- Jadvyga Bieliavska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antradienį Seimui planuojama pateikti du tautinių mažumų teises ir pareigas reglamentuojančius įstatymų projektus.
Vieną dokumentą pristatys teisingumo ministrė parlamentarė Ewelina Dobrowolska, alternatyvų įstatymo projektą pateiks Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujanti Seimo narė, Mišrios parlamentarų grupės seniūnė Rita Tamašunienė.
Teisingumo ministerijos parengtame Tautinių mažumų įstatymo projekte kalbama apie būtinybę sudaryti sąlygas išlaikyti ir puoselėti tautinių mažumų papročius, kultūrinį ir kalbinį identitetą. Jame numatyta, kad tautinės mažumos turi teisę laisvai ir nevaržomai, privačiai ir viešai, žodžiu ir raštu vartoti savo kalbą, tačiau turi būti laikomasi įstatymų, reglamentuojančių valstybinės kalbos vartojimą.
Tautinių mažumų įstatymo projekte reglamentuojama teisė į švietimą tautinės mažumos kalba. Jame taip pat numatyta, kad mokyklose, kurios įgyvendina švietimo programas pagal dvišales ar daugiašales tarptautines sutartis su Europos ekonominės erdvės susitarimo valstybėmis, ugdymo procesas vykdomas šiose sutartyse numatyta tautinės mažumos kalba.
Be to, E. Dobrowolskos projekte siūloma sudaryti Tautinių mažumų tarybą. Tai būtų kolegiali patariamoji visuomeniniais pagrindais veikianti institucija, teikianti siūlymus Vyriausybės įgaliotai institucijai, atsakingai už tautinių mažumų politikos įgyvendinimą, valstybės ir savivaldybių institucijoms. Tautinių mažumų tarybą sudarytų tautines mažumas vienijančių organizacijų, nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Dar pateikimo Seime nesulaukęs Teisingumo ministerijos parengtas Tautinių mažumų įstatymo projektas sulaukė socialdemokratų kritikos, primena ELTA.
Vilniaus rajono mero socialdemokrato Roberto Duchnevičiaus vertinimu, įstatymo projektas yra pustuštis, nes nesprendžia kai kurių aktualių problemų, užprogramuoja ateičiai naujas diskusijas ir konfliktus.
„Analizuojant įstatymo projektą matome, kad jis yra toks pustuštis ta prasme, kad jame nenumatyta spręsti kai kurių klausimų, pvz. vietovardžių, nukreipiant į kitus įstatymus ir teisės aktus. Mano nuomone, tai truputį ir žalinga, nes problemos tai nesprendžia. Turėsime vėl ginčytis dėl kai kurių dalykų, diskutuoti dėl kitų teisės aktų galimų pakeitimų“, – spaudos konferencijoje Seime yra sakęs R. Duchnevičius.
Jis pasidžiaugė, kad įstatyme atsirado socialdemokratus tenkinanti tautinių mažumų sąvoka, tačiau kritikavo tautinių mažumų švietimo reglamentavimą.
Siūlo leisti vietovių ir gatvių pavadinimus rašyti tautinės mažumos kalba
Seimo narė Rita Tamašunienė antradienį ketina pateikti Seimui beveik prieš 10 metų – dar 2014 metais – parengtą Tautinių mažumų įstatymo projektą.
Jame nurodoma, kad tautinei mažumai priklausantis asmuo turi teisę puoselėti savo kultūrą, tradicijas, kalbą ir religiją, švęsti savo tautines šventes ir istorines datas, dalyvauti apeigose, viešai naudoti tautinius simbolius.
Tautinės mažumos atstovai, anot projekto, turi teisę mokytis tautinės mažumos kalba arba tautinės mažumos kalbos bendrojo ugdymo arba neformaliojo švietimo mokyklose, taip pat turi teisę steigti nevalstybines mokyklas.
Savivaldybėse, kuriose tautinė mažuma, remiantis paskutinio visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, sudaro ne mažiau 10 proc. nuo bendrojo jos gyventojų skaičiaus, siūloma leisti bendraujant su viešojo administravimo subjektais vartoti tautinės mažumos kalbą.
R. Tamašunienės įstatymo projekte taip pat siūloma įteisinti, kad tokios gyvenamosios vietovės pavadinimas, gatvių, viešojo administravimo subjektų pavadinimai, topografiniai ženklai greta valstybinės kalbos gali būti rašomi ir tos tautinės mažumos kalba. Pavadinimų tautinės mažumos kalba suteikimo būdus ir tvarką nustatytų Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.
Ši Tautinių mažumų įstatymo projekto versija kalba ir apie draudimą asimiliuoti tautinę mažumą prieš jos valią. Taip pat įstatymu siūloma uždrausti dirbtinai keisti gyventojų procentinį santykį vietovėse, kuriose gyvena tautinėms mažumoms priklausantys asmenys.
Siekiant spręsti kultūrinius, socialinius, ekonominius, švietimo ir kitus klausimus, susijusius su tautinėmis mažumomis, siūloma įsteigti Tautinių bendrijų tarybą.
ELTA primena, kad praeitose ir šioje kadencijoje Seimo kadencijoje jau buvo ne vienas bandymas teikti Tautinių mažumų įstatymų projektus, tačiau jie patyrė nesėkmę.
Dar 2018 metais Seimo socialdemokratai parengė įstatymo projektą, kuriame buvo numatyta teisė rašyti gyvenamųjų vietovių, gatvių, viešojo administravimo subjektų pavadinimus tautinės mažumos kalba.
2021 metų birželio mėnesį Seimas atmetė Darbo partijos frakcijos narės Ievos Kačinskaitės-Urbonienės pateiktą Daugiakultūrio tapatumo išsaugojimo įstatymo projektą, kuriuo buvo siekiama sudaryti sąlygas išlaikyti, saugoti ir puoselėti tautinių mažumų papročius, kultūrą ir kalbą. Atmestame įstatymo projekte buvo reglamentuota ir teisė rašyti gyvenamųjų vietovių, gatvių pavadinimus tautinės mažumos kalba.
2021 m. gruodžio mėnesį Seimas nesiėmė svarstyti dar 2013 metais parengto Tautinių mažumų įstatymo projekto, kurį ketino pateikti Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai atstovaujanti Seimo narė Rita Tamašunienė. Pagrindinė kliūtis – šio projekto kai kurių nuostatų galimas prieštaravimas Konstitucijai.
Nuo 2010 m. neteko galios 1989 m. lapkričio 23 d. priimtas ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo 1991 m. sausio 29 d. papildytas ir pakeistas Tautinių mažumų įstatymas.
Šiuo metu tautinių mažumų teisės ir laisvės bei jų apsauga reglamentuojama skirtinguose dokumentuose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda žada aiškintis, kas atsakingas dėl strigusių „Teltonikos“ statybų6
Prezidentas Gitanas Nausėda ketina aiškintis, kas atsakingas už stringančias aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ parko „Teltonika High-Tech Hill“ Vilniuje statybas, pranešė Prezidentūra. ...
-
Žiniasklaida: tarp „Nemuno aušros“ svarstomų kandidatų į aplinkos ministrus – G. Giparas
„Nemuno aušra“ į aplinkos ministrus svarsto siūlyti buvusį Geologijos tarnybos vadovą Giedrių Giparą, praneša portalas lrytas.lt. ...
-
Nauja valdžia – nauji ir atlyginimai: atskleidė, kieno kišenės papilnės daugiausiai1
Naujas Seimas – nauji ir parlamentarų atlyginimai. Ankstesnė valdžia padidino politikų algas, tad eiliniai Seimo nariai dabar gaus maždaug 1,5 tūkstančio eurų didesnius atlyginimus, apie 3800 eurų į rankas. Seimo pirmininko alga auga dar įsp...
-
Kur gyvens naujieji Seimo nariai ir kiek tai kainuos mokesčių mokėtojams?1
Dalis naujai prisiekusių Seimo narių jau išreiškė pageidavimą gyventi Seimo viešbutyje, bet kai kurie kambariai vis dar remontuojami, o tiems, kuriems teks išsikraustyti, dar skirtas mėnuo. Todėl nuo ketvirtadienio beveik 50 S...
-
Po aštrios protesto organizatorių kritikos G. Paluckas teisinasi: įvyko kažkoks nesusipratimas16
Iš protesto „Dešimt tylos minučių“ organizatorių sulaukęs aštrios kritikos dėl ciniškų pasisakymų, socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas tikslina savo poziciją. Politikas akcentuoja – ...
-
Vokietijos fondai kreipėsi į prezidentą, reiškia susirūpinimą dėl antisemitizmo10
Trys Vokietijos fondai penktadienį kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą reikšdami susirūpinimą dėl antisemitizmo Lietuvoje. ...
-
S. Malinauskas: visa tai po truputį tampa norma ir tai gąsdina21
Naujasis Seimas pradėjo darbą. Pradeda garsiai, nuo pat valdančiosios koalicijos formavimo. Ketvirtadienį vyko protesto akcija „Dešimt minučių tylos“, kas iš to? ...
-
Politologas: koalicijos ateina ir išeina, o vokiečių brigada Lietuvoje – fundamentalus dalykas27
Lietuva pergyvena dėl tarptautinės reakcijos ir galimų pasekmių į valdančiąją koaliciją priėmus Remigijų Žemaitaitį. Vokietijos valdantieji apskritai subyrėjo ir Berlynas su baime žiūri į tai, ką darys Donaldas Trumpas. Perspektyvos atrodo r...
-
Pirmasis naujos Seimo valdybos sprendimas – prašyti lėšų padėjėjų algoms5
Naujoji Seimo valdyba penktadienį pirmuoju sprendimu nutarė prašyti Vyriausybės skirti daugiau lėšų Seimo kanceliarijai, kad kitąmet būtų galima didinti atlyginimus politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojams. ...
-
Konservatoriai planuoja kviesti liberalus rinkti bendrą opozicijos lyderį1
Didžiausia opozicinė frakcija – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) – siūlys liberalams sudaryti koaliciją ir išsirinkti opozicijos lyderį. ...