- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasarą daug laiko praleidžiame lauke, o tai didina triukšmą lauko kavinėse, terasose, o gal padaugėja triukšmo kaimynų namuose? Kada ir kokios yra nustatytos ramybės valandos bei ką daryti, jei kaimynystėje įsikūrusiame bare ar restorane per daug triukšminga – kam skųstis ir į ką kreiptis? Į šiuos klausimus atsakė advokatas Vilius Mačiulaitis.
– Dienoje yra trys laikotarpiai. Vienas – dienos laikotarpis, nuo 7 val. iki 19 val. Kitas – vakaro laikotarpis, nuo 19 val. iki 22 val. Trečias – nakties laikotarpis, nuo 22 val. iki 7 val. Visiems jiems yra taikomi skirtingi triukšmo lygiai.
– Tyliausias laikotarpis yra nuo 22 val.?
– Taip, tai yra nakties, visiškos ramybės metas, kada taikomi didžiausi apribojimai bet kokiam triukšmo šaltiniui.
– Savaitgaliais tai nesikeičia? Pavyzdžiui, dėl 7 val. ryto įjungtos žoliapjovės negali pykti?
– Ne, visomis dienomis lygiai taip pat.
– Jeigu gyventojai, įsikūrę netoli barų, naktinių klubų, įtaria, kad yra viršijamas triukšmo lygis tam tikromis valandomis, ką jiems reikėtų daryti? Kur kreiptis?
– Apskritai, kad suprastume triukšmo lygius, yra tokia higienos norma, kuri kiekvienam tam laikotarpiui nustato atitinkamus triukšmo lygius. Tikslių skaičių galbūt neprisiminsiu, bet gyvenamose patalpose dieną galėtų būti, tarkime, 55 decibelai, vakare 45, naktį 35. Jeigu tai maitinimo įstaiga ir vyksta uždara šventė, gali būti iki 80. Jeigu koncertai, žinoma, triukšmo daugiau – dieną 85, vakare 75-80, o nakties laikotarpiu nukrenta iki 35 ir panašiai.
Skirtingoms vietoms taikomi skirtingi triukšmo lygiai, bet reikalavimai netriukšmauti nakties metu ar sumažinti triukšmą vakaro metu yra taikomi absoliučiai visiems subjektams. Žinoma, skirtingu lygmeniu tie decibelai yra leidžiami.
Atsiranda įvairių institucijų. Jeigu kalbame apie baro veikimą, kuris niekaip nereaguoja į gyventojų nusiskundimus ir panašiai, jie gali kreiptis į savivaldybę ir dėl viešos rimties trikdymo. Savivaldos institucijos gali spręsti klausimus apskritai dėl baro veiklos nutraukimo. Yra Visuomenės sveikatos centras kaip ekspertinė organizacija, kuri taip pat gali atlikti matavimus, pamatuoti tam tikru laikotarpiu ir įpareigoti nedaryti to arba skirti sankcijas, nors jos ir nelabai didelės, bet Nusižengimų kodekse jos yra numatytos. Žinoma, turėčiau pasakyti, kad policijos neužkrauti triukšmo bylų sprendimais, kraštutiniu atveju kreiptis į policiją bendru telefonu 112, kur klausimas sprendžiamas vietoje, atitinkamomis priemonėmis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ar reikia surinkti įrodymus, nes triukšmas būna kintantis. Dabar triukšminga, kol atvažiavo institucija – jau tylu. Ar reikėtų nufilmuoti, įrašyti, surinkti kažkokių įrodymų?
– Teisine kalba galbūt nėra viskas taip paprasta. Vienas dalykas, teisine kalba turi būti atitinkamo lygio triukšmas. Antras dalykas, tas triukšmas turi trikdyti rimtį, reiškia, jis turi kažkam trukdyti. Reikia surinkti įrodymus, kad tas triukšmas yra ir kokio lygio ir tada turi atsirasti antras elementas, kad jis tikrai kažkam trukdo.
– Kaimynas, kuriam taip pat triukšminga.
–Taip, pavyzdžiui, du triukšmauja ir vienas kitą skundžia dėl to, kad blogai sugyvena. Tai, matyt, nei vienam, nei kitam netrukdo ir abu gaus baudas dėl bendros tvarkos, kad vienas kito neskustų. Tai gali būti ir vienas asmuo, nereikia, kad visam kvartalui transliuotume muziką, jeigu kaimynas garsiai klausosi televizoriaus, trankios muzikos, tarkime, nakties laikotarpiu, kai leidžiami 35 decibelai, o yra daugiau. Jeigu nereaguoja į jokius paraginimus, tai turėtų būti kažkokiomis priemonėmis užfiksuota, o čia visos leistinos įrodinėjimo priemonės – liudytojai, kiti kaimynai. Žinote, nebūtinai iki baudos iškart nueis, jeigu institucijos sureaguos, parodys dėmesį, įspės, jeigu kaimynai nesusikalba, galbūt institucijos paaiškins.
Reikia surinkti įrodymus, kad tas triukšmas yra ir kokio lygio ir tada turi atsirasti antras elementas, kad jis tikrai kažkam trukdo.
Turime savo išmaniuose telefonuose įvairių, kad ir nekalibruotų matavimo priemonių, kurios taip pat gali fiksuoti vietą, laiką, triukšmo lygį, kas taip pat gali būti tam tikru įrodymu.
– Ar yra tos pačios žmogaus teisės, jeigu jis ne savo gyvenamame plote fiksuoja padidintą triukšmą, sakykime, yra apsistojęs viešbutyje? Prasidės atostogų metas, kažkur poilsiaujame, kur šalia įsikūrę barai, kavinės ir ten padidintas triukšmas. Ar nebūdamas tos patalpos savininkas turi teisę kreiptis ir skųstis dėl triukšmo? Ar reikia kreiptis į viešbučio administraciją?
– Čia gal reikia suprasti, kad triukšmas kenkia sveikatai. Ne pats garsas, bet triukšmas yra vibracija. Jis turi realų poveikį sveikatai. Vadinasi, nesvarbu, esu savo bute, viešbutyje ar kavinėje, jeigu triukšmas trikdo ir sukelia sutrikimą, tokiu atveju, kiekvienas asmuo, kuriam tai padarė poveikį, turi teisę reikšti pretenziją ir reikalauti, kad to nebūtų.
Kalbame turbūt daugiau apie tai, kad Lietuvoje tą galime padaryti, bet jeigu važiuosime į Turkiją, Graikiją ar Ispaniją poilsiauti, šalia judrios, kurortinės gatvės gyvensime ir bus baisus triukšmas, tada reikia žiūrėti tos valstybės teisinį reguliavimą.
– Motociklų, automobilių keliamas triukšmas, jeigu gyvename šalia judresnės gatvės. Ar čia galime imtis kažkokių priemonių?
– Man atrodo, kad dabar girdėjau labai gerą policijos iniciatyvą apie tai, kad tos plerpiančios mašinos bus stabdomos ir imamasi kažkokių priemonių. Man atrodo, kad jeigu transporto priemonė skleidžia labai didelį garsą, turbūt ji yra netvarkinga. Matyt, techniškai turi problemų, čia tam yra kitos normos, kurios įpareigoja ir liepia susitvarkyti, kad taip nebūtų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Narkotikų „taškai“: kokios baudos grėstų ir ar kaimynai jausis saugesni?
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas svarstys siūlymą numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Miškininkai vėl pakvietė į namus parsinešti kvepiančias Kalėdas
Valstybinės miškų urėdijos specialistai paruošė tūkstančius eglių ir pušų šakų ir nemokamai jas išdalijo gyventojams. Kauniečiai neslėpė, kad kasmet labai laukia šios akcijos, o eglišakėmis papuo&sc...
-
Kalėdų pasaka Lietuvoje: įspūdžių ir kalbų – kelioms dienoms į priekį
Šeima, sugrįžusi po ilgų metų emigracijos Danijoje, Lietuvoje sukūrė Kalėdų namelį, kur vaikai susitinka su Kalėdų Seneliu, gamina žaislus ar stebi Elfus, pakuojančius dovanas. Kalėdinės rezidencijos Lietuvoje jau tampa Kalėdų tradicija...
-
Lietuviški autobusai stumiami į akligatvį?7
Planai per metus pagaminti 365 lietuviškus elektrinius autobusus komplikuojasi. Pažangaus projekto vystytojai įtaria, kad prieš juos veikiama piktavališkai. ...
-
Naujas žurnalo „Sveikata“ numeris: apie didžiausią ligų priešą ir geriausią meilės kalbą
Kas padeda nesusirgti, o susirgus – greičiau pasveikti? Įvairių sričių specialistai pateiktų ilgiausią priemonių sąrašą, tuo tarpu neurologas Jokūbas Fišas įvardija vieną – gerą nuotaiką bei pozityvų nusiteikimą. Koki...
-
Vėjas nepavogė Kalėdų: atstatomos suniokotos miestų eglės1
Stipraus vėjo pirmadienį nuverstos ar nulaužtos pagrindinės Kalėdų puošmenos, eglės, jau daug kur vėl miestų aikštėse stovi. Kai kam žaliaskares tereikėjo iš naujo pastatyti ir pritvirtinti, kitiems – egles patrumpinti. O...
-
Eglės puošybos tradicijos kinta
Nuo seno egles puošdavo pagal tradiciją – prieš Kūčių vakarą, bet laikui bėgant daug kas keitėsi. Didžiuosiuose šalies miestuose eglės įžiebtos dar neprasidėjus gruodžiui. Daug žmonių egles papuošia ankstų gruo...
-
Lietuva nebemoka skaityti?
Šiuolaikinėje sparčiai besivystančioje visuomenėje itin svarbu turėti tinkamų įgūdžių, kurie padėtų interpretuoti didžiulius informacijos kiekius, priimti protingus sprendimus. Naujausias Ekonominio Bendradarbiavimo ir Plėtros organizacijo...
-
Žiniasklaida: Helsinkyje sulaikytas Lietuvoje parduotas ir į Rusiją skridęs lėktuvas
Helsinkio oro uoste gruodžio pradžioje dėl galimo sankcijų apėjimo sulaikytas Lietuvoje registruotas ir į Rusiją, Pskovą, ketinęs skristi privatus lėktuvas „Beechcraft“, trečiadienį skelbia LRT Tyrimų skyrius. ...
-
Miškininkai gyventojams dalins eglių ir pušų šakas
Trečiadienį visoje Lietuvoje vyks tradicija tapusi akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu miškininkai gyventojams dovanos eglių bei pušų šakas. ...