- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dalis Seimo narių negali patikėti, kad Vilniaus universitetas, kaip pats rašė savo gairėse, įsipareigoja lyčiai jautriai kalbai. O į tai ir įeina, kad universitete reikėtų sakyti ne „žmogus“, o „žmoga“, praneša LNK.
„Manau, kad ne visos moterys norėtų, kad į jas kreiptųsi niekatrąja gimine. Matyt, ne visada pokytis yra pažanga – gali būti ir regresas“, – sakė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.
Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad universitete ne visi žmonės save suvokia kaip vyrą ar moterį. Kai kuriuose tekstuose verčiau sakyti moteriškąją giminę, kur įprasta sakyti vyriškąją, pavyzdžiui, ne „ministrų kabinetas“, o „ministrių kabinetas“.
„Bet palaukit. Mes dar dažniau vartojame „Vyriausybė“ ir kažkodėl vyrai neįsižeidžia. Arba sakome „Prezidentūra“, – teigė Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
Taip pat vyriškoji giminė nebegali būti laikoma neutralia, ji esą diskriminuojanti.
„Lietuvių kalba ir yra graži tuo, kad ji turi gimines“, – nepritarė Seimo narė Agnė Širinskienė.
Konservatoriai L. Kasčiūnas, P. Saudargas, „valstietė“ A. Širinskienė – vieni iš tų žmonių, kurie ketina kreiptis į Vilniaus universiteto senatą. Kreipimesi rašoma, kad universitetas tapo radikaliųjų ideologijų apologetu ir kad Seimo nariai kviečia atšaukti tokių gairių reikalavimus. Šį kreipimąsi sumanė, parašė ir parašus renka konservatorius Audronius Ažubalis, bet jis apie tai papasakoti atsisakė.
Mes dar dažniau vartojame „Vyriausybė“ ir kažkodėl vyrai neįsižeidžia.
„Kai bus baigtas parašų rinkimas, tada bus ir komentaras“, – atkirto A. Ažubalis.
„Rašto autorius yra geras vyras, jis tik mėgsta bėgti“, – kolegos veiksmus komentavo L. Kasčiūnas.
„Turbūt pasirašyta per 30“, – svarstė P. Saudargas.
Bet yra svarbus niuansas. Dėl jo buvęs Vilniaus universiteto rektorius, o dabar Laisvės partijos Seimo narys Artūras Žukauskas sakė kreipimosi į Senatą ne tik kad neketina pasirašyti, bet ir akyse matyti nenori.
„Politikams kištis į universiteto vidaus reikalus yra tapatu universiteto autonomijos pažeidimui. Vakaruose tokie dalykai yra laikomi prasto tono išraiška“, – kalbėjo A. Žukauskas.
Be to, buvęs didžiausio ir seniausio universiteto rektorius sakė, kad kalba tada ir vystosi, kai mokslininkai naujadarus pasiūlo.
„Autonomija nereiškia anarchijos, kai aš ką noriu, tą darau“, – teigė A. Širinskienė.
„Mes tik siūlome pasvarstyti. Kaip jie turi autonomiją, taip mes turime autonomiją pasiūlyti savo idėjas. O jie tegul sprendžia. Aišku, jie turi autonomiją“, – sakė L. Kasčiūnas.
Europoje yra aukštųjų mokyklų, nuėjusių dar toliau. Pavyzdžiui, Mančesterio universitete rekomenduojama nesakyti „žmona“ arba „vyras“, o sakyti „partneris“, ne „motina“ ar „tėvas“, o lyties nenusakantis „parent“.
Kreipėsi į VU Senatą
Trisdešimt devyni Seimo nariai iš penkių skirtingų frakcijų (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Demokratų „Vardan Lietuvos“, Lietuvos socialdemokratų partijos ir Lietuvos regionų frakcijų) kreipėsi į Vilniaus universiteto Senatą, siūlydami atšaukti „Lyčiai jautrios kalbos gairių“ siūlymus universiteto bendruomenei. Parlamentarai ragina stiprinti lietuvių kalbos – valstybinės kalbos – prestižą, saugoti jos istorines ir pasaulio kalbų tyrimams būtinas savybes, tęsti pasaulinio garso nusipelniusias baltistikos tradicijas ir išsaugoti ateities kartoms tai, ką lietuvių tauta gavo – iš toliausių istorijos klodų atėjusią lietuvių kalbą.
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Audronius Ažubalis taip paaiškino kreipimosi į Vilniaus universiteto Senatą priežastis:
„Lietuvos Respublikoje yra priimtos bendros lietuvių kalbos vartojimo taisyklės, kurių laikymąsi prižiūri Valstybinė kalbos inspekcija, o Valstybinė lietuvių kalbos komisija nustato lietuvių kalbos tvarkybos kryptis, sprendžia kalbos norminimo ir kodifikavimo klausimus; lietuvių kalba negali tapti jokios ideologijos tarnaite ir įrankiu indoktrinuoti jaunimą. Būtina suvokti lietuvių kalbos reikšmę mūsų pačių ir pasaulio kultūrai, atsargiai vertinti kalbinius eksperimentus ir nepasiduoti užsiangažavusių „naujovėms“ grupių siūlymams“, – teigė Seimo narys A. Ažubalis.
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys bei Švietimo ir mokslo komiteto narys akademikas Eugenijus Jovaiša mano, kad lyčiai jautrios kalbos taikymas nėra naudingas pačiam Vilniaus universitetui, nes „visų pirma, universitetas yra nenutrūkstamo kalbėjimosi ir bendrystės vieta, žmones telkianti ir įkvepianti pažinimui erdvė, bet ne skaidanti, priešinanti ir ideologiškai angažuota pelkė“.
„Tai yra universiteto prestižo klausimas. Vartoti lietuvių kalbą, kuri yra išsaugojusi prigimtines ir pasaulio kalbų tyrimams būtinas savybes, pagal bendras jos vartojimo taisykles nėra ir negali būti gėda“, – tvirtina E. Jovaiša.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Paluckas: Vyriausybės programos rizika – per didelė ambicija, per mažai išteklių
Kandidatas į premjero postą socialdemokratas Gintautas Paluckas sako, kad pagrindinė rizika, su kuria susidurs būsimos Vyriausybės programa – per didelė ambicija ir per mažai tam suplanuotų išteklių. ...
-
Seimo Audito komiteto pirmininku išrinktas A. Skardžius, jį dar tvirtins Seimas
Seimo Audito komiteto pirmininku antradienį išrinktas valdančiosios koalicijos narės „Nemuno aušros“ frakcijos narys Artūras Skardžius. ...
-
L. Kasčiūnas – prieš primetamas Ukrainos derybas su Rusija beveik kapituliacijos sąlygomis
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas sako nepritariantis Ukrainai daromam spaudimui derėtis su Rusija, šiai neplanuojant nutraukti karo veiksmų. ...
-
G. Paluckas liberalus ragina nesieti visų „aušriečių“ su R. Žemaitaičio pasisakymais
Sociademokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas ragina nesieti antisemitinių Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų su visa koalicine „Nemuno aušros“ partija. ...
-
NKVC vadovas dėl ryšių kabelių Baltijos jūroje pažeidimo: jokios įvykio versijos atmesti negalima
Dviejų povandeninių šviesolaidinio ryšio kabelių sugadinimą Baltijos jūroje vertinti kaip sabotažą yra dar anksti, sako Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas. ...
-
G. Nausėda: „Teltonikos“ istorija gali atgrasyti verslininkus remti kandidatus rinkimuose1
Aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ įstrigusių gamyklų Vilniuje statybų istorija gali atgrasyti verslininkus nuo nepriklausomų kandidatų rinkimuose rėmimo, o tai pakenktų Lietuvos demokratijai, sako prezidentas Gitanas Na...
-
G. Nausėda sako iš D. Trumpo išgirdęs pagyras Lietuvai: ragino nenukrypti nuo kelio
Pirmadienį su išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu kalbėjęs Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda sako išgirdęs pagyras Lietuvai. ...
-
Prezidentas: Vyriausybė galėtų būti tvirtinama nepilnos sudėties3
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Vyriausybė galėtų būti tvirtinama nepilnos sudėties, bet tai nėra siekiamybė. ...
-
G. Nausėda užsienio reikalų ministro poste matytų K. Budrį: kvalifikuotas, darbštus žmogus1
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jo patarėjas Kęstutis Budrys būtų tinkamas kandidatas į užsienio reikalų ministrus. ...
-
A. Paukštys: mano nuostoliai – 3 mln., išmesti į šiukšlyną8
Ministrai ir institucijų vadai toliau nemato savo klaidų dėl skandalo, kai dėl biurokratų kaltės stojo milijardinės investicijos. Tačiau darbo jau imasi teisėsauga. Prezidentūra sako reikia aiškintis, ar milijardinius projektus stabdantys biur...