- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prabėgo beveik 30 metų nuo to laiko, kai baigėsi 1979–1989 m. vykęs karas Afganistane, kuriame per dešimtmetį kariavo apie 5 tūkst. Lietuvos jaunuolių. 97 jų žuvo ir grįžo į Lietuvą cinkuotuose karstuose, 98 grįžo neįgalūs.
Afganistano karo veteranų šalyje beliko apie 4,5 tūkst. – kai kurie, nepakėlę prisiminimų, patys nutraukė savo gyvenimo giją, kiti mirė nuo įvairiausių ligų. Šių vyrų likimai – įvairūs, tačiau visų be išimties patirti išgyvenimai paliko beveik negyjančias žaizdas sielose.
Svetimos šalies interesai
"Afganistane visi gyvenome antisanitarinėmis sąlygomis: ypač pirmieji, tarp kurių aš buvau. Dantų šepetėlių niekas neturėjo. Visi vaikščiojo utėlėti. Mirkėme drabužius dyzeliniame kure, siekdami išnaikinti drabužiuose tūnančius gyvius. Miegojome ant gumbuotų čiužinių, pasitiesę juos ant betono", – pasakoja Afganistane karo dalyvių asociacijos pirmininkas Vytas Lukšys.
"Esame nukentėję labiau negu šiandienių taikių misijų Afganistane dalyviai, nes ne savo noru išėjome tarnauti į karą, o buvome priversti atlikti tarnybą kariuomenėje. Tai buvo okupantų kariuomenė, ne mūsų gimtosios šalies. Buvome priversti ginti svetimos šalies interesus. Morališkai, psichologiškai tai yra velniškai sunku. Tai buvo tikra kova už būvį, už išlikimą. Tarnavome Afganistane prieš pat Nepriklausomybės atkūrimą. Grįžę tapome niekam nereikalingi, penkta koja Lietuvai. Valstybė turėjo daug socialinių problemų ir be mūsų. Nors daugelis iš mūsų dalyvavo Aukščiausiosios Tarybos gynime, nemažai apdovanotų Sausio 13-osios medaliais, tačiau nepaisant to, buvome palikti likimo valiai. Tik dėl susitelkimo ir pastangų turime kažkokių lengvatų, kurias teko sunkiai išsikovoti", – priduria V.Lukšys.
Reikalinga pagalba
1979–1989 m. Afganistano karo veteranams suteiktas nukentėjusiojo nuo sovietinės okupacijos teisinis statusas, jie turi galimybę tapus nedarbingu ar sulaukus pensijinio amžiaus gauti valstybinę pensiją, valstybė draudžia juos, jei nedirba, privalomuoju sveikatos draudimu, tačiau šie sprendimai retai taikomi ir, svarbiausia, nėra prevenciniai, o pensinio amžiaus absoliuti dauguma "afganų" dar nesulaukė. Todėl valstybės teikiama parama nepadeda daugumai karo dalyvių, nes pagalba reikalinga dabar, o ne kažkada ateityje, kai jie taps neįgalūs ar sulauks pensinio amžiaus.
Kaip žinoma, grįžusiems iš Afganistano karo, jo dalyviams nebuvo suteikta jokia socialinės reabilitacijos pagalba (daugelis kariavo nuo metų iki dvejų), kai tuo metu taikiose misijoje dalyvavusiems asmenims, t.y. prabuvusiems misijoje 6 mėn., pagal įstatymą, tokia pagalba yra suteikiama. Socialinės reabilitacija yra svarbi priemonė, todėl jos nesuteikus laiku, kiekvieno kario gyvybei ir sveikatai iškyla pavojus.
Optimizmu netrykšta
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro 2000–2003 metais kartu su Vilniaus universiteto Klinikinės ir socialinės psichologijos katedra trejus metus vykdytas specialus tyrimas pagal programą "Sovietų ir nacių okupacijų represijų psichologinės pasekmės".
Jo tikslas – ištirti Afganistano karo psichologines pasekmes jo dalyviams ir surinkti išsamią informaciją apie Lietuvoje gyvenančius Afganistano karo veteranus.
Tyrimui vadovavo prof. hab. dr. Danutė Gailienė. Tyrėjų grupės darbas ir jo rezultatai "Karo trauma: Afganistano karo dalyvių tyrimas" pristatyti tarptautinėje konferencijoje Vilniaus universitete.
Gauti tyrimo duomenys parodė rimtą problemą šioje tiriamųjų grupėje: jie patyrė žymiai daugiau traumuojančių įvykių, dažnam grėsė nužudymas ar sužalojimas, matė žmonių žudynes ir sužalojimus, kovojo už būvį (išlikimą), patirti išgyvenimai apsunkino siekti aukštesnio išsilavinimo, o tai atsiliepė jų socialinei padėčiai, daugelį jų kamuoja depresija, nerimas, miego sutrikimai.
Tyrimai nustatė, kad net 30 proc. turi potrauminio streso sutrikimą (PTSS). Tyrimo medžiaga publikuota LGGRTC leidinyje "Genocidas ir rezistencija" (2002, 2 (12).
Ko prašo iš valstybės?
V.Lukšys įvardijo, kokios skubios pagalbos šiuo metu reiktų Afganistano karo veteranams: kompensuoti iš valstybės biudžeto ne mažiau kaip 14 dienų kasmetinį prevencinį reabilitacinį – sanatorinį gydymą; tarnybos Afganistane laikotarpį dvigubinti/trigubinti ir įtraukti į laikotarpį skaičiuojant pensinį amžių, taip pat kompensuoti dantų protezavimo išlaidas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Būtent dėl to Afganistano karo dalyvių asociacija kreipėsi į Lietuvos Seimą, prašydami pagalbos likimo broliams.
Nukentėjusiųjų nuo 1939–1990 m. okupacijų teisinio statuso įstatymas labiau atspindi pokario laiku nukentėjusių asmenų grupes, o karinių konfliktų dalyviams bei pastaruoju laikotarpiu vykstančių taikos palaikymo misijų dalyviams reikėtų atskiro įstatymo.
"Afganai" teigia, kad tam reikia priimti Karo veteranų įstatymą, kuris reglamentuotų teisinį statusą ir antihitlerinės koalicijos dalyviams, ir Afganistano karo dalyviams, ir taikos palaikymo misijų dalyviams. Karo veteranų įstatymas labiau atitiktų karo dalyvio apibūdinimą, tiksliau identifikuotų šios kategorijos piliečių problemas, suteiktų galimybę labiau susikoncentruoti į jų problemų sprendimą.
"Kasmet mūsų gretos retėja: dėl patirtų psichologinių išgyvenimų ir fizinių kančių dalis "afganų" net nesulaukė brandaus amžiaus, dažnai mirštama nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų. Šiemet staiga mirė du žmonės. Karas sveikatos niekam nepridėjo – seniai atlikti tyrimai JAV, kurie teigia, kad jei nesuteikiama pagalba, reabilitacija, fizinė ir psichinė karo dalyvių sveikata progresuoja. Juk mes turime sunkios gyvenimo patirties", – akcentuoja asociacijos pirmininkas V.Lukšys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ministras Kondratovičius: policijai priskirta per daug funkcijų1
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius mano, kad šiuo metu policijai yra priskirta per daug įvairių funkcijų. Dalį jų, anot ministro, galėtų perimti savivaldybės. ...
-
Į Lietuvą pristatyta pusšimtis kariuomenei skirtų JLTV visureigių1
Sausį į Lietuvą pristatyta pusė šimto JLTV modernių šarvuotųjų visureigių, skirtų kariuomenei, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
Kauno savivaldybės ir „Iki pergalės“ paramos akcija Ukrainos kariams – 5 tonos dovanų
Parama Chersono, Pakrovsko, Torecko ir Sumų apskrityse kovojantiems kariams, medikams ir sužeistiesiems, karo vaikams bei civiliams iškeliavo į Ukrainą. Iš gyventojų, verslo atstovų ir įstaigų surinktos 5 tonos būtinųjų daiktų –...
-
Ministras: Lietuvai saugiausia susimokėti tuos pinigus
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius sako, kad svarstant Europos Sąjungos (ES) Migracijos pakto alternatyvas, jis palaikytų solidarumo įnašo mokėjimą. ...
-
Orai Lietuvoje: šilta ir pilka
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kokie orai prognozuojami artimiausiomis dienomis. ...
-
Tragiško likimo majorui Oksui skirs knygą1
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės šiandien bus minimos ne tik uostamiestyje, bet ir Kaune, kur bus pagerbtas ir vienas pagrindinių šios kovinės operacijos vadų – Juozas Tomkus, slapyvardžiu Oksas. Ši trag...
-
Naujovė bažnyčioje – mišios anglų kalba5
Nuo šiol kartą per mėnesį Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje mišios vyks anglų kalba. Jos bus skirtos uostamiestyje ir aplink jį gyvenantiems užsieniečiams. Tikimasi, kad tai padės integruotis ir įsitraukti į bendruomen...
-
Avulis apie stadioną: neįmanoma to padaryti32
Vilniaus savivaldybei ilgiau nei planuota derinant nacionalinio stadiono koncesijos sutarties pakeitimus su Europos Komisija (EK), sostinės valdžia bei projektą ketinančios perimti NT bendrovės „Hanner“ vadovas viliasi, kad prieš daugia...
-
Klaipėdoje minimos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės
Klaipėdoje trečiadienį minimos šio krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. ...
-
Budrys apie diskusijas sukėlusį klausimą: patarimas – viską daryti subtiliai1
Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys trečiadienį paragino pareigūnus subtiliai ir konsultuojantis su sąjungininkais spręsti dėl pasitraukimo iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. ...