Lietuvą masiškai apniko klastingi kraujasiurbiai: iki pandemijos – vienas žingsnis?

Lietuvą masiškai apniko blakės. Taip nutiko dėl to, kad lietuviai ėmė vis daugiau keliauti, o neapsižiūrėję šių greit plintančių kraujasiurbių parsiveža namo. Kasmet blakių skaičiai šokteli daugiau nei 20 proc. Specialistai sako, kad jei taip ir toliau, iki pandemijos – vienas žingsnis. Šie vabzdžiai ne tik nemalonūs akiai, tačiau ir kanda žmones, gali sukelti ir pavojingas ligas, pavyzdžiui, hepatitą.

Kenkėjų naikintojai sako, kad jeigu anksčiau blakės asocijuodavosi su nešvara, tai dabar jos masiškai paplito visur, net ir brangiausiuose namuose.

„Kasmet matome 20 proc. didėjimą užklausose dėl blakių, kurias gauname tiek iš gyventojų, tiek iš įmonių. Prasidėjus COVID-19 užklausų sumažėjo 9 kartus, tai reiškia tiesiogiai susiję su žmonių kelionėmis. 2011 metais iš viso nežinojome, kad blakių yra. Augimą pradėjome fiksuoti nuo 2015 metų“, – kalbėjo „Dezinfos“ direktorė Margarita Kutkaitė.

Blakių suaktyvėjimas – ne tik Lietuvos problema.

„2023 metais turėjom didelį protrūkį blakių Singapūre ir Paryžiuje. Tai yra viso pasaulio problema“, – teigė M. Kutkaitė.

Specialistai sako, kad, jei taip ir toliau, iki pandemijos – vienas žingsnis.

„Nenoriu gąsdinti, kad pandemija, ar, kad negalima niekur keliauti, ar, kad jų yra kiekviename viešbutyje, bet tendencija, kad jų daugėja, tai tikrai yra“, – tikino „Dezinfos“ pardavimų vadovas Žygimantas Žalnerauskas.

LNK stop kadras.

Blakės atkeliauja ir su siuntomis, pavyzdžiui, rankinėse. Reikia reguliariai pasitikrinti namus, ar neužsiveisė blakių, ypač tam tikras namų kerteles.

„Paveikslus apžiūrėti, rozetes, plintusus... Reikėtų atkreipti dėmesį daugiau negu įprastai“, – rekomendavo kenkėjų naikintojas Vadimas Peregorodejevas.

Visgi kauniečiai sako, kad ne visada patikrina daiktus, grįžę po kelionių ar nuvykę į viešbučius.

„Viešbučiuose labai smarkiai nežiūriu. Pažiūriu, ar švari patalynė ir viskas“, – sakė vyras.

„Kai grįžtu iš kelionių visi lagaminai būna išplauti. Kai atvažiuoja vaikai iš užsienio, viską apžiūriu“, – tikino moteris.

Tačiau pasitikrinti reikia ne tik dėl estetikos, bet ir pavojaus. Blakės dažniausiai kanda žmogui miegant. Gali atsirasti įvairių alergijų, taip pat ir itin pavojingų ligų.

„Blakė yra kraujasiurbys ir ligų nešiotojas. Gali apdovanoti tokiomis ligomis kaip hepatitas A, C“, – aiškino V. Peregorodejevas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

Blakių suaktyvėjimą pastebi ir medikai, sulaukiantys vis daugiau sukandžiotų pacientų.

„Pastebime, kad po švenčių keliolika pacientų grįžo pastebėję bėrimus. Tie bėrimai niežti“, – sakė Šeimos sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Rimantė Pakutkienė-Aleksė.

Medikai sako, kad įkandimai panašūs į uodo, tačiau turi vieną išskirtinumą.

„Atsiranda dažniausiai kojose, rankose, atvirose vietose. Blakė gali kąsti kelis kartus, įkandimo žymė būna vienoje tiesioje linijoje“, – aiškino R. Pakutkienė-Aleksė.

Specialistai įspėja, kad itin greit plintančių kraujasiurbių bet kokios priemonės neišnaikins, jų neišplaus vanduo. Žmonės prisiperka bet ko ir patys apsinuodija.

„Rinkoje parduoda priemones, kurios yra veterinarinės paskirties, o ne visuomenės sveikatos paskirties problemoms spręsti. Matyt, žmonės nepaskaito. Žmonės praneša, kad kosėja, akis griaužia, kreipiasi į medikus, nors problema neišsisprendė“, – kalbėjo Ž. Žalnerauskas.

Blakės plinta ne tik daugiabučiuose, bet ir viešosiose vietose, tokiose kaip viešbučiai, traukiniai, netgi kino teatrai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių