- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentui Gitanui Nausėdai rinkimuose nutylėjus, kad prieš susikuriant Sąjūdžiui tapo komunistu, LNK žinios jau skelbė, jog sovietai buvo užvedę bylas arba stebėjo visus penkis atkurtos Lietuvos prezidentus.
„Labai ačiū, bus įdomu. Tai bus pirmas kartas, kai išgirstu, jog toks dalykas apskritai vyko“, – sakė prezidentas Valdas Adamkus.
KGB byla – ir apie pirmąjį atkurtos Lietuvos vadovą – Vytautą Landsbergį. Ši byla pradėta 1969-aisiais, o baigta keli mėnesiai prieš kovo 11-ąją. Pirmiausiai į akis krenta, kad byla apytuštė. Turi būti 231 lapas, o lygiai pusės trūksta.
„Aš tik galiu daryti prielaidas, kad ten galimai buvo lapų su skundikų arba agentų pranešimais apie mane. Tuo pačiu atskleidžiami tie agentai, kas rašė. Jeigu būtų kas nors prieš mane, tai – tikrai paliktų. Dar galėtų ir prikurti“, – svarstė V. Landsbergis.
Visas LNK reportažas vaizdo įraše:
Prieš kovo 11-ąją Maskva davė nurodymą apsaugoti agentūrinius duomenis: vienas bylas naikinti, kitas išvežti į Rusiją. Po kovo 11-osios archyvai buvo pasiekiami ir Lietuvos politikams. Prokuratūra net tyrė atvejį, ar negalėjo būti išnešti keli maišai bylų, bet nieko nustatyti nepavyko.
„Teko stebėti, kad kai pamato kažką įdomaus, pastveria tą bylą ir bando po pažastimi išnešti“, – atviravo buvęs Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojas Danas Arlauskas.
V. Landsbergis sako, kad iki pat dabar KGB bylų apie save nevartęs.
„Man siūlė nueiti į archyvą, susipažinti, kas mane sekė, šnipinėjo, bet pasakiau, kad nenoriu žinoti“, – teigė V. Landsbergis.
Man siūlė nueiti į archyvą, susipažinti, kas mane sekė, šnipinėjo, bet pasakiau, kad nenoriu žinoti.
Byloje – V. Landsbergio ir jo žmonos prašymai išleisti į užsienį. V. Landsbergis 1968-aisiais prašėsi į Australiją, iš kurios neseniai buvo grįžęs tėvas, likę gyventi brolis ir sesuo. KGB neišleido į Australiją, atmetė prašymus – ir į JAV.
„Turbūt prašiau kokius dešimt metų išleisti į Ameriką, neišleido, nors mane labai kvietė garbaus amžiaus muzikologas Juozas Žilevičius“, – kalbėjo V. Landsbergis.
Paskutiniais okupacijos metais V. Landsbergiu su žmona jau pavyksta iškeliauti.
„Mane kažkas pamokė, kad komandiruotės niekada negausi. Tačiau gali bandyti išvažiuoti pas kažką į svečius. Aš pabandžiau, ir – pasisekė“, – atviravo V. Landsbergis.
Istorikas Arūnas Streikus sako, sprendžiant, ar išleisti į užsienį, KGB svarbiausi buvo du kriterijai.
„Būtų pavojus, jei išvykęs į užsienį žmogus bandytų prašytis politinio prieglobsčio. Arba, – kad neužsiimtų antisovietine propaganda. Tokiems žmonėms praktiškai būdavo neįmanoma išvykti“, – komentavo A. Streikus.
Išvykti užsienį, kaip ir stoti į komunistus buvo sunku, jei šeimos nariai – tremtiniai arba Lietuvos valdžios pareigūnai.
„Jeigu tu pats esi ar tėvai – tremtiniai, tai – biografijos dėmė“, – konstatavo istorikas Marius Ėmužis.
V. Landsbergio žmona – tremtinė. Tėvas – žinomas architektas, Lietuvos nepriklausomybės siekusios laikinosios Vyriausybės ministras. Vienas VSD kūrėjų, sovietmečiu dirbęs KGB valdyboje, atsakingas už išvykstančiųjų patikras Danas Arlauskas sako, kad sprendimai leisti žinomai V. Landsbergio šeimai keliauti buvo labiau politiniai.
Vienoje anketų V. Landsbergis nurodė, kad buvo komjaunuolis. Atkūrus nepriklausomybę, jis sulaukė kaltinimų neva tiek jis, tiek jo tėvas dirbo KGB.
„Žinomas politikas Audrius Butkevičius viešai pareiškė, kai pats tuo metu buvo „užkabintas“, kaip dalyvavęs kyšio aferoje. Jis puolė į ataką, kad tai – mano intriga, kad jam kažkaip specialiai į ranką įkišo tuos pinigus ir kad aš pats esu KGB agentas“, – porino V. Landsbergis.
Prokuratūros buvo prašyta surinkti duomenis, kaip KGB charakterizavo V. Landsbergį. Anot tuomečių prokurorų, išvados jam buvo palankios. Dabartinė prokuratūra nurodė negalinti greitai surasti ir pasidalinti prieš kelis dešimtmečius rengtomis išvadomis.
„Aš iš prokuratūros gavau du mažus išrašus. Vienoje charakteristikoje buvo parašyta, kad su antitarybininkas, kitoje – nacionalistas“, – sakė V. Landsbergis.
KGB archyvus tyrinėjantys istorikai sako, kad Lietuvoje saugomose KGB bylose nieko naujo rasti nebereikėtų tikėtis.
„Sensacingų atradimų tikrai nesitikėčiau, bet turbūt kiekvieną dokumentą būtų galima perskaityti naujai“, – teigė A. Streikus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Aplinkos viceministro praeityje – tragedija pasibaigusios istorijos šešėlis13
Aplinkos viceministru paskirtas Ramūnas Krugelis praeityje buvo teisiamas dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo, nes dirbdamas Metelių regioniniame parke suklastojo savo vadovo parašą, tačiau buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės p...
-
Nausėda: Sakartvelas rizikuoja pakartoti Baltarusijos scenarijų10
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Sakartvelas rizikuoja pakartoti Baltarusijos scenarijų, šalies valdantiesiems stabdant eurointegracijos procesą. ...
-
Politologai: pamatysime naują konservatorių veidą11
Penktadienį paaiškėjus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatams užimti partijos pirmininko pareigas, politikos stebėtojai ryškiu šių rinkimų favoritu įvardija Lauryną Kasčiūną, galintį p...
-
Budrys siūlo imtis veiksmų prieš slaptą Rusijos laivyną1
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys Europos Sąjungos (ES) lygmeniu siūlo kelti klausimą dėl sankcijų įvedimo vadinamajam Rusijos še&scar...
-
Išrinktas Lietuvos metų žmogus: pirmame lyderių dešimtuke yra netikėtumų18
Lapkričio mėnesį surengtos apklausos rezultatai parodė, kad Lietuvos metų žmogumi respondentai titulavo prezidentą Gitaną Nausėdą, o antroji vieta atiteko „Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui, praneša naujienų ...
-
Budrys susitiko su Cichanouskaja: apie tai turime garsiai kalbėti11
Penktadienį vykusio susitikimo su Baltarusijos opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja metu užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys užtikrino, jog Lietuva ir toliau rems demokratines Baltarusijos jėgas. ...
-
Kandidatas į švietimo viceministrus prie vairo sėdo neblaivus: teko atsisakyti posto2
Neblaivus vairavęs Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) viceprezidentas ir kandidatas į švietimo viceministrus Gintaras Jasiūnas atsisakė šių pareigų, penktadienį skelbia portalas LRT. ...
-
Konservatorių pirmininko rinkimai: vienas realiausių kandidatų paskelbė savo sprendimą10
Seimo narys, buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas dalyvaus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko rinkimuose, jį parėmė kandidatuoti atsisakęs europarlamentaras Paulius Saudargas. ...
-
Čmilytė-Nielsen: Žemaitaitis kelia įtampą koalicijoje visai kitu tikslu43
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad socialdemokratų vedamos Vyriausybės programos vykdymas reikalaus ambicingų ir skausmingų planų, kaip surinkti daugiau lėšų į valstybės biudžetą. Politikė jau dabar įžv...
-
Čmilytė-Nielsen įvertino Žemaitaitį: tokių dalykų ilgus metus neteko girdėti8
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sąmoningai ieško konfliktų tiek su prezidentu Gitanu Nausėda, tiek ir su Seimo pirmininku Sauliumi Skverneliu....