusiją daryti ką tik nori su NATO sąjungininkėmis, kurios nevykdo savo finansinių įsipareigojimų ir gynybai neskiria 2 proc. savo bendrojo vidaus produkto (BVP).
Tuo metu K. Harris ne kartą kritikavo šiuos savo varžovo pareiškimus. Ji, kaip manoma, žada tęsti kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) politiką, bendradarbiauti su sąjungininkais bei tvirtai palaikyti NATO.
Vakarų sąjungininkės taip pat baiminasi, kad D. Trumpo prezidentavimas gali lemti karinės pagalbos Ukrainai sumažėjimą. Vašingtonas yra pagrindinis Kyjivo karinis rėmėjas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Politikai ieško, iš kur imti pinigų pažadams pildyti: akys krypsta į gyventojus
Nauja valdžia dar nesuformuota, bet aiškėja, kaip norėtų keisti mokesčius. Socialdemokratai ir „Vardan Lietuvos“ skelbia, kad mokesčius keltų tik turtingiausiems. Bet aiškėja, kad mokesčiai gali didėti ir gaunantiems vidutin...
-
G. Landsbergis nevertina G. Palucko teiginių apie Kiniją4
Kadenciją baigiantis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nesiima vertinti socialdemokratų kandidato į premjerus Gintauto Palucko komentarų apie Lietuvos ir Kinijos diplomatinius santykius. ...
-
Vokietijos koalicijoje – įtampos: G. Landsbergis mano, kad pozicija dėl brigados nekis
Braškant Vokietijos valdančiajai vaivorykštinei koalicijai, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis mano, kad Berlyno įsipareigojimai dėl Lietuvoje planuojamos dislokuoti brigados nesikeis. ...
-
M. Navickienė apsisprendė trauktis iš politikos: atliktos kratos šeimai buvo netikėtos19
Po rezonansą sukėlusio „Foxpay“ skandalo iš socialinės apsaugos ir darbo ministrės pareigų atsistatydinusi Monika Navickienė sako tvirtai nusprendusi trauktis ir iš politikos. Nors konservatorė tikina, kad nėra niekaip susijus...
-
Aiškėjant aplinkybėms apie užsidegančias siuntas: pasekmės gali būti baisios2
Aiškėjant naujoms aplinkybėms apie savaime užsidegančių siuntų gabenimą iš Lietuvos, prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys sako, kad NATO negali be atsako palikti pastarojo meto Rusijos sabotažo operacijų. ...
-
G. Paluckas mato galimybę demokratams ir „valstiečiams“ dirbti kartu2
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas į premjero postą Gintautas Paluckas sako matantis galimybę potencialiems koalicijos partneriams – demokratams ir „valstiečiams“ – dirbti kartu. ...
-
Prezidentūra norėtų, kad būsima valdančioji koalicija būtų suformuota greičiau2
Antrą savaitę tęsiantis partijų deryboms dėl būsimos koalicijos, šalies vadovo Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas leidžia suprasti – Prezidentūra norėtų, kad naujos valdančiosios daugumos formavimo klausimas b...
-
LSDP parengė koalicijos sutarties projektą, jį antradienį pristatys partneriams
Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) parengė koalicijos sutarties projektą, jį antradienį pristatys potencialiems partneriams. ...
-
E. Gentvilas: liberalai susitaikė su opozicijos vaidmeniu būsimame Seime
Nors socialdemokratai skelbia, kad dėl galimo darbo koalicijoje konsultuosis ne tik su „valstiečiais“ bei demokratais „Vardan Lietuvos“, Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Eugenijus Gentvilas sako, kad jo atstovaujama politinė j...
-
Tarp socialdemokratų kandidatų į ministrus – D. Šakalienė, I. Ruginienė, E. Sabutis ir R. Šadžius9
Seimo rinkimus laimėjusi, tačiau vis dar valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), jau turi dalį kandidatų, kuriems patikėtų tam tikras ministerijas, skelbia naujienų portalas lrt.lt. ...