Prie Nemuno – tarsi trileryje

Kaliningrado srities pasienyje – laukimo metas. Kontrabandininkai lūkuriuoja rūkalų pabrangimo, pasieniečiai – cigarečių gabentojų antplūdžio.

Ginkluoti modernia technika

Tik ką brangusių cigarečių pakelio kaina jau kovą Lietuvoje šoktelės beveik litu, o rudenį jis kainuos per 7 litus.

"Taip, jie laukia savo aukso amžiaus. Tačiau mes ramūs. Kontrabanda gyvuoja šimtmečiais, visais laikais su ja buvo kovojama. Kaip dirbome, taip ir dirbsime", – apie artėjantį darbymetį ramiai bylojo Pagėgių pasienio rinktinės štabo viršininkas Dimitrijus Fomkinas.

Štabo viršininkas tvirtino tikįs pavaldinių padorumu ir užklupusi krizė neturėtų pasienio darbuotojų versti nuolaidžiauti kontrabandininkams.

"Prieš dvejus trejus metus apsivalėme. Teko atsisveikinti su dešimtimis pareigūnų, būta bylų dėl sąsajų su nusikaltėliais. Šiuo metu rinktinėje dirba apie 500 pareigūnų ir civilių. Vienintelė bėda – beveik ketvirtadalis neužpildytų etatų. Papildomas šimtas vyrų tikrai nepamaišytų", – tikino D.Fomkinas.

Nusikaltimams užkardyti Pagėgių rinktinės pasieniečiai, pasak rinktinės štabo viršininko, ginkluoti pakankamai.

"Techninis pasirengimas, palyginti su tuo, koks buvo vos prieš keletą metų, yra puikus. Visos septynios užkardos aprūpintos visureigiais, motorinėmis sniego rogėmis, upių kateriais. Turime dvi amfibijas. Sudėtingiausiame ruože įdiegta universali sienos kontrolės sistema – dešimtyje bokštelių užliejamose pievose šalia Nemuno įrengta moderniausia stebėjimo sistema, termovizoriai ir kameros", – tikino Pagėgių štabo viršininkas.

Gudrauja abi pusės

Pagėgių rinktinėje ties 178 km Lietuvos ir Rusijos Kaliningrado srities sieną saugantys vyrai tikina, kad jų darbe azarto nestinga.

"Čia juk abipusė kova, kuris kurį pergudraus. Pasienio kaimuose ir miesteliuose darbingiems vyrams yra tik du pasirinkimai, į kurią barikadų pusę stoti. Nedarbas kaimo gyventojus stumia į vadinamąjį UAB "Nemunas" verslą. Dirbau Tauragės policijos komisariate, prieš septynerius metus perėjau į Pagėgių rinktinę. Visko būta – pusantros paros šalta užsimaskavus paupyje, gaudynės neišvažiuojamais keliais jau tapo kasdienybe. Šalę sąnariai kas antram mūsų atsilieps senatvėje", – pasakojo Specialios paskirties būrio vadas Vygandas Zobėla.

Šios savaitės įvykiai Pagėgių pasienio poste tik patvirtina kovinių filmų siužetą primenantį pasieniečių gyvenimą. Praėjusios savaitės pradžioje spustelėjęs šaltukas čia dirbantiems vyrams prognozavo artėjantį darbymetį. Jau po paros, sausio 9-osios naktį, sutvirtėjusiu ledu per Nemuną apie trečią nakties į Lietuvą patraukė aštuoni vyrai.

Galzdonų kaimo ribose Plaškių užkardos pasieniečiai per termovizorių sekė pažeidėjus. Lietuvos krante cigarečių dėžių krovinio jau laukė motorinėmis sniego rogėmis atkeliavę bendrai. Stichiškos kontrabandininkų gaudynės miško keliais tęsėsi beveik šimtą kilometrų, kol bėgliai, nupjovę virvę, kuria tempė cigarečių krovinį, nulėkė į griovį. Nusikaltėliams pasprukti padėjo tamsoje lūkuriavęs mikroautobusas.

Stebi abu krantai

"Kita pusė irgi ginkluojasi. Keturiais ratais varomi automobiliai – nebe naujiena. Kaip matote, kontrabanda vežama ir motorinėmis sniego rogėmis. Žinodami, kad termovizoriai reaguoja į šilumą, nusikaltėliai "kelia kvalifikaciją" – sulaikėme radijo bangomis valdomą valtį, kuri įkliuvo, kai buvo išbandoma", – pasakojo Pagėgių štabo viršininkas D.Fomkinas.

Savaitgalį Viešvilės užkardos ribose, Nemuno pakrantėje, apsilankę dienraščio žurnalistai patys įsitikino, kad abiejuose upės krantuose menkiausias žmonių sujudimas nelieka nepastebėtas. Vos atvykus, kitoje Nemuno pusėje netrukus išdygo baltas visureigis. Iš automobilio išlipę vyrai pasirodė esą Rusijos pasieniečiai. Vyrai pro žiūronus nužvelgė lietuvių pasieniečių automobilius. Šie taip pat ilgai stebeilijosi į kitą krantą.

Tolėliau sutiktas tarnybą einantis Sargybų būrio pasienietis Arūnas Štrimas prasitarė ką tik rusų pusėje stebėjęs keistą sujudimą.

"Prieš pusantros valandos pamačiau kitame krante visureigį. Keli vyrai buvo. Platesnė vieta pasitaikė, sunku pro žiūronus atpažinti, bet spėju, kad sniego roges krūmuose paslėpė. Visiškai įžūliai. Jie mane matė. Mačiau, pro žiūronus stebėjo. Aš ir nesislėpiau. Akivaizdžiai ant kranto pastačiau visureigį. Nemune yra properšų, tad vienas pabadė lazda, kitas pabandė bristi, ledas lūžo", – pasakojo A.Štrimas.

Tamsoje tūno "šucheriai"

Pasieniečiai tikina, kad kontrabandininkų gaujos įžūlėja. Vienu kvailiausių nutikimų Pagėgių rinktinės štabo viršininkas vadina atvejį, kai tarnybinį automobilį sustabdė pakeleivingomis mašinomis važiavęs kontrabandininkų žvalgas.

"Jiems dirba daugybė kaimo vaikų. Vienas tokių, paprašęs pavėžėti, drąsiai išklojo, kad nesėkminga naktis buvo", – juokėsi štabo viršininkas.

Vieną vakarą pasieniečių sustabdytas autobusiukas pasirodė vežąs penkiolika jaunų vyrų ir paauglių į darbą. Stačiomis susigrūdę važiavo darbuotis. Naktį tam tikrame ruože slepiasi iki poros dešimčių paauglių. Tai vadinamieji šucheriai. Padirbėję metus kitus jie perkeliami į "aukštesnes pareigas". Krantiniais vadinami tie, kurie krauna cigaretes krante. Vadinamieji štabeliuotojai privalo sutalpinti kuo daugiau dėžių į automobilius, vadylomis vadinami vairuotojai.

Neįtikimi paauglių uždarbiai

Vienas tokių šešiolikmečių "šucherių" žurnalistams gyrėsi per mėnesį uždirbantis 3–4 tūkst. litų.

"Mūsų užduotis – užsimaskuoti ir pranešti apie judėjimą. Kai pasienyje vyksta šventės ar lankosi vadai, geriausia, kai atvažiuoja valstybės vadovai, – puikiausias laikas dirbti. Kai pajuda jų laivai ar pakyla sraigtasparnis, mes iškart žinome, kur lįsti, o kur ne", – išsidavė jaunuolis.

Vaikinas tvirtino iš garso atpažįstantis, koks automobilis važiuoja keliu.

Pasieniečiai tikina nesileidžią mulkinami. "Juokinga, kai jie bando pėdas mėtyti. Rado žioplius, matau iškart", – atrėžė specialiosios paskirties vadas V.Zobėla.


Pasieniečių sniego rogės

Naujosios dvivietės "Arctic Cat" sniego rogės su pusmetrio pločio vikšru skirtos operatyviai reaguoti į incidentus pasienyje ir patruliuoti. Šiose transporto priemonėse sumontuotos nepriklausomos pakabos, amortizatoriai. Naujosios rogės važiuodamos sniegu ar ledu gali pasiekti iki 170 km/h greitį. Jų techninės ypatybės suteikia galimybę kontroliuoti sieną ir upei apsitraukus ledu, kuriuo negalėtų eiti patrulis ar juo labiau – važiuoti pasieniečių visureigis. Ir motocikluose, ir rogėse įrengtos daiktadėžės pasieniečių ginkluotei ir ekipuotei sudėti.


Šiame straipsnyje: Pagėgiaipasieniskontrabanda

NAUJAUSI KOMENTARAI

AS

AS portretas
GERAS STRAIPSNIS.

dirbes

dirbes portretas
labai daug netikslumu bet netoli tiesos
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių