- Lukas Blekaitis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Jei vakar savo 122-ojo gimtadienio proga rašytojas Balys Sruoga būtų pakėlęs taurę midaus, jis greičiausiai būtų išvadintas tautos girdytoju. Šią savaitę viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimo banga cenzoriams užsimojus kupiūruoti šio rašytojo kūrybą.
Pasiūlė išbraukti
Kultūros istorijos tyrinėtojas, visuomenės veikėjas, buvęs Lietuvos kultūros ir švietimo ministras Darius Kuolys, kartu su kolegėmis pabaigęs rengti lietuvių literatūros vadovėlius bendrojo lavinimo mokyklai, neteko amo gavęs vadovėlių vertintojų atsakymą – B.Sruogos tekste minimą midaus taurę teks išbraukti.
"Baigėme su kolegėmis Lietuvių literatūros ir tautosakos institute rašyti literatūros vadovėlius bendrojo lavinimo mokyklai. Skaitome ekspertų pateiktas vadovėlių recenzijas – už vienas pastabas nuoširdžiai dėkojame, dėl kitų suglumstame... Sulaukėme reikalavimo kupiūruoti Balio Sruogos "Giesmę apie Gediminą" – "gražiajam jaunimėliui" 1938-aisiais dedikuotą poemėlę. Kodėl? Eksperto teigimu, būtina iš B.Sruogos kūrinio išbraukti eilutes apie Gedimino keliamą midaus taurę už protėvius, už jų gyvą atmintį, nes šios eilutės "neugdo moralinių vertybių, skatina alkoholio vartojimą", – feisbuke nuostabos neslėpė D.Kuolys.
Ekspertas nusprendė, kad būtent dėl šio B.Sruogos teksto šeštos klasės vadovėlis neatitinka vertinimo kriterijaus, kuris sako: "Tekstinė ir vaizdinė medžiaga padeda ugdyti moralines, kultūrines ir pilietines vertybes, būti atsakingiems už gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimą ir tęstinumą."
"Galvoju: kaip į tokį reikalavimą atsakytų pats Balys Sruoga?" – ironiškai klausė D.Kuodys.
Braukė ir Maironį
Kilus pasipiktinimo bangai dėl bandymo cenzūruoti lietuvių literatūros kūrinį, Kauno apskrities viešosios bibliotekos Retųjų spaudinių skyrius feisbuke pasiūlė paskaityti visą suskaitmenintą kūrinį "Giesmė apie Gediminą" ir priminė, kad 1938 m. poema "Švietimo ministerijos Knygų tikrinimo komisijos aprobuota".
"Nebejuokinga. Valstiečių cypdavatkių glušinėjimai pasiekė ir klasikinę lietuvių literatūrą. Tas pats buvo su Maironio eilėraščiais, kuriuos sovietiniuose vadovėliuose ir poezijos rinkiniuose mokykloms spausdindavo išplėšę posmus, kuriuose buvo minimas Dievas", – socialiniame tinkle piktinosi istorikas Kastytis Antanaitis.
Lietuviškam midui yra suteiktas Lietuvos kulinarinio paveldo ir Lietuvos tautinio paveldo statusas, o ES jis yra saugomas produktas, įtrauktas į Saugomų geografinių nuorodų (SGN) registrą.
Perlenkė lazdą
Vadovėlių autorius D.Kuolys "Kauno dieną" tikino nesutinkantis su ekspertų reikalavimu išbraukyti literatūros kūrinį ir dėl šio sprendimo žada ginčytis.
Nebejuokinga. Valstiečių cypdavatkių glušinėjimai pasiekė ir klasikinę lietuvių literatūrą.
"Manau, kad šiuo atveju ekspertas tiesiog nesuprato B.Sruogo teksto prasmės ir pareikalavo ją išmesti. Nenorėčiau iš šio vieno atvejo daryti plačių apibendrinimų. Bloga yra pati tendencija, kad vadovėlių recenzentai imasi cenzorių vaidmens ir reikalauja susinti literatūrą", – pastebėjo autorius.
Švietimo ir mokslo ministerijos Ugdymo plėtotės centro direktorius Giedrius Vaidelis pripažino, kad šiuo atveju buvo šiek tiek perlenkta lazda, tačiau teisinosi, kad pastabų apie alkoholio skatinimą privalomoje mokyklinėje literatūroje jau yra gavę ir anksčiau.
"Ugdymo plėtotės centro specialistai negali daryti įtakos vertintojų nuomonei, tačiau visada konsultuoja ir pataria. Sutinkame, kad šiuo atveju per jautriai reaguota į tekstą, susitiksime su vertintojais ir aptarsime šį atvejį. Autoriams buvo išsiųstos tik pirminės pastabos", – teigė direktorius.
"Išties pastaruoju metu gaudavome daug skundų iš tėvų, visuomenės, yra kreipęsis ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas dėl jau išleistuose vadovėliuose pateiktų literatūros kūrinių ištraukų, kur minimas alkoholio vartojimas, rūkymas. Tad vertintojai labai atidžiai peržiūri turinį, vertina, kad jis būtų tinkamas, suprantamas, naudingas to amžiaus mokiniams", – pridėjo G.Vaidelis.
Ne alkoholio reklama
Susidariusią situaciją įvertino ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, išplatindamas pranešimą, kad literatūros kūriniai nėra alkoholio reklama.
"Departamentas, reaguodamas į viešojoje erdvėje paskelbtą informaciją apie Ugdymo plėtotės centro rekomendacijas dėl Balio Sruogos literatūros kūrinio "Giesmė apie Gediminą" turinio, informuoja, kad negali vertinti nei Ugdymo plėtotės centro rekomendacijų, nei konkretaus literatūros kūrinio tinkamumo ugdymo programoms. Departamento nuomone, Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimų šiuo atveju nėra – Balio Sruogos "Giesmė apie Gediminą" yra literatūros kūrinys, kuris Alkoholio kontrolės įstatymo kontekste nevertintinas", – teigiama pranešime.
Tai jau ne pirmas skandalas, kilęs po sausios 1-osios, Lietuvoje įsigaliojus alkoholio reklamos draudimui. Užsienietiškų leidinių platintojai iš leidinių pradėjo plėšyti lapus, kuriuose buvo alkoholio reklama. Prezidentė Dalia Grybauskaitė šį faktą pavadino gėdingu ir primenančiu viduramžius.
Ištrauka iš B.Sruogos "Giesmės Gediminui":
Gediminas pirmas kelia
Sunkiąją midaus taurelę –
Tauro ragą kaip puodynę,
Žodį tardamas auksinį:
Mano mylimi draugai!
Stiprūs mes, linksmi nūnai!" (...)
Šiandien taurės mums putoja,
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
NSGK nariai kritiški Biručio idėjoms dėl krašto apsaugos lėšų panaudojimo: skamba labai keistai
Kultūros ministrui Šarūnui Biručiui prakalbus, jog dalis didinamo gynybos finansavimo galėtų būti skiriama ugdyti piliečių atsparumą dezinformacijai, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai tokias idėjas sutinka kriti&scar...
-
Pažeidus dar vieną kabelį Baltijos jūroje, ministrė akcentuoja papildomų priemonių poreikį
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako įžvelgianti papildomų priemonių poreikį siekiant užtikrinti didesnį saugumą ir efektyvesnį bendradarbiavimą tarp regiono &scaro...
-
Dėmesio, kauniečiai: pasitikrinkite adresą
Kaune gyvena apie 16 tūkst. gyventojų, kurių deklaruotos gyvenamosios vietos adresas nėra tikslus. ...
-
Netikėti tyrimo rezultatai: penktadalis lietuvių turi polinkį į modernią priklausomybę
Netikėti tyrimo rezultatai – daugiau nei penktadaliui lietuvių būdingas perteklinis socialinių tinklų naudojimas, o tai specialistai sieja ir su emociniu atsparumu. Anot tyrėjų, Lietuvoje nerimo sutrikimų ir depresijos riziką patiriančių suaug...
-
Prikaupėte saldumynų – pasisaugokite vieno dalyko: dabar itin palankus metas
Jeigu per šventes gavote dovanų saldumynų ir juos pasidėjote į spintelę, prieš valgydami, atidžiai apžiūrėkite. Specialistai perspėja, dabar itin palankus metas maistinėms kandžių lervoms veistis. ...
-
Svarbiausi klausimai ir atsakymai apie viešojo transporto bilietų kainas sostinėje
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybai bus teikiamas siūlymas keisti miesto viešojo transporto bilietų kainas, kurios nesikeitė nuo 2013 m. Jei taryba pritars klausimo pateikimui, tolimesni kainodaros svarstymai vyks komitetuose ir kitam...
-
Teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos skundą dėl lenkiškų lentelių Vilniaus rajone
Regionų administracinis teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) skundą dėl viešųjų užrašų lenkų kalba Vilniaus rajone. ...
-
Benkunskas: sprendimai dėl Vilniaus sporto rūmų yra finalinėse stadijose
Sostinės meras Valdas Benkunskas sako, kad sprendimo dėl memorialo žydams įkūrimo Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose galima tikėtis artimiausiu metu. ...
-
Urnoms nebeliko vietos: skatina mirusiųjų pelenus pasilikti namuose
Panevėžio kolumbariumuose nebeliko urnoms nė vienos vietos. Todėl savivaldybė skuba ieškoti pinigų naujam, nors šių metų biudžetas to nenumatė. Teigiama, kad nišos ištirpo ir dėl to, kad emigrantai vis dažniau išk...
-
Seniausio Lietuvos žirgyno likimas: rado atsakymą, kas kaltas dėl uždarymo
Seniausias ir didžiausias šalies žirgynas išgyvena sunkius laikus. Vilniaus rajone, Riešėje, įsikūręs padalinys, planuoja nutraukti veiklą. Žemės ūkio ministerijos valdomas žirgynas jau dešimtmetį dirba nuostolingai. Nau...