- Arnas Mazėtis I lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nors už lango pastarosiomis dienomis tikra vasara ir namuose šilta, bet jau galima teikti prašymus dėl būsimo šildymo sezono sąskaitų kompensavimų. Kas gali gauti kompensacijas ir kodėl žmonės kartais jų laukia visą sezoną? Be to, kodėl prašymus reikia teikti kasmet?
Į šiuos klausimus atsakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus.
– Kodėl taip anksti pradedami teikti prašymai dėl šildymo?
– Tokia pat tvarka buvo ir paėjusiais metais. Iš esmės padaryta tam, kad žmonėms būtų patogiau, jog jie galėtų kreiptis tada, kada turi laiko. Turbūt ne visiems yra patogu vienu metu atvažiuoti į, tarkime, kokią savivaldybę ir stovėti eilėse. Dabar gali kreiptis praktiškai visą šildymo sezoną ir kompensacija bus paskirta už visą laiką. Tai tam, kad išvengtume eilių, nebūtų tokių grūsčių. Matome, kad ši tvarka iš esmės yra pasiteisinusi, praėjusiais metais eilės buvo tikrai mažesnės ir patiems žmonėms yra daug patogiau.
– Kas gali gauti šią kompensaciją? Kokio ji dydžio?
– Yra vertinamos pajamos ir žmonių turtas. Kompensacija priklauso nuo asmens pajamų. Tarkime, vidutinę pensiją gaunantis asmuo, gyvenantis daugiabučiame name, už šildymą neturėtų mokėti daugiau nei 10–12 eurų.
Atitinkamai, jeigu šaltesnis mėnuo ir sąskaita už šildymą yra didesnė, jo dalis liks tokia pati, 10–12 eurų, o valstybė kompensuos didesnę dalį.
– Jeigu gyvenu nuosavame name, kaimelyje. Ten nei centrinio šildymo, nei dujų, kūrenu anglimis, malkomis. Ar man irgi priklauso kompensacija?
– Kompensacija priklauso visoms šildymo rūšims – nesvarbu, ar šildotės elektra, ar bustas šildomas centralizuotai, ar dujomis, ar malkomis. Tik tiek, kad jeigu šildaisi dujomis ar elektra, yra kompensuojama tada, kai esi patyręs išlaidas. Jeigu, pavyzdžiui, turi centralizuotą šildymą ir gyveni daugiabučiame name, tokiu atveju, gaunant sąskaitą yra dalis išskaičiuojama, ką valstybė kompensuoja. Lieka tik dalis, ką gyventojas turi pats susimokėti.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Jūs užsiminėte, kad yra vertinamos pajamos. Kas dar yra vertinama? Vienais metais šildymo kompensacijų gavėjų ratas buvo didelis, nes nebuvo vertinamas turtas, kaip yra dabar?
– Turto vertinimas yra sugrąžintas jau praėjusiais metais. Manome, kad galbūt dėl to sumažėjo kompensacijų gavėjų 15–17 proc. Priminsiu, kad turto vertinimas buvo visada. Tai yra normalu – vertinamas žmogaus turtas ir jeigu turi virš tam tikros ribos, ribos labai skiriasi savivaldybėse. Vilniuje bus vienokia riba, Alytuje ar Zarasuose bus visai kitokia. Vertinamas turtas, jeigu turto normatyvas nėra viršijimas, tada kompensacija priklauso.
Praėjusiais metais kompensacijas gavo apie 170 tūkst. asmenų. Planuojame, kad šiais metais skaičius išliks panašus. Matome, jog kažkokių prognozių apie dideles energijos kainas nėra. Turbūt bus panašus skaičius kaip ir praėjusiais metais.
– Yra daug besinuomojančių būstą. Ar jiems irgi priklauso kompensacija ir kokiomis sąlygomis?
– Taip, kompensacija lygiai taip pat priklauso. Jeigu nuomojiesi, neturi turto ir sutartis yra registruota Registrų centre, lygiai taip pat yra vertinamos pajamos ir gali gauti šildymo kompensaciją.
– Per šildymo sezoną žmonės dažnai skundžiasi dėl vėluojančių kompensacijų. Kodėl?
– Taip, buvo šildymo sezonas prieš du metus, kai besikreipiančių buvo beveik 3 kartus daugiau lyginant su praėjusiu šildymo sezonu. Tokiu atveju, kai toks srautas vienu metu buvo užgulęs savivaldybes, vėlavo 2–3 mėnesius. Praėjusiais metais tikrai jokių vėlavimų nebuvo. Visos savivaldybės susitvarkė puikiai.
Mes su Valstybės duomenų agentūra esame padarę tam tikrus pakeitimus, kad pats kompensacijos vertinimas, procesas būtų paprastesnis ir būtų mažiau administracinio darbo. Prognozuojama, kad šiais metais eilių nebus ir visi kompensacijas gaus numatytu laiku.
– Viceministre, apie tas kompensacijas kalbame kiekvienais metais. Nejaugi negalima supaprastinti proceso ir, pavyzdžiui, pateikti prašymą penkeriems metams?
– Iš esmes turbūt galėtų taip padaryti, jeigu pas žmogų būtų visos pajamos matomos informacinėse sistemose. Pavyzdžiui, jeigu dirbi ir turi individualią veiklą, pajamas deklaruoji tik metų eigoje, tam, kad galėtum gauti kompensaciją, turi deklaruoti pajamas už paskutinius 3 mėnesius.
Jeigu esi senjoras ir vienintelės tavo pajamos yra pensija, neturi jokių darbinių pajamų ar kažkokios savarankiškos veiklos, tokiu atveju ta kompensacija galėtų būti ir ilgesnė. Noriu priminti, kad senjorams, jeigu gauna tik pensiją, internetu užpildžius prašymą, nereikia nešti jokių popierių. Viskas iš informacinių registrų yra gaunama ir visa informacija apie tą asmenį yra turima. Tada kompensaciją gauti užtrunka 15–20 minučių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pakeisti teisės aktai ESO „atrišo rankas“: pradės intensyvius darbus
Pakeitus teisės aktus ir leidus tiesti požeminius elektros kabelius kelio juostoje, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galės prijungti naujų klientų į tinklo plėtrą investuodama 1,4 mln. eurų. ...
-
Penktadienį numatoma Nausėdos akistata su Lietuvos banko vadovu: aptars svarbų klausimą
Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant didesniam šalies gynybos finansavimui pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, o Lietuvos bankui pareiškus, jog tiesiogiai iš šio šaltinio finansuoti Vyriausybės poreikių negalima pag...
-
Apžvelgė kylančias degalų kainas: kur jos išliko mažiausios
Per pastarąją savaitę Lietuvoje padidėjo vidutinės degalų kainos: benzinas pabrango 1,3 proc., o dyzelino kaina išaugo 2,6 proc. Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, Europos Sąjungos (ES) šalių vidutinė svertinė degalų kai...
-
Savicko vizitas Alytuje: šių zonų vystymas čia yra užkoduotas
Ketvirtadienį lankydamasis Alytuje ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas su savivaldybės mere Rasa Vitkauskiene aptarė galimybes regione plėsti ir vystyti pramoninę bei Laisvąją ekonominę zoną (LEZ). ...
-
ŽŪM siūlo šią sritį irgi pripažinti gyvybiškai svarbia
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlys pripažinti žemės ūkio ir maisto politiką viena svarbiausių Lietuvos nacionalinio saugumo vidaus politikos sričių. ...
-
Atvers kišenes: į tinklų atnaujinimą žada investuoti milijardus
Elektros skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per dešimtmetį į elektros ir dujų skirstymo tinklų plėtrą ir modernizavimą investuos apie 3,5 mlrd. eurų, o vien į elektros tinklus – apie 3,3 mlrd. eurų. ...
-
Kauniečiai praneša: dalis Dainavos – be elektros
Kauniečiai pradėjo dalytis informacija, kad dalis Dainavos mikrorajono neturi elektros. Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) puslapyje matyti, kad pranešimai apie dingusią elektrą tik auga. ...
-
Apklausa apnuogino realybę: dėl ko gyventojai būgštauja labiausiai
Savo finansinę padėtį Lietuvos gyventojai pernai vertino atsargiau – kiek augo vidutiniškai ją vertinančiųjų, be to, daugėjo planuojančių skolintis žmonių, rodo Lietuvos banko (LB) apklausa. ...
-
Budrio kritika buvusiems valdantiesiems: apsimetė nustebę dėl tokių išlaidų
Buvę valdantieji žinojo apie poreikį gynybai skirti papildomus 14 mlrd. eurų, teigia užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. Tad, anot jo, dabartinės opozicijos teiginiai, kad Valstybės gynimo taryba (VGT) nepakankamai informavo apie tokį s...
-
Įsibėgėjo „Ką pasėsi... 2025“ dalyvių registracija
Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės...