- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pernai populiariausi mergaičių vardai buvo: Sofija, Emilija, Kamilė. Berniukų – Markas, Benas, Lukas. Pasitaikė ir labai originalių vardų, kurių registruota tik po vieną. Plačiau apie vardus ir jų asociacijas praneša LNK.
LNK klausė žmonių, ką jie mano apie savo vardus.
– Koks jūsų vardas?
– Girdutė
– Ar esate patenkinta savo vardu?
– Ne.
– Kodėl?
– Todėl, kad visą gyvenimą visi pravardžiavo.
– O kaip jus pravardžiuodavo?
– Hidra, girta. Mokykloje tai visą laiką girta vadindavo.
– Ar nebuvo tuomet minties pasikeisti vardą?
– Ne, mamos, tėvų įžeisti negalima. O paskui jau susigyvenau. Tas, aišku, buvo iki maždaug 25 metų, kol mokiausi. Nors ir universitete, visur pravardžiavo patirtimi pasidalijo moteris.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Aš esu Kristina“, – prisistatė kita moteris. Kristina teigė, kad yra patenkinta savo vardu, bet jo reikšme nesidomėjo.
„Žinokite, nesidomėjau. Tiesiog man jis patinka ir tiek“, – šyptelėjo moteris.
Ar vaikams, kai rinkote vardus, vadovavotės kokiomis nors strategijomis?Žiūrėjote, kokie vardai populiariausi? „Žinokit, neturiu vaikų. Bet pagalvoju, kad visai norėčiau duoti savo vardą, man jis tiesiog yra gražus. Gal kažkaip suderinti. Bet tikrai nebūčiau prieš“, – kalbėjo Kristina.
Kita praeivė kalbėjo apie savo patirtį, renkant vardą dukrai.
Kaip savo vaikams rinkote vardus? „Sunkiai rinkom. Pagal vyrą išrinkom ir pagal reikšmę“, – teigė kita moteris.
Ar žiūrėjote, kokie vardai populiariausi? „Taip“, – atsakė pašnekovė.
Kokius vardus davėte vaikams? „Daviau Amandos vardą, turiu vieną dukrelę“, – sakė moteris.
Ar ir žiūrėjote, kad vardas būtų išskirtinis? „Taip. Vyro vardas prasideda A raide, tai norėjau, kad ir dukros būtų kažkaip panašiai ir kad su mano sutaptų, bet gavosi panašesnis į vyro“, – apibendrino moteris.
O dabar apie tai, kaip geriausiai išrinkti vaikui vardą, pokalbis su psichologe Ugne Juodyte.
– Gal yra kažkokia strategija, kaip geriausia vaikui išrinkti vardą?
Tėvai galėtų pagalvoti, kokią žinutę neš, kaip į tą santykį nesąmoningai, čia labai svarbi žinutė, vaikas pasiims tą žinutę ir kaip jis eis į tą ryšį.
– Jeigu žiūrint iš psichologinės perspektyvos, tai galim pagalvoti, kaip padaryti, kad tam vaikui būtų patogu su tuo vardu gyventi skirtinguose gyvenimo etapuose. Nes pagalvokime, kai vaikas yra visiškai mažas, tai kas jam svarbu? Kad galėtų jį ištarti, kad galėtų greitai prisistatyti, paskui svarbu, kad galėtų užrašyti. Tai galim pagalvoti, ką galim padaryti, kad jam būtų paprasta, komfortiška. Paskui, kai vaikas auga, prasideda paauglystė, tada svarbu, su kuo jį asocijuoja, kaip tas vardas skamba, ar iš jo negali gimti kažkokios patyčios – apie tai tikrai dar galėsime pakalbėti. Tai vėlgi, man atrodo, tėvų atsakomybė yra šiek tiek patikrinti, kaip visa tai atrodo. Na, ir jeigu žiūrint jau į visiškai tolimą perspektyvą, šiuo metu žmonės dirba, gyvena įvairiuose pasaulio kraštuose. Turim pasižiūrėti, kokias reikšmes vardai turi ne tik čia, Lietuvoje, bet ir dabar jau pasaulyje, kad paskui nebūtų kuriozinių situacijų, kai vardą pasako, ir visi užsidengia burną, ir neaišku, ką tai reiškia.
– Tad renkant vardą vaikui galima pridaryti ir žalos, jeigu tas vardas gali sukelti pašaipas?
– Taip, tikrai taip. Yra nemažai istorijų, kai tėvai išrinko labai gražų vardą, jis yra ilgas. Ir ką mėgsta vaikai? Jie mėgsta sutrumpinti vardą. Nes kai kviečia draugą eiti žaisti, reikia tai padaryti greitai. Ir tas sutrumpinimas kartais veda į patyčias. Reikia labai apgalvoti, ką galima daryti, kad taip neatsitiktų. Jeigu dar kalbame apie patyčias, labai svarbu, kokį kontekstą neša vardas. Pavyzdžiui, yra labai gražūs vardai, tačiau jie turi kažkokią neigiamą asociaciją. Kokia žinutė, kokia asmenybė, žmonės buvo su tokiais vardais? Ir pagalvoti, kokias asociacijas gali kurti suaugusių žmonių galvose tas vardas. Ir, be abejo, reikia pagalvoti apie mažų vaikų vardų asociacijas. Čia labiau apie reikšmes, kad jos būtų lengvai, aiškiai suprantamos, kuo mažiau vietos interpretacijoms.
– Kokią įtaką turi vardas tarp bendraamžių, vaikui bendraujant su kitais vaikais?
– Manau, kad turi nemažą. Aišku, jeigu kalbame apie ilgalaikę perspektyvą, tai ten jau mezgasi santykis, kiti niuansai. Tačiau jeigu mes pirmą kartą susitinkame su žmogumi ir jis klausia, koks tavo vardas. Na, vaikai taip bendrauja. Ir kaip tas vaikas save pristato gali turėti labai didelę reikšmę – ar jis visas pasitikintis savimi, ar kaip tik susigūžia ir vos vos savo vardą tyliai ištaria. Tai rodo, kiek aš tikiu savimi. Santykiui tai gali turėti daug reikšmės. Kalbant apie tas pačias asociacijas, yra padaryta tyrimų, gaila, ne Lietuvoje, kurie teigia – kiekvienas vardas neša labai stiprią žinutę. Pavyzdžiui, pas mus Lietuvoje tai galėtų būti Mindaugas, Aistė. Tokie vardai, kurie iškart užkoduoja tokį pasitikėjimą. Smiltutė – tokį švelnumą. Čia tik pavyzdžiai. Tėvai galėtų pagalvoti, kokią žinutę neš, kaip į tą santykį nesąmoningai, čia labai svarbi žinutė, vaikas pasiims tą žinutę ir kaip jis eis į tą ryšį.
– Kokiame darželyje yra 10 lukų, 10 matų, markų, sofijų, pijų, kamilių – tokie populiarūs vardai. Ir visi tais vardais vadina. Kodėl yra toks noras vadinti tokiu vardu, kas yra populiaru? Kokia motyvacija slepiasi renkant vardą?
– Aš galvoju, kad slepiasi keletas dalykų. Pirmas yra mūsų istorinis momentas. Pasižiūrėkite, visai daug tėvų duoda vardus, kurie jų giminėje jau yra buvę. Kiek man tenka pastebėti, vardai banguoja. Tai reiškia, jeigu mano močiutė, pavyzdžiui, buvo Elena, tai tikėtina, kad aš dukrai galbūt duočiau Elenos vardą. Ir tada jau masė tų vaikų susidaro. Kitas dalykas – populiarumas apskritai irgi nėra blogas dalykas. Jis saugus dalykas. Tai reiškia, daug tokių pačių vardų – mažiau patyčių. To išskirtinumo šiek teik mažiau, bet tai yra saugus variantas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gruodžio 25-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 25-oji, trečiadienis, 52 savaitė. ...
-
Gintaras Grušas: viltis padės išgyventi bet kokias negandas1
Šalies tikinčiuosius ir ne tik juos su svarbiausia metų švente sveikina arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Jis linki nepamiršti vilties, kuri padės išgyventi bet kokias negandas. ...
-
Baltos Kūčios aplankė dalį Lietuvos: šie regionai gali džiaugtis labiausiai2
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad Kūčių rytą rytiniuose šalies pakraščiuose buvo susidariusi sniego danga. ...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai12
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...
-
Kauno meras atlygino beveik 16 tūkst. eurų žalą už sunaikintas Kačiūniškės dvaro vertybes23
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis atlygino 15 tūkst. 886 eurų žalą, kurią jam priteisė teismas Kačiūniškės dvaro byloje. ...
-
Tikisi, kad per šventes pasienyje bus ramu: pareigūnai pasiruošę bet kokiam scenarijui1
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia, kad švenčių dienomis sieną norinčių kirsti migrantų srautai neturėtų išaugti. Visgi, pasak jo, pareigūnai ir toliau dirba sustiprintu režimu ir yra pasirengę ...
-
Per pusantrų metų pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų9
Vykdant Desovietizacijos įstatymą, Lietuvoje jau pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ministerija didina finansavimą Lietuvos šaulių sąjungai7
Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pirmadienį pasirašė biudžeto lėšų naudojimo sutartį, kuri numato beveik 7 mln. eurų didesnį finansavimą – 20,7 mln. eurų. ...
-
Eglutės žaisliukai – gyvenimo atspindys: kokias istorijas jie pasakoja?
Žiemos sode pastatyta Kalėdų eglutė antrus metus gaivina primirštą, bet prieš šimtmetį gyvavusią tradiciją. Mat grafai Tiškevičiai savo Kretingos rezidencijos Kalėdų eglę visuomet puošdavo Žiemos sode. Po ja dova...