- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, jog valstybė turi užtikrinti, kad studentų būtų pritraukta ir į nepopuliarias specialybes, tokias kaip kūno kultūros ar žemės ūkio sričių studijos.
Tai ketvirtadienį po šalies vadovės susitikimo su aukštųjų mokyklų rektoriais žurnalistams sakė prezidentės vyriausioji patarėja Virginija Būdienė.
Anot jos, per susitikimą aptartas studijų kokybės klausimas ir aukštojo mokslo reformos trūkumai, tokie kaip studentų pritraukimas į nepopuliarias specialybes bei priėmimas į menų sričių studijas.
"Valstybė turi ginti viešąjį interesą - užtikrinti, kad tose studijų programose, kurios nebuvo labai populiarios tarp gabiausių studentų, taip pat būtų studijuojama. Kūno kultūros, žemės ūkio specialybes, kurios negavo daug krepšelių, abiturientai galėtų studijuoti ir su žemesniais balais. Turi būti rasti mechanizmai, kad studijuotų pakankamas skaičius", - sakė V.Būdienė.
Jos teigimu, prezidentė atkreipė dėmesį, kad buvo trūkumų priimant norinčiuosius mokytis menų specialybių.
"Prezidentė prašė ministro, kad būtų toliau diskutuojama su aukštosiomis mokyklomis, ir kaip galima greičiau, nes bus jau laikas paskelbti, kaip bus priimami (stojantieji - BNS) šiais metais. (...) Reikia pasistengti pagerinti priėmimo sąlygas į menų specialybes", - sakė V.Būdienė.
Anot šalies vadovės patarėjos, aptartas ir studijų kokybės klausimas. Ji, pasak prezidentės, priklauso ir nuo dėstytojų darbo.
Prezidentė taip pat paragino aukštąsias mokyklas, pritraukusias daug "krepšelių" ir daug mokančiųjų visą kainą už studijas studentų, "rasti vidinių galimybių motyvuoti ir skatinti dėstytojus" bei geriau įsisavinti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.
"Gal valstybinis atlygis dėstytojams mažėjo, kai kurie universitetai turi galimybių skatinti dėstytojus", - sakė V.Būdienė.
Prezidentė taip pat paprašė visų rektorių nenuleisti akademinės kartelės.
"Lietuva turi tapti studijų šalimi, išsilavinusia, ir aukštųjų technologijų ateitis Lietuvoje nuo išsilavinusios kartos priklausys", - sakė D.Grybauskaitės patarėja.
Anot švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus, siekiant gerinti aukštojo mokslo sistemą, daugiau investuojama į vieną studentą.
"Mūsų laukia demografinė duobė, studentų skaičiaus mažėjimas bei konkurencija tarp universitetų dėl studentų. Lėšų turi būti kokybiškam studentų parengimui - tuo tikslu mes ir praėjusiais, ir šiais metais dvigubai daugiau nei anksčiau finansuosime vieno studento parengimą", - sakė jis.
Ministro teigimu, "krepšelių" pritraukimas priklauso nuo "aukštųjų mokyklų siūlomų paslaugų kokybės".
Anot G.Steponavičiaus, į menines specialybes ministerija siūlo priimti pagal "talento ir gabumų patikrinimą", tačiau esą norintieji rinktis šias specialybes, turi "bent vidutiniškai" mokėti ir lietuvių bei anglų kalbas.
"Didžioji dalis baigusiųjų menų aukštąsias mokyklas neišsiteks orkestruose, kitose organizacijose, ir jiems teks dirbti pedagoginį darbą. Gebėjimas susikalbėti ne vien solfedžio kalba, mano supratimu, labai svarbu. Bet išliks pagrindinis svoris - 70 proc. - talento patikrinimas", - teigė ministras.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) rektorius Romualdas Ginevičius išsakė dar vieną reformos problemą - anot jo, į nemokamas vietas technologinės pakraipos universitete neįstojusieji rinkosi mokamas studijas socialinių mokslų srityje, kadangi ten mokytis pigiau.
"Gavome daug krepšelių, bet tie, kurie neįstojo, nuėjo į socialinius mokslus. (...) Studijų kaina technologiniuose moksluose dvigubai didesnė nei socialiniuose. (...) Jei žmogus negavo krepšelio, jis nežiūrėjo į savo norus, o nuėjo ten, kur pigiau", - teigė jis.
R.Ginevičiaus teigimu, valstybė galėtų paremti brangesnes studijas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva palaiko Lenkijos idėją vykdyti Baltijos jūros policijos misiją: būtume pajėgūs
Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas palaiko Lenkijos siūlymą steigti specialias pajėgas Baltijos jūros infrastruktūrai saugoti bei sako, jog Šiaurės, Baltijos šalių bei NATO karinis laivynas būtų pajėgus tokią misij...
-
NKSC plečia tarptautinį bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių paieškos srityje
Nacionalinio kibernetinio saugumo centras (NKSC) stiprins bendradarbiavimą kibernetinių grėsmių analizės srityje, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija. ...
-
Vilniaus rotušėje apdovanoti inovatyviausi šalies mokytojai
Sostinės rotušėje trečiadienio vakarą apdovanoti inovatyviausi šių metų Lietuvos mokytojai, pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba. ...
-
Tiriant kabelių Baltijos jūroje pažeidimus sudaryta trijų valstybių pareigūnų tyrimo grupė
Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl Baltijos jūros dugnu nutiestų interneto ryšio kabelių pažeidimų, Lietuvos, Suomijos ir Švedijos prokuratūrų bei teisėsaugos institucijų vadovai nusprendė sudaryti Jungtinę tyrimo grupę. ...
-
Iš Lietuvos deportuojamos verslininkės: mus siunčia namo, bet mes neturime namų2
Prieš penkerius metus Šiauliuose verslą įkūrusios vietnamietės Migracijos departamento sprendimu deportuojamos iš Lietuvos, nes neįdarbino lietuvių. Pusseserės pasakoja, kad turėjo verslą ir Šiauliuose, ir Vilniuje, tačiau...
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
Kalėdiniai Kauno siurprizai: ir šventinis miestelis, ir susitikimai bei pramogos
Šventinė nuotaika Kaune jau skleidžiasi, Vienybės aikštėje papuošta kalėdinė miesto eglė kviečia susitikti, pabendrauti. Šalia įsikūrė ir smaližius viliojantys kupolai. Čia bus galima susitikti ir su Seneliu Kalėda. Se...
-
Sostinės vaikų darželiuose nuo 2025 metų rugsėjo branginamas maitinimas2
Sostinės vaikų darželiuose nuo kitų metų rugsėjo 1-osios branginamas maitinimas. ...
-
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. Vilniuje esančių medžių1
Į saugotinų sąrašą įtraukta beveik 26,5 tūkst. medžių, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. ...
-
Vilniaus taryba nutarė skverui suteikti Mažosios Lietuvos vardą, aikštei – J. K. Glaubico
Vilniaus miesto taryba trečiadienį nutarė bevardžiam skverui sostinėje suteikti Mažosios Lietuvos pavadinimą, o aikštei – architekto Jono Kristupo Glaubico vardą. ...