- Edmundas Jakilaitis, LRT televizijos laida „Dėmesio centre“, LRT.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
– Pone Škarnuli, jūsų tarnyba prižiūri šį tyrimą, kurį atlieka pati Pagėgių rinktinė. Ar paminėjome jau visas faktines aplinkybes?
Nelaimė įvyko mūsų surengtos operacijos metu. Prieš tai aptikome kontrabandinį cigarečių krovinį, parengėme pasalą, ją įvykdėme. Atvyko tam tikri asmenys pasiimti tos perkeltos kontrabandos, mes pradėjome persekiojimą. Vieną asmenį sulaikėme, kitų iš karto sulaikyti nepavyko. Pasitelkėme kinologą ir jis su tarnybiniu šunimi vykdė pėdsekystę. Būtent šis šuo vedė pareigūnus kelis kilometrus, buvo pėdsakus pametęs ir kaip tik tuo metu vyko paieškos veiksmai. Tuo metu ir nuaidėjo šūvis. Norėčiau tik papildomai paminėti, kokiais atvejais tarnybinis šuo galėtų pulti kažkokį kitą žmogų. Tai yra trys atvejai: pirma, kai šuniui duodama komanda pulti, antra – kada šuo gina savo šeimininką, ir trečia, kai šuo ginasi pats. Kai vyksta pėdsakų paieška, šuo į aplinką nereaguoja. Jo pagrindinis tikslas – pėdsakai.
E. Tijušas: Medžioklėje yra taip pat. Jeigu medžioklinis šuo yra paruoštas pėdsekystei, jis nereaguoja net į kitus šalia esančius medžioklės objektus, jis yra susikoncentravęs sekti tais pėdsakais, kuriuos jam parodė šeimininkas.
– Iš esmės atmetama ta versija, kad čia buvo savigynos veiksmas. Tai koks motyvas, pone Škarnuli? Gal tas asmuo norėjo pagelbėti kontrabandininkams, nušaudamas tarnybinį šunį?
Mes tikrai šią versiją tikriname, bet tikrai neturime duomenų, kad asmuo, nušovęs šunį, būtų susijęs su kontrabanda. Aišku, mes visas versijas tikriname ir tikrinsime. Tyrimas viską parodys. Šiuo metu šuniui yra atliekama ekspertizė. Bus nustatyta, per kur įėjo kulka, koks buvo atstumas, kokia buvo šuns pozicija ir t.t. Žinoma, mažiausiai norėtųsi tikėti, kad tai buvo tiesiog vandalinė medžioklė norint šauti į viską, kas juda. Šuo buvo aukščiausios kategorijos, o jos tikrai neduoda, jei gyvūnas neturi visų mano anksčiau paminėtų principų.
– Pone Tijušai, kalbant apie psichologinį aspektą, gali žmogui kas nors šauti į galvą, kad štai, kažkas sujudėjo, todėl reikia šauti?
Prieš tampant medžiotoju yra tikrinama ir psichinė žmogaus sveikata. Be tų pažymų medžiotoju netapsi. Medžioklėje elgesys su medžiokliniu šautuvu yra labai griežtai reglamentuotas. Vietos ekspromtui ar adrenalinui nėra palikta. Medžiotojas yra visiškai atsakingas už savo šūvį ir į ką šauna. Yra dar visa eilė apribojimų: taikinys turi būti absoliučiai atpažintas. Negalima šauti į garsą, į judesį, kažkokį neryškų vaizdą. Medžioklės taisyklėse viskas yra reglamentuota iki smulkmenų.
– Pone Požela, gal šiek tiek bendresniu klausimu pakalbėkime – apie pačią kontrabandą ties Nemunu. Visame ruože yra stebėjimo kameros, vadinamieji termovizoriai, kurie stebi viską, kas juda. Kaip dar šiais laikais įmanoma Nemunu kažką perplukdyti, kai viskas taip modernu?
Anoje barikadų pusėje, kaip mes vadiname, išmanumo taip pat greičiausiai netrūksta. Yra įvairūs bandymai mūsų sistemų, jos testuojamos. Nusikaltėliai „paleidžia“ netikrą krovinį ir stebi, kaip mes reaguojame. Yra taikomos įvairios priemonės ir po vandeniu, ir virš vandens. Žinoma, dabar situacija kelis kartus geresnė negu buvo, pavyzdžiui, prieš dešimt metų, bet mes kiekvieną dieną susiduriame su iššūkiais.
– Pone Požela, grįžtant prie nušauto tarnybinio šuns atvejo, kuris apskritai yra pirmasis nepriklausomos Lietuvos istorijoje. Ar tai neturėtų būti traktuojama kažkaip kitaip nei turto sunaikinimas? Nesakau, kad tai turėtų būti prilyginta pareigūno nužudymui, bet gal kitaip turėtų įstatymuose būti traktuojamas tarnybinis šuo? Juk tai nėra vien mechaninė priemonė?
Visiškai tam pritariu. Manau, įstatymų leidėjas turėtų nustatyti kažkokią tarpinę sankciją tarp turto ir asmens. Reaguojant į šį įvykį, daviau pavedimus mūsų teisės specialistams, kad bent jau diskusijos forma su kompetentingais teisininkais galėtų sumodeliuoti naują normą, kuri galėtų atsirasti baudžiamajame kodekse.
– Pone Tijušai, jūs pritartumėte kaip pilietis, kaip medžiotojas, kaip medžioklinių šunų augintojas, kad tarnybinio šuns negalima traktuoti taip pat kaip ginklo, automobilio ar kito daikto, kurį gali tiesiog įsigyti?
Visiškai pritarčiau, kad toks mechaninis traktavimas, kad šuo yra tik kaip turtas, yra neteisingas. Šuo yra gyvas padaras ir labai protingas.
– Turbūt kalbėti reikia ir apie milžinišką valstybei padarytą žalą. Juk svarbu yra ne tik tokio šuns kaina, bet ir kiek į šį gyvūną yra investuota, kiek investuota į žmogų, kuris individualiai dirba su šunimi, juo rūpinasi, gyvena su juo.
E. Tijušas: Ir apie milžinišką moralinę žalą galime kalbėti. Nes, iš tiesų, šuo, su kuriuo tu gyveni, dirbi ir leidi laiką tampa tikru tavo šeimos nariu.
– Pone Požela, kalbant apie žalą. Aš suprantu, kad VSAT netraktuos to vien kaip kito šuns įsigijimo sumą. Teikiant tam tikrą ieškinį bus kalbama apie tai, kiek realiai valstybė išleido? Turiu omeny ir pareigūnų darbą ir t.t.
Tikrai taip. Kainuoja mums ne tik paties šuns įsigijimas, bet ir darbas su juo, kasdienis darbas. Pasitarę su civilinės teisės specialistais, manau, tikrai bandysime apginti savo teises, kurios remiasi tikrai ne vien šuns įsigijimo verte.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Paviešino, kaip atrodė sukčių ataka: užkibo ir savo duomenis išsiuntė daugiau nei pusė žmonių
„Vilnius Tech“ mokslininkai atliko labai įdomų eksperimentą. Beveik 900-imtams ugdymo įstaigų išsiuntė specialiai sukurtą, įtarimų turintį sukelti elektroninį laišką su nuoroda ir suskaičiavo, kiek gavėjų jį atidarė. ...
-
Teismui perduota narkotikų prekeivių iš Panevėžio ir Vilniaus byla
Teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje trys Vilniaus gyventojai ir vienas panevėžietis kaltinami neteisėtu disponavimo dideliu narkotinių medžiagų kiekiu ir jų kontrabandą, pirmadienį pranešė Kauno apygardos prokuratūra. ...
-
Pareigūnai ieško nuo bausmės pasislėpusio vyro: gal matėte?3
Telšių policija ieško nuo bausmės pasislėpusio Mariaus Novikovo. ...
-
Košmarišką kelionę taksi vainikavo įsiteisėjęs nuosprendis: už keleivės išžaginimą laukia grotos9
Kauno apygardos teismas, kuriam taksistas Virginijus Ančerys apskundė Kauno apylinkės teismo nuosprendį, kuriuo jis pasiųstas už grotų dėl į dukras tikusios keleivės, įsėdusios į jo automobilį išėjus paryčiais iš naktinio klubo, i...
-
E. Čekanavičius – jau Kaune: namo parvežė ir į butą penktame aukšte užvilko kalėjimo pareigūnai47
Šiandien apie 12.30 val. į laisvę iš Pravieniškių 2-ojo kalėjimo paleistas ilgą laiką kauniečių, auginančių berniukus, ir ne tik jų, siaubu buvęs Ervydas Čekanavičius, kuriam – jau 75-eri. Šis ne kartą už seksu...
-
Smurtu įtariamam vyrui – gyvybei pavojingas neblaivumas
Tryškiuose sekmadienį smurtu įtariamam vyrui nustatytas 4 prom. neblaivumas, pranešė policija. ...
-
Teismui perduota byla dėl iš Ispanijos pargabentų daugiau nei 20 kilogramų kvaišalų1
Prieš teismą stos neteisėtu disponavimu labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir jų kontrabanda kaltinami septyni asmenys, pirmadienį pranešė bylą teismui perdavusi prokuratūra. ...
-
Panevėžio rajone į namą užėjęs vyras sužalojo moterį
Panevėžio rajone iš matymo pažįstamas vyras sužalojo name buvusią moterį. ...
-
Teismas pavedė N. Grunskienei kreiptis į Seimą dėl R. Žemaitaičio neliečiamybės naikinimo21
Vilniaus apygardos teismas pirmadienį pavedė generalinei prokurorei Nidai Grunskienei kreiptis į Seimą dėl parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimo. ...
-
Teismas buvusį „Ignalinos vandens“ vadovą V. Šimonį išteisino dėl kyšininkavimo3
Lietuvos apeliacinis teismas panaikino žemesnės instancijos nuosprendį, kuriuo bendrovės „Ignalinos vanduo“ buvęs vadovas Valentas Šimonis buvo pripažintas kaltu dėl kyšininkavimo, ir jį išteisino. ...