- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo kitų metų pokyčiai laukia ūkininkų ir tų, kas augina bet kokius gyvūnus, praneša LNK.
Dideli šunys mažame kūne – taip apie savo augintinius kalba šalia Vilniaus gyvenanti Gintarė. Korgiai ir auginami, ir veisiami, tad apsilankyti pas veterinarą tenka tiek ištikus bėdai, tiek profilaktiškai. Išgirdusi, kad laukia naujovė – elektroninė recepto sistema, kur bus fiksuojama ir gyvūnų ligos istorija – Gintarė tai vertino palankiai.
„Manau, kad tai tikrai yra geras dalykas, nes žmonės keliauja. Net ir Lietuvos ribose, nuvažiavus į kitą miestą, jeigu kažkas atsitiko gyvūnui, galima nueiti pas bet kurį veterinarą, jis sistemoje matys, kas yra nutikę, kokios alergijos, kokie šalutiniai dalykai“, – kalbėjo Gintarė.
Nuo naujų metų elektroninė recepto sistema bus privaloma visiems veterinarijos gydytojams. Popierinių receptų bus atsisakoma. Sistema kol kas tobulinama, bet jau veikia. Šiuo metu apie 100 įstaigų ja naudojasi savanoriškai.
„Tai liečia tiek stambių gyvūnų gydytojus, tiek smulkių gyvūnų gydytojus. Bus privaloma visiems veterinarijos gydytojams, tačiau ne tik veterinarijos gydytojams, bet ir veterinarijos farmacijos įmonėms“, – aiškino Veterinarinių vaistų ir pašarų skyriaus patarėjas Sigitas Siriukaitis.
Papildomų dokumentų gyvūnų šeimininkams nereikės. Anot Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovo, pati sistema palengvins vaistų gavimą – kai gyvūnui reikalingas nuolatinis gydymas, nereikės kaskart važinėti atsiimti popierinio recepto. Svarbu ir tai, jog sistema padės atsekti vaistų vartojimą.
„Dabar kontrolė bus realiu laiku, matysime esamuoju laiku, kas yra daroma gyvūnui, kaip jis gydomas, kas naudojama“, – sakė S. Siriukaitis.
Visgi tokia naujovė priimtina ne visiems. Kai kurie smulkiųjų gyvūnų veterinarai tokiai sistemai iš viso nemato poreikio ir klausia, kas iš to.
„Aš naudos visiškai jokios nematau, nes realiai aš pats tuos vaistus skiriu, aš juos iš karto išrašau. Kam man dar papildomai jungtis per kažkokią valstybinę sistemą? Tai yra papildomi darbai, kurie man visiškai jokios naudos neduoda“, – teigė veterinarijos gydytojas Arvydas Galminas.
Dabar gydytojas klinikoje naudoja vidinę įstaigų sistemą. Atsiradus ir bendrai, elektroninio recepto sistemai, anot specialisto, bus ne tik daugiau darbo, bet ir daugiau rizikų.
Ar mes negalėsim gydyti gyvūnų, kurie yra neženklinti?
„Pas mane yra uždara sistema, jokie duomenys niekur neišeina. Jungiantis per internetą visi tie duomenys gali patekti labai plačiai“, – komentavo A. Galminas.
„Galbūt pasakyti „nepakeliama našta“ negalima, bet darbo smarkiai padaugės“, – antrino Smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas Linas Varanauskas.
Visgi Maisto ir veterinarijos tarnyba toliau vardija sistemos privalumus ir sako, kad ji padės atsekti ir mikroschemomis neženklintus gyvūnus, ką gyventojams padaryti liko mažiau nei metai, kitaip grės baudos nuo 30 iki 120 eurų.
„Ar mes negalėsim gydyti gyvūnų, kurie yra neženklinti?“ – retoriškai klausė A. Galminas.
„Neženklinti gyvūnai bus irgi gydomi, tačiau turės būti pranešimas, kad buvo gydomas neženklintas gyvūnas“, – sakė S. Siriukaitis.
„Čia vėlgi valstybė savo pareigas nori numesti ant privataus verslo. Aš tikrai nenorėsiu gąsdinti savo kliento, kad jam grės kažkokia atsakomybė. Jis paskui nueis kažkur kitur. Gali nueiti į pogrindį“, – piktinosi A. Galminas.
Visgi Maisto ir veterinarijos tarnyba toliau dėsto sistemos privalumus. Ji turėtų ne tik atskleisti, bet ir pažaboti naudojamų antibiotikų kiekius. Tai ypač svarbu ūkiuose, kur gyvūnai auginami maistui.
„Ūkininkai perka veterinarinius vaistus be veterinarijos gydytojo apžiūros, tačiau tą norime išgyvendinti“, – teigė Veterinarinių vaistų ir pašarų skyriaus patarėjas.
Specialistai kalba ne tik apie nelegalius gydytojų važiavimus į ūkius, bet ir apie tai, jog šeimininkai sunkiai susirgusius gyvūnus gydo savo nuožiūra.
„Kontrolė tikrai buvo reikalinga ir yra reikalinga, todėl, kad žemės ūkiuose antibiotikai yra naudojami labai smarkiai“, – kalbėjo L. Varanauskas.
„Kad neplistų šie vaistai be veterinarijos gydytojų žinios, būtų labai gerai. Tada lieka mūsų kontrolė ir mūsų atsakomybė, nes mes nešam už tuos gyvulius atsakomybę. Mūsų atsakomybė, ar tie gyvuliai pateks, ar nepateks ant vartotojų stalo. Gal net daugiau vartotojų teises ginam, vartotojų norus, kad jie gautų tikrai sveiką ir gerą maistą“, – komentavo Veterinarijos gydytojų asociacijos viceprezidentas Petras Tamošiūnas.
Elektroninio recepto sistemos kūrimas kainavo apie 100 tūkst. eurų. Panašios sistemos veikia ir Danijoje, Ispanijoje, Italijoje ar Švedijoje. Pagal europinius įsipareigojimus, šalys privalės sekti duomenis apie antibiotikų pardavimus ir jų naudojimą gyvūnams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prieš 125 metus šviesas įžiebė Kauno centrinė elektrinė
Kaune viena po kitos dygsta puikios skulptoriaus Rimanto Okulič-Kazarino kompozicijos, primenančios Kauną, kurio nebėra. Kūrėjas įamžino Felikso Vizbaro vilą, Centrinį žydų banką, Jono Vailokaičio namą ir pastatą, kuris, jei būtų išlik...
-
Karinės jūrų pajėgos NATO misijai Baltijos jūroje skyrė du laivus1
Karinės jūrų pajėgos NATO kritinės infrastruktūros apsaugos operacijai Baltijos jūroje skyrė du laivus, jie trečiadienį išplaukė į jūrą, BNS nurodė Lietuvos kariuomenė. ...
-
Vilniaus meras apie rekordinius kelių remonto darbus: per metus – dar 121,3 km atnaujintų gatvių
Praėjusiais metais Vilniuje tęsti ypač ambicingi gatvių remonto darbai. 2024 m. atnaujinta 121,3 km sostinės gatvių, iš kurių žvyrkelių – beveik 5 km, atnaujinta 61,6 km šaligatvių ir įrengta 13,7 km dviračių takų. ...
-
Daugiau nei pusė Seimo narių siūlo atlikti LRT auditą, kiti teigia – tai nepriimtina3
Daugiau nei pusė Seimo narių siūlo pavesti Valstybės kontrolei (VK) atlikti Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) 2021–2024 metų veiklos auditą. ...
-
Uostamiestis mini Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-ąsias metines1
Sausio 15-ąją uostamiestyje, Skulptūrų parke, prie paminklo „Už Laisvę žuvusiems“, tradiciškai buvo paminėtos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 102-osios metinės. Jų metu buvo prisiminti svarbūs 1923-iųjų istorin...
-
Po žinomos medikės sprendimo dėl konsultacijų rusų kalba – ministrės žinutė7
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, jog negalima priversti medikų konsultuoti užsienio kalba, tačiau pacientai neturi būti diskriminuojami dėl kalbos. ...
-
Kariams – gera žinia1
Vyriausybė pritarė, kad profesinės karo tarnybos kariams būtų kompensuojama ne tarnybos vietos savivaldybėje mokama būsto nuoma. ...
-
Po „The New York Times“ publikacijos – ministro ir VSD reakcija3
Valstybės saugumo departamentas (VSD) neigia užsienio spaudoje pasirodžiusią informaciją, esą Rusija Lietuvoje išlaiko reikšmingus žvalgybinius pajėgumus. Departamento teigimu, šiuo metu šalies agresorės tarnybų veikla yra...
-
Medikai: atrodė, kad susitvarkėme, tačiau po valandos – eilė laukiančiųjų
Dalyje Lietuvos siautėjusi lijundra, kai kuriuos miestus pavertė ledo arenomis – ypač sostinėje. Čia ligonines užplūdo masės galūnes susilaužiusių gyventojų. Nuo antradienio ryto pasipylė ir eismo įvykių lavina. Nors, anot savivaldyb...
-
Ministras Kondratovičius: policijai priskirta per daug funkcijų1
Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius mano, kad šiuo metu policijai yra priskirta per daug įvairių funkcijų. Dalį jų, anot ministro, galėtų perimti savivaldybės. ...