- Dominykas Datkūnas, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo artėjančių metų sausio 1 d. Lietuvos didmiesčiuose turės įsigalioti mažos taršos zonos, tačiau priimti sprendimų savivaldybės neskuba. Panevėžys ir Klaipėda jau praneša apie vietas, kur mažos taršos zonos bus įdiegtos, o Vilnius su Šiauliais tebelaukia ekspertų rekomendacijų.
Panevėžio miesto taryba mažos taršos zoną nuo 2025 m. sausio 1 d. įves centrinėje miesto dalyje – Elektros gatvėje. Pasak miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos, savivaldybė šiuo metu nėra priėmusi sprendimo dėl zonos apmokestinimo, tačiau tokia galimybė nėra atmetama.
„Planuojamas mažos taršos zonos įvedimas Elektros gatvėje yra svarbus žingsnis siekiant sumažinti oro taršą ir skatinti tvarų judumą centrinėje miesto dalyje. Dabartinė „Gyvenamos zonos“ infrastruktūra jau užtikrina patogų pėsčiųjų judėjimą, tačiau naujos mažos taršos zonos tikslas yra dar labiau pagerinti oro kokybę, paskatinti žmones rinktis tvaresnes transporto priemones, tokias kaip dviračiai, elektromobiliai, bei daugiau vaikščioti pėsčiomis“, – Eltai komentavo D. Vadluga.
Panevėžio miesto savivaldybės atstovo teigimu, šiuo metu nagrinėjami konkretūs zonos įgyvendinimo principai, atliekamas kontrolės sistemos įsigijimo rinkos tyrimas.
Klaipėdos miesto savivaldybė taip pat skelbia išrinkusi vietą mažos taršos zonai – tai bus senamiesčio ir Smiltynės teritorijos.
Mažos taršos zonos tikslas yra dar labiau pagerinti oro kokybę, paskatinti žmones rinktis tvaresnes transporto priemones, tokias kaip dviračiai, elektromobiliai, bei daugiau vaikščioti pėsčiomis.
„Klaipėdos miesto darnaus judrumo plane yra numatytos zonos be CO2 – senamiestyje ir Smiltynėje. Tokiu būdu šiuo dokumentu perspektyvinės mažos taršos zonos Klaipėdos mieste jau yra nustatytos“, – teigė savivaldybės transporto skyriaus vedėjas Ričardas Žemgulis.
R. Žemgulis tikina, kad Klaipėdos savivaldybė palaiko ryšį su kolegomis iš Kauno ir mokosi iš jų praktikos, tačiau savivaldybė šiuo metu nesvarsto apie įvažiavimo mokesčio įvedimą.
„Kalbėjome su kolegomis iš Kauno miesto savivaldybės, kurie minėjo, kad prieš įvedant sumažintos taršos zonas Kauno senamiestyje, daugiausia diskusijų kilo su verslo įstaigomis, pavežėjais, mokymo įstaigomis, gyventojų atstovais. Jie akcentavo, kad reikalinga tinkamai išdiskutuoti su šiomis grupėmis ir numatyti tinkamus sprendimo būdus“, – pabrėžė jis.
Vilniuje ir Šiauliuose planai dar nepristatyti
Pasak Vilniaus miesto savivaldybės, mažos taršos zonos įvedimo planas šiuo metu dar nėra parengtas. Jį parengus, dėl jo apsispręs savivaldybės taryba – žadama, kad tai bus atlikta iki sausio 1 dienos.
Savivaldybės atstovai nekomentavo ar zona bus apmokestinama, taip pat neįvardijo konkrečios teritorijos, kurią mažos taršos zona apims, bei dydžio ir priemonių, kaip bus reguliuojamas taršių automobilių eismas.
„Rengiant zonos įvedimo ir veikimo planą, remiamasi Susisiekimo ministerijos parengtomis mažos taršos zonų nustatymo rekomendacijomis, taip pat vertinama kitų šalių praktika, siekiama, kad zonos taikymas būtų veiksmingas ir kartu sąžiningas vilniečiams ir miesto svečiams“, – rašoma Vilniaus miesto savivaldybės siųstame komentare.
Tuo tarpu Šiaulių miesto savivaldybė teigia, kad prieš spręsdama dėl mažos taršos zonos vietą ir jos režimą palauks atitinkamų tyrimų rezultatų. Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėjos Eglė Bružienės teigimu, tikėtis greitų sprendimų nereikėtų.
„Konsultacijų, tyrimų, analizės paslaugas perka LSA. Mūsų žiniomis, šiuo metu sutartis dar nėra pasirašyta. Konsultantams atlikus situacijos analizę, bus aišku, kurioje vietoje zona galėtų būti, koks bus jos režimas. Zonos įdiegimas iki 2025 m. sausio 1 d. sunkiai tikėtinas“, – rašo Eglė Bružienė.
ELTA primena, jog 2023 m. kovą Seimą pritarė Alternatyviųjų degalų įstatymo pataisoms, patikslindamas, kuriems miestams reikalinga nustatyti ir įgyvendinti mažos taršos zonas.
Numatoma, kad tai bus daroma miestuose, turinčiuose kurorto arba kurortinės teritorijos statusą ar daugiau negu 50 tūkst. gyventojų, atsižvelgiant į mažos taršos zonų nustatymo rekomendacijas ir valstybinio aplinkos oro monitoringo ir (ar) savivaldybės aplinkos oro monitoringo duomenis savivaldybių teritorijose. Mažos taršos zonos minėtuose miestuose bus nustatytos ne vėliau kaip iki 2025 m. sausio 1 d.
Rugpjūtį Kauno senamiestyje pradėjo veikti mokama mažos taršos zona, kurią pravažiuojantiems automobiliams taikoma 2 eurų rinkliava. Pasak Kauno miesto savivaldybės atstovų, pravažiuojančių automobilių sumažėjo maždaug 25 proc.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Ukrainą pasiekė 4,5 tūkst. Lietuvos gamintojų dronų
Praėjusios savaitės pabaigoje Ukrainą pasiekė jos kariuomenei skirti Lietuvos gamintojų dronai, taip pat termovizoriai ir penkiatoniai teleskopiniai krautuvai, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM). ...
-
Vilnius kviečia sostinės gimtadienį sutikti festivalio šviesose: bus eismo ribojimų
702-ąjį sostinės gimtadienį žymės jau septintą kartą vyksiantis Vilniaus šviesų festivalis. Šių metų programoje – net 21 šviesos instaliacija, kurias geriausia aplankyti keliaujant pėsčiomis ar naudojantis viešuoj...
-
Vos vienas žingsnis ir važiuoti tarpmiestiniu transportu bus pigiau: kam galios lengvata?3
Tik vienas žingsnis Seime ir važiuoti tarpmiestiniu transportu bus pigiau. Taikyti daugiau lengvatų pasiūlė Prezidentas, tačiau pinigų visiems neužtenka. Nuo balandžio nuolaidomis naudotis galėtų tik šeimos su vaikais, moksleiviai ir pensinin...
-
Į komendantūras įtraukiamas beveik trečdalis užsiregistravusiųjų
Pirmines procedūras atliko ir į komendantūras įtraukiami kiek daugiau nei 2 tūkst. iš 6,3 tūkst. užsiregistravusių savanorių, sako Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo atstovas Danas Mockūnas. ...
-
Ar patikėtumėte? Tik 20 proc. žmonių įveikia pradinės mokyklos uždavinius1
Gali skambėti kaip kažkokia melagiena, bet tiesa yra tokia: tik kas penktas planetos gyventojas išsprendžia pradinės mokyklos lygio skaitymo ir matematikos uždavinius. Pusėje šalių padėtis kritinė: ketvirtadalio suaugusiųjų įgūdžiai...
-
Lenkijos ataskaitoje dėl Rusijos propagandos – ir Lietuvoje veikiantis portalas
Rusijos ir Baltarusijos įtaką tiriančios Lenkijos komisijos ataskaita rodo, kad tarp prorusiškus naratyvus cituojančių žiniasklaidos priemonių yra ir Lietuvoje veikiantis portalas „L24.lt“. ...
-
Laisvadienis Sausio 13-ąją: ką apie Seimo siūlymus mano verslas?
Ar Lietuva turės dar vieną nedarbo dieną? Seimo Pirmininko Sauliaus Skvernelio iniciatyva parlamentas po pateikimo pritarė siūlymui Sausio 13-ąjai, minimai kaip Laisvės gynėjų dienai, suteikti valstybinės šventės statusą. Už tai balsavo 43 ...
-
Sparčiai mažėja gimstamumas: kokios to priežastys?6
Lietuvoje naujas antirekordas: pernai mirė dvigubai daugiau žmonių nei gimė. Gimstamumui sparčiai mažėjant, pernai sulaukta beveik 2 tūkst. mažiau naujagimių. Vaikų mažiau gimsta kasmet, bet tokių mažų skaičių šalis nematė pastaruosius...
-
Nuo sausio – nauja tvarka: palies tūkstančius gyventojų
Nuo sausio pradžios įsigijus naują išankstinio mokėjimo kortelę, ją privalote užregistruoti internete, o jei to nepavyks padaryti – reikia apsilankyti operatoriaus salone. ...
-
Ar sulauksime tikros žiemos? Sinoptikai turi vieną gerą žinią2
Meteorologė Elvyra Latvėnaitė atskleidė, kokių orų tikėtis artimiausiu metu. Pasak jos, iš Lietuvos nesitraukia miglos ir pilkas dangus, o tikros žiemos kol kas neprognozuojama. ...